Filmy o Włoszech i z Włochami w tle: 22 wybranych

0
74833
Filmy o Włoszech

Filmy o Włoszech i z Włochami w tle niewątpliwie stanowią istotny element historii kina, a w niniejszym artykule przyjrzymy się 22 filmom, które moim zdaniem najlepiej realizują tę tematykę.

Jeśli potrzebujesz nieco motywacji, by kupić bilet na samolot i zaplanować swoją kolejną podróż do Włoch, z pewnością odnajdziesz ją, oglądając któreś z tych słynnych dzieł filmowych, pełnych sympatycznych bohaterów, historii miłosnych jak z bajki, zapierających dech w piersiach pejzaży i wielu innych.

Bywa, że niektóre filmy o Włoszech, przede wszystkim te amerykańskie, prezentują nieco stereotypowy obraz Italii, ale zdążyliśmy się już do tego trochę przyzwyczaić i nauczyć doceniać. W każdym stereotypie kryje się wiele prawdy 😉

Filmy o Włoszech, które Ci tu zaprezentuję, zostały podzielone na te produkcji amerykańskiej i te produkcji włoskiej, chociaż w pewnych przypadkach taka klasyfikacja okazuje się być bardziej skomplikowana, kiedy film jest owocem współpracy dwóch krajów.

Może Cię też zainteresować: Książki o Włoszech i z Włochami w tle

FILMY O WŁOSZECH PRODUKCJI AMERYKAŃSKIEJ

Na początek filmy o Włoszech produkcji amerykańskiej, uszeregowane chronologicznie.

1. Rzymskie wakacje (1953)

„Rzymskie wakacje” to klasyk wśród klasyków, jeśli chodzi o filmy o Włoszech i założę się, że wszyscy widzieliśmy go co najmniej raz i od razu pokochaliśmy.

Opowiada historię księżniczki Anny (Audrey Hepburn) i amerykańskiego dziennikarza Joe’go (Gregory Peck), między którymi rodzi się uczucie, a wszystko rozgrywa się w przepięknym Rzymie.

„Rzymskie wakacje” uczyniły styl Audrey Hepburn i Vespę sławnymi na całym świecie!

Rzymskie wakacje

2. Zaczęło się w Neapolu (1960)

Rozgrywający się w Zatoce Neapolitańskiej, jednym z najbardziej romantycznych miejsc we Włoszech, film opowiada historię miłości majętnego amerykańskiego adwokata (słynny Clark Gable w jednej ze swoich ostatnich ról przed śmiercią) i Włoszki (nasza ukochana Sophia Loren).

To kolejny klasyk, do którego zawsze warto wrócić.

Zaczęło się w Neapolu

3. Tylko ty (1994)

„Tylko ty” to urocza komedia romantyczna, którą widziałem po raz pierwszy jako dziecko i zapisała się w moich wspomnieniach bardzo pozytywnie. Nie pamiętałem jej tytułu, tym bardziej ucieszyłem się, kiedy przypadkowo trafiłem na nią 20 lat później.

Piękna Faith (Marisa Tomei) ucieka do Włoch na dzień przed swoim ślubem w poszukiwaniu prawdziwej miłości, która powinna nazywać się „Damon Bradley” (tak przepowiedziała jej wróżka wiele lat wcześniej), spotyka natomiast przystojnego Petera Wrighta (granego przez młodziutkiego Roberta Downeya Jr.).

W czasie tej podróży mamy okazję zwiedzić Rzym, Wenecję, Toskanię i malownicze Wybrzeże Amalfitańskie.

Tylko ty

4. Gladiator (2000)

„Gladiator” to historia generała i bohatera Koloseum Maximusa (Russel Crowe) i jego osobistej zemsty na cesarzu Kommodusie, zabójcy jego rodziny.

Film naładowany emocjami, z towarzyszącą mu jedną z najpiękniejszych ścieżek dźwiękowych w historii kina oraz Rzymem z czasów cesarstwa i toskańskim krajobrazem w tle.

gladiator

5. Mój dom w Umbrii (2003)

Film ten opowiada historię grupy osób podróżujących włoskim pociągiem, w którym w wyniku zamachu terrorystycznego wybucha bomba.

Pisarka Emily Delahunty (Maggie Smith) oferuje swój dom w Umbrii, pełniący rolę pensjonatu dla turystów, jako tymczasowe schronienie dla niewielu osób, które przeżyły i podróżowały z nią w jednym wagonie. Dalsza opowieść rozgrywa się wśród pięknych pejzaży środkowych Włoch (większość filmu była kręcona w rzeczywistości w Toskanii, nie w Umbrii).

