Aplikacje do nauki włoskiego: 10 darmowych i płatnych

0
1232
aplikacje do nauki włoskiego

Kto postanowił zacząć samodzielnie uczyć się języka włoskiego, ten wie, że dobre aplikacje do nauki włoskiego to podstawowe narzędzie każdego samouka. Pomocy naukowych oczywiście mamy do dyspozycji wiele, choćby tradycyjne książki i podręczniki, rozmówki włoskie dla początkujących i zaawansowanych, fiszki, strony internetowe, podcasty i wiele innych. Jednak z pewnością przyznasz, że aplikacja do nauki włoskiego na smartfonie dobrze motywuje do regularnego powtarzania, a to dlatego że:

  • można ją szybko i łatwo pobrać i od razu rozpocząć naukę;
  • możesz z niej korzystać zawsze i wszędzie, wszędzie ją też ze sobą zabierzesz;
  • istnieje wiele bezpłatnych aplikacji do nauki języków;
  • aplikacje korzystają z różnych metod przyswajania i powtarzania materiału;
  • w aplikacjach zwykle mamy dostęp do nagrań i ćwiczeń;
  • estetyczny i prosty interfejs dodatkowo uprzyjemnia korzystanie z aplikacji i naukę;
  • aplikacje często dają możliwość poszerzania materiału np. o własne listy słówek.

Zalety długo by można jeszcze wymieniać. Natomiast główną wadą nauki przez aplikacje jest moim zdaniem odzwyczajanie się od ręcznego pisania, przez co częściej robimy literówki i nie jesteśmy pewni, jak coś się pisze. Nie zmienia to jednak faktu, że aplikacje do nauki włoskiego świetnie uzupełniają tradycyjne kursy czy samodzielną pracę z podręcznikiem, a zresztą im więcej obcujemy z językiem, tym lepiej.

W dzisiejszym wpisie postanowiłam krótko zrecenzować najbardziej popularne, ale też i te mniej znane aplikacje do nauki języka włoskiego. Niektóre z nich przypominają multimedialne kursy, inne stanowią rozbudowaną formę fiszek na smartfona. Listę podzieliłam na aplikacje bezpłatne (które oferują większość opcji za darmo) oraz płatne (które za darmo mają tylko wersję demo lub bardzo podstawowe funkcje).

Przeczytaj też: Jak nauczyć się języka włoskiego

Darmowe aplikacje do nauki włoskiego

Duolingo

aplikacja do nauki języka włoskiego duolingo

Duolingo to chyba jedna z najbardziej popularnych aplikacji do nauki języków. Swoją pozycję zawdzięcza licznym opcjom, przyjemnemu i prostemu w obsłudze interfejsowi oraz ogólnie łatwej organizacji nauki. Ponadto jest właściwie całkowicie darmowa.

Z Duolingo możemy korzystać zarówno na telefonie (iPhone i Android), jak i na komputerze. Przy zakładaniu konta serwis proponuje nam zrobienie testu poziomującego, jeśli nie zaczynamy nauki od zera. Wybieramy też, ile czasu codziennie chcemy poświęcić na naukę. Materiał podzielony jest na tematy: w każdym dostajemy pakiet różnych ćwiczeń (jednokrotnego wyboru, tłumaczenia, dopasowywania itp.), a w kolejnych dniach Duolingo planuje nam powtórki.

Wybierając płatną opcję Duolingo Plus, możemy pracować również offline, nie mamy reklam, mamy nieograniczoną liczbę błędów i możemy śledzić swój postęp. Niewątpliwie wadą  tej aplikacji (ale też wielu innych) jest to, że włoskiego możemy się uczyć jedynie w parze z angielskim.

Memrise

aplikacje do nauki włoskiego memrise

Z Memrise, podobnie jak z Duolingo, możemy korzystać również na komputerze. To moim zdaniem jedna z lepszych aplikacji, ponieważ daje możliwość darmowej nauki na wielu poziomach oraz komponowania własnych zestawów.

Memrise służy przede wszystkim do nauki słownictwa, a jego system powtórek jest niesamowicie skuteczny. W podstawowej wersji nie ma pary polski-włoski (a jedynie angielski-włoski), ale jeśli chcemy, możemy sami skomponować sobie kurs – to świetny sposób na zapamiętywanie przypadkowo poznawanych wyrazów czy zorganizowania sobie powtórki przed egzaminem. Dodatkowo mamy dostęp do autorskich kursów przygotowanych przez użytkowników.

