Florencja: muzea i galerie, które obowiązkowo trzeba zobaczyć

Florencja to nie tylko ojczyzna sztuki renesansowej, ale i miasto istotne dla historii włoskiej mody. Oferuje mnóstwo atrakcji, na czele których stoi niezmiennie Galeria Uffizi. Warto jednak przyjrzeć się, co kryją inne muzea i galerie Florencji.

0
6997
florencja muzea i galerie

Florencja to miasto, które pragnie zwiedzić chyba każdy miłośnik Włoch, a na pewno każdy pasjonat sztuki. Podobnie jak Rzym, to w zasadzie jedno wielkie muzeum i nawet sam spacer dostarczy nam już wielu atrakcji i doznań estetycznych. Wystarczy wyjść na Piazza del Duomo lub Piazza della Signoria, by kolana się pod nami ugięły, jak niegdyś zwiedzającemu to miasto Stendhalowi…

Francuski pisarz po odwiedzeniu kilku florenckich zabytków, w tym Galerii Uffizi, przez kilka dni nie domagał. Od niego wzięła się nazwa opisanego później zaburzenia – syndromu Stendhala. Jego objawy – zawroty głowy, kołatanie serca, gorączka i halucynacje – obserwowano najczęściej we Florencji, gdzie niektórzy reagowali tak, zachwycając się licznymi wybitnymi dziełami sztuki zgromadzonymi w niewielkiej przestrzeni.

W Galerii Uffizi rozgrywa się też częściowo akcja horroru zatytułowanego Syndrom Stendhala w reżyserii mistrza włoskiego kina grozy Dario Argento.

Tą dygresją otwieram temat dzisiejszego wpisu, a będą nim muzeum i galerie Florencji. Przygotowałam listę najbardziej znanych, najczęściej odwiedzanych i najciekawszych florenckich świątyń sztuki (i nie tylko!). Znalazło się na niej 10 obiektów, co rzecz jasna nie wyczerpuje tematu, ale stanowi pewien punkt wyjścia, jeśli wybieramy się do stolicy Toskanii po raz pierwszy. Zapraszam do lektury!

Florencja: muzea i galerie, które warto odwiedzić

Poniżej opisałam 10 muzeów i galerii we Florencji, wraz z informacjami dotyczącymi cen biletów i lokalizacji oraz wskazówkami, jak zaplanować zwiedzanie. Oczywiście miasto oferuje jeszcze mnóstwo innych atrakcji (w końcu na mojej liście nie uwzględniłam kościołów, kaplic, ogrodów czy pomników…), a o niektórych z nich możesz przeczytać w tym wpisie.

1. Galeria Uffizi

florencja uffizi

Nikogo nie zdziwi, że przegląd florenckich muzeów zaczynam od znajdującej się w samym centrum, niedaleko Piazza della Signoria, Galerii Uffizi. Każdy, kto planuje wycieczkę do Florencji, stawia tę atrakcję na pierwszym miejscu. Najbardziej usatysfakcjonowani wizytą będą pasjonaci renesansowego malarstwa – celem „pielgrzymki” do Uffizi jest bowiem zobaczenie dwóch najsłynniejszych obrazów Sandra Botticellego: Narodzin Wenus i Primavery.

Kolekcja malarstwa obejmuje okres od XIII aż do XX wieku i uwierz – dzieła Botticellego to nie jedyne, które wydadzą ci się znajome. Jakby tego było mało, Uffizi to również wspaniałe zbiory rzeźby oraz przepiękne wnętrza budynków galerii projektu Giorgia Vasariego, pierwotnie przeznaczonych na siedzibę urzędów (uffici to po włosku „biura” lub „urzędy”).

Przed wizytą należy zarezerwować bilet (online, cena biletu to 20 euro) oraz sporo czasu na zwiedzanie. Musimy się też liczyć z kolejkami, które zawsze się ciągną przed wejściem do galerii. Jeśli chcemy je ominąć, możemy skorzystać z wejścia priorytetowego (znajdziesz je pod tym linkiem), a dodatkowo możemy dołączyć do niego zwiedzanie z przewodnikiem w niewielkiej grupie (kliknij tutaj).

2. Palazzo Pitti

florencja palazzo pitti

Nieco łatwiej i taniej jest zwiedzić znajdujący się po drugiej stronie rzeki Arno Palazzo Pitti. To muzeum i galeria sztuki należące do tej samej grupy co Uffizi, w związku z czym możemy kupić bilet łączony na obie atrakcje (standardowy bilet do Palazzo Pitti kosztuje 16 euro). Aby ominąć kolejkę, zarezerwuj bilet tutaj, a jeśli dodatkowo chciałbyś zamówić oprowadzanie – zajrzyj tutaj.

