Busuu: recenzja aplikacji, z którą warto zacząć naukę włoskiego

0
9814
busuu

W ramach cyklu poświęconego aplikacjom i programom do nauki języków obcych przedstawię dzisiaj Busuu – jeden z bardziej znanych serwisów tego typu, który w gronie swoich użytkowników ma też tych polskojęzycznych uczących się włoskiego. Za chwilę przyjrzymy się temu, jak działa Busuu, co oferuje w wariancie darmowym i płatnym, a przede wszystkim czy warto z niego korzystać, jeśli chcemy nauczyć się języka włoskiego.

Zachęcam cię również do zajrzenia do wpisu, w którym krótko podsumowałam 10 aplikacji do nauki języka włoskiego – tych bardziej i mniej znanych, darmowych i płatnych. Niedawno też recenzowałam aplikację Babbel. Zajrzyj do tego artykułu, jeśli od razu chcesz skonfrontować ofertę tego programu z prezentowanym poniżej Busuu.

Mam nadzieję, że po lekturze tego wpisu będziesz dysponował pakietem niezbędnych informacji, które pozwolą ci ocenić, czy Busuu to narzędzie dla ciebie, i zdecydować, czy wykupić na nim pełny dostęp do wszystkich materiałów. Zaczynajmy!

Busuu: co to jest?

Busuu to jedna z wielu aplikacji do nauki języków obcych, istniejąca na rynku od 2008 roku. Udostępnia na swojej stronie materiały edukacyjne dla 12 języków, w tym włoskiego i polskiego.

busuu cena

Inspiracją dla nadania takiej nazwy firmie był język busuu, mający swoje korzenie w Kamerunie, któremu jeszcze kilkadziesiąt lat temu groziło wymarcie. Busuu.com wykorzystało go w kampanii promocyjno-edukacyjnej, w której nagrano piosenkę w tym nietypowym języku oraz stworzono darmowy kurs słownictwa busuu (nadal dostępny na stronie).

Busuu oferuje kompleksowe kursy językowe od poziomu A1 do B2 czyli od podstawowego do średniozaawansowanego. W ich skład wchodzą różnego rodzaju ćwiczenia na słownictwo, gramatykę, słuchanie czy wymowę. Oprócz tego użytkownicy mają możliwość skorzystania z konwersacji z native speakerami ze społeczności Busuu oraz z indywidualnych lekcji online z lektorami.

Busuu kusi potencjalnych klientów szybkimi i satysfakcjonującymi rezultatami: 22 godziny z aplikacją odpowiadają ponoć jednemu semestrowi nauki języka w szkole wyższej. Wszystko oczywiście zależy od naszej systematyczności, ale dość łatwo to sprawdzić. Busuu daje bowiem możliwość przystąpienia do egzaminu certyfikacyjnego po ukończeniu każdego poziomu nauki. Test został opracowany przy współpracy z instytucją edukacyjną McGraw-Hill Education.

Jak działa Busuu?

Przyjrzyjmy się dokładniej, jak działa Busuu. Kurs jest w zasadzie dość tradycyjny, jednak pozwala na opanowanie solidnych podstaw do tego stopnia, by komunikować się w danym języku, móc go wykorzystać w podróży, w sytuacjach towarzyskich czy w pracy. W istocie, Busuu dużą wagę przywiązuje do umiejętności konwersacyjnych w określonych tematach.

Kurs danego języka jest podzielony na poziomy, a następnie na tematyczne lekcje, z których każda zawiera różne aktywności. Najpierw zwykle pojawiają się ćwiczenia leksykalne i gramatyczne, dające ci narzędzia do tego, by potem samemu móc skonstruować wypowiedź. Następnie możesz otrzymać np. zadanie pisemne, które sprawdzą inni użytkownicy ze społeczności, lub polecenie nagrania głosu.

Założenie konta w Busuu jest bezpłatne i możemy to zrobić również za pośrednictwem konta Google lub na Facebooku. Dostęp do materiałów za darmo jest natomiast ograniczony. Zobaczmy, co obejmuje, jakie mamy opcje subskrypcji i jaka jest cena Busuu Premium.

