Internet we Włoszech: roaming, eSIM, Wi-Fi i inne metody

0
12900
internet we włoszech

Jak mieć Internet we Włoszech? Czy warto kupować kartę SIM z Internetem we Włoszech? A może można mieć dostęp do sieci za darmo? Tego wszystkiego dowiesz się z mojego artykułu!

Gdy wyjeżdżamy za granicę, zapewnienie sobie dostępu do Internetu jest jedną z podstawowych potrzeb. W końcu to dzięki niemu będziemy mogli sprawdzić niezbędne informacje, otworzyć mapę Google czy nawiązać kontakt.

Ponieważ Włochy są w Unii Europejskiej, dostęp do Internetu nie jest ani problematyczny, ani kosztowny. Warto jednak rozważyć różne metody, które mogą sprawdzić się również podczas dłuższego pobytu lub kiedy zamierzamy bardzo intensywnie korzystać z sieci.

W tym artykule przedstawię 4 metody na uzyskanie dostępu do Internetu we Włoszech. Wyjaśnię również, jak i kiedy można połączyć się z Internetem za darmo.

Już na wstępie mogę ci powiedzieć, że najwygodniejszym i najszybszym rozwiązaniem będzie eSIM od Holafly. Kupując eSIM przez nasz link, otrzymasz dodatkowo 5% zniżki 😉

Jak mieć Internet we Włoszech?

Zobaczmy teraz, jak mieć Internet we Włoszech. Przedstawię 4 rozwiązania, które będą odpowiednie w różnych sytuacjach. Być może o niektórych jeszcze nie słyszałeś. Pewne metody sprawdzą się podczas krótkich pobytów, inne – w czasie tych dłuższych (np. wyjazdu na wymianę studencką), a jeszcze inne, gdy wybieramy się do Włoch większą grupą.

1. eSim Włochy

Pierwsze rozwiązanie, które przedstawię, a które od niedawna cieszy się sporą popularnością, to karta eSIM. Jest praktyczną, niedrogą, bezpieczną, a przede wszystkim bardzo wygodną usługą.

Karta eSIM to wirtualna karta zainstalowana na smartfonie. Aktywuje się ją poprzez zeskanowanie kodu QR lub wprowadzenie kodu alfanumerycznego otrzymanego pocztą elektroniczną. Po aktywacji wirtualna karta umożliwia połączenie telefonu komórkowego (lub tabletu) z siecią.

Kartę eSIM można aktywować i zainstalować w ciągu maksymalnie 10 minut. Wszystkie operacje odbywają się za pośrednictwem sieci. Możesz skonfigurować usługę przed wyjazdem, dzięki czemu będziesz mieć dostęp do Internetu od pierwszej minuty pobytu we Włoszech.

esim włochy

Dzięki temu rozwiązaniu nie będziesz musiał łączyć się z obcymi sieciami WiFi, jednocześnie mogąc surfować w Internecie w standardzie 4G/LTE.

Jaką eSIM wybrać? Usługę możesz znaleźć nawet w serwisach pośredniczących w sprzedaży biletów do muzeów, jak GetYourGuide.

Ja jednak polecam najbardziej Holafly (kliknij tutaj), jako że jest to sprawdzony serwis, oceniany na Trustpilot na 4.7/5.

W przypadku Włoch pakiety zaczynają się od 69 zł na 5 dni, ale z naszym linkiem otrzymasz 5% zniżki, co daje 65,55 zł. Cena proporcjonalnie maleje wraz ze zwiększającym się zakresem pakietu.

W pakiecie otrzymujesz nielimitowany Internet na okres od 5 do 90 dni.

Jedyne, co musisz zrobić, to upewnić się wcześniej, czy twój telefon jest kompatybilny z usługą eSIM. Możesz to sprawdzić, klikając tutaj.

Najlepszy serwisHolafly
CenaOd 65,55 zł za 5 dni
Co zawiera?Nielimitowany Internet na okres od 5 do 90 dni
Nasza ocena4.9/5

2. Roaming Włochy

Przed wyjazdem do Włoch, powinieneś uruchomić w telefonie roaming międzynarodowy. To pierwsza rzecz, która jest konieczna, by twój telefon na polski abonament lub polską kartę mógł działać za granicą. W tym celu wejdź w ustawienia sieci i dane roamingu. Usługę musisz uaktywnić, będąc jeszcze w Polsce!

roaming włochy

Według aktualnych przepisów każdy operator zapewnia ci w ramach pakietu Internetu w Polsce również pakiet Internetu w UE. Limit różni się w zależności od operatora i twoich usług. Jest to pula, z której możesz korzystać we Włoszech bez dodatkowych opłat.

1 GB w UE kosztuje 2 euro i jeśli w Polsce płacisz mniej za Internet, twój operator nałoży na ciebie wspominany wyżej limit. Możesz go zawsze sprawdzić, wchodząc na swoje konto u operatora lub korzystając z infolinii.

