Baci Perugina – włoskie czekoladki: historia, rodzaje i gdzie kupić w Polsce

Baci Perugina to jedne z najbardziej rozpoznawalnych czekoladek we Włoszech. Jeśli jesteś miłośnikiem słodkości, szukasz idealnego prezentu dla bliskiej osoby, interesują Cię historyczne ciekawostki dotyczące Włoch, czy też chcesz dowiedzieć się, gdzie znaleźć doskonałe włoskie produkty w Polsce, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

0
18194
3 paczki Baci Perugina

Baci Perugina to czekoladowo-orzechowe czekoladki wytwarzane od prawie 100 lat w Perugii, niewielkim mieście środkowych Włoch. Te wyśmienite pralinki kryją w środku niespodziankę w postaci dołączanego do każdej czekoladki romantycznego aforyzmu.

„Przyjaźń to związek dusz” to sentencja, jaką odkryłam, pierwszy raz jedząc Baci Perugina. Zgrabna paczuszka, zawierająca przepyszne czekoladki, którą otrzymałam od włoskich przyjaciół, skłoniła mnie do poszukiwań informacji na temat tych wyjątkowych słodyczy.

Ich efektem jest poniższy artykuł, gdzie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje na temat Baci Perugina. Dowiesz się, jak powstała ta niezwykła pralinka, co sprawia, że smakuje tak wyśmienicie, gdzie możesz ją znaleźć w Polsce i dlaczego warto podarować Baci Perugina bliskiej osobie.

Jeśli już nie możesz się doczekać, aby przekonać się, jak smakują najsłynniejsze włoskie pralinki, możesz je zamówić pod tym linkiem. W dalszej części artykułu przeczytasz także, jakie smaki czekoladek są dostępne w Polsce i gdzie warto je kupić.

Baci Perugina: gdzie kupić

Czym są włoskie czekoladki Baci Perugina?

Baci Perugina to czekoladowo-orzechowe praliny o charakterystycznym nieregularnym kształcie. Ich wyśmienity smak tworzy miękkie orzechowe nadzienie połączone z drobnymi kawałkami orzechów oraz granulkami gianduji. Nadzienie oblane jest czekoladą, a w środku znajduje się cały orzech laskowy. 

Baci Perugina nadzienie

Pyszne praliny Baci Perugina to oryginalne połączenie prostych, a jednak doskonale skomponowanych składników. 

Na zewnątrz wyśmienita twarda czekolada włoska (gorzka, mleczna lub biała) aksamitnie okrywa miękkie czekoladowo-orzechowe wnętrze. Orzech laskowy umieszczony w górnej części czekoladki dodaje masie zaskakującej chrupkości.

Całość uzupełniają smakowite granulki gianduji, czyli jednym słowem przepysznego nugatu powstałego z połączenia orzechów, cukru i kakao. 

Praliny pakowane są pojedynczo w aluminiowe sreberka. W każdej pojedynczej czekoladce znajduje się sentencja zapisana w czterech językach (włoskim, angielskim, niemieckim oraz hiszpańskim) i – w iście włoskim stylu – najczęściej związana jest z miłością.

Karteczki z miłosnymi sentencjami są znakiem rozpoznawczym Baci Perugina i jednym z powodów, dla których ich popularność jest tak ogromna. W każdej pralince znajduje się inny aforyzm, będący często myślą wybitnych twórców literatury i sztuki, bądź przysłowiem czy cytatem. 

Baci Perugina - sentencja

Jedzenie tej pralinki łączy zatem wyśmienity smak i element zaskoczenia. Nie dziwi więc fakt, że Baci Perugina to prawdziwe arcydzieło wśród włoskich słodyczy

Pralinki sprzedawane są w charakterystycznych niebieskich pudełkach o różnej pojemności. I tak możesz znaleźć na przykład tradycyjne pudełko w formie bombonierki, w którym znajduje się 12 czekoladek, większe opakowania zawierające 14 pralinek, torby Baci Perugina, w których umieszczono 10 sztuk czy małe tubki z trzema pralinkami w środku. 

Pudełka te, na których oprócz zdjęcia samych pralinek znajdziemy romantyczny wizerunek tańczącej pary (wzorowany na obrazie „Pocałunek” Francesco Hayeza), stanowią wizytówkę firmy stworzonej przez pomysłodawczynię pralinek. 

Luisa Spagnoli, która marzenie biednej włoskiej dziewczynki o prowadzeniu własnej cukierni przekształciła w jedną z najbardziej znanych firm cukierniczych w Italii, wymyśliła Baci Perugina przez przypadek! O czym dokładniej opowiem w jednym z akapitów poniżej. 

Baci Perugina- idealne na prezent!

