Degustacja wina dla początkujących!

2
12790
Degustacja wina

Czy chciałbyś nauczyć się smakować wino jak prawdziwy sommelier? Czy chciałbyś wiedzieć na jakie cechy trzeba zwrócić uwagę, żeby potrafić ocenić jakość spożywanego wina? Jeśli na powyższe pytania odpowiedziałeś tak, ten przewodnik jest dla Ciebie!

Przewodnik został przygotowany z myślą o Tobie!

Zawarłem w nim wszystko to co wiem na temat degustacji wina. Jeśli zaczynasz swoją przygodę z winami lub jesteś ich miłośnikiem od dłuższego czasu, ale samo picie Ci nie wystarcza  to mój przewodnik jest skierowany właśnie do Ciebie. Dzięki niemu dowiesz się więcej na jego temat. Przewodnik napisałem w taki sposób, żeby ułatwić Ci znalezienie najbardziej interesujących zagadnień z zakresu degustacji. Możesz również łatwo pominąć te, które już znasz.

Na początek, chciałbym żebyśmy lepiej się poznali.

Fascynującą wędrówkę w świat wina, rozpocznę od przedstawienia się i zaprezentowania mojej historii. Dzięki niej, dowiesz się o moich doświadczeniach, które obudziły we mnie pasję do wina i popchnęły do zrobienia pierwszych kroków w tej dziedzinie. Wytłumaczę Ci dlaczego uważam, że włoskie wino jest absolutnie wyjątkowe.

Poznaj moją historię.

Dobrze! Teraz kiedy już znamy się troszkę lepiej zaczynamy!

Przedstawiam spis treści przewodnika. Klikając na tytuł zostaniesz przekierowany bezpośrednio do wybranej przez Ciebie sekcji. Jeśli masz jakieś pytania pisz do mnie na maila info@italiapopolsku.com 😉

 1. Rodzaje kieliszków
 2. Otwieranie butelki
 3. Kolor wina
 4. Bukiet wina
 5. Smak wina
 6. Gdzie kupić włoskie wino w Polsce

 1. Degustacja wina – rodzaje kieliszków.

Kieliszek jest szczególnie ważny do oceny walorów wina. Musisz wiedzieć, że aby w pełni docenić wino, powinno ono znajdować się odpowiednim naczyniu. Najlepiej jeśli kieliszek jest wykonany z nieskazitelnie przezroczystego kryształu. Kryształ w odróżnieniu od szkła zapewnia idealną przezroczystość i połysk, które pozwalają ocenić kolor trunku. W innym wypadku rozpoznanie koloru może być utrudnione. Istnieje przynajmniej 9 rodzajów kieliszków, które są dostosowane do różnych gatunków wina. Według mnie, osobom rozpoczynającym przygodę z degustacją wina, w zupełności wystarczą 3 typy, odpowiednie do wina białego, czerwonego i musującego. Z upływem czasu, w miarę nabieranego doświadczenia, zaczniesz poszerzać swoją kolekcję, tak aby była odpowiednia do serwowania również innych gatunków wina, których nie wymieniłem.

Oto, wyżej wspomniane kieliszki: W przypadku wina białego lub różowego, polecam Ci używanie kieliszków o kształcie i szerokości, dokładnie takich jak na zdjęciu. Zapobiegają one utracie aromatów, które przeważnie są słabsze w winach białych niż w czerwonych. kieliszek bialego wina Do win czerwonych, używaj szerokich kieliszków.  Pozwalają ona na utlenianie wina i uwolnienie jego aromatów. kieliszek czerwonego wina Dla win o bardziej złożonym aromacie tzn. tych, których bukiet składa się z wielu różnych zapachów, należy używać kieliszków o dużych rozmiarach, ponieważ ułatwiają cieszenie się wszystkimi jego walorami. Kieliszków typów flute używa się do degustacji win musujących, ponieważ w najlepszy sposób uwalniają tzw. perlage, który jest łańcuchem bąbelków dających się zaobserwować podczas picia. kieliszek champana Zapewne chciałbyś teraz powiedzieć – Lorenzo, to wszystko bardzo ciekawe, ale wróćmy do praktycznych kwestii. Gdzie mogę kupić kieliszki dzięki którym będę mógł zacząć degustację winem ? Poniżej znajdziesz linki: Kieliszki do wina białego tutaj Kieliszki do wina czerwonego – tutaj Kieliszki do wina musującego – tutaj Sprawdź najniższą cenę tutaj

