Co robić w Rzymie: 10 pomysłów na zwiedzanie Wiecznego Miasta

0
4757
co robić w rzymie

Kiedy ktoś zastanawia się, co robić w Rzymie, zwykle nie robi tego z powodu braku pomysłów, ale ich nadmiaru. Rzym oferuje turystom mnóstwo atrakcji i jedna wizyta z pewnością nie wystarczy, by sprawdzić je wszystkie.

Niektórzy też są stałymi bywalcami stolicy Włoch i znają już dobrze typowe turystyczne szlaki, ale szukają nowych doświadczeń. Chcieliby wiedzieć, co można robić w Rzymie, żeby poczuć prawdziwy klimat tego miasta i lepiej poznać życie jego mieszkańców.

Ten przewodnik jest dedykowany wszystkim wyżej wymienionym gościom Rzymu. Przedstawię w nim 10 pomysłów na ciekawe spędzenie czasu, bez względu na to, czy to twoja pierwsza, czy kolejna wizyta w Wiecznym Mieście. Co więcej, sugestie te sprawdzą się w różnych warunkach pogodowych i porach roku.

Poniżej natomiast możesz zerknąć na mapkę z propozycjami wygodnie zlokalizowanych i korzystnych cenowo noclegów w Rzymie:

Booking.com

Co robić w Rzymie: 10 najlepszych pomysłów

Przejdę od razu do mojego zestawienia. Atrakcje i aktywności uszeregowałam tak, by na szczycie znalazły się miejsca, które każdy obowiązkowo musi (i chce!) zobaczyć, kiedy dopiero zaczyna swoją przygodę z Rzymem. Niżej znalazły się aktywności, które możesz łatwo wpleść w swoją wycieczkę, jeśli zmęczyło cię maszerowanie w tłumie turystów.

1. Odwiedzić Watykan

Każdy, kto wybiera się do Rzymu po raz pierwszy, chce zobaczyć Watykan – najmniejsze państwo świata znajdujące się zaraz po drugiej stronie Tybru. Najważniejsze atrakcje miasta znajdują się właśnie tam: Bazylika św. Piotra i Muzea Watykańskie.

Bazylika-św.-Piotra-na-Watykanie-

Zanim dotrzemy do Watykanu, miniemy Zamek Świętego Anioła (bilety wstępu kupisz tutaj), do którego prowadzi słynny most zdobiony rzeźbami. Starożytne mauzoleum służyło przez wieki jako rezydencja, ale też schron papieski. To jedno z miejsc, w którym szczególnie po zmroku lub o zachodzie słońca warto zrobić zdjęcia.

Na terenie Watykanu czekają nas dwie główne atrakcje. Ustawiając się w kolejce na Placu św. Piotra, możemy wejść za darmo do Bazyliki św. Piotra. Wewnątrz możemy podziwiać wspaniałą Pietę Michała Anioła, baldachim nad grobem św. Piotra autorstwa Gianlorenza Berniniego oraz zobaczyć słynne papieskie nagrobki.

Do Muzeów Watykańskich warto zarezerwować wstęp wcześniej, by uniknąć długich kolejek. W środku zobaczymy najwspanialsze dzieła sztuki wszystkich epok oraz Kaplicę Sykstyńską z freskami Michała Anioła i innych renesansowych twórców. Wstęp do Musei Vaticani kupisz tutaj.

Pamiętaj, że w budynkach Watykanu, szczególnie w San Pietro, obowiązuje odpowiedni strój. Nawet w upały musisz mieć zakryte ramiona i nogi do kolan.

2. Wejść do każdego kościoła

Kościoły w Rzymie to prawdziwe skarbnice dzieł sztuki. Wstęp do nich jest darmowy, a każdy z nich kryje w sobie naprawdę wspaniałe zabytki. To też doskonały sposób na ochłodzenie się i odpoczynek, gdy zwiedzamy Rzym w środku lata.

san paolo fuori le mura kościoły w rzymie

Przewodnik po rzymskich kościołach znajdziesz w tym wpisie. Oprócz wspomnianej już Bazyliki św. Piotra na pewno warto zajrzeć do San Pietro in Vincoli, gdzie znajdziemy kolejną znaną rzeźbę Michała Anioła – Mojżesza.

Warto zajrzeć do monumentalnych wczesnochrześcijańskich bazylik, w których znajdziemy zabytki z IV i V wieku – Santa Maria Maggiore, Kościoła św. Pawła za Murami czy Bazyliki św. Jana na Lateranie.

Możemy też odbyć spacer śladami dzieł Caravaggia i odwiedzić kościoły Santa Maria del Popolo, San Luigi dei Francesi i Sant’Agostino, gdzie znajdują się najbardziej znane obrazy artysty.