Baci Perugina pierwszy raz otrzymałam od moich włoskich przyjaciół, mieszkających w Umbrii, podczas imprezy przedświątecznej. Byłam zachwycona wyglądem, smakiem i zabawą związaną z odczytywaniem sentencji przez uczestników spotkania!  Od razu pomyślałam, że te urocze włoskie pralinki to idealny prezent dla każdego, komu chcemy okazać sympatię.

Prezent

Oto 5 moim zdaniem najistotniejszych powodów, dla których Baci Perugina okażą się numerem jeden wśród prezentów z okazji Świąt, urodzin, Dnia Matki czy wreszcie Walentynek.

1) Niepowtarzalny smak włoskich pralinek.
Orzech laskowy i nugat, wszystko zatopione w twojej ulubionej czekoladzie – czego można chcieć więcej!? Baci Perugina łączą prostotę składników z idealnie skomponowanym smakiem i są po prostu pyszne! To idealny podarunek dla wszystkich miłośników czekolady!

2) Romantyczna sentencja w środku.
Każda czekoladka ukrywa pod opakowaniem krótki romantyczny aforyzm. Samo odkrywanie sentencji i odczytywanie jej wśród bliskich osób jest doskonałym elementem zabawy towarzyskiej. A dla prawdziwych romantyków sposobem na okazanie uczucia bliskiej sercu osobie. Czy jest lepszy prezent na Walentynki?

3) Piękne opakowanie.
Baci Perugina pakowane są już w formie prezentowej. Estetyka opakowania, uroczy wizerunek romantycznej pary w tle i smakowite pralinki na pierwszym planie, dyskretnie skomponowane z barwami Italii sprawiają, że Baci Perugina są prezentem samym w sobie i nie potrzebują już żadnych innych ozdobników.

4) Idealny prezent z Włoch.
Baci Perugina są jednym z najbardziej rozpoznawalnych produktów cukierniczych we Włoszech, stąd też, z pewnością, będą idealnym prezentem przywiezionym bliskim, z wycieczki do słonecznej Italii. A także obowiązkowym podarunkiem z Umbrii!

5) Prezent na każdą okazję.
Baci Perugina to niepowtarzalny produkt, który możemy wręczyć każdemu, komu chcemy okazać sympatię: ukochanej osobie, przyjaciółce, koledze z pracy, rodzicom czy dzieciom, bez względu na wiek.

Pomysł twórców Baci Perugina opiera się na uniwersalnej, a jednocześnie czułej formie tych czekoladek. Dlatego też Baci Perugina możemy wręczyć bliskiej osobie z okazji Dnia Matki czy Babci, jak również na Walentynki czy Boże Narodzenie. Nie zawsze jednak musisz szukać specjalnego święta w kalendarzu, aby podarować komuś te wyśmienite czekoladowe cudeńka. Baci bez względu na okazję będą zawsze idealnym prezentem dla każdego, komu chcemy sprawić przyjemność!

Baci Perugina dostępne są również w wersji bezglutenowej, a ich ceny w zależności od rozmiaru wahają się w granicach od 15 do 45 złotych.

Baci Perugina: gdzie kupić

Historia powstania pierwszych Baci Perugina

Najbardziej znane włoskie pralinki powstały w 1922 roku w małej cukierence w Perugii. Perugia to stosunkowo nieduże miasto środkowej części Włoch. Znajduje się w malowniczym regionie Umbria, który nie od dziś słynie z pysznego jedzenia, a przede wszystkim wybornych produktów cukierniczych, których produkcję prawie 100 lat temu zapoczątkowała Luisa Spagnoli.

Perugia - miasto wyjatkowe 365 dni w roku

Luisa Sargentini (nazwisko Spagnoli przyjmie wiele lat później, wychodząc za mąż za Annibale Spagnoli) urodziła się w Perugii w ubogiej rodzinie handlarza ryb. I jak to często bywa brak pieniędzy zastąpiła wielkimi marzeniami. Od dziecka Luisa interesowała się cukiernictwem i szyciem ubrań. Połączenie marzeń i pracowitości Luisy zaowocowały stworzeniem jednej z najbardziej rozpoznawalnych marek słodyczy La Perugina. Można powiedzieć, że pomysłowość Luisy na zawsze zrewolucjonizowała branżę cukierniczą. 

Trudno dziś uwierzyć, że Baci Perugina swój wyśmienity smak zawdzięczają przypadkowi! Przedsiębiorcza Luisa Spagnoli, chcąc ograniczyć koszty produkcji w swojej cukierni, stworzyła słynne Baci z resztek, które pozostały w cukierni po wyrobie innych smakołyków. Z pokruszonych orzechów i czekolady uformowała asymetryczne kulki, które następnie oblała gorzką czekoladą, uprzednio wkładając do środka orzech laskowy. 