Jak prawidłowo trzymać kieliszki do wina?

kieliszek wina Kiedy po raz pierwszy się tego dowiedziałem byłem zdumiony. Nie jest to tylko kwestia estetyki, chodzi o coś więcej.. Powodem dla którego ważne jest prawidłowe trzymanie kieliszka (tak jak pokazano na zdjęciu po prawej stronie) jest utrzymanie odpowiedniej temperatury wina. Jeśli trzymasz ręką za czaszę kieliszka zamiast za jego nóżkę, zaczynasz je ogrzewać ciepłem dłoni. Jeśli otworzyłeś butelkę wyjętą z lodówki zmiana temperatury jest nieunikniona. W przypadku gdy nie wypijesz wina od razu jego temperatura również ulegnie zmianie pod wpływem ciepła pomieszczenia w którym się znajdujesz. Postaraj się zachować temperaturę wina jak najdłużej, poprzez trzymanie kieliszka w odpowiedni sposób. To dosyć istotne, nie uważasz?

2. Degustacja wina – otwieranie butelki.

Gwarantuję Ci, że nie jest to tak oczywiste jak mogłoby się wydawać. Prawidłowe otwarcie butelki wina jest bardzo ważne, rzekłbym kluczowe, a do tego niezbyt skomplikowane. Wystarczy że zwrócisz uwagę na kilka etapów,  są one bardzo proste a do tego pozwalają uniknąć błędów, które mogłoby mieć zły wpływ na Twoją degustację.

Dlaczego tak ważne jest prawidłowe otwarcie butelki wina?

Istnieją przynajmniej trzy powody: 1. Pozwoli Ci to uniknąć zniszczenia korka. Korek, mógłby rozpaść się na kawałki we wnętrzu butelki. Jeśli jego małe kawałeczki dostaną się do butelki usunięcie ich jest niemalże niemożliwe. Degustacja wina, w którym pływają pozostałości po korku nie będzie przyjemnym doświadczeniem ani dla Ciebie ani dla Twoich gości. 2. Jest niezbędne do utrzymania jakości wina musującego. Jeśli kiedyś będziesz miał/a okazję otwierać butelkę wina musującego, musisz pamiętać że najważniejsze jest, nie pozwolić mu na wystrzał, co może zdarzyć się pod wpływem dwutlenku węgla zgromadzonego w butelce. Należy obrócić butelkę w taki sposób, żeby w momencie otwierania korek nie wystrzelił z hukiem. Nie jest to wyłącznie kwestia elegancji i dobrych manier. Postępując prawidłowo sprzyjasz zachowaniu właściwości organoleptycznych wina musującego (ocenianych dzięki zmysłom). A przecież to, na czym najbardziej Ci zależy to spożywanie dobrego wina. Dlatego też otwieranie butelek z charakterystycznym ”boom”, zostawmy na świętowanie nocy sylwestrowej.

3. Zrobisz dobre wrażenie wśród przyjaciół! Niezależnie od tego czy jesteś na Aperitivo z Italia po Polsku czy też organizujesz kolację u siebie w domu, pokazanie się w roli dobrego gospodarza doda ci pewności siebie i sprawi, że Twoi goście poczują się wyjątkowo. Dzięki temu i wielu innym artykułom, które dla Ciebie przygotowałam, będziesz w stanie wybrać wino odpowiednie na każdą okazję, profesjonalnie się zaprezentować jak również umilić czas swoim przyjaciołom. Pomożesz im zrozumieć na co zwrócić uwagę podczas degustacji wina, tak żeby mogli w pełni cieszyć się jego spożywaniem.   aperitivo Poniżej znajdziesz dwa filmiki, dzięki którym dowiesz się jak poprawnie otwierać butelkę wina w praktyce, bez charakterystycznego ”boom”. Filmiki nie trwają dłużej niż 2 minuty każdy i są po włosku. Jeśli nie znasz języka, nie martw się, skup się na tym w jaki sposób otwierana jest butelka, nie wymaga to wcześniejszego komentarza, wystarczy uważnie oglądać i … powtarzać 😉 Po obejrzeniu filmików i po kilku próbach będziesz w stanie profesjonalnie otwierać wina musujące. Przed przejściem do kolejnego etapu degustacji, zapoznaj się z filmikami poniżej:

Jak otwierać butelkę wina

Jak otwierać butelkę wina musującego

3. Degustacja wina – kolor.

To pierwsza zauważana przez nas cecha wina. O czym mówi nam jego kolor i jakich udziela informacji? Przede wszystkim kolor wina pozwala nam ocenić czy wino, którego chcemy się napić jest tym na które naprawdę mieliśmy ochotę. Żeby lepiej Ci to wyjaśnić, posłużę się przykładem. Jakiś czas  temu, w jednym z bistr w moim mieście, moja przyjaciółka zamówiła lampkę Traminer aromatico. Degustacja wina - TraminerIl Traminer, jest koloru żółtosłomkowego, jak widać na zdjęciu. Nie potrzeba tu eksperta żeby zrozumieć, że podane jej  intensywnie złociste wino, nie było Traminerem. Właśnie to miałem na myśli mówiąc, że kolor pozwoli ci rozpoznać czy wino, które pijesz ma taki kolor jaki naprawdę powinno mieć. Życzę Ci, abyś nie był w podobnej sytuacji.

Co jeszcze mówi nam kolor wina?

Teraz skupimy naszą uwagę na kolorze, jako wskaźniku wieku wina i prawidłowej pracy winnic i winiarni. Zacznijmy od wieku. Jeśli dokładnie zwrócisz uwagę na kolor tego co znajduje się w Twoim kieliszku od razu zauważysz, że na jego ściankach tworzą się refleksy (jaśniejsze lub ciemniejsze w stosunku do koloru wina) sugerują one czy wino jest młode czy bardziej dojrzałe. Przykłady pozwolą Ci łatwiej zrozumieć: w przypadku wina Riesling, które ma dopiero rok możemy zaobserwować złociste refleksy przechodzące w zieleń, kolor zielonkawy najlepiej go opisuje. W ten sposób rozpoznajemy młode wina, dla których charakterystyczne są  jasne odcienie zimnych ale wyrazistych kolorów. Degustacja wina - RieslingJeśli otworzysz butelkę Brunello di Montalcino, prawdopodobnie zauważysz kolor ciemnoczerwony (przypominający kolor soku z granatu) z odcieniami pomarańczowymi, co ewidentnie charakteryzuje starsze wino. Właściwości tego typu win polepszą się na skutek  kontynuacji leżakowania w piwnicy jeszcze przez kilka lat. Degustacja wina - Brunello di montalcinoCo mam na myśli mówiąc o ”prawidłowej pracy w winnicy”? Odniosę się tu do intensywności koloru. Im bardziej intensywna barwa, tym bardziej skoncentrowane wino. Ponownie posłużę się przykładem: Cabernet to odmiana winogron, która zapewnia intensywny kolor trunku, bardziej głęboki niż ten, który powstaje ze szczepu  Sangiovese. Wszystko stanie się łatwiejsze jeśli poznasz główne charakterystyki szczepów winogron, znając ich właściwości  jesteśmy w stanie stwierdzić czy użyte do produkcji wina winogrono, spełnia wymagania niezębne do uzyskania produktu wysokiej jakości.

Żywotność jest szczególnie ważnym aspektem. Niezależnie od tego czy mówimy o winach białych, różowych czy czerwonych, bardzo ważną cechą jest ich kolor. Nie może on być ani bardzo ciemny, ani też wyblakły i zgasły. Takie kolory wina oznaczają, że utraciło ono swój charakter (zbyt długo leżakowało) i z pewnością będziemy żałować jeśli je spożyjemy. Dobre wino powinno mieć intensywny, żywy kolor, zawsze zgodny z cechami szczepu (lub szczepów) z którego powstało.

4. Degustacja wina – bukiet wina.

To moment, gdzie degustacja wina jest najtrudniejsza, ale również najzabawniejsza. Pamiętam że podczas kursu sommelierskiego, za każdym razem gdy nadchodził ten moment, moi koledzy dawali upust swojej wyobraźni. Chodzi mi np. o  zdolność wyczucia zapachu ananasa w czerwonym winie lub czekolady w białym. Jakby nie patrzeć, nie należy do najłatwiejszych wyczucie białych owoców w czerwonym winie, nie sądzisz? Dlaczego degustacja wina za pomocą zmysłu węchu okazuje się być tak skomplikowana? Przynajmniej odpowiedź jest prosta. W rzeczywistości, w winie nie zostały zawarte wszystkie części kwiatów lub owoców i nie znajdują się one nawet w beczkach, w których fermentuje wino. Beczki, dzięki obecności związków i substancji podobnych do tych występujących w kwiatach i owocach, wraz z upływem czasu, nadają winom pewne walory zapachowe, które potem wyczuwamy. W rezultacie, próbując produkt końcowy mamy wrażenie, że zapach wydaje nam się znajomy.