Palazzo Pitti to monumentalna rezydencja, w której mieści się kilka fantastycznych wystaw. Pierwszą z nich jest Galleria Palatina – kolekcja malarstwa na bardzo wysokim poziomie, reklamowana takimi artystami jak Tycjan czy Rafael. Druga to Galleria d’Arte Moderna – zbiory nieco nowszej sztuki. Następnie możemy nacieszyć oko Tesoro dei Granduchi czyli medycejskim skarbcem oraz zachwycającymi wnętrzami pałacowymi.

Na koniec prawdziwą gratką dla wielbicieli mody będzie Museo della Moda e del Costume czyli kolekcja strojów, od XVI-wiecznych pludrów po współczesne suknie wieczorowe znanych projektantów.

3. Palazzo Vecchio

florencja palazzo vecchio

Palazzo Vecchio, górujący nad Piazza della Signoria, był niegdyś jednym z najważniejszych budynków Florencji – swoją siedzibę miała w nim bowiem rada miasta. Jeśli oglądaliście serial Medyceusze. Władcy Florencji, to na pewno kojarzycie, że znaczna część akcji rozgrywa się właśnie w Palazzo Vecchio, a ściśle mówiąc, w Sali Pięciuset, gdzie odbywały się obrady.

Jeśli interesuje cię historia Florencji, chcesz zobaczyć piękne renesansowe wnętrza oraz dzieła takich artystów jak Michał Anioł, koniecznie odwiedź Palazzo Vecchio. Ceny biletów zaczynają się od 12,50 euro, ale dodatkowe atrakcje również są płatne.

To jedno z muzeów, które wyjątkowo warto zwiedzić z przewodnikiem: pod tym linkiem możesz zarezerwować oprowadzanie, natomiast tutaj kupisz bilet z wideoprzewodnikiem.

4. Galleria dell’Accademia

florencja galleria dell'accademia

Gdy dojdziecie do Piazza della Signoria, na pewno szybko dostrzeżecie wiele pomników, w tym jeden, który należy do najsłynniejszych: chodzi oczywiście o Dawida Michała Anioła. Statua stojąca przez Palazzo Vecchio to jednak kopia.

Żeby zobaczyć oryginał, musimy się wybrać do Galleria dell’Accademia, mieszczącej się w pobliżu Akademii Sztuk Pięknych i Uniwersytetu. To zresztą niejedyne dzieło renesansowego mistrza, które możemy podziwiać w tej galerii.  Galleria dell’Accademia to kolejny dowód na to, że Florencja do dziś pozostaje kolebką sztuki doby odrodzenia.

Cena biletu wynosi 16 euro (nie licząc dopłaty za rezerwację online). Zdecydowanie opłaca się zarezerwować wejście priorytetowe pod tym linkiem. Dodatkowo możemy wykupić zwiedzanie z przewodnikiem – wycieczka obejmuje wstęp do Galleria dell’Accademia i Galleria degli Uffizi. Kliknij tutaj.

5. Interaktywne Muzeum Leonarda da Vinci

florencja muzeum leonardo da vinci

Florencja to pole walki dwóch wielkich mistrzów sztuki renesansowej: Michała Anioła i Leonarda da Vinci. Bliskie spotkanie z tym pierwszym mogliśmy już mieć w Gallerii dell’Accademia, natomiast w pobliżu znajduje się muzeum poświęcone temu drugiemu.

Leonardo Interactive Museum to bardzo przyjemna atrakcja zwłaszcza dla rodzin z dziećmi. Na miejscu mamy szansę poznać sekrety pracy Leonarda da Vinci oraz osobiście wypróbować działanie zaprojektowanych przez niego nowatorskich maszyn. Muzeum przygotowało również całe mnóstwo aktywności dla starszych i młodszych zwiedzających.

Warto tam wpaść, żeby się zrelaksować, zwłaszcza, że bilety kosztują naprawdę niewiele w porównaniu z innymi atrakcjami Florencji. Rezerwacji można dokonać tutaj.

6. Museo Nazionale del Bargello

florencja museo nazionale del bargello

Florenckie Muzeum Narodowe mieści się w Palazzo del Bargello, podobnie jak większość atrakcji, w ścisłym centrum miasta. Museo Nazionale del Bargello prawdopodobnie nie cieszy się aż tak dużym powodzeniem jak Uffizi czy Palazzo Pitti, niemniej jednak kryje w swoich nieco surowych wnętrzach bardzo bogatą kolekcję rzeźby.

Palazzo del Bargello zainteresuje z pewnością każdego pasjonata historii sztuki, ale podejrzewam, że nie każdy znajdzie na nie czas. Przy dłuższym pobycie jednak niewątpliwie warto tam zajrzeć po to, by zobaczyć dzieła Donatella, Michała Anioła czy Berniniego. Cena biletu to 8 euro, a wejście z pominięciem kolejki zarezerwujesz tutaj.