Mój dom w Umbrii

6. Pod słońcem Toskanii (2003)

„Pod słońcem Toskanii” niewątpliwie należy do najbardziej znanych filmów z Włochami w tle i jest ekranizacją powieści autobiograficznej Frances Mayes, o której wspomniałem w moim artykule o najlepszych książkach o Włoszech.

Przeczytaj: Książki o Włoszech, 130 najlepszych!

Frances Mayes (grana w filmie przez Diane Lane) jest świeżo rozwiedzioną amerykanką, która decyduje się kupić starą wiejską porzuconą willę w okolicach Cortony o nazwie Bramasole. Od tej chwili zaczynają się jej przygody, które prowadzą ją do odkrycia nieznanych krajobrazów toskańskiej wsi, Rzymu, Positano i poznania przystojnego Marcello (Raoul Bova).

Pod słońcem Toskanii

7. Casanova (2005)

Fikcyjna opowieść zainspirowana przygodami jednego z najsłynniejszych uwodzicieli i pisarzy, Giacomo Casanovy, próbująca wiernie oddać klimat Wenecji XVIII wieku, w której mają miejsce wydarzenia.

Film znakomicie ukazuje też karnawał wenecki, o którym mówiliśmy już w poprzednim artykule.

Przeczytaj: Karnawał w Wenecji.

casanova

8. Anioły i demony (2009)

Na podstawie powieści Dana Browna o tym samym tytule (którą znajdziesz tu), film „Anioły i Demony” opowiada historię eksperta w dziedzinie symboli religijnych, Roberta Langdona (Tom Hanks), który udaje się do Rzymu, by ostrzec Watykan przed groźbą zniszczenia Kościoła Katolickiego…

Anioły i demony

9. Jedz, módl się, kochaj (2010)

Historia jest oparta na książce autobiograficznej Elizabeth Gilbert z 2006 (którą znajdziesz tu), natomiast w filmie główną rolę gra piękna Julia Roberts.

Protagonistka decyduje się zmienić swoje życie, rzuca wszystko, opuszcza swoją strefę komfortu i rusza w podróż w poszukiwaniu swojego „ja”, trafiając najpierw do Włoch, potem do Indii, a w końcu na Bali.

Jedz, módl się, kochaj

10. Turysta (2010)

Film ten, określony przez jego reżysera jako „podróżniczy romans z elementami thrillera”, jest ekscytującą podróżą po Wenecji, w towarzystwie Johnny’ego Deppa i Angeliny Jolie. W 2010 roku „Turysta” był nominowany do Złotego Globu.

Turysta

11. Listy do Julii  (2010)

Kolejny film, który opowiada historię Amerykanki we Włoszech, ale tym razem w pięknej i romantycznej Weronie.

Główna bohaterka, Sophie (Amanda Seyfried), odwiedzając najbardziej popularną atrakcję miasta, balkon Julii, gdzie kobiety z całego świata zostawiają listy, w których opisują swoje sercowe rozterki, poznaje tzw. „sekretarki Julii” – cztery kobiety (Isabellę, Franceskę, Donatellę i Marię), które zbierają listy, a następnie odpisują na nie. Dołączywszy do nich, Sophia znajduje list ukryty w ścianie loggi, napisany 50 lat wcześniej przez Angielkę Claire Smith i postanawia jej odpowiedzieć…

Listy do Julii

12. Inferno (2016)

Ostatni film o Włoszech produkcji zagranicznej, który uwzględniłem na mojej liście, to „Inferno”, oparty na bestsellerze Dana Browna o tym samym tytule, stanowiący jak na razie ostatnią część sagi, w której głównym bohaterem jest naukowiec Robert Langdon.

W tej przygodzie Robert będzie zmuszony rozwiązać zagadkę, która czai się za Piekłem Dantego, we Florencji ponurej i tajemniczej, ale jak zawsze wspaniałej.

inferno


FILMY O WŁOSZECH PRODUKCJI WŁOSKIEJ

Przejdźmy teraz do kilku filmów produkcji włoskiej, uszeregowanych również w porządku chronologicznym. Oczywiście nie ma nic nadzwyczajnego w tym, że filmy włoskie rozgrywają się we Włoszech, jednak w moim subiektywnym zestawieniu starałem się wybrać te, które najlepiej oddają atmosferę Italii.