Do czego służy degustacja wina za pomocą węchu? Degustacja wechowa Przede wszystkim pozwala ocenić czy wino nie posiada wad. Otwierając butelkę nie powinieneś wyczuwać zapachu pleśni, stęchlizny lub korka. To zły znak. Możliwe że wino uległo zmianom na skutek tlenu, który dostał się do butelki. Przykro mi, ale w tym wypadku nadaje się ono do wyrzucenia. Jeśli butelka została zakorkowana prawidłowo, możesz w pełni cieszyć się jego aromatem. Określając zapach pamiętaj o dobraniu kieliszka o odpowiednim kształcie, w zależności od rodzaju wina, które pijesz. Źle dobrany do wina kieliszek jest jak pójście na galę w jeansach i spranym t-shirt’cie. Czy tak wypada? Bardzo często, z powodu nieodpowiedniego kieliszka, nie jesteśmy w stanie wyczuć nic prócz alkoholu. Wielu przyjaciół pyta mnie: Jak rozpoznać te wszystkie zapachy? Istnieje pewna sztuczką, którą teraz Ci wyjawię! Każdy będzie w stanie sobie z tym poradzić, ponieważ nie jest to coś trudnego i nie wymaga dużego dużej znajomości tajników degustacji wina. Oczywiście, doświadczenie odgrywa bardzo ważną rolę w rozpoznawaniu aromatów, ale trick polegający na wyćwiczeniu Twojego nosa w rozróżnianiu zapachów jest banalnie prosty. Zacznij zaopatrywać się w kwiaty, owoce i przyprawy, które najczęściej wyczuwa się w winach. Będąc w sklepie wybieraj czerwone owoce, wiśnie, banany, czarne porzeczki, brzoskwinie, jeżyny i migdały. Mogą przydać się również kakao, wanilia, papryczka, rozmaryn i cynamon. Wąchaj tak dużo jak to tylko możliwe. Degustacja wina - jezynyNie zawsze możemy zdobyć podane produkty z łatwością, ale warto poszukać jeśli naprawdę zależy Ci na tym żeby stać się ekspertem. Zakładam że jeśli czytasz mój przewodnik chcesz nim zostać, racja ? 🙂 Zaufaj mi, zacznij zaopatrywać się w niezbędne produkty i wąchaj je, pokrój na kawałeczki, rozdrobnij i wąchaj ponownie. Rób to systematycznie. To świetna zabawa, szczególnie gdy możesz poznawać zapachy wraz z Twoimi przyjaciółmi lub drugą połówką. Przekonasz się, że w przeciągu tygodnia, Twój zmysł węchu stanie się bardziej wyczulony i pozwoli Ci rozróżniać wyraźnie aromaty, znajdujące się w winie. To świetnie a w dodatku dziecinnie proste, nie uważasz? Nie chciałbym zbytnio przedłużać, ponieważ analizie węchowej wina zamierzam poświęcić osobne artykuły. Skupię się na 3 najłatwiejszych do określenia cechach przy poznawaniu wina za pomocą węchu. 1. Intensywność. Weź kieliszek i zbliż go do nosa. Teraz weź wdech. Jak ”silny” jest zapach, który dociera do Twoich nozdrzy? Jeśli musisz przysunąć nos tak blisko, że prawie moczysz jego czubek w winie żeby poczuć aromat, wiedz, że wino jest słabe i niezbyt intensywne. O winie możemy powiedzieć, że jest intensywne, jeśli w odległości kilku centymetrów od kieliszka wyczuwasz mocny i wyraźny zapach. Satysfakcja naszych zmysłów ma związek z bukietem wina, który przyjemnie wnika w  nozdrza. To szczególnie ważna cecha wina, czy nie mam racji? 2. Złożoność wina. Struktura wina jest złożona, wtedy gdy dają się w nim wyczuć różne rodziny zapachów. Co należy przez to rozumieć? Wąchaj tak dużo owoców jak to tylko możliwe. Jeśli wino uwalnia jedynie aromaty kwiatowe lub owocowe oznacza to że nie jest złożone. Jeśli zamieszamy winem w kieliszku (pamiętaj, bez tworzenia wirów o prędkości 100 km/h, nie jesteśmy w wesołym miasteczku) i oprócz wyżej wymienionych aromatów jesteśmy w stanie dodatkowo rozpoznać również te ziołowe lub korzenne, wówczas mówimy o winie złożonym. Złożoność i intensywność siłą rzeczy oznaczają jakość! 3. Jakość. Tak jak już wspomniałem, połączenie dwóch wcześniejszych cech w rezultacie składa się na jakość wina. Dość oczywiste jest to że niezbyt intensywne wino o prostym bukiecie nie będzie mogło być uznane za wino wysokiej jakości… i odwrotnie!