3. Poznać starożytny Rzym

W Rzymie spotykają się dwie architektoniczne epoki: barok i starożytność. Pozostałości po antycznym Rzymie to obok Watykanu druga główna atrakcja Wiecznego Miasta. Najważniejsze z nich, czyli Koloseum i Forum Romanum znajdują się w sąsiedztwie, dlatego zazwyczaj kupuje się bilet łączony na oba zabytki (sprawdź tutaj – Koloseum + Forum Romanum + Palatyn).

Koloseum co robić w rzymie

Zabytki te robią już wrażenie z zewnątrz, ale wejście do środka pozwala na własnej skórze odczuć wspaniałość tamtych czasów. Możliwe jest również zwiedzanie nocą malowniczo oświetlonych ruin – kliknij tutaj.

Spacerując po centrum miasta, z pewnością nie ominiesz Panteonu – starożytnej świątyni wszystkich bóstw. Wstęp jest bezpłatny. Panteon jest miejscem pochówku sławnych osobistości jak Rafael Santi czy król Wiktor Emanuel II, a dodatkowo wiąże się z nim wiele mitów i legend.

Jeśli interesuje cię sztuka starożytna, zajrzyj też do Narodowego Muzeum w Rzymie, gdzie znajduje się jedna z największych kolekcji archeologicznych. Bilety kupisz tutaj.

4. Zobaczyć główne fontanny

W Rzymie znajdują się liczne słynne fontanny – również najczęściej są to dzieła sztuki barokowej. To symbole miasta, które przyciągają tłumy turystów tak samo jak kościoły czy starożytne ruiny. Najbardziej znana fontanna to oczywiście Fontana di Trevi.

Fontanna di Trevi w Rzymie

To nie tylko wspaniałe rzeźbiarsko-architektoniczne dzieło, ale też kultowe miejsce, które rozpoznają wszyscy miłośnicy filmów Felliniego. To w tej fontannie zażywała kąpieli Anita Ekberg w filmie La Dolce Vita. Dziś, od czasu do czasu, komuś zdarza się wpaść na pomysł powtórzenia słynnej sceny. Turyści mają też zwyczaj wrzucać do fontanny monety, co ma zapewnić szybki powrót do Rzymu.

Drugą wartą zobaczenia fontanną jest Fontanna Czterech Rzek znajdująca się na Piazza Navona. To wspaniałe dzieło Gianlorenza Berniniego, znajdujące się przed kościołem Sant’Agnese. Tworzące je rzeźby to alegorie czterech światowych rzek.

5. Zrobić zdjęcie na Schodach Hiszpańskich

Kolejną atrakcją Rzymu, której nie przegapi żaden turysta jest Plac Hiszpański i będące symbolem tego miejsca schody. Scalinata di Trinità dei Monti, bo taka jest oficjalna włoska nazwa, prowadzą do kościoła Trinità dei Monti widocznego u szczytu.

Plac Hiszpański w Rzymie

U stóp schodów znajduje się kolejna fontanna, tzw. Barcaccia (barca to łódź), mająca formę łodzi. Plac i schody zawdzięczają swoją nazwę hiszpańskiej ambasadzie, która znajduje się właśnie w tym miejscu.

Schody Hiszpańskie to tradycyjne miejsce odbywania się wielkich pokazów mody. Nic więc dziwnego, że wiele osób uważa je za znakomitą scenerię do zdjęć. Tło w postaci licznych stopni i otoczenie pięknej architektury pozwoli ci zrobić świetne pozowane zdjęcia, które pozostaną pamiątką po wycieczce do Rzymu.

6. Zobaczyć dzieła Berniniego

Rzym był europejskim centrum sztuki barokowej – to nie ulega wątpliwości. Przejawy tego widzimy na każdym kroku. Najwybitniejszym przedstawicielem włoskiej architektury i rzeźby barokowej był natomiast Gianlorenzo Bernini i będąc w stolicy Włoch, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jego dzieła.

co można robić w rzymie bernini

Jeśli widzieliśmy już Plac św. Piotra, konfesję nad grobem św. Piotra wewnątrz Bazyliki i Fontannę Czterech Rzek na Piazza Navona, czeka nas jeszcze wizyta w Galerii Borghese – wspaniałym muzeum z zachwycającą kolekcją. Tam znajdują się najsłynniejsze rzeźby Berniniego: Apollo i Dafne, Porwanie Prozerpiny i Dawid.

Na koniec musimy obowiązkowo udać się do kościoła Santa Maria della Vittoria, gdzie zupełnie za darmo i bez barier można podziwiać Ekstazę św. Teresy – jedną z najbardziej znanych barokowych rzeźb.

