Babbel: recenzja aplikacji do nauki języka, nie tylko włoskiego

0
4176
Babbel

Aplikacje do nauki języków obcych, w tym aplikacje do nauki włoskiego, to bardzo przydatne narzędzia, które przy odpowiedniej determinacji i systematyczności pozwolą nam osiągnąć całkiem zadowalający poziom znajomości języka.

Jedną z najbardziej popularnych aplikacji tego typu jest Babbel, recenzję którego przedstawię w tym wpisie. Polscy użytkownicy korzystają z tego programu głównie do nauki języka angielskiego, ale na swój sposób możliwa jest również za jego pomocą nauka włoskiego.

To doskonałe rozwiązanie, jeśli szybko chcemy opanować podstawy, zaczynając od zera, ale też jeśli znamy już trochę język, a zależy nam na szlifowaniu go, zwłaszcza w warstwie leksykalnej.

Poniżej znajdziesz wszystkie praktyczne informacje dotyczące Babbel, dzięki czemu łatwiej ci będzie podjąć decyzję, czy pobrać aplikację i czy wykupić w niej subskrypcję. Przedstawię, jak działa Babbel, opinie na temat aplikacji, jakie języki są w niej dostępne oraz czy może się przydać w nauce języka włoskiego.

Dowiesz się również wszystkiego na temat kosztów związanych z używaniem aplikacji oraz wszelkiego rodzaju promocji i darmowych wersji próbnych. Na koniec wpisu przygotowałam podsumowanie w postaci odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Jeśli już teraz chcesz odwiedzić stronę Babbel w języku polskim, kilknij poniżej:

Babbel: co to jest

Jak już wiadomo, Babbel to jedno z wielu oprogramowań do nauki języków obcych. Możemy z niego korzystać zarówno na komputerze, jak i w formie aplikacji na smartfony. Zawiera materiały zróżnicowane pod względem tematycznym, z różnymi rodzajami ćwiczeń, nastawionymi również na wzmacnianie umiejętności prowadzenia konwersacji.

Babbel to dzieło zespołu językoznawców, nauczycieli i specjalistów od dydaktyki języków obcych, którzy uwzględnili specyfikę nauki danego języka charakterystyczną dla określonego języka natywnego – na inne rzeczy bowiem trzeba zwrócić uwagę, gdy angielskiego uczy się Polak, a na inne, gdy robi to Włoch.

babbel aplikacja

Aplikacja oferuje kursy różnych języków, na różnym poziomie (głównie podstawowym i średniozaawansowanym, ale zdarzają się i kursy zaawansowane) oraz kursy tematyczne (np. angielski dla biznesu). W przeciwieństwie do prostych i tzw. „darmowych” aplikacji, Babbel to nie tylko proste powtórki słówek, ale i porządne podstawy gramatyczne oraz wymowa i praktyczne użycie języka – czyli tak naprawdę wszystko, czego wymagamy od kursu i czego potrzebujemy, by posługiwać się językiem.

Babbel opiera swoją metodę na dialogach z życia codziennego i generalnie jest bardzo nastawiony na taką naukę języka, która rzeczywiście będzie nam przydatna już od pierwszych kroków stawianych w nowym języku. To wszystko uzupełnione zostało ciekawostkami na temat kultury danego kraju, potocznymi zwrotami oraz przydatnymi nazwami własnymi. Brzmi naprawdę sensownie, ale zobaczmy, jak to dokładnie działa.

Jak działa aplikacja Babbel?

Aplikacja Babbel jest prosta w użyciu i pozostawia nam dużą swobodę. Prześledźmy po kolei, jak wygląda korzystanie z niej. Zaczynamy od wyboru języka, który nas interesuje – za chwilę otrzymamy całkowity dostęp do wszystkich materiałów dydaktycznych, na wszystkich poziomach zaawansowania.

babbel włoski

Na początku odpowiadamy na serię niezobowiązujących pytań: dlaczego chcemy uczyć się danego języka, czy znamy go już na jakimś poziomie, ile czasu zamierzamy dziennie poświęcić na naukę itp. Zakładamy konto i jesteśmy gotowi do używania aplikacji.

Kurs składa się z następujących części: gramatyka, słuchanie i mówienie, kraje i tradycje (kultura), słówka i zwroty oraz specjalne kursy tematyczne (np. idiomy, fałszywi przyjaciele itp.). Każda część podzielona jest na lekcje. Mamy podgląd, jakie tematy zawiera każda lekcja, więc bez trudu możemy wybrać to, co w danym momencie chcemy przećwiczyć.

