5 powodów dlaczego warto uczyć się języka włoskiego!

3
17434
5 powodów dlaczego warto uczyć się języka włoskiego

Dlaczego warto uczyć się języka włoskiego?

To, że język włoski należy do najpiękniejszych na świecie, nie ulega wątpliwości. Czy to ze względu na strukturę, czy też za sprawą swej muzykalności, jedno jest pewne – słuchanie włoskiego wyzwala wzmożoną produkcję endorfin w organizmie, czyniąc nas szczęśliwymi! 

Pomimo, iż Polacy mają wiele sympatii do języka Belpaese, nadal spotkać można opinie o jego nieprzydatności oraz rzekomych problemach związanych z nauką.

Nic bardziej mylnego! Na początek wystarczą dobre chęci i odrobina motywacji. Zamiłowanie przyjdzie z czasem. Nie będzie trzeba zresztą długo na nie czekać! 

Dla wszystkich niezdecydowanych przygotowałem listę wyselekcjonowanych 5 powodów, dlaczego warto uczyć się języka włoskiego.

NAJLEPSZE APLIKACJE DO NAUKI WŁOSKIEGO

Dlaczego warto uczyć się języka włoskiego: 5 powodów

Powód pierwszy: to proste!

Struktura języka włoskiego – szczególnie dla kogoś, kto biegle włada polskim – jest niezwykle prosta! Tworzy ją alfabet składający się z 21 liter, skromna ilość reguł gramatycznych oraz nieskomplikowana wymowa.

Co więcej, jest to język rytmiczny, a wręcz muzykalny, przez co, gdy tylko poznamy jego melodie, zrozumienie kolejnych, dotychczas obcych słów, przestanie być problemem.

Mając za sobą ponad 5 lat doświadczenia w nauczaniu obcokrajowców, mogę śmiało przyznać, że spotkałem w tym czasie wielu Polaków, którzy startując od zera, zaledwie po kilku miesiącach zdolni byli płynnie komunikować się po włosku!

Były to przede wszystkim osoby, które znalazły w sobie wystarczające pokłady motywacji, aby poświecić się nauce gramatyki, sumiennie poznawać nowe słówka, a nawet odbyć podróż do Włoch (np. w ramach programu Erasmus). W ich przypadku te relatywnie niewielkie i krótkotrwałe poświęcenia przyniosły natychmiastowe efekty.

Przeczytaj też: Jak nauczyć się włoskiego?

Powód drugi: dużo ofert pracy!

W dzisiejszych czasach najpewniejszą drogą do znalezienia dobrej pracy jest znajomość języków obcych. Międzynarodowe korporacje szukają osób znających angielski, jednak każdy dodatkowy język stanowić będzie atut, który przesadzić może o tym, ze to właśnie my dostaniemy wymarzoną pracę.

Polska nie stanowi tu wyjątku: nierzadko zdarza się, że wkraczając na polski rynek, korporacje te wyżej cenią znajomość kilku języków obcych, niż dyplom uczelni wyższej. Powstaje wiec pytanie: czy włoski jest jednym z języków, których poszukują pracodawcy?

Spieszę z odpowiedzią – oczywiście, że tak! Rekonesans portali z ofertami pracy wyraźnie wskazuje, że włoski to czwarty najchętniej widziany przez pracodawców język obcy.

Aplikowanie do międzynarodowych korporacji to zresztą niejedyna możliwość, jaką otwiera znajomość włoskiego. Możesz także śmiało aplikować do którejś z blisko 2400 włoskich firm obecnych na polskim rynku, bądź tez spróbować swoich sił w nauczaniu lub tłumaczeniu.

Powód trzeci: kuzyn francuskiego i hiszpańskiego

Przypomnijmy, ze włoski to język najbliższy łacinie, z której wywodzą się wszystkie języki romańskie. Jego znajomość sprawi, że nauka francuskiego, hiszpańskiego, portugalskiego, czy choćby rumuńskiego będzie o wiele łatwiejsza.

Dobra znajomość podstaw gwarantuje efektywne szlifowanie języka. Włoski to fundament, dzięki któremu mało który język będzie dla Ciebie zagadką. Odkryjesz wiele podobieństw w słownictwie, gdyż rdzeń jest ten sam.

Działa to zresztą w dwie strony, jeśli masz za sobą naukę któregoś z wyżej wskazanych języków, poznawanie włoskiego przyjdzie Ci ze szczególna łatwością!

Powód czwarty: praca tłumacza to coś dla Ciebie!

Coraz więcej włoskich przedsiębiorców rozszerza swoją działalność o rynek polski. Zazwyczaj nie znają oni ani angielskiego, ani polskiego – wykwalifikowany tłumacz jest zatem na wagę złota!

Od kilkunastu lat obserwujemy wzrost zainteresowania polskim rynkiem wśród włoskich inwestorów. Niewielu z nich umie porozumieć się w obcym języku, stąd dla Was, Polaków, znajomość włoskiego może się wiązać z potencjalnym zawodem.

Zawód tłumacza otwiera wiele drzwi, może więc warto przemyśleć tę ścieżkę kariery chwilę dłużej? 🙂

Powód piąty: klucz do włoskiej kultury i języka!

Italia to kolebka europejskiej kultury, sztuki, literatury, to kraj o największej liczbie zabytków wpisanych na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO. To tutaj żyją i tworzą najwybitniejsi projektanci mody, designerzy czy mistrzowie kuchni.

Rozpoczynając przygodę z językiem włoskim wkraczasz do bezcennego świata smaków, zapachów i przeżyć estetycznych, których próżno szukać gdziekolwiek indziej!

Przeczytaj też: Książki do nauki włoskiego

Jak wygląda nauka w przypadku Włocha poznającego język polski

Po miesiącach błądzenia w gramatycznych labiryntach, po godzinach zmagań z wymową, setkach prób zapamiętania słów oraz ich skomplikowanej odmiany mam za sobą wszelkie formy oraz stopnie rezygnacji i rozgoryczenia.

Jednak nie poddałem się i nadal walczę – choć moja sytuacja jest o wiele trudniejsza! Więc skoro Włoch może uczyć się polskiego, nauka włoskiego nie może stanowić problemu dla Polaka. Wszystko jest możliwe!

Poniżej pierwsza lekcja naszego kursu języka włoskiego na Youtube, gdzie ja i Andrea przedstawiamy włoski alfabet.

Więcej znajdziesz tutaj: kategoria język włoski

Tłumaczenie: Ewa Maria Stasierska

4.9/5 - (7 votes)

Spotkajmy się w Warszawie!
Organizujemy wydarzenia w Warszawie dla miłośników Włoch. Chciałbyś wziąć udział? Jeśli tak, dołącz do grupy 'Amici di Italia Po Polsku' i bądź na bieżąco! :)
Spotkajmy się w Warszawie!
Organizujemy eventy w Warszawie dla miłośników Włoch. Chcesz wziąć udział? Jeśli tak, zostaw nam swój kontakt i bądź na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami! :)
PODZIEL SIĘ
Ciao! Jestem Alessandro, współzałożycielem "Italia Po Polsku". Pochodzę z środkowych Włoch i obecnie mieszkam w Warszawie, gdzie czasem organizuję wydarzenia dla miłośników Włoch. Mówię również po polsku (tak, to możliwe!). Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o mnie albo masz jakieś pytania, śledź mnie na Instagramie :)

3 KOMENTARZE

  1. a jak ktoś jest zarobiony i na nic nie ma czasu to polecam Duolingo 🙂 uczę się od roku włoskiego i jest to doskonały sposób na naukę o każdej porze i w dowolnym miejscu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here