Memrise jest darmową aplikacją i w tej wersji w zasadzie mamy dostęp do wszystkich opcji. W wersji płatnej możemy się uczyć także offline i mamy bardziej zindywidualizowany program nauki z różnymi dodatkowymi opcjami, ale bezpłatna wersja może okazać się całkowicie wystarczająca.

Busuu

aplikacja do nauki włoskiego busuu

Busuu to kolejna aplikacja do nauki włoskiego, która zbiera wiele pozytywnych opinii. Występuje w wersji na telefon i komputer, a do pewnego stopnia jest darmowa.

Busuu jest bardzo prostą aplikacją. Kurs włoskiego dostępny jest po polsku i składa się z tematów i ćwiczeń rozłożonych od poziomu A1 do B2. Nie jest może zbyt ambitny, ale na pewno pozwoli nam poznać solidne podstawy. W każdym temacie część ćwiczeń jest bezpłatna, ale niektóre są też płatne – w tym, niestety, wiele zagadnień z gramatyki.

Aplikacja skupia się w dużym stopniu na ulokowaniu poznanych słów i zwrotów w kontekście i na zapamiętywaniu ich na różne sposoby, co niewątpliwie jest plusem. To dobry kurs, jeśli chcemy szybko przygotować się przed podróżą do Włoch i zamierzamy kontynuować naukę.

Drops

aplikacje do nauki języka włoskiego drops

Drops to bardzo prosta aplikacja do nauki słówek. Jest w wersji angielsko-włoskiej, ale w dużej mierze opiera się na powiązaniu obrazka ze słowem po włosku. Za darmo możemy z niej korzystać dziennie zaledwie przez kilka minut (nieograniczony dostęp jest płatny) i nie zawsze mamy dostęp do wszystkich tematów (niektóre są płatne, inne odblokowują się dopiero, gdy przerobimy poprzedni albo gdy obejrzymy reklamę).

Niemniej jednak to dobra opcja dla osób, które nie mają dużo czasu na naukę, a chcą po prostu mieć świadomość, że regularnie czegoś nowego się uczą i powtarzają.

Aplikacja organizuje nam system powtórek, ma bardzo prosty i przyjemny dla oka interfejs, a także pozwala na szybkie zaznaczenie, które słowa już znamy i nie chcemy ich powtarzać.

Quizlet

darmowa aplikacja do nauki włoskiego quizlet

Quizlet to aplikacja (i strona) bazująca na metodzie fiszek. Często korzystają z niej nauczyciele i kursanci (możliwość utworzenia „klasy” i ustawienia prywatnego dostępu dla wybranych osób), ale też indywidualni użytkownicy. Aplikacja ma płatne rozszerzenie opcji (m.in. praca offline, brak reklam), ale podobnie jak Memrise, w zupełności wystarczy nam darmowa wersja.

Na Quizlecie kursy czy też pakiety fiszek przygotowywane są przez osoby prywatne. Możemy próbować dołączyć do czyjejś klasy, ale niekoniecznie zostaniemy przyjęci. Polegamy więc w dużej mierze na zestawach tworzonych przez nas samych. Ćwicząc takie zestaw, możemy po prostu przeglądać fiszki, również wydrukować je, ale robić ćwiczenia i grać w gry.

Jeśli uczysz się włoskiego ze znajomymi, możecie utworzyć swoją klasę i dodawać wspólnie materiały do nauki. A jeśli chodzisz już na jakiś kurs, zaproponuj korzystanie z aplikacji prowadzącemu i innym uczniom.

Płatne aplikacje do nauki włoskiego

Rosetta Stone

najlepsza aplikacja do nauki włoskiego rosetta stone

Rosetta Stone to płatna (i dość droga) aplikacja do włoskiego, ale jest znacznie bardziej zaawansowanym narzędziem w stosunku do pozostałych. Okres próbny jest darmowy i warto zapoznać się z jej możliwościami.

Aplikacja stanowi w zasadzie pełny kurs. Określamy swój poziom zaawansowania i możemy swobodnie poruszać się po różnych tematach. Rosetta Stone wykorzystuje w swojej metodzie nauczania mechanizmy poznawania języka przez dziecko, zestawiając frazę z obrazkiem w klarownym kontekście. Nie jest to więc typowe wykuwanie słów na pamięć. Aplikacja rozpoznaje mowę oraz dostosowuje program nauki do naszych postępów.

Ponadto Rosetta Stone oferuje dodatkowe opcje takie jak indywidualna lekcja z nauczycielem online – można ją zarezerwować nawet w bezpłatnej wersji próbnej.

