Jak dojechać z Rzymu na lotnisko Ciampino i vice versa: 4 sposoby

0
138
jak dojechać z rzymu na lotnisko ciampino

Chcesz wiedzieć, jak dojechać z Rzymu na lotnisko Ciampino? Szukasz dojazdu z lotniska Rzym Ciampino do centrum? Dobrze trafiłeś!

Lotnisko Rzym Ciampino nie jest wprawdzie głównym lotniskiem Wiecznego Miasta, ale jest wiele połączeń samolotowych z Polski, które właśnie tam prowadzą (choćby linia Ryanair). Dlatego warto wiedzieć, jakie mamy stamtąd opcje dojazdu do centrum miasta.

W tym artykule wyjaśnię, jak dojechać z lotniska Rzym Ciampino do centrum i vice versa. Przedstawię ceny, czas dojazdu oraz zalety i wady każdego rozwiązania.

Odległość lotniska Rzym Ciampino od centrum15 km
Czas dojazdu z Rzym Ciampino do centrum30-45 min
Cena dojazdu z Rzym Ciampino do centrumod 2,70 €
Dostępne środki transportupociąg, autobus, taksówka, wynajęty samochód
Wyszukiwarka połączeń komunikacją zbiorowąOmio
Wyszukiwarka samochodów na wynajemRentalcars

Jak dojechać z Rzymu na lotnisko Ciampino?

Zobaczmy teraz, jak dojechać z lotniska Rzym Ciampino do centrum i vice versa. Przedstawię opcje transportu zbiorowego, ale również indywidualne przejazdy samochodem, które także mogą mieć swoje zalety.

1. Autobus

dojazd z lotniska rzym ciampino do centrum

Najbardziej naturalną i popularną opcją jest transfer autobusem. To rozwiązanie daje gwarancję niskiej ceny, miejsca siedzącego i wygodnego transportu bagażu bez dodatkowych opłat.

Po wyjściu z lotniska bez trudu znajdziesz parking, gdzie zatrzymują się autobusy różnych firm. Jeśli kupisz bilet wcześniej przez internet, najlepiej w dwie strony, zapłacisz najmniej. Ceny biletów kupionych na lotnisku mogą być ok. 1-2 € wyższe.

Dojazd zajmie ok. 45 minut i w ten sposób dostaniesz się na główny dworzec Roma Termini. Autobusy kursują tu nieco rzadziej niż na Roma Fiumicino, ale przewoźników jest dużo, więc na pewno znajdziesz szybki transport.

✅ Zalety tego rozwiązania to przede wszystkim niska cena, gwarancja miejsca siedzącego i miejsca na bagaż oraz bezpośredni dojazd do stacji Roma Termini bez przystanków.

❌ Najpoważniejszą wadą jest brak autobusów lub ich rzadsze kursowanie w niektórych porach, szczególnie gdy przylatujemy w nocy.

Czas dojazdu45 min
Cenaod 6 €
DestynacjaRoma Termini
Czas oczekiwaniaOdjazdy co 30-60 min

2. Pociąg + autobus

jak dojechać z lotniska rzym ciampino do centrum

Druga opcja transportu zbiorowego z Roma Ciampino jest bardziej skomplikowana. Bezpośrednio z lotniska nie kursuje bowiem pociąg, który zawiezie nas do centrum Rzymu.

Niemniej jednak koleje wciąż stanowią opcję. Między lotniskiem a stacją kolejową Ciampino jeździ autobus Ciampino Airlink, który dowiezie nas na dworzec. Stamtąd wystarczy złapać pociąg regionalny. Przeczytaj też mój wpis o podróży pociągiem we Włoszech.

To rozwiązanie zaskakuje przede wszystkim ceną i czasem przejazdu. Za bilet w sumie zapłacimy tylko 2,70 €, a czas przejazdu mieści się w 40 minutach.

✅ Symboliczna wprost cena i szybki dojazd to główne zalety tego rozwiązania. Jeśli nie mamy potężnego bagażu, nie będziemy narzekać na wygodę.

❌ Za wadę należy uznać przesiadkę, która może okazać się kłopotliwa. To rozwiązanie odpada też, jeśli przylatujemy np. w środku nocy.