I jak to często bywa z kulinarnymi odkryciami, był to strzał w dziesiątkę! Nie wszystko jednak, co dotyczy słynnych pralinek, było dziełem przypadku. 

Pierwszym, tworzonym ręcznie czekoladkom o asymetrycznym kształcie, przypominającym zaciśnięta dłoń, nadano nieco odstraszającą nazwę Cazzotto czyli pięść. Po dwóch latach, z inicjatywy Giovanniego Buitoniego, syna współwłaściciela fabryki, a także przyszłego kochanka Luisy, niefortunną nazwę zmieniono na kultowe dziś Baci. 

Również przepiękne niebieskie pudełko, z logo Baci Perugina i charakterystyczną tańczącą parą wzorowaną na obrazie “Pocałunek” Hayeza, oraz niebiesko-białe bileciki z sentencjami miłosnymi były dziełem dyrektora artystycznego firmy La Perugina, Federico Seneca.

Jednak, jak głosi legenda, sam pomysł umieszczania miłosnych aforyzmów w słodkich pralinkach narodził się z uczucia, jakim twórczyni czekoladek darzyła o czternaście lat młodszego kochanka.

Początkowo wrogo do siebie nastawieni (ona przedsiębiorcza, niezależna właścicielka świetnie prosperującej firmy, on młody syn współwłaściciela z głową pełną nowatorskich pomysłów) z czasem stali się nierozłączni, zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym.

Właśnie ich miłosna korespondencja dała początek aforyzmom dołączanym do każdej czekoladki Baci. 

Tak powstały cieszące się niezmienną popularnością małe cukiernicze arcydzieła, do dziś znane pod wdzięczną nazwą Baci Perugina czyli słodkie buziaki z Perugii. 

Ich produkcja rozpoczęła pasmo sukcesów firmy La Perugina, nie tylko w samych Włoszech, ale również na całym świecie. W latach trzydziestych otwarto nawet sklep z wyrobami cukierniczymi Luisy w Nowym Jorku!

Czekoladki były hitem od początku ich produkcji i w ciągu pierwszych pięciu lat sprzedano niebagatelną liczbę 100 milionów Baci!

Fenomen tych czekoladek trwa do dziś. Na stronie internetowej Baci Perugina codziennie możesz znaleźć specjalną sentencję dnia. Czekoladki, dostępne dziś we Włoszech w każdym supermarkecie, są najpopularniejszym słodkim podarunkiem w Italii. 

Od czasów Luisy Spagnoli Baci Perugina zyskały nowe smaki, a pomysły producenta czekoladek wydają się nie mieć końca. Stąd też znajdziesz Baci Perugina w wielu wersjach (patrz niżej) zarówno smakowych, jak i cenowych.

Jeśli zainteresowała Cię historia Luisy Spagnoli tutaj możesz znaleźć więcej informacji w języku włoskim na temat tej niezwykłej kobiety!

Fabryka czekolady w Perugii

Baci Perugina stanowią niewątpliwą wizytówkę Perugii, miasta w którym powstały pierwsze praliny Luisy Spagnoli. Do dziś w San Sisto koło Perugii funkcjonuje fabryka, w której codziennie produkowane są te czekoladki. Znajdująca się w San Sisto fabryka, założona w 1963 roku, niezmiennie kultywuje tradycje cukiernicze La Peruginy, firmy która narodziła się w roku 1907 z inicjatywy Luisy Spagnoli i włoskiego przedsiębiorcy i producenta Francesca Buitoni.

Baci Perugina opakowania

Luisa znana z oryginalnych pomysłów (jako pierwsza wpadła na pomysł sprzedawania czekoladek w formie bombonierki!) oraz nowatorskiego jak na tamte czasy prowadzenia firmy (otworzyła m.in. żłobek dla pracownic fabryki i była pomysłodawczynią wręczania pracownikom paczek świątecznych) stworzyła doskonale prosperującą fabrykę. Nie tylko miejsce produkujące, być może najlepsze czekoladki w Europie, ale również firmę z ludzką twarzą, przyjazną pracownikom. 

W latach 60. fabrykę czekolady przeniesiono z Perugii na jej przedmieścia. Do dziś świetnie prosperuje ona w San Sisto, gdzie codziennie produkowane są wyborne słodycze marki La Perugina.

Istnieje możliwość skosztowania słynnych czekoladek w samym sercu ich powstawania. Casa del Cioccolato, znajdująca się przy Viale San Sisto w Perugii, jest otwarta dla turystów od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-13.00 i 14.00-17.30 oraz w soboty w godzinach 10.00-16.00.