7. Pójść na aperitivo na Zatybrzu

Na wieczór możemy odpuścić nieco zwiedzanie i koło godziny 18 zacząć powoli rozglądać się za miejscem na aperitivo. Tradycyjny drink z tacą przekąsek to cudowne zwieńczenie wyczerpującego dnia. Radzę jednak tym razem unikać ścisłego centrum miasta i udać się na Trastevere, czyli Zatybrze.

trastevere rzym nocą gdzie pójść

Zatybrze to dzielnica Rzymu o studencko-artystycznym charakterze, która po zmierzchu tętni życiem. Przychodzą tu głównie mieszkańcy miasta, więc to idealna okazja do tego, by poczuć prawdziwy klimat stolicy. Kameralne uliczki, czarujące knajpki i gwar ludzi siedzących przy stolikach na ulicy – to jest właśnie Trastevere.

Wystarczy w odpowiednim momencie odbić na drugą stronę rzeki i wejść głębiej między kamienice. Szybko zobaczymy, że w okolicy wprost roi się od lokali gastronomicznych. Zatybrze do tego stopnia kojarzy się z wieczornym wyjściem na aperitivo, że organizowane są nawet wycieczki po barach.

8. Wybrać się na nocny spacer

Po udanym aperitivo, jeśli nie jest jeszcze bardzo późno i masz siłę w nogach, warto przejść się na nocny spacer. Szczególnie kiedy zwiedzamy Rzym latem, dopiero po zmroku warunki pogodowe pozwalają na spokojne przechadzki, bez obaw, że dostaniemy udaru.

lungotevere rzym nocą gdzie pójść

Wbrew pozorom nawet późną porą w Rzymie można coś jeszcze zwiedzić. Po pierwsze niektóre muzea organizują nocne zwiedzanie, co może być całkiem fajnym doświadczeniem. Taką opcję oferują Muzea Watykańskie (kliknij tutaj).

Jeśli szukasz ładnych scenerii do nocnych zdjęć, z pewnością spodobają ci się okolice Tybru i Zamku Świętego Anioła, starożytne ruiny Koloseum i Forum Romanum oraz pięknie oświetlone barokowe fonatnny.

9. Zjeść pyszne, włoskie lody

Wracamy do propozycji spędzania czasu w ciągu dnia. Będąc we Włoszech, po prostu nie możesz odmówić sobie skosztowania prawdziwych włoskich lodów. W Italii nie obowiązują żadne diety, w przeciwnym razie psujesz sobie wyjazd 😉

Włoskie Lody na tle Koloseum

Jeśli czytałeś artykuł o zwiedzaniu Rzymu pieszo, być może pamiętasz, że Andrea i Martyna bardzo polecają lodziarnię Giolitti, należącą do jednej z najlepszych w stolicy. Znajduje się zaledwie kilka minut od Piazza Navona.

Prawda jest taka, że na każdym kroku możesz znaleźć doskonałą lodziarnię – wystarczy poświęcić parę sekund na upewnienie się co do opinii. Pamiętaj, że we Włoszech nie ma małych lodów (przynajmniej z naszego punktu widzenia) – najmniejsza porcja to dwa smaki, które szybko trzeba zacząć jeść, żeby nie spadły z rożka.

10. Pójść nieutartymi szlakami

Na koniec, mają nadzieję, że udasz się do Rzymu więcej niż tylko raz, zachęcam cię do odkrywania mniej uczęszczanych miejsc. Takich, które czasami są owiane tajemnicą, a niekiedy po prostu znajdują się w ukryciu lub nieco dalej od centrum. Wiążą się z nimi fascynujące historie, bywają niezwykle malownicze i pozwalają spojrzeć na Rzym z nieco innej perspektywy.

orologio ad acqua najciekawsze miejsca

O nietypowych miejscach w stolicy Włoch pisałam w tym artykule, w którym zrobiłam zestawienie 10 ciekawych atrakcji miasta, które większość osób pomija nawet podczas kolejnej wizyty w tym mieście. Jeśli wciąż zastanawiasz się, co robić w Rzymie, ten wpis może cię zainspirować.

Jeszcze więcej tego typu miejsc znajdziesz w e-booku „Sekretne miejsca Rzymu„. To przewodnik po 30 niezwykłych atrakcjach Wiecznego Miasta, zawierający wszystkie niezbędne informacje dotyczące dojazdu i zwiedzania oraz wiele cennych porad, jak urozmaicić sobie pobyt w Rzymie. Kliknij poniżej i pobierz e-book!

5/5 - (2 votes)

Spotkajmy się w Warszawie!
Organizujemy wydarzenia w Warszawie dla miłośników Włoch. Chciałbyś wziąć udział? Jeśli tak, dołącz do grupy 'Amici di Italia Po Polsku' i bądź na bieżąco! :)
Spotkajmy się w Warszawie!
Organizujemy eventy w Warszawie dla miłośników Włoch. Chcesz wziąć udział? Jeśli tak, zostaw nam swój kontakt i bądź na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami! :)
PODZIEL SIĘ
Jestem absolwentką italianistyki i historii sztuki. Mieszkam w Warszawie i interesuję się kulturą i literaturą włoską. Kocham organizować podróże do Włoch i zawsze służę radą w kwestiach turystycznych i językowych :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here