Na Babbel znajdziemy nagrania dialogów z codziennych sytuacji. Nagrania przygotowane zostały przez native speakerów, dzięki czemu możemy osłuchać się z różnymi głosami i akcentami. Jeśli damy aplikacji dostęp do mikrofonu, sami będziemy mogli ćwiczyć wymowę. Ponadto wraz z aplikacją otrzymujemy dostęp do podcastów językowych. Więcej informacji znajdziesz pod tym linkiem.

Dodatkowo Babbel dysponuje systemem powtórek opartym na specjalnym algorytmie. W uproszczeniu wygląda to tak, że częstotliwość zaplanowanej przez program powtórki zależy od tego, w jakim stopniu udało nam się opanować dane słówko. Jeśli przyswoiliśmy je z łatwością, będzie rzadziej pojawiało się wśród powtórek. Jeśli jeszcze robimy błędy lub nie pamiętamy słówka, automatycznie będzie pojawiało się ono częściej. Co ciekawe, powtórki mają różne formy, np. fiszek, ale też powtórek ustnych.

Babbel: dostępne języki

Na Babbel mamy dostęp do naprawdę wielu języków. Jest tylko jedno „ale”. Aplikacja z wyjściowym językiem polskim dostępna jest wyłącznie do nauki angielskiego i niemieckiego. Jeśli zatem nie znamy kompletnie innych języków obcych, przede wszystkim angielskiego, nasze potrzeby jako użytkowników języka polskiego zostaną uwzględnione wyłącznie dla tych dwóch języków.

Dużo więcej możliwości pojawia się, gdy określamy nasz wyjściowy język jako angielski. Wówczas do wyboru mamy: francuski, włoski, niemiecki, hiszpański, rosyjski, portugalski (wersja brazylijska), norweski, niderlandzki, duński, szwedzki, a nawet turecki i indonezyjski.

babbel cena

Zrozumiałe jest sceptyczne podejście do nauki języka obcego w korespondencji do innego języka obcego, a nie naszego ojczystego, jednak musisz pamiętać, że naprawdę niewiele aplikacji oferuje duży wybór języków obcych występujących w parze z językiem polskim (jako wyjściowym).

Jeśli dobrze znamy angielski (lub inny język), warto wypróbować taką metodę i zobaczyć, czy nam odpowiada. Możemy spróbować świadomie wybrać pary językowe pod względem podobieństwa, np. znając dobrze jeden język romański, uczyć się za jego pomocą innego języka romańskiego. Podobieństwa oczywiście potrafią być mylące, ale są też bardzo pomocne w nauce słownictwa, ale też nierzadko gramatyki.

To propozycja może dla bardziej zaawansowanych użytkowników języków obcych. Natomiast jeśli interesuje cię szybkie i skuteczne opanowanie języka angielskiego lub niemieckiego na poziomie umożliwiającym komunikację, na pewno Babbel cię usatysfakcjonuje.

Nauka z aplikacją Babbel: włoski

Jak już wspominałam, do nauki języka włoskiego nie możemy wybrać polskiego jako naszego języka ojczystego. Mamy natomiast do dyspozycji inne rozwiązania.

Wiele osób wybiera język angielski, bo jest on popularny i najczęściej to właśnie angielski znamy dostatecznie dobrze, by uczyć się z nim w parze innych języków. Jest to duży trening dla naszego mózgu, a jeśli nie znamy angielskiego za dobrze, możemy nie odnieść z tego typu nauki żadnej konkretnej korzyści.

Można jednak spróbować tego rozwiązania choćby po to, by uzyskać dostęp do wszystkich lekcji języka włoskiego, które są naprawdę bardzo wartościowe i dobrze przygotowane. W końcu tak samo możemy ćwiczyć choćby wymowę.

aplikacja do nauki włoskiego babbel

Drugą opcją jest uczenie się włoskiego w parze z innym językiem obcym. Tu z własnego doświadczenia nic nie mogę powiedzieć, bo nie znam np. innego języka romańskiego, ale niewykluczone, że takie rozwiązanie dla niektórych będzie całkiem korzystne i wygodniejsze niż uczenie się w parze angielski-włoski.

Trzecia opcja jest też nieco kontrowersyjna. Możemy wybrać jako nasz język ojczysty włoski i wyrazić chęć nauki języka polskiego. Wówczas w jakimś stopniu zyskujemy dostęp do pary włoski-polski, tyle że na odwrót. O ile da się w ten sposób uczyć słówek i całych zdań, o tyle nie będziemy mieli żadnej korzyści z ćwiczenia wymowy czy rozumienia ze słuchu.