7. Muzeum Salvatore Ferragamo

florencja museo salvatore ferragamo

Florencja to nie tylko kolebka sztuki, ale i włoskiej mody, dlatego koniecznie odwiedź Museo Salvatore Ferragamo mieszczące się w średniowiecznym Palazzo Spini Feroni, niedaleko Ponte Santa Trinita. Kolekcja poświęcona jest właśnie temu słynnemu projektantowi butów. Nie pochodził on wprawdzie z Florencji, ale Palazzo Sponi Feroni jest własnością Ferragamo od lat 30.

Pod koniec XX wieku spadkobiercy postanowili otworzyć tam muzeum, które dziś może poszczycić się kolekcją 10.000 par butów zaprojektowanych przez Salvatore Ferragamo na przestrzeni 40 lat. To unikatowe modele, wśród których są i takie, które projektant przygotował specjalnie dla takich gwiazd jak Marylin Monroe, Greta Garbo czy Audrey Hepburn.

Bilet do Muzeum Ferragamo kosztuje 9 euro, a każdy wielbiciel mody na pewno będzie zachwycony wizytą.

8. Museo de’ Medici

florencja museo de' medici

Museo de’ Medici to kolejne muzeum o charakterze interaktywnym. Mieści się tuż obok wspomnianego już Leonardo Interactive Museum.

Ekspozycja opowiada w ciekawy sposób historię jednego z najsłynniejszych włoskich rodów – Medyceuszy – ze zwróceniem szczególnej uwagi na różne aspekty życia prywatnego na dworze.  Posłuchamy muzyki, która towarzyszyła Medyceuszom w przeszłości, poznamy przepisy kulinarne Katarzyny Medycejskiej, a nawet będziemy mieli szansę zakupić ulubione wino Kosmy III.

Wystawa ma charakter narracyjny, w związku z czym nie będziemy potrzebowali przewodnika, by dowiedzieć się wszystkiego na jej temat. Cena biletu wynosi 9 euro i zarezerwujesz go tutaj.

9. Museo Archeologico Nazionale

florencja museo archeologico

Mimo że to Rzym, a nie Florencja, kojarzy nam się ze sztuką starożytną, to Museo Archeologico Nazionale di Firenze należy do najważniejszych tego rodzaju instytucji we Włoszech.

Muzeum mieści się w pobliżu Gallerii dell’Accademia. W swoich salach kryje drugą co do wielkości we Włoszech kolekcję sztuki egipskiej oraz wybitne zbiory sztuki greckiej i rzymskiej, m.in. olbrzymi zbiór waz. Do najważniejszych i najbardziej znanych obiektów należą choćby wykonana z brązu Chimera z Arezzo oraz przedstawiająca sceny z mitów greckich Waza François.

Wstęp do Museo Archeologico Nazionale kosztuje 8 euro i naprawdę warto uwzględnić ten punkt w swoim planie zwiedzania Florencji. Bilet kupisz tutaj, omijając kolejkę.

10. Gucci Garden

florencja muzeum gucci

Na koniec Muzeum Gucci czyli Gucci Garden – do pary z Muzeum Ferragamo. Znajduje się w prestiżowej lokalizacji tuż przy Piazza della Signoria. To oczywiście hołd dla działalności florenckiego domu mody Gucci.

Gucci Garden to kompleks łączący butik, restaurację oraz galerię, która podzielona została na tematyczne sale. Znajdziemy tam zarówno dawne projekty i fotografie, jak i najnowsze wizje dyrektora kreatywnego marki Alessandro Michele.

Na wystawie znalazły się ubrania i akcesoria oraz materiały archiwalne jak czasopisma czy wideo. Ta ekspozycja opowiada nie tyle o samej historii słynnego domu mody, ile o głównej koncepcji, która przez dekady wyznaczała kierunek Gucci.

Mam nadzieję, że ta krótka lista muzeów i galerii we Florencji będzie dla ciebie inspiracją przy planowaniu zwiedzania tego pięknego włoskiego miasta.

Zachęcam również do samodzielnego odkrywania atrakcji Florencji, poza wydeptanym przez turystów szlakiem, bo na pewno jest ich jeszcze bardzo wiele. Bogactwo florenckich zbiorów może przyprawić o zawrót głowy, ale życzę ci, żebyś nie doświadczył na własnej skórze syndromu Stendhala – masz zbyt dużo do zobaczenia, by pozwolić sobie na niedyspozycję! 😉

5/5 - (10 votes)

PODZIEL SIĘ
Jestem absolwentką italianistyki i historii sztuki. Mieszkam w Warszawie i interesuję się kulturą i literaturą włoską.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here