Bruschetta przepis – 5 sposób przyrządzenia!

1
35980
Bruschetta przepis

La bruschetta łączy w sobie kwintesencję włoskiej kuchni: prostotę i wysoką jakość składników.

Jak pewnie wiecie, kuchnia włoska nie opiera się na długich i skomplikowanych przygotowaniach, nie wymaga też stosowania specjalistycznych technik.
Główną zaletą “gotowania po włosku” jest właśnie to, że tak gotować może każdy, ponieważ jest to wyjątkowo łatwe i szybkie. Najważniejsza jest oryginalność pomysłu, bo umiejętność pichcenia jak rodowity Włoch oznacza gotowanie w sposób kreatywny i beztroski.

Bruschetta to danie bardzo proste do wykonania.  Jest to nic więcej jak wyjątkowa mieszanka kilku składników. Składników, które znajdują się w praktycznie każdym włoskim domu. W Polsce nie zawsze ma się je pod ręką we własnej kuchni.
W wersji podstawowej potrzebujecie: chleba, oliwa z oliwek, odrobiny fantazji i tyle wystarczy, by mieć możliwość przygotowania jednej z najsmaczniejszych przystawek w całej tradycji kulinarnej Włoch.

Zaczynamy od chleba. Najlepiej byłoby nie używać chleba pakowanego, a samemu pójść po niego do piekarni, tak by mieć pewność, że chleb jest naturalny i świeży. Solony czy nie, to bez różnicy. Wygląda na to, że bruschettę wymyślono w Neapolu, zatem to normalne przypuszczać, że do jej przygotowania używano chleba solonego, który zazwyczaj jada się na południu Włoch.

Jakkolwiek, mowa tu o przekąsce, która ma chłopskie korzenie – emanuje z niej trud pracy na polach w czasie 35 stopniowych upałów. Reprezentuje ona także doskonałą równowagę między praktycznością w czasie  prac w polu i poszukiwaniami dania, którym można by także uznać za smaczne, którym można by się delektować w czasie przerw pomiędzy zbioram.

Głównym wymogiem jest to, by chleb został podpieczony z obu stron a ten rezultat można łatwo osiągnąć podgrzewając go przez kilka minut na patelni.

Gdy będziecie mieć już w rękach ciepłą kromkę chleba, by uszanować świecką tradycję, która wiąże się z bruschettą, musicie przygotować składniki takie jak oliwa z oliwek, sól i czosnek. Zobaczmy więc, czym charakteryzuje się pięć typowych sposobów przygotowania bruschetty.

1. Przepis na bruschetta z solą, czosnkiem i oliwą

Mowa tu o wersji klasycznej i najczęściej wykorzystywanej. Po opieczeniu chleba, wystarczy rozetrzeć na nim ząbek czosnku, posolić i polać odrobiną oliwy.

Sukces zależny jest całkowicie od jakości oleju, którego będziecie używać. Byłoby idealnie korzystać z oliwy prosto od rolnika, który to we Włoszech każdy posiada we własnym domu, a którego w Polsce należy szukać w fachowych sklepach z produktami pochodzenia włoskiego. Jakkolwiek, można użyć także zwykłego oleju sprzedawanego w supermarketach, który może zagwarantować dobry poziom jakości i co za tym idzie, pozytywny efekt końcowy.

bruschette olio

2. Przepis na bruschetta z pomidorami

Wiedzcie, że początek jest zawsze podobny, jakikolwiek rodzaj bruschetty chcielibyście przygotować. Wersje, które Wam teraz zaproponujemy, różnią się składnikami.  W tym wypadku idealnie byłoby użyć pomidorów San Marzano albo Perino.

Pomidor San Marzano ma charakterystyczną podłużną, lekko zwężoną formę, podczas gdy Perino kształtem przypomina gruszkę.

W razie gdybyście nie mogli ich dostać, możecie użyć zwykłych okrągłych pomidorów.
Kiedy już będziecie je mieć, pokrójcie je na kawałeczki i ułóżcie na bruschetcie razem z solą, oliwą z oliwek i bazylią.

bruschetta al pomodoro

3. Przepis na bruschetta z truflą

Trufla jest szczególnym rodzajem grzyba, który rośnie w krajach śródziemnomorskich.
Znajduje się pod ziemią i można ją znaleźć wyłącznie z pomocą specjalnie wytrenowanych psów. O trufli opowiemy Wam bardziej szczegółowo w osobnym artykule. Tutaj ograniczymy się tylko do zaznaczenia, że istnieją dwa główne rodzaje trufli, biała i czarna i że zazwyczaj w supermarketach, można znaleźć także sos truflowy, który może być niższej jakości i tańszą wersją trufli. Przygotowuje się go z posiekanej trufli z oliwą i grzybami, czasem z czosnkiem. 

Jeśli uda Wam się znaleźć świeże trufle czarne lub białe, zetrzyjcie je na chrupiący chleb i zmiękczcie oliwą z oliwek. Efekt będzie wprost wyśmienity!
W przeciwnym razie możecie po prostu posmarować opieczony chleb sosem truflowym i tak samo cieszyć się pyszną alternatywą!

bruschetta al tartufo

4. Przepis na bruschetta z grzybami

Wymaga poświęcenia jej trochę większej ilości czasu na przygotowanie niż poprzednie, ponieważ konieczne jest przysmażenie grzybów przed ich wykorzystaniem. Kupcie grzyby typu pieczarki (champignon), pozbądźcie się końcówek i przetrzyjcie grzyby wilgotną szmatką, tak by uniknąć użycia wody. Następnie poszatkujcie je, przysmażcie na 3-4 łyżkach oleju przez około 5 minut, a potem rozłóżcie je na bruschetcie i posólcie.

bruschette ai funghi

5. Przepis na bruschetta z pasztetem z oliwek

W tym wypadku musicie przygotować kremowy pasztet z oliwek. Jak to zrobić? To bardzo łatwe. Wystarczy zmiksować oliwki (mogą być te z zalewy z supermarketu) z oliwą, czosnkiem, solą i natką pietruszką. Gdy całość będzie jednolita, rozsmarujcie nożem na chlebie i Wasza bruschetta będzie gotowa! Enjoy!

bruschetta olive

Jeśli chcesz wysłać nam swoje zdjęcia związane z bruschettą, którą właśnie Ci przedstawiliśmy lub też chcesz opowiedzieć nam jak Ty ją przygotowujesz, wyślij maila na info@italiapopolsku.com. Będziemy szczęśliwi móc z Tobą porozmawiać na ten temat i być może podzielić się tym także z naszymi czytelnikami.

Autor: Lorenzo Venanzi
Tłumaczenie: Justyna Zacharska

4.7/5 - (4 votes)

PODZIEL SIĘ
Jestem sommelierem, mam 29 lat i mieszkam w Umbrii. Uwielbiam muzykę i podróże. Jak tylko jest to możliwe, chętnie przyjeżdżam do Polski.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here