Jeśli limit ci nie wystarczy, operator po jego zakończeniu zacznie pobierać opłaty. W tym momencie może ci się bardziej opłacać wykupienie u niego pakietu gigabajtów w UE. Powinieneś zatem sprawdzić dobrze ofertę swojego operatora przed wyjazdem, jeśli nie planujesz korzystać z lokalnych kart SIM.

Najlepszy serwisZależnie od operatora
CenaOk 10 zł za 1 GB
Co zawiera?Limit Internetu w ramach roamingu UE, pakiety gigabajtów zależne od oferty operatora
Nasza ocena4.6/5

3. Internet mobilny we Włoszech

Trzecią opcją, z której chętnie korzystają osoby wyjeżdżające do Włoch na dłużej, jest zakup fizycznej karty SIM u operatora włoskiego i korzystanie z Internetu mobilnego na kartę w ramach dostępnych pakietów. Najwygodniej będzie z niej korzystać, posiadając telefon z wejściem na drugą kartę SIM.

jaki internet we włoszech

We Włoszech głównymi operatorami są:

  • Vodafone
  • WINDTRE
  • TIM

My natomiast będziemy potrzebowali karty SIM, którą można doładować, a więc scheda SIM ricaricabile. Taką kartę można kupić w kiosku, supermarkecie czy na poczcie, a także w salonach operatorów.

Oprócz wyżej wymienionych firm możesz spotkać się z Postemobile, Coop Voce, Kena, Very Mobile, Spusu, 1 Mobile…

Wybór jest spory, a żeby wybrać najkorzystniejszą ofertę, musisz porównać te dostępne w danym momencie. Operatorzy regularnie proponują nowe promocje i pakiety. Można kupić kartę SIM, która będzie obejmowała tylko pakiet Internetu.

Wielu operatorów oferuje przede wszystkim duże pakiety, obejmujące kilkadziesiąt gigabajtów w cenie ok. 10 euro za miesiąc. Jeśli jednak wybierasz się w krótszą podróż, znajdziesz również mniejsze i tańsze pakiety.

Najlepszy serwisZależnie od operatora
CenaOd ok. 10 euro za miesiąc za 50-70 GB
Co zawiera?Pakiety gigabajtów zależne od oferty operatora
Nasza ocena4.3/5

4. Przenośne WiFi we Włoszech

Czwarta i zarazem ostatnia opcja, jaką zaprezentuję, jest mniej typowa i być może nie miałeś z nią wcześniej do czynienia. Chodzi mianowicie o wypożyczenie przenośnego WiFi we Włoszech. Mowa o niewielkim sprzęcie, mieszczącym się w dłoni, który działa jak mobilny kieszonkowy modem.

internet mobilny we włoszech

To rozwiązanie jest szczególnie polecane dla kilku osób. Dostępne są różne sprzęty, zarówno takie, które sprawdzą się w użytkowaniu przez podróżującą parę, jak i grupę np. 6 osób. Może okazać się, że będzie to lepsza opcja, niż gdyby każde z was miało kupować sobie pakiet Internetu.

Przykładowo, taki sprzęt można wynająć na stronie WiTourist. Pakiety są od 2 GB dziennie, w którym można połączyć do 5 urządzeń. Cena wynosi 3,90 euro za dzień, ale z tygodnia na tydzień spada. Jest to więc dobra opcja, gdy korzystamy z Internetu grupowo, najlepiej podczas dłuższego wyjazdu i łączymy się z siecią dość intensywnie, np. żeby oglądać filmy na platformach streamingowych.

Podobny produkt znajdziemy w ofercie serwisów pośredniczących w sprzedaży biletów na atrakcje i wycieczek. Przykładowo, na GetYourGuide możemy zamówić Pocket Wi-Fi dla 10 urządzeń, którego cena zaczyna się od 50 euro za 3 dni, a Internet jest bez limitu. Maksymalnie możemy wypożyczyć sprzęt na 14 dni i przy dłuższych okresach ceny są bardziej korzystne.

Najlepszy serwisGetYourGuide
Cena50 euro za 3 dni dla 10 osób
Co zawiera?Internet bez limitu dla 10 urządzeń na okres od 3 do 14 dni
Nasza ocena4/5

Darmowy Internet we Włoszech

Aby mieć Internet za darmo we Włoszech, możemy jeszcze połączyć się z bezpłatnym Wi-Fi. Na pewno będziesz mieć do niego dostęp w miejscu zakwaterowania, na lotnisku oraz w niektórych miejscach publicznych, np. lokalach gastronomicznych.

Poza tym warto wiedzieć, że we Włoszech funkcjonuje sieć hotspotów i jest to doskonałe awaryjne rozwiązanie, gdy musisz połączyć się z Internetem, a chwilowo nie masz dostępu do płatnych metod.

