Najlepsze aplikacje do nauki włoskiego: ranking 12 programów

0
42681
aplikacje do nauki włoskiego

Kto postanowił zacząć samodzielnie uczyć się języka włoskiego, ten wie, że dobre aplikacje do nauki włoskiego to podstawowe narzędzie każdego samouka. Pomocy naukowych oczywiście mamy do dyspozycji wiele, jednak z pewnością przyznasz, że aplikacja do nauki włoskiego na smartfonie dobrze motywuje do regularnego powtarzania.

Można ją szybko pobrać i korzystać z niej zawsze i wszędzie, zarówno na telefonie, jak i na komputerze. Wiele aplikacji oferuje bezpłatne materiały, a każda z nich ma swoją własną metodę nauczania, powtarzania i przyswajania zdobytej wiedzy.

Zalety można mnożyć, ale najlepiej przekonać się o nich, analizując możliwości poszczególnych aplikacji do nauki języków.

Dlatego właśnie w dzisiejszym wpisie znajdziesz ranking najlepszych aplikacji do nauki włoskiego i nie tylko. Omówię ich specyfikację, przedstawię wady i zalety oraz wyjaśnię różnice między płatnymi i darmowymi wersjami.

Już teraz możesz szybko porównać 3 najbardziej polecane aplikacje:

NAJLEPSZE APLIKACJE DO NAUKI WŁOSKIEGO

Najlepsze aplikacje do nauki włoskiego

Poniżej znajdziesz krótkie recenzje poszczególnych aplikacji do nauki włoskiego. Przeczytaj je uważnie, a jestem pewna, że znajdziesz wśród nich taką, która najlepiej będzie odpowiadała twoim potrzebom!

1. Busuu

Busuu to aplikacja do nauki włoskiego, która zbiera wiele pozytywnych opinii. Ma wiele zalet, które zdecydowały o tym, że znalazła się na pierwszym miejscu w zestawieniu. Występuje w wersji na telefon i komputer, a do pewnego stopnia jest darmowa.

busuu cena

Busuu jest bardzo prostą aplikacją. Kurs włoskiego dostępny jest po polsku i składa się z tematów i ćwiczeń rozłożonych od poziomu A1 do B2. W sumie jest to ponad 200 lekcji. Uzupełniają go kursy tematyczne Włoski w podróży i Włoska wymowa. Na pewno pozwoli nam więc poznać solidne podstawy języka.

W każdym temacie część ćwiczeń jest bezpłatna, ale niektóre są też płatne – w tym, niestety, wiele zagadnień z gramatyki. Dobra wiadomość jest taka, że ceny subskrypcji zaczynają się już od mniej niż 10 zł za miesiąc, a po pierwszych 14 dniach od wykupienia pakietu Premium możemy z niego zrezygnować i otrzymać zwrot pieniędzy.

Aplikacja skupia się w dużym stopniu na ulokowaniu poznanych słów i zwrotów w kontekście i na zapamiętywaniu ich na różne sposoby, co niewątpliwie jest plusem. To dobry kurs, jeśli chcemy szybko przygotować się przed podróżą do Włoch i zamierzamy kontynuować naukę.

Zalety:

 • kurs włoskiego w parze z językiem polskim
 • 14-dniowy okres próbny
 • duży nacisk na konwersacje w codziennych sytuacjach
 • certyfikat po każdym poziomie

Wady:

 • większość ćwiczeń dostępna w wersji płatnej
 • kurs tylko do poziomu B2

2. Babbel

Aplikacją i stroną do nauki języka włoskiego jest też Babbel. Język włoski występuje w niej w parze z angielskim (istnieje również nauka języka polskiego dla Włochów, ale wówczas wszystkie nagrania są po polsku), ale mimo to warto przyjrzeć się ofercie tej aplikacji.

aplikacja do nauki włoskiego babbel

Metoda Babbel, czyli autorska metoda stosowana w tym oprogramowaniu, opiera się na praktycznym użyciu języka poprzez dialogi z życia codziennego. Nauka zostaje wzbogacona o ćwiczenie wymowy z pomocą native speakerów oraz poznawanie ciekawostek kulturowych kraju, którego języka się uczymy.

