Cinque Terre: jak się dostać? Wskazówki dojazdu

0
220
cinque terre jak się dostać

Cinque Terre: jak się dostać do tego miejsca? I jak dojechać do poszczególnych miasteczek?

Cinque Terre, jedno z najbardziej malowniczych i romantycznych miejsc we Włoszech, to cel podróży wielu osób zakochanych w Italii. Nie ma jednak bezpośredniego połączenia z Polski, dlatego niektórzy mogą sobie zadawać pytanie, jak się dostać do Cinque Terre.

Na szczęście nie jest to aż takie trudne! W tym artykule wyjaśnię, jak krok po kroku dojechać do Cinque Terre z Polski, a także jak później przemieszczać się między poszczególnymi miasteczkami wchodzącymi w skład tego miejsca.

Jeśli szukasz miejsca, gdzie możesz kupić bilety na różne środki transportu i znaleźć najlepsze połączenia, polecam ci Omio:

Cinque Terre: jak się dostać?

Cinque Terre to obszar riwiery liguryjskiej, w którego skład wchodzi pięć miejscowości: Monterosso, Vernazza, Corniglia, Manarola i Riomaggiore. Dzięki budowie kolei w XIX wieku miejsca te przestały być odcięte od świata i dziś można się do nich dostać oraz poruszać między nimi bez problemu pociągiem. Zobaczmy jednak, jak po kolei zaplanować podróż, jeśli ruszamy do Cinque Terre z Polski.

Zachęcam cię też przy okazji do przeczytania artykułu o najpiękniejszych plażach Cinque Terre.

1. Samolot z Polski

Jak wiadomo, pierwszym krokiem będzie dolecenie do Włoch. W tym przypadku najbardziej dogodne kierunki to Genua lub Piza.

W szczególności to właśnie Piza będzie nas interesować, jako że tanie linie lotnicze oferują połączenia z tym miastem. Z Wrocławia lub Krakowa możesz dostać się do Pizy bezpośrednio liniami Ryanair. W przypadku innych miast czeka cię przesiadka.

Alternatywą jest polecenie do Mediolanu – tu mamy naprawdę spory wybór tanich lotów z różnych miast w Polsce, więc w dalszej części wpisu rozważymy także taki scenariusz.

2. Pociąg

Załóżmy, że wylądowałeś w Pizie i chcesz dostać się do Cinque Terre. Wówczas twoja podróż pociągiem będzie trwała ok. 90 minut, choć musisz uwzględnić jedną przesiadkę.

cinque terre jak dojechać

Najpierw musisz kierować się na La Spezia. Do wyboru masz pociąg regionalny lub bardziej luksusowy Frecciabianca. Włoskim pociągom poświęciłam oddzielny artykuł. Następnie wsiadasz w pociąg, który dowiezie cię już szybko do Riomaggiore.

Z Mediolanu podróż trwa nieco dłużej, ale jest równie wygodna. Z dworca głównego co dwie godziny odjeżdżają pociągi do La Spezia, Levanto i Monterosso. I podobnie jak w poprzednim przypadku musisz się tam przesiąść.

Warto tutaj dodać, że dla Cinque Terre funkcjonuje oddzielna linia Trenitalia, która nazywa się 5 Terre Express. Dojeżdża ona do wszystkich poszczególnych miasteczek. Jeszcze do niej wrócę, omawiając transport wewnętrzny w Cinque Terre.

3. Wynajem samochodu

Oczywiście, równie dobrze możesz wynająć samochód, choć chcę podkreślić, że pociąg w tym wypadku jest naprawdę dobrym i komfortowym wyborem, a przede wszystkim stosunkowo niedrogim.

Jeśli jednak podróżujesz większą grupą, samochód może okazać się tak samo dobrą opcją, tym bardziej gdy planujesz objazdową wycieczkę po Włoszech.

Wówczas wystarczy wynająć auto na tak naprawdę dowolnym lotnisku i ruszać w drogę. Dojazd z Pizy samochodem zajmuje ok. 1,5 godziny, z Mediolanu – nieco ponad 3 godziny, z Bolonii – 3,5 godzin, a z Turynu – 3 godziny 40 minut.

Podobnie jak pociągom, wynajmowi samochodu we Włoszech poświęciłam oddzielny wpis, gdzie dokładnie tłumaczę, jakich formalności trzeba dopełnić, by wypożyczyć auto.

4. Autobus

Alternatywnym, choć zdecydowanie nie najwygodniejszym rozwiązaniem, są autobusy, który dowiozą cię do Genui, skąd możesz dostać się do Cinque Terre pociągiem, przez stacje La Spezia, Levanto i Monterosso.

Autobusy kursują z Rzymu, Turynu, Mediolanu (Megabus), Bolonii i Florencji (Baltour). Bez względu na to, jakie rozwiązanie wybierzesz, polecam ci wyszukiwarkę Omio, na której znajdziesz najlepsze połączenia i od razu kupisz bilety:

Cinque Terre: jak dojechać do poszczególnych miast?

Jak już mówiłam, gdy już dotrzesz do Cinque Terre, nie będziesz mieć większego problemu z przemieszczaniem się pomiędzy poszczególnymi miasteczkami, które połączone są linią kolejową.

cinque terre dojazd

5 Terre Express to pociąg, który ma przystanki we wszystkich pięciu miejscowościach. Należy jednak zaznaczyć, że kursuje on tylko w sezonie. W tym roku jest to okres od 16 marca do 3 listopada. Poza tym okresem możesz mieć większe trudności i tu warto wrócić do opcji wypożyczenia samochodu (polecam wyszukiwarkę RentalCars).

Wracając do pociągu: cena pojedynczego biletu zależy od dnia, w którym podróżujesz. Dla dni oznaczonych literką A cena wynosi 5,00 €, literką B – 8,00 €, a literką C – 10,00 €. Jak łatwo się domyślić, kiedy sezon jest w pełni, cena jest wyższa. Tabelę z kalendarzem znajdziesz tutaj.

Bilety te obejmują nie tylko pięć miejscowości Cinque Terre, ale również stacje La Spezia i Levanto. Niekiedy dojeżdżają one dalej, ale wówczas do ceny biletu należy doliczyć suplement – odpowiednio 3, 5 i 6 euro. Dla dzieci od 4 do 12 roku życia przewidziana jest zniżka 50%.

Jeśli szukasz bardziej romantycznego rozwiązania, możesz przeprawić się także łodzią. Jest to koszt od 11 do 22 euro, a w każdym miasteczku znajduje się port. Oczywiście, warto również przemieszczać się po prostu na piechotę – w końcu Cinque Terre to rezerwat naturalny!

Mam nadzieję, że mój przewodnik po tym, jak dostać się do Cinque Terre, pomoże ci zaplanować wyprawę do tego niezwykłego miejsca 😉

5/5 - (1 vote)

Spotkajmy się w Warszawie!
Organizujemy wydarzenia w Warszawie dla miłośników Włoch. Chciałbyś wziąć udział? Jeśli tak, dołącz do grupy 'Amici di Italia Po Polsku' i bądź na bieżąco! :)
Spotkajmy się w Warszawie!
Organizujemy eventy w Warszawie dla miłośników Włoch. Chcesz wziąć udział? Jeśli tak, zostaw nam swój kontakt i bądź na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami! :)
PODZIEL SIĘ
Jestem absolwentką italianistyki i historii sztuki. Mieszkam w Warszawie i interesuję się kulturą i literaturą włoską. Kocham organizować podróże do Włoch i zawsze służę radą w kwestiach turystycznych i językowych :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here