SuperMemo

aplikacje do nauki języka włoskiego supermemo

SuperMemo, podobnie jak Memrise, wyciąga wnioski z mechanizmu zapamiętywania i zapominania, tworząc algorytm, który pozwala nam skutecznie przyswoić nowe słownictwo. W aplikacji możemy sami tworzyć i udostępniać kursy, ale generalnie aplikacja jest płatna.

Kursy z włoskiego są na różnych poziomach i poruszają nie tylko tematy związane z leksyką, ale też gramatyką. W ofercie znajdziemy przyspieszony kurs dla początkujących, rozmówki polsko-włoskie, kursy na wszystkich poziomach zaawansowania oraz pakiety lekcji z lektorem. To dobry zakup, jeśli chcemy korzystać z aplikacji, która niemal zastąpi nam podręcznik. Poza tym pierwszy miesiąc możemy wypróbować za darmo.

SuperMemo często ogłasza też promocje na swoje kursy, dlatego warto śledzić ich stronę.

Fiszkoteka

program do nauki języka włoskiego fiszkoteka

Fiszkoteka to oferta kursów w znacznej mierze płatnych. Korzysta z potencjału metody fiszek czyli karteczek, na których z jednej strony mamy wyraz lub zwrot w języku obcym, z drugiej – jego tłumaczenie.

Wszystkie opcje Fiszkoteki możemy wypróbować za darmo przez 7 dni. Ponadto mamy dostęp do przykładowego zestawu fiszek z każdego tematu – z języka włoskiego jest ich naprawdę sporo (np. zestawy przygotowujące do zdania certfikatu), ale pełny pakiet jest zawsze płatny.

Dodatkową zaletą Fiszkoteki jest rzecz jasna polska wersja językowa. Mamy dostęp do fiszek polsko-włoskich, ale też innych par językowych, nie tylko angielsko-włoskich. Ponadto istnieją kursy włosko-włoskie dla bardziej zaawansowanych użytkowników (np. włoski bez cenzury czy słownictwo z zakresu prawa).

Babbel

aplikacja do nauki włoskiego babbel

Aplikacją i stroną do nauki języka włoskiego jest też Babbel. Język włoski występuje w niej w parze z angielskim (istnieje również nauka języka polskiego dla Włochów, ale wówczas wszystkie nagrania są po polsku).

Ćwiczenia są tak skonstruowane, by poziom trudności wzrastał. Zaczynamy od powtarzania i rozpoznawania wyrazu, a kończymy na samodzielnym jego wpisywaniu. Plusem są zagadnienia gramatyczne, niektóre przeplecione ze słownictwem (np. nauka przyimków polega zarówno na ich zapamiętaniu, jak i nauce łączenia ich z rodzajnikiem).

Babbel jest niestety aplikacją prawie całkowicie płatną. Mamy dostęp tylko do próbnej lekcji z danego tematu, a dostęp do wszystkich, licznych opcji wymaga wykupienia abonamentu.

Fun Easy Learn

aplikacja do nauki włoskiego za darmo funeasylearn

Aplikacja Fun Easy Learn występuje również w wersji z językiem włoskim. Do wyboru mamy 15 000 słów lub 5 000 fraz (coś w stylu rozmówek polsko-włoskich). Za opłatą możemy odblokować więcej pakietów lub wyższe poziomy trudności (za darmo jest tylko podstawowy), np. przy rocznym abonamencie, płacąc nieco ponad 10 zł miesięcznie, mamy dostęp do wszystkich poziomów oraz różne opcje dodatkowe.

Aplikacja nie wymaga od nas zakładania konta, ale możemy się w niej zalogować, żeby zindywidualizować ustawienia i zapisywać swoje postępy. Jednorazowo z danego tematu poznajemy pakiet słów (wraz z nagraniami), a następnie wykonujemy zestaw ćwiczeń. Możemy też wybierać między różnymi typami zadań.

Fun Easy Learn to aplikacja bardzo prosta w obsłudze, a jej niewątpliwą zaletą jest polska wersja językowa.

Mam nadzieję, że przygotowana przeze mnie lista aplikacji do nauki włoskiego ułatwi ci wybór tej, która w twoim przypadku sprawdzi się najlepiej. Zachęcam cię do korzystania z darmowych wersji próbnych i poznawania wszystkich możliwości aplikacji, ale też do aktywnego tworzenia własnych kursów i zestawów słownictwa.

PODZIEL SIĘ
Jestem absolwentką italianistyki i historii sztuki. Mieszkam w Warszawie i interesuję się kulturą i literaturą włoską.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here