Ćwiczenia są tak skonstruowane, by poziom trudności wzrastał. Zaczynamy od powtarzania i rozpoznawania wyrazu, a kończymy na samodzielnym jego wpisywaniu. Plusem są zagadnienia gramatyczne, niektóre przeplecione ze słownictwem (np. nauka przyimków polega zarówno na ich zapamiętaniu, jak i nauce łączenia ich z rodzajnikiem).

Babbel jest niestety aplikacją prawie całkowicie płatną. Mamy dostęp tylko do próbnej lekcji z danego tematu, a dostęp do wszystkich, licznych opcji wymaga wykupienia abonamentu. Jego cena zaczyna się od 19,99 zł za miesiąc, a dodatkowo przysługuje nam, podobnie jak w przypadku Busuu, okres ochronny, trwający 20 dni.

Zalety:

 • 20-dniowy okres próbny
 • metoda oparta na wykorzystaniu dialogów
 • nagrania native speakerów

Wady:

 • większość ćwiczeń dostępna w wersji płatnej
 • kurs włoskiego w parze z angielskim

3. Italki

Italki to strona do nauki włoskiego, oferująca również aplikację na smartfony, dzięki której możesz umówić się na lekcje online. Z serwisem współpracuje naprawdę pokaźne grono lektorów!

italki promo code

Założenie konta na Italki jest szybkie i bezpłatne, ale i bez niego możemy przejrzeć bazę nauczycieli. Są wśród nich profesjonalni, certyfikowani lektorzy oraz amatorzy, wśród których wielu to native speakerzy. Każdy z lektorów przechodzi weryfikację, a na stronie widoczne są opinie o nim.

Nauczyciele zamieszczają autoprezentację w postaci filmiku, dzięki czemu możemy już wstępnie zorientować się, czy chcemy zacząć współpracę z daną osobą. Cenniki są elastyczne, Italki bowiem nie narzuca cen z góry. Każdy lektor oferuje lekcję próbną, która potrafi kosztować bardzo symbolicznie.

Z lektorem łączysz się online za pomocą Skype’a i innych programów. Możesz wykorzystać również aplikację na smartfon Italki. Podsumowując, jest to bardzo dobre rozwiązanie, jeśli szukasz lekcji indywidualnych z doświadczonym nauczycielem za niską cenę.

Zalety:

 • ponad 470 lektorów języka włoskiego
 • certyfikowani nauczyciele
 • wielu doświadczonych native speakerów
 • elastyczny cennik

Wady:

 • brak dodatkowych narzędzi do nauki

4. Mondly

Mondly, która w zestawieniu znalazła się na czwartej pozycji, to aplikacja do nauki włoskiego dająca bardzo szerokie możliwości przyswajania języków obcych za pomocą nowoczesnych technologii.

aplikacja mondly

Języków obcych, w tym języka włoskiego, możemy się uczyć w parze z polskim na trzech poziomach zaawansowania: podstawowym, średniozaawansowanym i zaawansowanym. System nauki zakłada robienie krótkich codziennych lekcji ze zróżnicowanymi ćwiczeniami.

Poza lekcją dnia możemy przemieszczać się po swego rodzaju mapie, gdzie kolejnymi zaznaczonymi przystankami są inne grupy tematyczne. Każdy temat to kilka lekcji, dialog i słownictwo. Ćwiczeniom towarzyszą nagrania, mamy też możliwość nagrywania własnego głosu.

Całość jest bardzo przejrzysta, a wśród dodatkowych atrakcji aplikacji znajdziemy opcje z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości. Aby korzystać ze wszystkich możliwości i uczyć się nawet 33 języków, musimy wykupić pakiet Premium, którego cena zaczyna się od 15 zł miesięcznie.

Zalety:

 • kurs włoskiego w parze z językiem polskim
 • zróżnicowane ćwiczenia i przyjemny interfejs
 • wykorzystanie nowoczesnych technologii

Wady:

 • większość ćwiczeń dostępna w wersji płatnej

5. Rosetta Stone

Rosetta Stone to aplikacja do włoskiego i jest jednym z najbardziej zaawansowanych narzędzi do nauki języka online. Okres próbny jest darmowy i warto zapoznać się z jej możliwościami.

najlepsza aplikacja do nauki włoskiego rosetta stone

Aplikacja stanowi w zasadzie pełny kurs. Określamy swój poziom zaawansowania i możemy swobodnie poruszać się po różnych tematach. Rosetta Stone wykorzystuje w swojej metodzie nauczania mechanizmy poznawania języka przez dziecko, zestawiając frazę z obrazkiem w klarownym kontekście. Nie jest to więc typowe wykuwanie słów na pamięć.