Najlepiej jeśli sam wypróbujesz różne rozwiązania. Kliknij poniżej i załóż darmowe konto, które pozwoli ci się przekonać o zawartości poszczególnych kursów i udostępni lekcje próbne.

Aplikacja Babbel: cena

Babbel w zasadzie jest aplikacją całkowicie płatną, a jej cena zależy od rodzaju subskrypcji, jaki wybierzemy. Czy to powinno zniechęcać? Niekoniecznie.

Przede wszystkim tak naprawdę nie ma aplikacji, która nie zawierałaby wersji płatnej. Na jakimś etapie użytkowania zawsze napotykamy jakieś ograniczenia i zostaje nam zaproponowana płatna opcja „premium”. Choć należy przyznać, że niektóre aplikacje oferują za darmo naprawdę sporo. Nie będzie to jednak pełen kurs, obejmujący szerokie spektrum zagadnień.

Z wykupienia subskrypcji płyną też pewne mniej oczywiste korzyści. Kiedy już decydujemy się na poniesienie pewnych kosztów, mamy poczucie, że faktycznie zapisaliśmy się na kurs, a przy tym zyskujemy motywację do regularnej nauki. Nawet jeśli opłata jest symboliczna, działa na nasze nastawienie mentalne.

No dobrze, ale ile kosztuje Babbel? W ramach jednej subskrypcji uczymy się jednego języka. Otrzymujemy przy tym dostęp do wszystkich dostępnych materiałów do jego nauki, tak więc na pewno żadne dodatkowe opłaty już nas nie czekają. Do dyspozycji mamy subskrypcje 3-, 6- i 12-miesięczne.

babbel promocje

Subskrypcja 3-miesięczna kosztuje 34,99 zł za miesiąc, zatem co 3 miesiące system pobiera od nas opłatę w wysokości 104,97 zł. Subskrypcja 6-miesięczna kosztuje 27,99 zł za miesiąc, więc co pół roku płacimy 167,94 zł. W końcu najbardziej opłacalna subskrypcja 12-miesięczna to koszt 19,99 zł miesięcznie czyli rocznie 239,88 zł. Wykupując subskrypcję, płacimy za nią jednorazowo. Jeśli nie chcemy jej odnawiać, możemy zrezygnować.

Plusem jest to, że obowiązuje nas 20-dniowy okres ochronny, w którym możemy domagać się zwrotu pieniędzy, jeśli kurs nam nie odpowiada. Kliknij tutaj i uzyskaj więcej informacji na temat cennika.

Aplikacja Babbel: promocje

Czy można w jakiś sposób obniżyć koszty użytkowania Babbel? Można, a za chwilę opiszę ci wszystkie opcje z tym związane czyli kody rabatowe, promocje, zniżki oraz okresy próbne i wersje za darmo.

Przede wszystkim, założenie konta na Babbel jest bezpłatne. Dopóki nie wykupisz subskrypcji, możesz za darmo zrobić po jednej lekcji z każdego kursu. A ponieważ każdy kurs to np. jeden temat słownictwa czy jeden temat z gramatyki, finalnie masz możliwość spróbowania wszystkiego po trochu. Dla przykładu: sekcja słownictwo podzielona jest na kursy tematyczne, np. zwierzęta, jedzenie, transport itd. Pierwsza lekcja każdego kursu jest za darmo, np. dla zwierząt to może być lekcja poświęcona zwierzętom domowym, dla jedzenia – lekcja poświęcona warzywom i owocom itd. W każdym razie dość, by wiedzieć, czy Babbel nam odpowiada (pod tym linkiem możesz założyć darmowe konto)

Jeśli decydujemy się na subskrypcję, przysługuje nam darmowy okres próbny trwający 7 dni. W tym czasie mamy dostęp już do wszystkich lekcji i możemy je dowolnie sprawdzać. Dopiero po upływie tych 7 dni zacznie się odliczanie naszego wykupionego abonamentu. Pamiętaj, że wciąż przysługuje ci 20 dni na rezygnację!

To wszystko jest dla standardowych użytkowników, którzy nie mieli dostępów do żadnych promocji. Natomiast można łatwo znaleźć kody rabatowe Babbel, które dodatkowo obniżają koszty subskrypcji. Jeśli jesteśmy w posiadaniu takiego kodu, wpisujemy go w odpowiednim polu przy wykupowaniu abonamentu.

