Bolonia: muzea, które warto zwiedzić w stolicy Emilii-Romanii

0
9484
bolonia muzea

Stolica Emilii-Romanii i tradycji uniwersyteckich, miasto w odcieniach ceglastej czerwieni, które w całości możemy przejść w cieniu arkad – to właśnie Bolonia. Muzea, które się tam znajdują, mają wiele do zaoferowania i właśnie dlatego postanowiłam je zaprezentować w dzisiejszym wpisie.

To będzie lista 10+ muzeów i galerii sztuki, które warto zwiedzić w Bolonii. Do wielu z nich wstęp jest w bardzo przystępnej cenie czy nawet darmowy. Są bardzo zróżnicowane i na pewno wśród nich znajdą coś dla siebie miłośnicy historii, sztuki, nauk przyrodniczych i motoryzacji.

Zapoznaj się ze wszystkimi niezbędnymi informacjami i zacznij planować swoją wycieczkę do Bolonii! Korzystając ze znajdującej się poniżej wyszukiwarki Booking.com, możesz znaleźć najlepsze noclegi w tym mieście:

Booking.com

Bolonia: muzea, które warto zwiedzić

Muzea w Bolonii doskonale odzwierciedlają to, co w tym mieście jest najciekawsze i najbardziej charakterystyczne. Z jednej strony jest to Uniwersytet w Bolonii, z drugiej – centrum włoskiej motoryzacji. To także miasto o wspaniałej średniowiecznej architekturze, w którym odległe czasy spotykają się ze współczesnością, tworząc zupełnie nową jakość.

1. Muzeum Ferrari

Muzeum Ferrari w Bolonii to jedna z najczęściej wyszukiwanych atrakcji w tym mieście. Choć tu konieczne jest małe sprostowanie, bo choć mówimy tu o aż dwóch muzeach, to ściśle rzecz biorąc, żadne z nich nie znajduje się w samej Bolonii…

bolonia muzeum ferrari

Jedno z nich (to widoczne na fotografii) znajduje się w Maranello (Via Alfredo Dino Ferrari 43), miejscowości oddalonej od Bolonii o niecałe 40 km, do której dojeżdżają autobusy i pociągi (ok. 5 euro). Muzeum zlokalizowane jest tuż obok fabryki Ferrari i gromadzi samochody wyścigowe, ekskluzywne stare modele oraz różne pamiątki związane z marką. Bilet normalny kosztuje 17 euro.

Drugie – Museo Enzo Ferrari – znajduje się w Modenie przy Via Paolo Ferrari 85. Koncentruje się na dorobku Enzo Ferrariego, założyciela marki, ale podobnie jak w Maranello znajdziemy tu pokaźną kolekcję samochodów z różnych okresów. Bilet normalny kosztuje 17 euro, ale zwiedzanie obu muzeów to koszt 24 euro. Do Modeny dojedziemy z Bolonii w pół godziny pociągiem (koszt 5 euro).

W poniższym linku znajdziesz bilety na zwiedzanie łączone, dwóch muzeów, w korzystnej cenie. Jeśli chcesz kupić bilet tylko do Maranello, kliknij tutaj. Jeśli interesuje cię tylko Museo Enzo Ferrari, kliknij tutaj.

2. Picacoteca Nazionale

Narodowa Pinakoteka w Bolonii mieści się w tym samym budynku, co Akademia Sztuk Pięknych, przy Via Belle Arti 56. Gromadzi dzieła włoskiej sztuki średniowiecznej i nowożytnej, dlatego jej miłośnicy koniecznie powinni tam zajrzeć.

bolonia zwiedzanie pinacoteca nazionale

Ponoć zbiory galerii początkowo były tworzone na bazie obrazów z kościołów, które przestały mieć swoją funkcję liturgiczną, dlatego znajdziemy tu sporo dzieł o tematyce religijnej. Szczególne miejsce zajmują tu także regionalni artyści, tworzący od XII do XVIII wieku.

Spośród najbardziej znanych nazwisk, na które tam trafimy, warto wymienić Giotta, Perugina, Tycjana, Parmigianina, Rafaela, Ludovica i Annibale Carraccich, Guida Reniego i El Greca. Bilet wstępu (normalny) kosztuje 6 euro, więc całkiem przystępnie. We wtorki i środy Pinakoteka jest czynna do 14, w pozostałe dni tygodnia – do 19.

3. Muzeum Lamborghini

Kolejne muzeum dla fanów motoryzacji, poświęcone drugiej luksusowej włoskiej marce – Lamborghini. Pełna nazwa instytucji to MUDETEC – Museo delle tecnologie Automobili Lamborghini. Podobnie jak w przypadku muzeów Ferrari czeka nas krótka wycieczka za miasto.

muzea w bolonii lamborghini

Muzeum znajduje się w Sant’Agata Bolognese, przy Via Modena 12. Miejscowość zlokalizowana jest w podobnej odległości od Bolonii, co Maranello. Razem z muzeami Ferrari znajdują się w tej samej okolicy, więc możemy połączyć wizyty w trzech miejscach.