13. Słodkie życie (1960)

„Słodkie życie” („La Dolce Vita”) Federica Felliniego to jeden z najgłośniejszych filmów w dziejach kina włoskiego i opowiada historię dziennikarza Marcella (Marcello Mastroianni) i jego pogoni za miłością i „słodkim życiem” w Rzymie.

Scena, w której główny bohater wchodzi do Fontanny di Trevi z aktorką Sylvią (Anita Ekberg), to jeden z pierwszych obrazów, jaki staje nam przed oczami, kiedy myślimy o kinie włoskim, Rzymie i Włoszech w ogóle. Do obejrzenia i to nie raz!

Słodkie życie

14. Totòtruffa (1962)

Antonio de Curtis (pseudonim artystyczny Totò) był jednym z największych aktorów teatralnych i filmowych. Jego unikalny komiczny styl bawił wiele pokoleń Włochów, a żeby lepiej zrozumieć znaczenie, jakie miał dla włoskiego społeczeństwa, wystarczy spojrzeć, jak długi jest poświęcony mu artykuł na Wikipedii.

Chciałem bezwzględnie zamieścić tu jeden z jego filmów i choć wybór nie był prosty, ostatecznie postawiłem na „Totòtruffa”, przede wszystkim dla sceny, w której główny bohater (oczywiście grany przez Totò) udaje właściciela Fontanny di Trevi i próbuje sprzedać ją biednemu naiwniakowi. Znajdziesz tę scenę poniżej:

15. Listonosz (1994)

„Listonosz” („Il Postino”) to film, którego akcja rozgrywa się na Sycylii lat 50. i jest ostatnią rolą wielkiego Massimo Troisi, który odszedł zaledwie 12 godzin po zakończeniu zdjęć.

To historia Maria, bezrobotnego syna rybaków, mieszkającego na wyspie na południu Włoch, które niedawno udzieliły azylu politycznego wybitnemu chilijskiemu poecie Pablo Nerudzie. Właśnie przy tej okazji Mario zostaje zatrudniony jako listonosz, którego jedynym zadaniem jest dostarczanie poczty poecie, zwłaszcza, że cała reszta populacji to analfabeci i dotychczas nikt nie potrzebował listonosza.

Między poetą a listonoszem rodzi się przyjaźń, a w Mariu rodzi się zamiłowanie do poezji, którą próbuje się posłużyć, by zdobyć serce ukochanej dziewczyny.

Sycylia i Isola di Procida stanowią tło dla tej wzruszającej i pięknej historii, która osiągnęła sukces na całym świecie i została nominowana do Oscara w pięciu kategoriach, z czego w jednej wygrała statuetkę.

listonosz

16. Życie jest piękne (1997)

Jak mógłbym nie umieścić w spisie zatytułowanym filmy o Włoszech „Życie jest piękne”?

Akcja filmu Benigniego toczy się w czasie II wojny światowej. Opowiada on historię włoskiej rodziny żydowskiego pochodzenia, która zostaje deportowana do nazistowskiego obozu.

To film, który potrafi być jednocześnie zabawny, a w głębi duszy niezwykle poruszający. Co więcej kręcony był w zachwycających sceneriach Toskanii, Lacjum i Umbrii.

Życie jest piękne

17. Malena (2000)

Kolejny wielki klasyk kina włoskiego, w reżyserii Giuseppe Tornatore, z muzyką Ennio Morricone i Moniką Bellucci w roli Maleny.

Rozgrywający się w małej sycylijskiej wiosce w czasach faszyzmu, w której nie dzieje się nic pomimo szalejącej na świecie wojny, film opowiada historię młodego chłopaka, który zakochuje się w najpiękniejszej kobiecie w okolicy, Malenie.

malena

18. Gomorra (2008)

Oparta na bestsellerze Roberta Saviano o tym samym tytule „Gomorra” (którą znajdziesz tu) to film, który opowiada o interesach członków camorry działających na peryferiach Neapolu.

Obraz jest bardzo mocny i pełen okrucieństwa, nie tylko z powodu opowiedzianych wydarzeń, ale także ze względu na język dialektalny oddany ze skrajnym realizmem oraz miejsca typowe dla neapolitańskiego półświatka.

Część film została nakręcona przy słynnych Vele di Scampia, budynkach w stanie totalnej degradacji, które stały się miejscem spotkań dilerów i przestępców, do tego stopnia, że rada miasta stara się je wyburzyć.

gomorra

19. Witaj na Południu (2010)

„Witaj na Południu” (Benvenuti al Sud) to zabawna komedia, w której Alberto Colombo (Claudio Bisio) jest zmuszony do przeniesienia się do pracy z Lombardii do Castellabate w Kampanii, by zarządzać urzędem pocztowym w wiosce.

