Florencja: atrakcje dla dzieci i praktyczne wskazówki

0
2247
florencja atrakcje dla dzieci

Celem twojej rodzinnej podróży jest Florencja? Atrakcje dla dzieci, które znajdziesz w moim zestawieniu, z pewnością ułatwią ci zaplanowanie wycieczki tak, by również najmłodsi się nie nudzili.

Gdy ktoś planuje zwiedzić Włochy, Florencja znajduje się na szczycie listy miast, które pragniemy zobaczyć na własne oczy. Miasto, w którym narodził się włoski renesans, to prawdziwa perła europejskiej kultury. Choć to głównie zabytki przyciągają turystów, wbrew pozorom znajdzie się tu coś także dla dzieci.

Przede wszystkim miasto nie jest bardzo rozległe i łatwo je zwiedzać na piechotę. Ponadto jest bardzo atrakcyjne wizualnie i znajduje się w nim całkiem sporo atrakcji dla dzieci.

Zanim przejdziemy do mojej listy, zachęcam do zerknięcia na mapkę Booking, dzięki której z łatwością znajdziesz nocleg we Florencji, z dobrą lokalizacją i korzystną ceną:

Booking.com

Florencja: atrakcje dla dzieci

Poniżej zamieściłam listę zabytków i atrakcji, które warto odwiedzić, gdy podróżujesz do Florencji z dziećmi. Nie martw się! Większość z nich to miejsca, które chce zazwyczaj zobaczyć też każdy dorosły turysta 😉

1. Katedra Santa Maria del Fiore

Na pierwszym miejscu najważniejszy zabytek Florencji, czyli monumentalne Duomo Santa Maria del Fiore. Wizytę w katedrze możemy tak zorganizować, żeby spodobała się także dzieciom.

Katedra we Florencji

Już sam budynek świątyni robi ogromne wrażenie. Z zewnątrz jest gigantyczny, ale w środku odczuwamy jego skalę jeszcze bardziej. Kalejdoskopowe posadzki i wnętrze kopuły na pewno oczaruje zwiedzających w każdym wieku.

Największą atrakcją jest jednak wejście na słynną kopułę. W tym celu dorośli muszą kupić bilet za 30 euro, uprawniający do zwiedzania całego kompleksu katedralnego. Dla dzieci w wieku 7-14 lat bilet kosztuje 12 euro, a dzieci poniżej 7 roku życia wchodzą za darmo. Samo wejście do katedry jest bezpłatne.

2. Dzwonnica Giotta

Podziwianie panoramy Florencji możliwe jest także z Dzwonnicy Giotta, będącej częścią kompleksu katedralnego. Jeśli nie udało ci się wejść z dziećmi na kopułę, będzie to doskonała alternatywa, żeby nikt nie czuł się rozczarowany.

Cena biletu dla dorosłych uwzględniającego wizytę w dzwonnicy zaczyna się od 20 euro, bilet ulgowy to 5 euro, a dzieci poniżej 7 roku życia wchodzą za darmo.

Uwaga: nie polecam tej atrakcji z bardzo małymi dziećmi, a tylko ze starszymi, dzielnymi piechurami, którzy nie marudzą po kilku krokach. W dzwonnicy nie ma windy i wchodzi się po ponad 400 stopniach. Widok zapiera dech w piersiach, ale wspinaczka po schodach również!

3. Stare Miasto

Spacer po Florencji to już atrakcja sama w sobie. Dzieci na ogół lubią klimat Starówki, więc przejście się po florenckich placach z przystankiem na lody to będzie czysta przyjemność.

centrum historyczne florencja atrakcje dla dzieci

Warto zatem zobaczyć kościół Santa Maria Novella, przy stacji kolejowej o tej samej nazwie, następnie przejść do Piazza del Duomo, dalej do Palazzo Vecchio, gdzie znajduje się kopia rzeźby Dawida, potem w kierunku Uffizi, aż do Ponte Vecchio, by kontynuować spacer aż do Palazzo Pitti.

Centrum Florencji jest jedyne w swoim rodzaju i wygląda jak scenografia do filmu historycznego. Oryginalna architektura i rzeźby przykują spojrzenia nawet najmłodszych.