To muzeum technologii, w którym możemy dowiedzieć się czegoś o produkcji samochodów Lamborghini. Najbardziej atrakcyjna część to rzecz jasna ekspozycja modeli samochodów z różnych dekad – od historycznych klasyków, po te super nowoczesne. Przed wizytą należy zarezerwować wstęp (kliknij poniżej). Bilet normalny kosztuje 15 euro.

4. MAMbo

Wracamy do świata sztuki, ale tym razem współczesnej. MAMbo to w tym wypadku nie gatunek tańca, a skrót od Museo d’Arte Moderna di Bologna, czyli Muzeum Sztuki Nowoczesnej zlokalizowanego przy Via Don Giovanni Minzoni 14.

bolonia co zwiedzać mambo

Muzeum początkowo było jednym z oddziałów Galerii Sztuki Nowoczesnej. Dziś jest główną siedzibą, w którym mieści się również Museo Morandi, poświęcone artyście Giorgio Morandiemu. Oprócz stałej ekspozycji organizowane są tu wystawy czasowe o zróżnicowanej tematyce.

Podobnie jak w Pinakotece, ważne miejsce zajmują tu prace artystów z Bolonii, ale instytucja zapewnia przegląd ogólnowłoskiej sztuki nowoczesnej. Normalny bilet wstępu kosztuje 6 euro na wystawy stałe i tyle samo na czasowe. Dzieci i posiadacze legitymacji studenckiej wchodzą za darmo.

5. Archiginnasio

Przenosimy się do świata nauki i studiów na najstarszym uniwersytecie w Europie. Zacznijmy od Biblioteca Comunale dell’Archiginnasio, czyli dawniej gmachu głównego Uniwersytetu w Bolonii, jednego z najważniejszych budynków w mieście.

bolonia muzea archiginnasio

Nazwa biblioteca nie jest tylko zwyczajowa, bo nadal mieści się tam uniwersytecka biblioteka, z której normalnie można korzystać. Oprócz tego jednak mamy tu wiele zabytkowych i bardzo interesujących wnętrz. Przepiękny pałac, zarówno od zewnątrz, od strony słynnego dziedzińca, jak i wewnątrz to coś, co z całą pewnością warto zobaczyć.

Każde pomieszczenie, czy to biblioteki, czy sali wykładowych jest pięknie dekorowane. Szczególną atrakcją jest widoczny na zdjęcie Teatro Anatomico, gdzie w przeszłości odbywały się lekcje anatomii prowadzone na prawdziwych zwłokach ułożonych na środku. Bilet wstępu do pałacu kosztuje 3 euro (3,50 euro w przedsprzedaży).

Możesz też zarezerwować wycieczkę z audioprzewodnikiem połączoną z degustacją regionalnych przysmaków. Wystarczy, że klikniesz poniżej:

6. Muzeum VR i Wehikuł Czasu

A teraz coś, co spodoba się fanom gier i wirtualnej rzeczywistości, a jednocześnie miłośnikom historii. Chcesz lepiej poznać średniowieczną Bolonię i poczuć się tak, jakbyś cofnął się w czasie? Zapraszam do La Macchina del TempoMuseo Realtà Virtuale (Via Zamboni 7).

muzeum historii bolonii vr

To wyjątkowe muzeum, w którym nie przechadzamy się od sali do sali, oglądając eksponaty, ale siadamy w wygodnym komputerowym fotelu i zakładamy gogle VR. A te z kolei przenoszą nas do Bolonii średniowiecznej lub starożytnej, z odtworzonymi komputerowo widokami miast.

Muzeum oferuje wiele wariantów atrakcji. Możemy też odkrywać egipskie grobowce i skarby templariuszy czy wybrać się u boku Dantego i Wergiliusza do kręgów piekielnych, a także zabawić w cyfrowym escape roomie. Wirtualne wycieczki odbywają się w języku włoskim i angielskim, czasami też francuskim. Cena biletu zależy od wycieczki i waha się między 12 a 18 euro.

7. Muzeum Palazzo Poggi

A oto pierwsze na liście muzeum o charakterze stricte naukowym, które wchodzi w skład sieci instytucji pod patronatem Uniwersytetu w Bolonii. Jest to grupa muzeów, do których wstęp jest darmowy lub kosztuje ok. 5 euro. Najważniejszym z nich jest Palazzo Poggi.

bolonia muzea palazzo poggi

Pierwotnym przeznaczeniem budynku była siedziba Instytutu Nauk i Sztuk. Dziś Palazzo Poggi niejako kontynuuje tę funkcję jako interdyscyplinarne muzeum. Znajdziemy w nim m.in. kolekcje związane z geografią, historią naturalną, militariami, anatomią, fizyką i chemią.

Zbiory gromadzone były przez wspomniany historyczny Instytut, niektóre eksponaty pochodzą z jego laboratoriów. Oprócz tego na miejscu możemy podziwiać kolekcję sztuki wschodniej, przede wszystkim japońskiej. Bilet wstępu (normalny) kosztuje 5 euro.