Początkowo jest przerażony przymusem życia na południu Włoch i zmierzeniem się z rzeczywistością naznaczoną problemami takimi jak camorra, trudnością z gospodarowaniem odpadami i nieznośnym upałem, ale szybko zaczyna doceniać piękno i zwyczaje kampańskiej wioski i odkrywać, że wiele jego wcześniejszych przekonań o południu Włoch było tylko stereotypami.

Witaj na Południu

20. Wielkie piękno (2013)

„Wielkie piękno” to zwycięski film na gali Oscarów w 2014 roku w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, poprzez który jego reżyser Paolo Sorrentino składa osobisty hołd Rzymowi, przedstawiając go w całym jego pięknie i sprzecznościach.

Główny bohater, Jep Gambardella, jest dziennikarzem oddanym wędrówkom między kolejnymi imprezami towarzyskimi Rzymu: „Kiedy przybyłem do Rzymu, w wieku 26 lat, dosyć szybko, niemalże nie zdając sobie z tego sprawy, wpadłem w tak zwany „wir życia wyższych sfer”. Ale ja nie chciałem być jedynie gościem z wyższych sfer. Chciałem zostać królem wyższych sfer. I udało mi się. Nie chciałem tylko chodzić na imprezy. Chciałem na nie chodzić i móc je psuć”.

21. Suburra (2015)

Na podstawie powieści Carla Bonini o tym samym tytule, „Suburra” jest filmem, który opowiada o przestępczości zorganizowanej w Rzymie i nie mogę zaprzeczyć, że jest to mój ulubiony włoski film.

Powieść i ekranizacja wzięły swoją nazwę od dzielnicy starożytnego Rzymu, której niższa część była szczególnie obskurna. Doskonały tytuł dla doskonałego filmu, ze znakomitymi zdjęciami, poruszającą ścieżką dźwiękową i rewelacyjnymi aktorami (między innymi Pierfrancesco Favino, Claudio Amendola e Alessandro Borghi). Absolutnie godny polecenia!

22. Fortunata (2017)

Na przedmieściach Rzymu żyje Fortunata, która właśnie zakończyła nieudane małżeństwo i codziennie toczy walkę o to, by jak najlepiej wychować córkę. Przy wszystkich tych trudnościach marzy o własnym salonie fryzjerskim, by w końcu uniezależnić się i zaznać w życiu trochę szczęścia.

fortunata


Zamieściłem ten film na mojej liście, ponieważ według mnie pokazuje on stronę Rzymu ignorowaną przez inne filmy: tę charakterystyczną dla peryferii, nacechowaną nędzą i problemami społecznymi. Kilka miesięcy temu z naszą grupą „Amici di Italia Po Polsku” mieliśmy przyjemność zobaczyć wspólnie ten film w ramach festiwalu kina włoskiego.

Jeśli chcesz być na bieżąco z wszystkimi wydarzeniami, które organizujemy w Warszawie, zapraszam Cię do zapisami się do naszej grup na Facebooku: Amici di Italia Po Polsku.

https://www.instagram.com/p/BaPDICyA5sR/?taken-by=italiapopolsku

Jeśli Twoim zdaniem ten artykuł okazał się przydatny, zachęcam Cię do ocenienia go na 5 gwiazdek i śledzenia Italia Po Polsku na Facebooku i Instagramie.

Ponadto jeśli jest jeszcze jakiś inny film, który chciałbyś włączyć do tej listy i który Twoim zdaniem jeszcze lepiej ukazuje Włochy, daj mi znać w komentarzu!

Ciao 🙂

Autor: Alessandro Donati

Tłumaczenie: Apolonia Filonik

5/5 - (8 votes)

Spotkajmy się w Warszawie!
Organizujemy wydarzenia w Warszawie dla miłośników Włoch. Chciałbyś wziąć udział? Jeśli tak, dołącz do grupy 'Amici di Italia Po Polsku' i bądź na bieżąco! :)
Spotkajmy się w Warszawie!
Organizujemy eventy w Warszawie dla miłośników Włoch. Chcesz wziąć udział? Jeśli tak, zostaw nam swój kontakt i bądź na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami! :)
PODZIEL SIĘ
Ciao! Mam na imię Alessandro, jestem Włochem i mówię po polsku (tak, to możliwe). Obecnie mieszkam i pracuje w Warszawie. Jeśli chcesz wiedzieć o mnie więcej, śledź mnie na Instagramie ;)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here