4. Ponte Vecchio

Ponte Vecchio to jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów florenckiej panoramy. Widoczny na większości pocztówek „Stary Most” to faktycznie najstarszy most we Florencji. Już sama jego struktura jest z zabudowaniami jest interesująca, a przejście nim to obowiązek każdego turysty.

Ponte vecchio we Florencji
Ponte vecchio we Florencji

Zabytek też zwany jest także Mostem Złotników, ponieważ od czasów Medyceuszy to właśnie przedstawiciele tego fachu handlują w tym przejściu nad rzeką Arno. Do dziś znajdują się tu więc sklepy jubilerskie.

Naturalnie trudno nazwać Ponte Vecchio typową atrakcją dla dzieci, ale na pewno żadna pociecha nie będzie protestować przed przejściem przez taki „dziwny” most. Jedyna rada to uważność, ponieważ na Ponte Vecchio tłumy się znacznie zagęszczają.

5. Ogrody Boboli

Ogrody Boboli znajdujące się w sąsiedztwie Palazzo Pitti to jeden z największych parków w centrum Florencji. Wstęp do niego jest wprawdzie płatny, ale naprawdę warto. Nawet dzieci nie pożałują.

ogród boboli florencja z dziećmi

Zachwycą nas tu piękne alejki, kwietne dywany, przycięte żywopłoty, fontanny i inne zbiorniki z wodą, a także oryginalna, manierystyczna dekoracja rzeźbiarska i tajemnicze groty, które sprawiają, że wizyta w ogrodzie jest doświadczeniem jedynym w swoim rodzaju.

Bilet wstępu kosztuje 10 euro, ale uczniowie i studenci między 18 a 25 rokiem życia zapłacą tylko 2 euro, za to dzieci poniżej 18 roku życia nie zapłacą nic.

6. Fontana del Porcellino

Fontana del Porcellino znajduje się nieopodal Ponte Vecchio. Dosłownie jest to „Fontanna Świnki„, ale tą świnką w rzeczywistości jest dzik. Już sama forma przypadnie do gustu dzieciom.

fontanna prosiaczek, Florencja

Najbardziej atrakcyjne jest jednak to, że z fontanną wiąże się przesąd, który wymaga od turystów pewnej interakcji. Dzik bowiem przynosi szczęście i żeby nasze marzenie się spełniło, należy go pogłaskać po pysku.

Ale to nie wszystko. Jeśli naprawdę nam zależy na spełnieniu życzenia, trzeba przejść jeszcze jeden rytuał, mianowicie włożyć dzikowi monetę do pyska. Moneta wypadnie i jeśli trafi do kratki odpływowej, marzenie się spełni. Zwierzę, woda, rzucanie pieniążka – wszystko, co dzieci lubią najbardziej.

7. Muzeum Galileusza

Museo Galileo to jedno z tych muzeów Florencji, które twoje dziecko z chęcią zobaczy. Wystawa została przygotowana tak, żeby nikt się nie nudził, bez względu na wiek czy zainteresowania.

muzeum galileusza florencja z dzieckiem

Dawne maszyny, za pomocą których fizycy, astronomowie i geografowie odkrywali świat, historia dokonań Galileusza, interaktywne ekspozycje, a na koniec trochę makabry, czyli odcięty środkowy palec patrona muzeum. Dzieci na pewno będą zachwycone.

Bilet normalny kosztuje 10 euro, dzieci w wieku 6-18 lat wchodzą za 6 euro, a młodsze za darmo. Muzeum znajduje się w centrum, tuż obok Uffizi.

8. Muzeum Leonarda da Vinci

Muzeum Leonarda da Vinci, czyli Leonardo Interactive Museum, to interaktywne muzeum, w którym świetnie będą się bawić i mali, i duzi.

florencja muzeum leonardo da vinci

Na miejscu mamy szansę poznać sekrety pracy Leonarda da Vinci oraz osobiście wypróbować działanie zaprojektowanych przez niego nowatorskich maszyn. Wszystkiego można dotykać, by na własnej skórze przekonać się o tym, jak funkcjonowały wynalazki Leonarda.

Muzeum organizuje także różne atrakcje dla gości. Bilety nie należą do bardzo drogich: dorośli wchodzą za 8 euro, dzieci od 5 roku życia za 6,90 euro, podobnie jak studencie do ukończenia 23 roku życia. Maluchy do 4 lat mają wstęp za darmo.