Gdzie znajdują się hotspoty? Wystarczy, że wejdziesz na stronę WiFi Italia (kliknij tutaj). Znajdziesz tam mapę wszystkich hotspotów. Przykładowo w Rzymie znajduje się ich ok. 500. Dla ułatwienia możesz pobrać aplikację mobilną WiFi Italia.

Wadą tego rozwiązania jest oczywiście dostępność. Możesz połączyć się tylko w określonych punktach i nie spodziewaj się, że znajdziesz je poza miastami. Natomiast, jak już mówiłam, warto pamiętać o tym jako o awaryjnym wyjściu.

Jaki Internet we Włoszech: podsumowanie

Podsumujmy rozwiązania na dostęp do Internetu we Włoszech, wskazując, jakie są ich wady i zalety.

Podczas krótkich wyjazdów prawdopodobnie w całości wystarczy ci Internet zapewniony przez twojego operatora zgodnie z obowiązującymi limitami. Kiedy będziesz przebywać w miejscu zakwaterowania, zaoszczędzisz, korzystając z bezpłatnego WiFi na miejscu.

Limit w roamingu niestety powoduje, że na dłuższym wyjeździe oraz przy intensywnym korzystaniu z sieci nie będzie to wystarczające rozwiązanie.

Jeśli znasz podstawy włoskiego i zakup karty SIM na miejscu nie stanowi dla ciebie problemu, to może być dobre rozwiązanie. Jeśli jednak stresujesz się wyborem oferty i zakupem, lepiej będzie wcześniej załatwić sobie eSIM. Przeszkodą może być tylko to, że być może twój telefon jej nie obsługuje.

Planujesz jechać większą grupą, często się przemieszczać i sporo korzystać z Internetu? Rozważ kieszonkowy modem WiFi, który sprawi, że będziesz mieć Internet zawsze przy sobie i każdy z uczestników wycieczki będzie mógł z niego korzystać.

Internet we Włoszech: pytania i odpowiedzi

1. Jaki jest limit Internetu we Włoszech?

Limit Internetu we Włoszech z roamingu międzynarodowego jest uzależniony od oferty twojego operatora i pakietu Internetu, jaki obecnie posiadasz. Przyjęte zostało, że 1 GB nie może być tańszy niż 2 euro. Jeśli w twojej ofercie Internet kosztuje mniej, operator zastosuje proporcjonalny limit.

2. Jak mieć Internet we Włoszech?

Możesz skorzystać z różnych rozwiązań: pakietów Internetu w UE u twojego operatora czy kart SIM włoskich operatorów. Najlepszym i najszybszym rozwiązaniem jest jednak eSIM Włochy od Holafly.

3. Jak działa karta eSIM Włochy?

eSIM to cyfrowa karta SIM, którą instalujesz na telefonie poprzez zeskanowanie kodu QR lub wpisanie kodu w telefonie, który obsługuje eSIM. Karta eSIM do Włoch Holafly pozwala na nielimitowany dostęp do szybkiego Internetu przez wykupiony okres.

4. Czy można mieć Internet bez limitu we Włoszech?

Tak, mogą go oferować włoscy operatorzy, ale poza tym dostępny jest w ofercie kart eSIM od Holafly.

5. Jak mieć darmowy Internet we Włoszech?

Aby korzystać z Internetu we Włoszech za darmo, poza limitem przyznanym ci automatycznie przez twojego operatora, możesz korzystać z darmowych sieci WiFi: w hotelu, na lotnisku, w niektórych lokalach lub łącząc się z hotspotami rozmieszczonymi w różnych miastach.

6. Gdzie mogę kupić włoską kartę SIM?

Jeśli chcesz kupić kartę SIM włoskiego operatora, możesz udać się do jego salonu, np. w centrum handlowym. Ale taką kartę dostaniesz również w supermarkecie, kiosku lub na poczcie.

7. Na czym polega wypożyczenie przenośnego modemu WiFi?

Przenośny modem WiFi pozwala połączyć się z nim określonej liczbie urządzeń, dzięki czemu z Internetu może korzystać kilka osób na raz. Jest to niewielki sprzęt, który wypożyczasz na określony czas, a następnie możesz nosić go przy sobie, by móc zawsze połączyć się z Internetem. Taką usługę oferują niektórzy włoscy operatorzy, a także serwis WiTourist.

5/5 - (2 votes)

Spotkajmy się w Warszawie!
Organizujemy wydarzenia w Warszawie dla miłośników Włoch. Chciałbyś wziąć udział? Jeśli tak, dołącz do grupy 'Amici di Italia Po Polsku' i bądź na bieżąco! :)
Spotkajmy się w Warszawie!
Organizujemy eventy w Warszawie dla miłośników Włoch. Chcesz wziąć udział? Jeśli tak, zostaw nam swój kontakt i bądź na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami! :)
PODZIEL SIĘ
Jestem absolwentką italianistyki i historii sztuki. Mieszkam w Warszawie i interesuję się kulturą i literaturą włoską. Kocham organizować podróże do Włoch i zawsze służę radą w kwestiach turystycznych i językowych :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here