Busuu za darmo

Wariant darmowy Busuu to tak naprawdę wersja próbna, w której dostęp mamy właściwie wyłącznie do nauki słownictwa. Dotyczy to kursów podstawowych. Jeśli w danej lekcji pojawia się określone słownictwo, to będziemy mogli zrobić do niego ćwiczenia. Jest to jednak bardzo ograniczony zestaw materiałów, a przerobienie go nie zagwarantuje nam konkretniejszych umiejętności językowych.

busuu app

Na Busuu dostępne są również kursy tematyczne (np. w podróży). Zwykle wersja darmowa obejmuje kilka pierwszych lekcji, które możemy sobie na początku wypróbować. Ukończenie kursu wymaga wykupienia wersji Premium.

Warto mieć jednak na uwadze, że zdarzają się różnego rodzaju promocje, które umożliwiają wypróbowanie całego pakietu usług bezpłatnie. Wówczas możemy przekonać się, czy warto w przyszłości zainwestować w wersję Premium.

Tak czy inaczej dobrze jest zrobić wcześniej maksymalnie dużo bezpłatnych ćwiczeń zwłaszcza, jeśli znamy już trochę dany język. Pomoże nam to przekonać się, czy poziom kursu nam odpowiada. Dlatego zachęcam cię do założenia konta i wypróbowania Busuu bez żadnych zobowiązań – wystarczy, że klikniesz poniższy przycisk:

Busuu Premium

Jak wspominałam, wariant płatny Premium umożliwia nam korzystanie ze wszystkich dostępnych opcji i materiałów na Busuu. Cena zresztą nie powinna nikogo przerazić – do wyboru mamy różne opcje abonamentu, które niekiedy wynoszą nawet poniżej 10 zł za miesiąc, a w najdroższej wersji nie przekraczają 27 zł miesięcznie. Nie jest to zatem zbyt obciążające zobowiązanie.

Do cennika za moment wrócimy. Wcześniej należy jeszcze powiedzieć, że wersja Premium daje nam dostęp do takich aktywności jak quizy, ćwiczenia gramatyczne, konwersacje, ćwiczenia wymowy czy nagrania wideo. Dodatkowo umożliwia nam zrobienie certyfikatu językowego, o którym pisałam wcześniej.

busuu premium

Busuu oferuje dwa plany subskrypcji: Premium i Premium Plus. Plan Premium obejmuje lekcje gramatyki, ćwiczenia z native speakerami, trenera słownictwa i dostępność w trybie offline. Do Planu Premium Plus dochodzą certyfikaty, indywidualny plan nauki oraz dostęp do wszystkich 12 języków na Busuu.

Decydując się na konkretną subskrypcję, płacimy z góry za cały jej okres, który trwa od 3 do 24 miesięcy. Oczywiście im dłuższe zobowiązanie, tym niższa cena. Subskrypcję możemy anulować w dowolnym momencie, wówczas nie odnowi się ona automatycznie, a my do końca trwania wykupionego okresu nadal mamy dostęp do wszystkich opcji. Nierzadko można trafić na promocyjne zniżki, np. 50% tańszy plan Premium/Premium Plus na okres 12 miesięcy.

Dodatkowo mam dla ciebie dobrą wiadomość. Jeśli wykupisz subskrypcję, ale w ciągu 14 dni się rozmyślisz i stwierdzisz, że jednak nie chcesz z niej korzystać, masz prawo do rezygnacji i zwrotu pieniędzy. Tak więc nawet decydując się na Busuu Premium, nie ponosisz żadnego ryzyka. Może więc skusisz się na subskrypcję? Kliknij poniżej:

Prywatne lekcje

Oprócz kursów dostępnych w aplikacji (których część stanowią również konwersacje i ogólnie interakcje z innymi członkami społeczności), Busuu daje też możliwość uczestniczenia w prywatnych lekcjach online.

busuu ceny

Lekcje z profesjonalnymi, sprawdzonymi nauczycielami trwają pół godziny, ale trzeba przyznać, że nie należą do najtańszych. Jeśli masz wykupioną subskrypcję Premium, otrzymujesz zniżkę. Wówczas, w zależności od tego, czy kupujesz pojedynczą lekcję, czy pakiet 3 lub 5, ceny są od 45 do 57,99 zł za lekcję.