5. Degustacja wina – smak wina.

Nadszedł moment, żeby wypić… to wino. Dotychczas omówiliśmy wszystkie istotne etapy degustacji wina, od wyboru odpowiedniego kieliszka, poprzez otwarcie butelki aż do oceny cech wizualnych i zapachowych, ale teraz.. Wreszcie nastała długo wyczekiwana chwila…smakowa degustacja wina! Założę się, że nie jesteś jedyną osobą, która pominęła pierwszą część artykułu i zaczyna lekturę od tego miejsca..

Stop!

Rozumiem Cię, bo jeszcze kilka lat temu zrobiłbym dokładnie to samo! Ale dziś, zdaję sobie sprawę, że piękno wina nie polega jedynie na jego piciu. To również dać się uwieść jego kolorem, aromatem, designem butelki i kieliszka. To także umiejętność wydobycia walorów, których nie dostrzega się na pierwszy rzut oka! Chcę przekazać Ci rytuał degustacji wina z pasją. W rzeczywistości degustacja wina to w 100% przyjemność dla zmysłów,  to coś więcej niż wyłącznie napicie się, to coś co Cię poruszy i całkowicie zafascynuje… Przejdźmy do sedna! Skupimy się na 5 cechach, które w konsekwencji pozwolą Ci zrozumieć czy wino jest jakościowo dobre.

1. Procentowa zawartość alkoholu. Jak się domyślasz, mówię o cieple, które rozgrzewa gardło kiedy pijesz wino. Pijąc shota wódki to odczucie będzie dużo mocniejsze… biorąc pod uwagę to że jesteś Polakiem myślę że, rozumiesz o co mi chodzi. Zawartość procentową alkoholu w winie znajdziesz zawsze na etykietce butelki. Mówi się, że wino jest lekkie kiedy zawartość alkoholu waha się w granicach 5-6%, przykładem może być Moscato d’Asti lub Brachetto d’Acqui, pozostawiające delikatny i przyjemny posmak w ustach. Degustacja wina - Moscato d'astiKiedy zawartość procentowa alkoholu wzrasta, wino rozgrzewa nas jeszcze bardziej. Maksymalnie może osiągnąć  20% jak w przypadku win likierowych, ale… UWAGA! Należy pamiętać, że temperatura spożywanego wina również ma znaczenie. Jeśli podajesz białe wino o niskiej temperaturze (około 3-4 stopni), to naturalne, że odczujesz moc alkoholu o wiele słabiej niż w przypadku gdy jego temperatura wynosi 8-10 stopni (Przypominam że chodzi głównie o wina białe) Zatem… Nie daj złapać się w pułapkę i zwracaj uwagę na temperaturę trunku. Często zdarza się, że pijąc dobrze schłodzone wina mamy wrażenie że mają one niewielką zawartość alkoholu, tymczasem jest na odwrót.