Aplikacja rozpoznaje mowę oraz dostosowuje program nauki do naszych postępów. Całość podzielona jest na 5 poziomów zaawansowania, a nauka wykorzystuje metodę imersji czyli otaczania się językiem, którego chcemy się nauczyć.

Ponadto Rosetta Stone oferuje dodatkowe opcje takie jak indywidualna lekcja z nauczycielem online – można ją zarezerwować nawet w bezpłatnej wersji próbnej. Przez 3 dni wypróbujemy możliwości aplikacji za darmo. Abonament jest natomiast znacznie droższy od wcześniejszych propozycji (od 40 zł za miesiąc lub jednorazowa opłata za dożywotni dostęp do wszystkiego za 750 zł).

Zalety:

 • zaawansowany kurs wykorzystujący imersję
 • 3-dniowy okres próbny
 • 5 poziomów zaawansowania

Wady:

 • wysoka cena abonamentu
 • aplikacja w języku angielskim

6. Duolingo

Duolingo to chyba jedna z najbardziej popularnych aplikacji do nauki języków. Swoją pozycję zawdzięcza licznym opcjom, przyjemnemu i prostemu w obsłudze interfejsowi oraz ogólnie łatwej organizacji nauki. Ponadto jest właściwie całkowicie darmowa.

aplikacja do nauki włoskiego duolingo

Z Duolingo możemy korzystać zarówno na telefonie (iPhone i Android), jak i na komputerze. Przy zakładaniu konta serwis proponuje nam zrobienie testu poziomującego, jeśli nie zaczynamy nauki od zera. Wybieramy też, ile czasu codziennie chcemy poświęcić na naukę.

Materiał podzielony jest na tematy: w każdym dostajemy pakiet różnych ćwiczeń (jednokrotnego wyboru, tłumaczenia, dopasowywania itp.), a w kolejnych dniach Duolingo planuje nam powtórki.

Wybierając płatną opcję Duolingo Plus, możemy pracować również offline, nie mamy reklam, mamy nieograniczoną liczbę błędów i możemy śledzić swój postęp. Niewątpliwie wadą tej aplikacji (ale też wielu innych) jest to, że włoskiego możemy się uczyć jedynie w parze z angielskim.

Zalety:

 • zdecydowana większość za darmo
 • zróżnicowane ćwiczenia i system powtórek
 • test poziomujący

Wady:

 • kurs włoskiego tylko w parze z angielskim

7. Memrise

Z Memrise, podobnie jak z Duolingo, możemy korzystać również na komputerze. Ta aplikacja daje możliwość darmowej nauki na wielu poziomach oraz komponowania własnych zestawów słówek.

aplikacje do nauki włoskiego memrise

Memrise służy przede wszystkim do nauki słownictwa, a jego system powtórek jest niesamowicie skuteczny. Kurs Memrise zawiera nagrania native speakerów, wiele przydatnych zwrotów i zróżnicowane ćwiczenia, które pomogą nam opanować całe zdania.

W podstawowej wersji nie ma pary polski-włoski (a jedynie angielski-włoski), ale jeśli chcemy, możemy sami skomponować sobie kurs – to świetny sposób na zapamiętywanie przypadkowo poznawanych wyrazów czy zorganizowania sobie powtórki przed egzaminem. Dodatkowo mamy dostęp do autorskich kursów przygotowanych przez użytkowników.

Memrise jest darmową aplikacją i w tej wersji w zasadzie mamy dostęp do wszystkich opcji. W wersji płatnej możemy się uczyć także offline i mamy bardziej zindywidualizowany program nauki z różnymi dodatkowymi opcjami, ale bezpłatna wersja może okazać się całkowicie wystarczająca.