Busuu: włoski i inne języki

Busuu daje możliwość nauki języka włoskiego polskim użytkownikom, co jest ogromnym plusem. Poza włoskim znajdziemy tu angielski, hiszpański, francuski, niemiecki, portugalski, japoński, chiński, rosyjski, arabski i turecki. Dla włoskiego i pierwszych pięciu wymienionych wyżej języków dostępny jest certyfikat.

busuu włoski

Przyjrzyjmy się z bliska, jak wygląda nauka włoskiego, która czytelników Italia Po Polsku najbardziej interesuje. Na Busuu czeka na nas podstawowy kurs „Kompletny włoski” od A1 do B2, „Włoski w podróży” oraz „Włoska wymowa” (nowość).

„Kompletny włoski” to ponad 200 lekcji podzielonych na cztery poziomy. Poszczególne aktywności nie są zbyt czasochłonne ani obciążające, więc postępy robimy szybko i bezboleśnie. Niewątpliwą zaletą tego kursu jest to, że skupia się on na codziennych, życiowych sytuacjach. Początkowo nie ma specjalnych niespodzianek – poznajemy się, mówimy o narodowości, miejscu zamieszkania, rodzinie, nauce, zakupach, zwiedzaniu, pracy czy hobby. Pojawiają się również typowe „rozmówkowe” sytuacje typu restauracja czy wizyta u lekarza.

Na kolejnych poziomach znajdziemy coraz więcej tematów codziennych rozmów towarzyskich. Będą relacje uczuciowe jak randki i podrywanie, opowiadanie historii z przeszłości, ważne etapy w życiu jak ślub czy ciąża oraz poważne tematy jak finanse czy religia. Do tego wiele wskazówek komunikacyjnych jak wyrażanie zaskoczenia czy składanie życzeń. Mówiąc krótko: niezbędny pakiet pozwalający szybko zyskać swobodę w języku.

busuu za darmo

Dodatkowe kursy czyli „Włoski w podróży” i „Włoska wymowa” są znacznie krótsze i stanowią po prostu uzupełnienie głównego kursu. Jeśli w najbliższym czasie czeka nas podróż do Włoch i szybko chcemy poznać podstawowe, użyteczne zwroty oraz nauczyć się poprawnie wymawiać włoskie wyrazy, możemy błyskawicznie zrobić te kursy i co nieco wiedzieć już przed wyjazdem.

Kursy pozostałych języków (aby uzyskać do nich dostęp, musimy wykupić pakiet Premium) są zbudowane podobnie. Czasami towarzyszą im dodatkowe kursy tematyczne np. angielski w biznesie. Jeśli chcesz dokładniej zorientować się w zakresie materiałów oferowanych na kursach Busuu, już teraz możesz odwiedzić stronę serwisu, klikając poniżej:

Aplikacja Busuu: opinie

O Busuu możemy znaleźć wiele opinii w sieci. Przede wszystkim warto zajrzeć na Trustpilot, gdzie swoje krótkie recenzje na temat serwisu zostawiło prawie 9 tysięcy użytkowników, w tym z Polski. Tym samym Busuu został oceniony na 4,2 na 5 gwiazdek, co przy takiej liczbie opinii jest naprawdę porządnym wynikiem.

Zdecydowana większość użytkowników jest zadowolona z aplikacji i dostępnych na niej materiałów. Na słowa pochwały mogła też liczyć obsługa klienta, która szybko reaguje i rozwiązuje problemy (widać to zresztą po odpowiedziach pracowników Busuu na Trustpilot).

busuu opinie

Negatywne opinie dotyczą natomiast najczęściej problemów z anulowaniem subskrypcji, co warto podkreślić, zostaje szybko rozwiązane, a użytkownicy, którzy złożyli skargę, aktualizowali komentarz.

Co do samego kursu to na pewno jest on dobrym wyborem dla osób, które zaczynają lub niedawno zaczęły swoją przygodę z nauką języka obcego. Trudno wykorzystać go raczej do szlifowania bardziej zaawansowanych umiejętności. Jeśli więc chcesz szybko opanować podstawy, zwłaszcza z zakresu komunikacji w codziennych sytuacjach, nie czekaj i wypróbuj Busuu za darmo!