2. Kwasowość. Przez kwasowość należy rozumieć świeżość, którą czujesz w ustach pijąc wino. To najprzyjemniejsze uczucie, którego możemy doświadczyć podczas degustacji, zgodzisz się ze mną? Bez zagłębiania się w sprawy techniczne związane z typologią kwasu, wartością pH i siłą jego odczuwania, przeanalizujemy działanie, mniej lub bardziej kwaśnych win na nasze kubki smakowe. Najbardziej odczuwalne jest zwiększone wydzielanie śliny. Wina zwietrzałe lub o słabo rozwiniętym aromacie, nie powodują uczucia świeżości i nie zwiększają wydzielania śliny. Z pewnością nie spodobałaby Ci się picie wina tego typu. Jego degustacja jest trudna, a problem może stanowić także dobór dodatków, które mogłyby pomóc wzmocnić jego smak. Wina świeże to te, które są przyjemne w degustacji,  zwiększają wydzielanie śliny i pozwalają nam doświadczyć uczucia świeżości. Przykładem takiego wina jest Falanghina. Degustacja wina - Falanghina W zasadzie, im młodsze jest wino tym większe prawdopodobieństwo, że pozostawi uczucie świeżości w naszych ustach, jednakże nie oznacza to że wiekowe wina nie dostarczą nam tych samych smakowych doznań. UWAGA! Kwasowość jest mile widziana tylko do pewnego stopnia, jeśli zostanie przekroczona, wówczas zaczyna przeszkadzać! Bardzo kwaśne wina, powodują nadmierną pracę ślinianek. Czasem kwasowość jest tak wysoka, że zabija smak wina i możemy odnieść wrażenie, że pijemy sok z cytryny. Na  temat win o najlepszej kwasowości mówię w artykule: 4 białe wina z regionu Veneto. Podczas Apertitivo z przyjaciółmi wybieram tylko te wina… powód ? Świetnie nadają się do picia i nie wywołują zmęczenia. Osobiście je uwielbiam !

3. Zawartość taniny. Tak jak mówiłem, postanowiłem ograniczyć analizę smakową do 5 najłatwiej rozpoznawalnych cech. Tym samym ułatwiając osobom, które po raz pierwszy przystąpią do prawdziwej degustacji wina, zrozumienie idei i najważniejszych konceptów. Najlepiej jest jak najszybciej wypróbować teorię w praktyce…Osobom bardziej spragnionym szczegółów i chcącym jeszcze bardziej pogłębić wiedzę dotyczącą degustacji wina polecam zapisać się do naszego newslettera. W ten sposób będziemy mogli wysyłać Ci na bieżąco przydatne informacje dotyczące wina i jego degustacji. Co więcej w przyszłości planujemy zorganizować eventy w Warszawie, podczas których będziemy mogli wspólnie smakować włoskie wino i dyskutować na jego temat! Podziel się z nami co myślisz o tym pomyśle? Degustacja wina - czerwone winoWróćmy do taniny! Taniczność to cecha wyłącznie win czerwonych. Jednakże, w szczególnych przypadkach tanina (złożony związek organiczny należący do grupy garbników) może być wyczuwalna również w białym winie, np. gdy leżakowało ono w barrique ( francuskiej beczce dębowej, przeznaczonej do leżakowania wina). Garbniki, mogą pochodzić ze skórek winogron, pestek lub z drewnianych beczek, wywołują uczucie cierpkości  i suchość i w pewnym stopniu są one bardzo pożądane. Czerwone wino pozbawione garbników jest płaskie, bez charakteru, pozbawione bukietu. Kiedy garbniki są zrównoważone, w ustach pozostaje przyjemny gorzkawy posmak. Jeśli chcesz spróbować dobrego wina, którego bukiet wzbogacony jest o taniny spróbuj Amarone della Valpolicella,  Montefalco Sagrantino, Aglianico del Vulture wówczas zrozumiesz o czym mówię.

4. Mineralność. Mówiąc o mineralności wina mam na myśli występujące w nim substancje mineralne, które wpływają na jego smak. Należy rozumieć przez to , że ”słoność” typowa dla soli mineralnych, dodaje winom pełni smaku. Spośród wszystkich wymienionych przeze mnie cech charakterystycznych, ta jest najtrudniejsza do określenia, ponieważ może mieszać się z kwasowością lub zdominować ją. Idealnie zbilansowana mineralność daje się delikatnie odczuć  w winach mniej strukturalnych, natomiast w winach bardziej złożonych jest nieco wyraźniejsza. Równowaga jest bardzo ważna, zarówno wino zbyt słone jak i to pozbawione głębi smaku, którą zapewnia mineralność nie pozwoli nam w pełni cieszyć się degustacją.