9. Parco delle Cascine

Jeśli twoje dzieci najlepiej czują się na łonie natury, koniecznie musisz odwiedzić parki Florencji, których jest całkiem sporo. Obok Ogrodu Boboli warto zobaczyć ogromny, 160-hektarowy Parco delle Cascine, czyli zielone płuca Florencji.

parco delle cascine florencja dla dzieci

Parco delle Cascine rozciąga się wzdłuż rzeki Arno. Jest to park bardziej romantyczny i naturalny, choć nie zabraknie fontann, ciekawych pawilonów (np. w formie piramidy), amfiteatru, w którym organizowane są wydarzenia, oraz rzeźb.

W pobliżu znajduje się wypożyczalnia rowerów i rolek, a w centrum parku także basen i restauracja, gdzie można spędzić czas z rodziną w słoneczny dzień.

10. Parco Avventura Il Gigante

Na koniec atrakcja, która łączy w sobie sport i kontakt z naturą. Parco Avventura Il Gigante znajduje się na peryferiach Florencji i najłatwiej dotrzeć tam samochodem. Na miejscu czeka nas duży park linowy odpowiedni zarówno dla młodszych, jak i starszych.

parco avventura il gigante florencja z dzieckiem

Oprócz tras parku linowego możemy trochę pozwiedzać. Nieopodal znajduje się Villa Demidoff i jej niezwykłe ogrody, z nietypowymi rzeźbami. Najbardziej charakterystyczną jest właśnie wspomniany w nazwie Gigant siedzący nad wodą.

Bilet wstępu jest ważny przez 2,5 godziny, a jego cena jest zależna od tras, które wybierzemy. Mieści się w przedziale od 15 do 22 euro.

Florencja z dziećmi: praktyczne porady

Na koniec kilka praktycznych porad dla rodziców podróżujących z dziećmi do Florencji.

Niestety główna atrakcja Florencji, jaką jest Galleria degli Uffizi, nie będzie się raczej nadawała na zwiedzanie z małymi dziećmi (chyba że takimi w wózku, którym wszystko jedno…). Natomiast do większości innych miejsc, jak zresztą widać po powyższym zestawieniu, zabierzesz dzieci bez problemu.

Niektóre muzea organizują warsztaty dla najmłodszych, jednak trudno się spodziewać, by było one prowadzone w języku polskim. Pozostaje więc tak zorganizować wyjazd, żeby ktoś mógł zająć się dziećmi.

Jak w każdym turystycznym mieście, trzeba się pilnować i warto wyposażyć dziecko w pakiet informacji (numery telefonu, adres hotelu itp.). Florencja nie jest bardzo dużym miastem i po jego centrum, mimo sporej liczby turystów, chodzi się dosyć komfortowo.

Warto wcześniej zadbać o bilety do atrakcji, żeby oszczędzić sobie stania w kolejkach. Tak samo dobrze mieć pod ręką listę polecanych lokali gastronomicznych, bo niestety wiele tych w centrum, kierowanych stricte do turystów, jest średniej jakości.

Na koniec sugestia, jeśli twoje dziecko jest fanem gier wideo: pokaż mu starą już grę Assassin’s Creed 2, w której główny bohater porusza się po renesansowej Florencji. Zarówno przed wyjazdem, jak i po powrocie z wycieczki może się to okazać dla dziecka dodatkowym bodźcem do tego, by poznać Florencję i lepiej się jej przyjrzeć 🙂

5/5 - (2 votes)

Spotkajmy się w Warszawie!
Organizujemy wydarzenia w Warszawie dla miłośników Włoch. Chciałbyś wziąć udział? Jeśli tak, dołącz do grupy 'Amici di Italia Po Polsku' i bądź na bieżąco! :)
Spotkajmy się w Warszawie!
Organizujemy eventy w Warszawie dla miłośników Włoch. Chcesz wziąć udział? Jeśli tak, zostaw nam swój kontakt i bądź na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami! :)
PODZIEL SIĘ
Jestem absolwentką italianistyki i historii sztuki. Mieszkam w Warszawie i interesuję się kulturą i literaturą włoską. Kocham organizować podróże do Włoch i zawsze służę radą w kwestiach turystycznych i językowych :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here