Odpowiedzi na najczęstsze pytania

Na koniec przygotowałam krótkie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania odnośnie aplikacji Babbel. Jeśli chcesz sobie podsumować to, co opisałam w artykule lub szybko wyjaśnić wątpliwości, poniżej znajdziesz najważniejsze, niezbędne informacje.

Co to jest aplikacja Babbel i jak działa?

Aplikacja Babbel to jedna z najbardziej popularnych aplikacji do nauki języków obcych. Zawiera kompletne kursy językowe, poruszające zagadnienia leksykalne, gramatyczne, ale też kulturowe. Jest bardzo nastawiona na praktyczne użycie języka w codziennych sytuacjach. Zawiera dużo oryginalnych nagrań dialogów oraz posiada opcję sprawdzania poprawności wymowy. Oprogramowanie dostępne jest zarówno na komputerze, jak i w aplikacji mobilnej. W ramach jednego języka mamy dostęp do wszystkich materiałów na różnych poziomach, podzielonych na kursy i lekcje. Sami możemy zaplanować sobie naukę, a Babbel przygotuje dla nas system inteligentnych powtórek.

Ile kosztuje Babbel? Czy jest za darmo?

Koszt aplikacji zależy od rodzaju abonamentu – im dłuższy okres subskrypcji, tym niższy miesięczny koszt. Ceny zaczynają się od 19,99 zł za miesiąc, a w ramach jednej subskrypcji od razu otrzymujesz nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów dla danego języka. W wersji darmowej masz podgląd wszystkich pierwszych lekcji dla każdego kursu. Oprócz tego, kiedy kupujesz subskrypcję, automatycznie przysługuje ci darmowy 7-dniowy okres próbny. Dodatkowo możesz poszukać kodów rabatowych, które obniżą koszty.

Jakie języki dostępne są na Babbel?

Na Babbel dostępnych jest wiele języków, ale nie w każdej parze. Jeśli wybieramy, że naszym językiem ojczystym jest język polski, do dyspozycji mamy angielski i niemiecki. Jeśli natomiast określimy nasz język wyjściowy jako angielski, pojawi się więcej opcji, m.in. włoski, francuski, hiszpański, rosyjski, szwedzki, portugalski czy nawet indonezyjski.

Czy nauka włoskiego z Babbel ma sens?

W wersji polskiej programu nie możemy się uczyć języka włoskiego. Babbel jest bardzo dobrze przygotowanym kursem, ale żeby uczyć się włoskiego, musimy jako wyjściowy język wybrać inny, który dobrze znamy, np. angielski. Sam możesz ocenić, czy jest to dla ciebie wygodne; np. nie przeszkodzi to zupełnie w ćwiczeniu wymowy. Możesz też wybrać jako język ojczysty włoski i zaznaczyć, że chcesz uczyć się polskiego, ale wtedy nie będziesz mógł czerpać korzyści z nagrań i rozpoznawania mowy.

Co wybrać: Babbel czy Busuu?

Na rynku dostępnych jest jeszcze wiele innych aplikacji do nauki języków obcych. Jednym z głównych konkurentów Babbel jest Busuu. Busuu jest również bardzo przystępną aplikacją i jej zaletą jest to, że można się uczyć w niej włoskiego w parze z polskim. Do pewnego stopnia jest bezpłatna, ale dość szybko zorientujemy się, że potrzebujemy płatnej wersji (zwłaszcza zagadnienia gramatyczne nie są dostępne za darmo). Babbel bardziej przypomina kompletny kurs, więcej w nim dialogów i nacisku na komunikację. Na pewno nie jest też droższy od Busuu.

4.7/5 - (3 votes)

Spotkajmy się w Warszawie!
Organizujemy wydarzenia w Warszawie dla miłośników Włoch. Chciałbyś wziąć udział? Jeśli tak, dołącz do grupy 'Amici di Italia Po Polsku' i bądź na bieżąco! :)
Spotkajmy się w Warszawie!
Organizujemy eventy w Warszawie dla miłośników Włoch. Chcesz wziąć udział? Jeśli tak, zostaw nam swój kontakt i bądź na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami! :)
PODZIEL SIĘ
Jestem absolwentką italianistyki i historii sztuki. Mieszkam w Warszawie i interesuję się kulturą i literaturą włoską. Kocham organizować podróże do Włoch i zawsze służę radą w kwestiach turystycznych i językowych :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here