5. Trwałość wina. Na zakończenie przeanalizujemy trwałość. Jest ona bardzo łatwa do wskazania. Weź łyk wina, potrzymaj go przez kilka sekund w ustach – jeśli chcesz żeby Twoja degustacja wina została odpowiednio przeprowadzona pamiętaj, że nie należy połykać go zbyt szybko, ponieważ nie pozwoli Ci to na odkrycie wszystkich jego walorów. Zacznij odliczenie 1,2,3..smak wina przestał być wyczuwalny? Jesteś pewny, że to aby na pewno wciąż wino? Trwałość wina jest bardzo ważna podczas analizy smakowej. Wrażenia smakowo-zapachowe wywołane w ustach  są niezwykle przyjemne. Można porównać je do tych, które odczuwamy podczas picia kawy, jej posmak pozostaje w ustach jeszcze przez kilka sekund. Tak samo jest z winem… a dokładniej… z dobrym winem! Jeśli smak wina zanika już po 3 sekundach z pewnością nie jest ono dobrej jakości i nie zainteresowałoby degustatora. Pomyśl że istnieją wina, których smak utrzymuje się w ustach jeszcze przez 12 sekund! Chodzi tu o bardzo złożone rodzaje, o wyjątkowej strukturze… mam nadzieję, że będziesz miał możliwość skosztować win tego rodzaju. Polecam Sagrantino Montefalco z regionu Umbria, gwarantuję, że nie będziesz zawiedziony. Degustacja wina - Umbria Za satysfakcjonującą uznaje się trwałość wynoszącą od 5 do 10 sekund, przykłady takich win znajdziesz w artykule: 4 czerwone wina północnych Włoch, daj mi znać jakie były Twoje wrażenia po skosztowaniu.

6. Degustacja wina – Gdzie kupić włoskie wino w Polsce ?

Jeśli doszedłeś to tego momentu, powinieneś potrafić:

 1. Wybrać dobrą butelkę wina.
 2. Wybrać odpowiedni kieliszek.
 3. Znać główne cechy, na które warto zwrócić uwagę aby wybrać wysokiej jakości wino.
 4. Ocenić spożywane wino.

Wspaniale! Ostatni paragraf ma na celu zaprezentować Ci strony internetowe, na których możesz kupić włoskie wino, które zostanie dostarczone do Twoich drzwi. Mogę Ci obiecać, że ta część mojego przewodnika będzie aktualizowana za każdym razem gdy znajdę nowy sklep internetowy zajmujący się sprzedażą dobrych włoskich win. Dzięki temu będziesz na bieżąco z ofertą! Dodatkowo wspomnę, że zapisując się do naszego newslettera będziesz dowiadywał się o interesujących nowinkach jako pierwszy!

Gdzie je znaleźć? Oto co dziś dla Ciebie przygotowałem:

1. PROJEKTWINO 

To jeden z najważniejszych sklepów internetowych, w których można zakupić wino. Znajdziesz to około 40 rodzajów włoskich win i nie tylko, oferta win z całego świata również jest dobrze rozbudowana.

Oprócz ProseccoPinot Grigio i Chardonnay, które są klasycznymi winami białymi popijanymi głównie podczas aperitivo lub serwowanymi do dań na bazie ryb lub serów. Dostaniesz także Lambrusco, pochodzące z  Emilii-Romanii, jest to czerwone wino, bardzo przyjemne do picia, wyróżniające się niską zawartością taniny, podawane z typowymi daniami regionalnymi jak np. carello di bollito lub tortellini. Dodatkowo znajdziesz tu wina z obszaru Valpolicella, Pinot Nero i Negramaro – wino z Apulii, bardzo strukturalne. Wszystkie świetnie pasują do czerwonego mięsa, makaronów lub treściwych sosów.

Na stronie Projekt Wino, jest również zakładka „Wina do jedzenia„, która pomoże Ci dobrać wino do dania, które chcesz zjeść. Jest to bardzo przydatne, przede wszystkim wtedy kiedy z powodu natłoku obowiązków masz mało czasu na wybranie wina, jednak chcesz zaserwować coś wyrafinowanego swoim gościom. Na koniec wspomnę o dziale przeznaczonym promocji, osobiście odwiedzam ten dział za każdym razem kiedy chcę spróbować win, których wcześniej nie piłem i mogę nabyć je w niższej cenie. Podsumowując, strona projektwino.pl świetnie się sprawdza w chwilach gdy nie mamy zbyt wiele czasu, a planujemy wyprawić wyjątkowe przyjęcie. Zawsze służy dobrą radą i jest źródłem inspiracji jeśli chodzi o degustację (nowych) win.

