Essere i Avere: odmiana i użycie czasowników

0
3924

Czasowniki essere i avere, czyli „być” i „mieć”, musi znać każdy, kto uczy się języka włoskiego. Ich odmiana przez osoby nie jest taka oczywista, ponieważ są to czasowniki nieregularne. Jednak dzięki filmikowi przygotowanemu przez Alessandro i Andreę na pewno szybko je przyswoisz!

Zachęcam cię również do obejrzenia innej lekcji wideo poświęconej tym dwóm czasownikom: Użycie essere i avere. Znajdziesz tam również ćwiczenie sprawdzające twoje umiejętności.

Odmiana essere i avere

Zacznijmy od podsumowania tego, co znalazło się w filmiku. Alessandro i Andrea przedstawili odmianę czasowników essere i avere w czasie teraźniejszym. Ja dodatkowo postanowiłam uzupełnić ją o czasy passato prossimo, imperfetto i futuro semplice.

OsobaPresentePassato ProssimoImperfettoFuturo Semplice
Iosonosono stato/aerosarò
Tuseisei stato/aerisarai
Lui/Leièè stato/aerasarà
Noisiamosiamo stati/eeravamosaremo
Voisietesiete stati/eeravatesarete
Lorosonosono stati/eeranosaranno
Odmiana czasownika ESSERE

Rozróżnienie końcówek w przypadku passato prossimo są uzależnione od tego, czy mamy do czynienia z rodzajem męskim/męskoosobowym, czy żeńskim/niemęskoosobowym.

OsobaPresentePassato ProssimoImperfettoFuturo Semplice
Iohoho avutoavevoavrò
Tuhaihai avutoaveviavrai
Lui/Leihaha avutoavevaavrà
Noiabbiamoabbiamo avutoavevamoavremo
Voiaveteavete avutoavevateavrete
Lorohannohanno avutoavevanoavranno
Odmiana czasownika AVERE

Essere i avere: passato prossimo

Być może już wiesz albo wywnioskowałeś z powyższej tabeli, że czasowniki essere i avere pełnią w języku włoskim jeszcze jedną bardzo ważną funkcję. Są one czasownikami posiłkowymi w czasach złożonych, czyli takich jak choćby passato prossimo.

Oznacza to, że nie niosą one w sobie znaczenia jako takiego, a ich rola jest tu wyłącznie gramatyczna.

Osoby uczące się włoskiego muszą opanować umiejętność właściwego używania essere i avere w czasach złożonych. Przykładowo essere łączy się z czasownikami, które:

  • wyrażają zmianę stanu (np. stać się, zmieniać się, umierać)
  • wyrażają przemieszczanie się (np. chodzić, jechać)
  • są czasownikami zwrotnymi (np. ubrać się, umyć się)

Zachęcam cię do poszerzenia wiedzy i przeczytania artykułu o passato prossimo i imperfetto, gdzie został również poruszony temat właściwego używania czasowników posiłkowych essere i avere.

Dowiedz się więcej:

 


5/5 - (5 votes)

Spotkajmy się w Warszawie!
Organizujemy wydarzenia w Warszawie dla miłośników Włoch. Chciałbyś wziąć udział? Jeśli tak, dołącz do grupy 'Amici di Italia Po Polsku' i bądź na bieżąco! :)
Spotkajmy się w Warszawie!
Organizujemy eventy w Warszawie dla miłośników Włoch. Chcesz wziąć udział? Jeśli tak, zostaw nam swój kontakt i bądź na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami! :)
PODZIEL SIĘ
Ciao! Jestem Alessandro, współzałożycielem "Italia Po Polsku". Pochodzę z środkowych Włoch i obecnie mieszkam w Warszawie, gdzie czasem organizuję wydarzenia dla miłośników Włoch. Mówię również po polsku (tak, to możliwe!). Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o mnie albo masz jakieś pytania, śledź mnie na Instagramie :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here