Czerwone wino północnych Włoch

5
10221
czerwone wino

Wśród wszystkich kategorii istniejących win, czerwone wino jest zdecydowanie najbardziej fascynujące i intrygujące. Kolor ten w mgnieniu oka wyzwala w nas namiętność i  siłę. Prawdopodobnie właśnie dlatego czerwone wino tak łatwo nas przyciąga i kusi.

Przewodnik po winach od Italia Po Polsku będzie mógł zostać Waszym towarzyszem w czasie przygody, która pozwoli Wam zrozumieć, jakie wino jest dla Was najlepsze, jakie wino jest odpowiednie w danej sytuacji, jak rozpoznawać i wybierać to, na co macie ochotę, jeszcze przed odkorkowaniem butelki.

Włochy są jednym z największych producentów wina na świecie, mającym do dyspozycji setki wytwórców (we Włoszech każdy może być wytwórcą, od małych jednoosobowych winiarni po wielkie przedsiębiorstwa rolne). Celem naszego Przewodnika jest także uporządkowanie i utworzenie pewnej wiedzy w tym bardzo szerokim temacie i zdobycie umiejętności dobierania wina do danego dania.

Dlaczego warto wybierać włoskie wina? Odpowiedź znajdziecie w tym artykule, gdzie wyjaśniam Wam, co takiego specjalnego znajduje się w butelce wina wyprodukowanej w Italii.

Pamiętajcie zawsze o jednej rzeczy – wino pochodzi od rolników. Kilkadziesiąt lat temu, wino uważane było za miarę posiłku. Włoscy chłopi produkowali wino wyjątkowo kaloryczne, ponieważ ważnym było zastąpienie nim pokarmu, którego często brakowało na stołach. Mowa tu o winach o nieprzyjemnym smaku, czasem kwaśnym, o dość niskiej zawartości alkoholu i którego jedyną funkcją była ta odżywcza, potrzebna szczególnie w najuboższych regionach Włoch.

Dziś wino służy głównie jako dodatek do posiłku, służy wzmacnianiu jego właściwości smakowych i pomaga stworzyć związek między węchem i smakiem, dzięki którym możemy w pełni cieszyć się pokarmem, który spożywamy.

Wino można kosztować także oddzielnie, np. czytając dobrą książkę, rozmawiając z przyjaciółmi czy nawiązując nowe znajomości podczas aperitivo.

Oto cztery wina czerwone północnych Włoch, wraz z ich charakterystycznymi właściwościami i moimi poradami, jak najlepiej je łączyć.1. Amarone della Valpolicella

Zaczniemy od razu z grubej rury. Ten rodzaj czerwonego wina jest najlepszą rzeczą, jaka może Wam się przytrafić, jeśli znajdziecie się w okolicach Werony. Valpolicella to pasmo wzgórz znajdujących się między Weroną a początkiem Prealp weneckich.To wino pochodzi bezpośrednio z miasta, które było tłem dla dramatycznej miłości Romea i Julii. Jest tak unikatowe, że można je uznać za idealne zarówno do tradycyjnych potraw jesienno-zimowych, jak i do spożywania go z suchymi ciastkami.

Osobiście bardzo lubię łączyć je z pieczenią lub dziczyzną, ale są doskonałe także do medytacji, na przykład w czasie gdy siedząc w fotelu czytacie szekspirowską historię o miłości.

2. Lambrusco

Lambrusco to najlepiej sprzedające się czerwone wino we Włoszech. Ta informacja powinna skłonić Was do reflekcji nad ważną kwestią – jest to wino pite na skalę masową. Nie oznacza to jednak, że jest winem niskiej jakości. Wręcz przeciwnie, Lambrusco jest produktem doskonałym, którego główną cechą jest to, że jest jednym z win gazowanych.