Wycieczka obejmuje zwiedzanie fabryki, krótki film dotyczący historii Baci Perugina i co najsmaczniejsze – degustację pralinek. Zwiedzanie trwa około godziny i jest prowadzone w języku angielskim. Warto z wyprzedzeniem zarezerwować bilety na stronie Casa del Cioccolato.

Do fabryki znajdziesz dogodny dojazd komunikacją miejską z dworca autobusowego. W razie dłuższego pobytu warto zarezerwować noclegi w prowincji San Sisto, bądź w samej Perugii, skąd sprawnie dojedziesz na wycieczkę po fabryce czekolady La Perugina. Będąc w Perugii, koniecznie skorzystaj z różnorodnej oferty wycieczek po tym wyjątkowym mieście.

Najlepsze noclegi w Perugii

A jeśli zainteresował Cię cały region środkowych Włoch, jakim jest Umbria, koniecznie odwiedź także inne miasta tego obszaru. Aby dowiedzieć się więcej o Asyżu i Perugii zapraszamy do naszych wcześniejszych artykułów.

Baci Perugina: gdzie kupić w Polsce i online?

Jeśli powyższe informacje wzbudziły twoją ciekawość, najwyższy czas sięgnąć po czekoladki i samodzielnie poznać niepowtarzalny smak włoskich pralinek!

W Polsce najłatwiej kupić Baci Perugina przez Internet. Spośród licznych w sieci sklepów internetowych polecić mogę sklep winotoskanii.pl, sprowadzający sprawdzone produkty prosto ze słonecznej Italii. Możesz tam znaleźć między innymi bogaty asortyment włoskich win, kaw, jak również wędlin i makaronów. A także najlepszy wybór pralinek Baci Perugina!

Sklep posiada bogatą i zróżnicowaną ofertę oryginalnych produktów z różnych obszarów Włoch, których nie znajdziesz na sklepowych półkach, możliwość porównania cen produktów w złotówkach oraz euro, a także sprawny system zamówień w oparciu o firmę kurierską UPS oraz Inpost.

Różne rodzaje czekoladek Baci

Jeśli interesują cię najwyższej jakości produkty włoskiej kuchni, koniecznie zajrzyj na stronę sklepu. Znajdziesz tam oryginalne, sprowadzane prosto z Perugii czekoladki Baci Perugina w różnych smakach.

I tak szukając klasycznego smaku włoskich Baci, polecam ci Baci Perugina Classico, tradycyjne orzechowe pralinki oblane ciemną czekoladą.

Jeśli wolisz mleczną czekoladę, odpowiednia dla Ciebie będzie wersja czekoladek Baci Perugina Latte. Dla miłośników białej czekolady przygotowano Baci Perugina Bianco z delikatną nutą wanilii. A jeśli lubisz wszystkie rodzaje czekolady, najlepszym wyborem dla ciebie będą Baci Perugina Assortito czyli mix trzech wersji pralinek: klasycznej, mlecznej i białej.

Od czasu do czasu możesz trafić również na limitowane wersje Baci Perugina. Przykładowo, ostatnio swoją serię wypuścił duet modowy Dolce&Gabbana. Czekoladki były czerwone, a na papierkach znalazły się cytaty projektantów.

Każdy rodzaj czekoladek jest starannie opakowany i zawiera ukrytą w środku romantyczną sentencję.

Okazjonalnie można również znaleźć Baci Perugina w dużych sieciach supermarketów w Polsce, takich jak Biedronka czy Piotr i Paweł, podczas tak zwanych dni włoskich. Powodzenia!

Mam nadzieję, że mój artykuł przekonał cię do spróbowania tych włoskich specjałów prosto z Perugii. Zapewniam, że ich wyśmienity smak pozostanie w Twojej pamięci na długo, a podarowane ukochanej osobie będą najmilszym prezentem na każdą okazję.

Baci Perugina: gdzie kupić
5/5 - (9 votes)

Spotkajmy się w Warszawie!
Organizujemy wydarzenia w Warszawie dla miłośników Włoch. Chciałbyś wziąć udział? Jeśli tak, dołącz do grupy 'Amici di Italia Po Polsku' i bądź na bieżąco! :)
Spotkajmy się w Warszawie!
Organizujemy eventy w Warszawie dla miłośników Włoch. Chcesz wziąć udział? Jeśli tak, zostaw nam swój kontakt i bądź na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami! :)
PODZIEL SIĘ
Mieszkam w Warszawie. Zawodowo zajmuję się językiem angielskim a hobbystycznie włoskim. Miłośniczka kulinarnych podróży, książek i czarnych kotów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here