8. Muzeum Ducati

Jeszcze jedna propozycja dla miłośników motoryzacji, ale tym razem jednośladów. Czeka na nich Muzeum Ducati – słynnej marki produkującej motocykle sportowe, które są głównym elementem ekspozycji.

bolonia muzeum ducati

To muzeum motoryzacyjne znajduje się wyjątkowo w samej Bolonii, przy Via Antonio Cavalieri Ducati 3. Ekspozycja mieści się w siedmiu salach, w których możemy podziwiać modele marki Ducati produkowane na przestrzeni lat.

Będziemy podziwiać zarówno stare, proste motorynki, jak i typowe sportowe motocykle, kończąc na najnowocześniejszych modelach. Bilet normalny kosztuje 17 euro, a muzeum otwarte jest siedem dni w tygodniu, od 9 do 18.

9. Museo Giovanni Capellini

Museo Giovanni Capellini wchodzi w skład sieci muzeów uniwersyteckich. Znajduje się przy Via Zamboni 63, a w jego gmachu znajdziemy zbiory z dziedziny geologii i paleontologii. Muzeum powstało z inicjatywy profesora geologii Giovanniego Capelliniego.

bolonia zwiedzanie giovanni capellini

Wśród eksponatów przeważają skamieliny, okazy roślin i bezkręgowców i minerały. Jeśli to cię nie przekonuje to dodam, że znajdziesz tu także ogromny szkielet mastodonta, dinozaurów oraz prehistorycznych ryb i wielorybów, a także imponujący model diplodoka.

Wizyta w muzeum na pewno spodoba się starszym i młodszym turystom. Bilet normalny kosztuje 5 euro, ale jeśli chcemy odwiedzić dwa muzea w pakiecie (np. Palazzo Poggi), to bilet łączony kosztuje 8 euro.

10. Darmowe muzea uniwersyteckie

Jak już zostało wspomniane, muzea związane z Uniwersytetem w Bolonii tworzą całą sieć instytucji. Warto wiedzieć, że wstęp do wielu oddziałów jest bezpłatny, a kolekcje, które się z nich znajdują, z pewnością zainteresują i starszych, i młodszych.

bolonia uniwersytet zwiedzanie

Fotografia powyżej przedstawia fragment ekspozycji kolekcji zoologicznej (Collezione di Zoologia, Via Selmi 3). Eksponaty to efekt zbiorów na przestrzeni XIX i XX stulecia. W dni powszednie muzeum jest czynne tylko do 13, za to w weekendy i święta do 18.

Tuż obok znajduje się kolekcja antropologiczna (Collezione di Antropologia, Via Selmi 1), z eksponatami takimi jak dawne ludzkie kości, porównanie szkieletów człekokształtnych i ludzkiego czy odlewy twarzy osób o różnym pochodzeniu etnicznym.

Na zainteresowanych anatomią czekają jeszcze kolekcja anatomii porównawczej (Collezione di Anatomia Comparata, Via Selmi 3) oraz Collezione delle Cere Anatomiche „Luigi Cattaneo” (Via Irnerio 48), która przedstawia woskowe modele anatomiczne. Więcej informacji znajdziesz na tej stronie.

Zwiedzanie Bolonii: gdzie przenocować?

Jak widzisz, jest wiele powód, dla których warto odwiedzić Bolonię. Zazwyczaj nietrudno znaleźć korzystne połączenie lotnicze, wiele atrakcji jest w przystępnych cenach, a samo miasto ma swój unikalny klimat, którego warto doświadczyć w pierwszej osobie.

Jeśli przekonałeś się do podróży do Bolonii, zachęcam cię do przeczytania mojego wpisu, w którym znajdziesz propozycje 10 polecanych noclegów w tym mieście. Artykuł znajdziesz tutaj. Zrecenzowałam w nim wybrane, cieszące się powodzeniem pensjonaty i apartamenty.

Zdaję sobie sprawę, że lista 10 miejsc noclegowych jest bardzo zawężona, dlatego zawsze możesz poszukać czegoś na własną rękę w ogromnej bazie Booking.com. Kliknij poniżej, aby przejrzeć dostępne hotele i apartamenty w Bolonii:

5/5 - (1 vote)

Spotkajmy się w Warszawie!
Organizujemy wydarzenia w Warszawie dla miłośników Włoch. Chciałbyś wziąć udział? Jeśli tak, dołącz do grupy 'Amici di Italia Po Polsku' i bądź na bieżąco! :)
Spotkajmy się w Warszawie!
Organizujemy eventy w Warszawie dla miłośników Włoch. Chcesz wziąć udział? Jeśli tak, zostaw nam swój kontakt i bądź na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami! :)
PODZIEL SIĘ
Jestem absolwentką italianistyki i historii sztuki. Mieszkam w Warszawie i interesuję się kulturą i literaturą włoską. Kocham organizować podróże do Włoch i zawsze służę radą w kwestiach turystycznych i językowych :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here