Zalety:

 • aplikacja właściwie darmowa
 • skuteczny system powtórek
 • kursy i bazy słówek innych użytkowników
 • możliwość tworzenia własnych kursów

Wady:

 • kurs Memrise z nagraniami tylko w parze z angielskim

8. SuperMemo

SuperMemo, podobnie jak Memrise, wyciąga wnioski z mechanizmu zapamiętywania i zapominania, tworząc algorytm, który pozwala nam skutecznie przyswoić nowe słownictwo. W aplikacji możemy sami tworzyć i udostępniać kursy, ale generalnie aplikacja jest płatna.

aplikacje do nauki języka włoskiego supermemo

Kursy z włoskiego są na różnych poziomach i poruszają nie tylko tematy związane z leksyką, ale też gramatyką. W ofercie znajdziemy przyspieszony kurs dla początkujących, rozmówki polsko-włoskie, kursy na wszystkich poziomach zaawansowania oraz pakiety lekcji z lektorem.

To dobry zakup, jeśli chcemy korzystać z aplikacji, która niemal zastąpi nam podręcznik. Poza tym pierwszy miesiąc możemy wypróbować za darmo. SuperMemo często ogłasza też promocje na swoje kursy, dlatego warto śledzić ich stronę.

Zalety:

 • pełny kurs języka włoskiego
 • lekcje z lektorem
 • promocje na kursy

Wady:

 • kurs płatny

9. Quizlet

Quizlet to aplikacja (i strona) bazująca na metodzie fiszek. Często korzystają z niej nauczyciele i kursanci (możliwość utworzenia „klasy” i ustawienia prywatnego dostępu dla wybranych osób), ale też indywidualni użytkownicy. Aplikacja ma płatne rozszerzenie opcji (m.in. praca offline, brak reklam), ale w zupełności wystarczy nam darmowa wersja.

quizlet najlepsza aplikacja do nauki włoskiego

Na Quizlecie kursy czy też pakiety fiszek przygotowywane są przez osoby prywatne. Możemy próbować dołączyć do czyjejś klasy, ale niekoniecznie zostaniemy przyjęci. Polegamy więc w dużej mierze na zestawach tworzonych przez nas samych. Ćwicząc takie zestaw, możemy po prostu przeglądać fiszki, również wydrukować je, ale też robić ćwiczenia i grać w gry.

Jeśli uczysz się włoskiego ze znajomymi, możecie utworzyć swoją klasę i dodawać wspólnie materiały do nauki. A jeśli chodzisz już na jakiś kurs, zaproponuj korzystanie z aplikacji prowadzącemu i innym uczniom.

Zalety:

 • darmowe narzędzie do fiszek
 • ćwiczenia i gry
 • możliwość wspólnej nauki

Wady:

 • nie ma gwarancji, że skorzystamy z fiszek innych użytkowników
 • samodzielna nauka, bez kursu

10. Fun Easy Learn

Aplikacja Fun Easy Learn występuje również w wersji z językiem włoskim. Fun Easy Learn to aplikacja bardzo prosta w obsłudze, a jej niewątpliwą zaletą jest polska wersja językowa.

aplikacja do nauki włoskiego za darmo funeasylearn

Do wyboru mamy 15 000 słów lub 5 000 fraz (coś w stylu rozmówek polsko-włoskich). Za opłatą możemy odblokować więcej pakietów lub wyższe poziomy trudności (za darmo jest tylko podstawowy), np. przy rocznym abonamencie, płacąc nieco ponad 10 zł miesięcznie, mamy dostęp do wszystkich poziomów oraz różne opcje dodatkowe.

Aplikacja nie wymaga od nas zakładania konta, ale możemy się w niej zalogować, żeby zindywidualizować ustawienia i zapisywać swoje postępy. Jednorazowo z danego tematu poznajemy pakiet słów (wraz z nagraniami), a następnie wykonujemy zestaw ćwiczeń. Możemy też wybierać między różnymi typami zadań.

Zalety:

 • kurs włoskiego w parze z językiem polskim
 • nauka słówek i fraz z nagraniami
 • nie ma wymogu zakładania konta

Wady:

 • wyższe poziomy w wersji płatnej
 • głównie do nauki leksyki

11. Drops

Drops to bardzo prosta aplikacja do nauki słówek. Jest w wersji angielsko-włoskiej, ale w dużej mierze opiera się na powiązaniu obrazka ze słowem po włosku.

aplikacje do nauki języka włoskiego drops

Za darmo możemy z niej korzystać dziennie zaledwie przez kilka minut (nieograniczony dostęp jest płatny) i nie zawsze mamy dostęp do wszystkich tematów (niektóre są płatne, inne odblokowują się dopiero, gdy przerobimy poprzedni albo gdy obejrzymy reklamę).