Obszarem produkcji Lambrusco jest Emilia-Romania i z tego powodu, często towarzyszy tradycyjnym daniom kuchni tego regionu, tak jak na przykład parmigiano reggiano czy bollito (od. tł. przypomina polski rosół), które przygotowuje się z mieszanki różnych części gotowanego mięsa, tj. wołowiny, cielęciny i kury, doprawionych marchwią, cebulą i selerem naciowym. Jeśli zdarzy Wam się przejeżdżać przez Bolonię lub Parmę, koniecznie musicie spróbować bollito w jednej z wielu tradycyjnych restauracji w mieście.

3. Barolo

Stoimy teraz przed innym słynnym winem północnych Włoch, a dokładniej pochodzącym z Piemontu.

Mowa tu o winie antycznym. Wyobraźcie sobie, że pierwsze produkcje Barolo sięgają jeszcze połowy XIX wieku a jednym z jego wytwórców była także włoska rodzina królewska, mieszkająca w Turynie, która rozpoczęła własną produkcję, by móc cieszyć się wyjątkowym bogactwem aromatu i smaku tego wina. Jeśli powąchacie je z uwagą, będziecie mogli poczuć i rozpoznać zapachy, które od fiołków przechodzą przez wanilię, aż po czerwone owoce i przyprawy. Spróbujcie i Wy i dajcie nam znać!

4. Barbera dell’Oltrepò Pavese

Teraz przeniesiemy się do Lombardii, a dokładniej do regionu Pawia, około pół godziny pociągiem od Mediolanu. Gdy chcę napić się wina, które będzie mi towarzyszyć od przystawki przez cały, wielodaniowy obiad, zawsze wybieram Barberę. Jest to tzn. wino ogólnoobiadowe, które pasuje do wszystkiego: od tradycyjnych dań Niziny Padańskiej, tj. polenty (od tł. gotowanej kaszy kukurydzianej) czy gotowanego mięsa (bollito), aż po dania delikatniejsze jak risotto czy białe mięso.

Osobiście przez rok mieszkałem w Mediolanie i przyznam Wam, że gdy byłem zbyt zestresowany całym tym chaosem wielkiego miasta, wsiadałem w pierwszy pociąg do Pawii i cieszyłem się spokojem lombardzkiej wsi i pysznymi specjałami kuchni w niewielkich restauracjach znajdujących się przy głównych ulicach miasta.

Wina, o których była mowa w artykule, są jednymi z najważniejszych czerwonych win północnych Włoch. Jeżeli chcesz zacząć pić włoskie wina, to proponuję zacząć właśnie od tych. Chciałbym również poznać Twoją opinię na ich temat, więc zachęcam do pozostawiania komentarzy. W następnym artykule będziemy cały czas w północnych Włoszech, ale tym razem przedstawię białe wina!

Autor: Lorenzo Venanzi
Tłumaczenie: Justyna Zacharska

5/5 - (3 votes)

Spotkajmy się w Warszawie!
Organizujemy wydarzenia w Warszawie dla miłośników Włoch. Chciałbyś wziąć udział? Jeśli tak, dołącz do grupy 'Amici di Italia Po Polsku' i bądź na bieżąco! :)
Spotkajmy się w Warszawie!
Organizujemy eventy w Warszawie dla miłośników Włoch. Chcesz wziąć udział? Jeśli tak, zostaw nam swój kontakt i bądź na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami! :)
PODZIEL SIĘ
Jestem sommelierem i mieszkam w Umbrii. Uwielbiam muzykę i podróże. Jak tylko jest to możliwe, chętnie przyjeżdżam do Polski.

5 KOMENTARZE

  1. Swietne, zachecajace opisy i garsc przydatnej wiedzy, grazie! Przy najblizszej okazji, na pewno poszukam restauracji, w ktorej serwuja tradycyjne bolito 🙂

    Chetnie poczytam rowniez o najlepszych winach bialych z polnocy Italii 🙂

  2. Czesc Lorenzo ,
    Przeczutalam twoja podróż po winach …. i miałam nadzieje spotkac w wczolowce listy wina z Toskani , lub regionu Wenecji – jak one sa klasyfikowane ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here