Odpowiedzi na najczęstsze pytania

Mam nadzieję, że z dzisiejszego wpisu dowiedziałeś się wszystkiego co niezbędne o Busuu. Poniżej podsumowałam najważniejsze informacje w formie pytań i odpowiedzi.

Czym jest Busuu i jak działa?

Busuu to oprogramowanie do nauki 12 języków obcych. Zawiera zarówno kompletne kursy od poziomu A1 do B2, jak i kursy tematyczne. Podstawowe kursy języka podzielone są na 4 poziomy, a każdy z nich możemy zakończyć certyfikatem. Poszczególne lekcje, poruszające tematy z zakresu słownictwa, gramatyki, wymowy i komunikacji, zawierają różne aktywności. Kurs pozwala szybko opanować podstawy i nauczyć się je wykorzystywać w praktyce dzięki wsparciu użytkowników – native speakerów – ze społeczności Busuu.

Ile kosztuje Busuu? Czy jest za darmo?

Założenie konta jest bezpłatne, a w darmowej wersji mamy dostęp do niektórych ćwiczeń z jednego języka. Aby uzyskać pełny dostęp do ćwiczeń z gramatyki, konwersacji i wymowy oraz quizów i certyfikatów, musimy wykupić dostęp Premium lub Premium Plus. Cena zależy od okresu subskrypcji – od mniej niż 10 zł do maksymalnie 27 zł miesięcznie. Busuu często oferuje swoim klientom zniżki i promocje, a do tego w ciągu 14 dni od wykupienia pakietu Premium możemy z niego zrezygnować i odzyskać pieniądze. Nie ponosimy zatem ryzyka, dlatego warto wejść na główną stronę Busuu i wypróbować kursy językowe bez zobowiązań.

Czy Busuu ma aplikację na telefon?

Busuu, jak większość tego typu programów, ma aplikację na telefon, na której możemy korzystać z kursów tak samo jak na komputerze. Jeśli wykupimy subskrypcję Premium, mamy dostęp do ćwiczeń nawet offline.

Co lepsze: Busuu czy Babbel?

Babbel robi wrażenie bardziej rozbudowanego kursu, opartego na określonej metodzie nauczania. Jego wadą jest jednak to, że nie wszystkie języki dostępne są dla polskich użytkowników. Np. języka włoskiego możemy się tam uczyć tylko w parze z angielskim, a z polskim już nie. Babbel jest też głównie płatny, a darmowa wersja jest czysto testowa. Busuu jest prostszym kursem, raczej dla początkujących, za to dla polskich użytkowników oferta języków jest znacznie szersza (m.in. włoski). Jeśli uczysz się języka od podstaw i zależy ci na polskojęzycznym programie, wybierz Busuu.

Czy na Busuu nauczę się włoskiego?

Tak, Busuu oferuje kurs podstawowy włoskiego od A1 do B2 (z certyfikatami) oraz dodatkowe kursy „Włoski w podróży” i „Włoska wymowa”. Możesz się uczyć włoskiego w parze z polskim, co jest ogromnym plusem. Kurs włoskiego możesz przetestować za darmo – wystarczy, że klikniesz tutaj i założysz konto.

3.6/5 - (8 votes)

Spotkajmy się w Warszawie!
Organizujemy wydarzenia w Warszawie dla miłośników Włoch. Chciałbyś wziąć udział? Jeśli tak, dołącz do grupy 'Amici di Italia Po Polsku' i bądź na bieżąco! :)
Spotkajmy się w Warszawie!
Organizujemy eventy w Warszawie dla miłośników Włoch. Chcesz wziąć udział? Jeśli tak, zostaw nam swój kontakt i bądź na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami! :)
PODZIEL SIĘ
Jestem absolwentką italianistyki i historii sztuki. Mieszkam w Warszawie i interesuję się kulturą i literaturą włoską. Kocham organizować podróże do Włoch i zawsze służę radą w kwestiach turystycznych i językowych :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here