Niemniej jednak to dobra opcja dla osób, które nie mają dużo czasu na naukę, a chcą po prostu mieć świadomość, że regularnie czegoś nowego się uczą i powtarzają.

Aplikacja organizuje nam system powtórek, ma bardzo prosty i przyjemny dla oka interfejs, a także pozwala na szybkie zaznaczenie, które słowa już znamy i nie chcemy ich powtarzać.

Zalety:

 • prosta zasada działania aplikacji
 • nauka przez powiązania z obrazkami

Wady:

 • bezpłatny dostęp bardzo ograniczony
 • włoski w parze z angielskim

12. Fiszkoteka

Fiszkoteka to oferta kursów w znacznej mierze płatnych. Korzysta z potencjału metody fiszek czyli karteczek, na których z jednej strony mamy wyraz lub zwrot w języku obcym, z drugiej – jego tłumaczenie.

program do nauki języka włoskiego fiszkoteka

Wszystkie opcje Fiszkoteki możemy wypróbować za darmo przez 7 dni. Ponadto mamy dostęp do przykładowego zestawu fiszek z każdego tematu – z języka włoskiego jest ich naprawdę sporo (np. zestawy przygotowujące do zdania certfikatu), ale pełny pakiet jest zawsze płatny.

Dodatkową zaletą Fiszkoteki jest rzecz jasna polska wersja językowa. Mamy dostęp do fiszek polsko-włoskich, ale też innych par językowych, nie tylko angielsko-włoskich. Ponadto istnieją kursy włosko-włoskie dla bardziej zaawansowanych użytkowników (np. włoski bez cenzury czy słownictwo z zakresu prawa).

Zalety:

 • polska wersja językowa
 • 7-dniowy darmowy okres próbny
 • kursy włosko-włoskie i tematyczne

Wady:

 • całkowicie płatna aplikacja
 • oparta wyłącznie na fiszkach

Aplikacje do nauki włoskiego: podsumowanie

Jak widzisz możliwości nauki języków obcych, w tym włoskiego, jest niezliczenie wiele. Aplikacje to tylko jeden sektor dostępnych materiałów i metod, ale prostota ich użytkowania sprawia, że trudno znaleźć wymówkę, dlaczego jeszcze nie zmobilizowaliśmy się do nauki.

Jeśli ktoś zamierza wykorzystać do nauki wyłącznie aplikację opartą na interaktywnych ćwiczeniach i odgadywaniu słówek, musi mieć świadomość, że to nie wystarczy, by opanować dobrze język obcy. Aplikacje są narzędziem pomocniczym, pozwalającym na zorganizowanie powtórek w przyjemny i łatwy sposób. Mogą być też dobrą zachętą do kontynuowania nauki, jeśli zaczynamy od zera.

Podsumowując, jeśli chcesz naprawdę dobrze nauczyć się języka obcego, np. włoskiego, korzystaj z wielu metod jednocześnie. Otwieraj aplikacje i ćwicz, kiedy jedziesz autobusem, ale oprócz tego nawiązuj znajomości z rodzimymi użytkownikami języka, oglądaj filmy i słuchaj podcastów, wypróbuj podręczniki, a przede wszystkim podróżuj!

Mam nadzieję, że przygotowana przeze mnie lista aplikacji do nauki włoskiego ułatwi ci wybór tej, która w twoim przypadku sprawdzi się najlepiej. Zachęcam cię do korzystania z darmowych wersji próbnych i poznawania wszystkich możliwości aplikacji, ale też do aktywnego tworzenia własnych kursów i zestawów słownictwa.

5/5 - (9 votes)

Spotkajmy się w Warszawie!
Organizujemy wydarzenia w Warszawie dla miłośników Włoch. Chciałbyś wziąć udział? Jeśli tak, dołącz do grupy 'Amici di Italia Po Polsku' i bądź na bieżąco! :)
Spotkajmy się w Warszawie!
Organizujemy eventy w Warszawie dla miłośników Włoch. Chcesz wziąć udział? Jeśli tak, zostaw nam swój kontakt i bądź na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami! :)
PODZIEL SIĘ
Jestem absolwentką italianistyki i historii sztuki. Mieszkam w Warszawie i interesuję się kulturą i literaturą włoską. Kocham organizować podróże do Włoch i zawsze służę radą w kwestiach turystycznych i językowych :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here