2. WINOTOSKANII 

Winotoskanii nie jest zwykłym sklepem internetowym zajmującym się sprzedażą win… to coś więcej! Winotoskanii to kawałek słonecznej Italii, który możemy znaleźć w Polsce. Oprócz włoskich win kupimy tu wiele innych, oryginalnych włoskich produktów, bardzo wysokiej jakości. Na stronie Winotoskanii, znajdziesz najlepsze Prosecco, które idealnie pasuje do parmezanu Parmigiano Reggiano. Ale to nie wszystko! Wybór jest ogromny, począwszy od sosów do makaronów takich jak pesto lub sos pomidorowy, przez toskańskie salami jak finocchiona, skończywszy na pralinkach Baci Perugina i ciasteczkach  Amaretti. Ponadto, dostaniesz tu prawdziwą oliwę z oliwek. Jeśli jesteś miłośnikiem włoskiej kuchni ta strona będzie dla Ciebie małym rajem na ziemi, gwarantuję! Istnieje również dział Premium, którego oferta jest stale aktualizowana.. ta sekcja została stworzona dla tych którzy chcą pogłębić swoją wiedzę i stać się ekspertami w dziedzinie specjalności kuchni włoskiej.

Wracając do naszej degustacji wina, co takiego możemy znaleźć na stronie? Wszystko to co może okazać się niezbędne, przede wszystkim: kieliszki zarówno do win białychczerwonych jak i musujących. Są również otwieracze, a nawet misy na butelki, w które wkładamy lód kiedy chcemy schłodzić białe wino. Co więcej, znajdziemy tu również specjalny rodzaj korka, dzięki któremu nasze wino utrzyma swoją świeżość i nie zwietrzeje. Zważywszy na to, że wybór wędlin proponowany przez Winotoskanii jest tak obszerny, zastanów się nad zakupem Chianti, Chianti Classico lub Brunello di Montalcino, ponieważ pasują idealnie do tego typu pokarmów.

 • Morellino di Scansano, z Grosetto na północy Toskanii
 • Sangiovese IGT, produkt powstały pomiędzy Sieną a Florencją
 • Rosso di Montalcino, pochodzący ze Sieny, istnieją różne rodzaje
 • Vin Santo, passito (wino powstałe z suszonych owoców), które świetnie pasuje do słodyczy (np. ciastek) Oprócz czerwonych win, Winatoskanii mogą pochwalić się dużą ofertą win musujących, w tym wcześniej wspomnianego już Prosecco, znajdziemy aż 10 różnych typów do wyboru. Innymi słowy, wszystko co konieczne do poznania Prosecco i kultury jego picia.

Dziękuję Ci, że dotarłeś ze mną do końca …Jak już wspominałem, zamierzam aktualizować część przewodnika dotyczącą stron internetowych, które pozwolą Ci na zakup win włoskich w Polsce. Chciałem zaprezentować Ci to co najlepsze we włoskim winie. Cieszę się, że mogłem przyczynić się do promowania kultury winiarsko-gastronomicznej w Polsce.

Zacznij już dziś swoją degustację wina!

Polecam również inne moje artykuły na temat wina:

1. Przewodnik po różnych rodzajach win.
2. Opisuję włoskie białe wina z regionu Veneto.
3. Opisuję 4 najlepsze czerwone wina północnych Włoch.
4. Odpowiadam na pytanie, dlaczego warto wybierać włoskie wino.
5. Aperitivo – co to jest i dlaczego włosi tak bardzo kochają ten zwyczaj.

Do zobaczenia! Ściskam Was mocno!

Autor: Lorenzo Venanzi

Tłumaczenie: Arleta Workowska

4.8/5 - (5 votes)

Spotkajmy się w Warszawie!
Organizujemy wydarzenia w Warszawie dla miłośników Włoch. Chciałbyś wziąć udział? Jeśli tak, dołącz do grupy 'Amici di Italia Po Polsku' i bądź na bieżąco! :)
Spotkajmy się w Warszawie!
Organizujemy eventy w Warszawie dla miłośników Włoch. Chcesz wziąć udział? Jeśli tak, zostaw nam swój kontakt i bądź na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami! :)
PODZIEL SIĘ
Jestem sommelierem i mieszkam w Umbrii. Uwielbiam muzykę i podróże. Jak tylko jest to możliwe, chętnie przyjeżdżam do Polski.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here