Czas dojazdu35-40 min
Cenaod 2,70 €
DestynacjaRoma Termini
Czas oczekiwaniaOdjazdy co 10-50 min

3. Taksówka

lotnisko rzym ciampino do centrum

Lotnisko Ciampino jest zlokalizowane bardzo blisko Rzymu, więc i dojazd samochodem nie zajmie nam dużo czasu – ok. 30 minut, w zależności od warunków na drodze. Jeśli zależy ci na czasie, przyleciałeś o nietypowej porze lub chcesz dostać się bezpośrednio do miejsca zakwaterowania, możesz wybrać taksówkę.

Rzecz jasna jest to rozwiązanie dużo droższe (choć nie tak drogie, jak w przypadku lotniska Fiumicino), ale jednocześnie komfortowe. Taksówki czekają pod lotniskiem, możesz też zamówić ją niezależnie, także za pomocą aplikacji takich jak Uber.

✅ Zaletą jest oczywiście komfort i krótki czas dojazdu, z możliwością wybrania dowolnej destynacji. Taksówki będą też dostępne o każdej porze.

❌ To znacznie droższe rozwiązanie, a na całkowity koszt może wpłynąć również ilość bagażu – niekiedy wymagana jest w związku z tym dopłata.

Czas dojazduok. 30 min
Cenaok. 30 €
DestynacjaDowolna
Czas oczekiwaniaDostępny natychmiast

4. Wynajem samochodu

rzym lotnisko ciampino jak dojechać do centrum

Ostatnia możliwość to wynajem samochodu. Jak mogłeś przeczytać już w artykule o wynajmie samochodu w Rzymie, na lotnisku Ciampino działa wiele firm, jak również dostępna jest możliwość car sharing, czyli wynajmu samochodu na kilometry.

Stanowisko do wynajmy samochodów znajduje się na zewnątrz, od strony Via Mameli, w strefach parkingowych P6, P8 i P12. Jeśli zarezerwujemy auto wcześniej, np. przez stronę Rentalcars, kluczyki otrzymamy od ręki.

Tę opcję ponownie warto rozważyć, jeśli planujemy przylot o nietypowej porze. Samochód też przyda się, jeśli nie kończymy naszej podróży w centrum Rzymu, ale mamy zamiar zjeździć Włochy.

✅ Ta opcja jest wygodna i zapewnia ci niezależność, dzięki czemu możesz nie tylko dojechać z lotniska do centrum, ale też poruszać się samochodem przez cały okres podróży.

❌ Konieczne jest spełnienie pewnych warunków, posiadanie prawa jazdy, a do kosztów należy doliczyć paliwo. Weź też pod uwagę możliwości parkowania w Rzymie.

Czas dojazduok. 30 min
Cenaod kilkudziesięciu zł za dzień + paliwo + kaucja zwrotna
DestynacjaDowolna
Czas oczekiwaniaDostępny natychmiast, jeśli zarezerwujesz wcześniej

Dojazd z lotniska Rzym Ciampino do centrum: który najlepszy?

Wiesz już zatem, jak dojechać z Rzymu na lotnisko Ciampino. Pozostaje zdecydować, która opcja transportu jest najlepsza.

Podsumowując takie aspekty, jak wygoda, czas dojazdu i cena, wciąż najkorzystniej prezentuje się transfer autobusem jednego z popularnych lotniskowych przewoźników. To rozwiązanie bardzo proste, nawet jeśli nie kupimy biletu online. Przed wejściem na lotnisko znajduje się zbiorczy elektroniczny rozkład, dzięki któremu sprawdzimy, który autobus odjeżdża najszybciej.

Nie przekreślałabym jednak drugiej opcji, czyli przejazdu z przesiadką autobusem i pociągiem. Te dwa środki transportu są ze sobą tak skorelowane, że nie musisz czekać na dworcu w Ciampino i na pewno się nie spóźnisz na pociąg. Tak naprawdę wystarczy podążać za tłumem! A zarówno cena, jak i czas dojazdu są na duży plus.

Obie powyższe opcje nie zdadzą się na nic, jeśli przylatujemy w nocy lub o świcie. Wówczas, aby szybko przenieść się do centrum miasta z lotniska Ciampino (lub na odwrót), najlepiej będzie zdać się na taksówkę. Natomiast chcąc mieć niezależność i zwiedzać Włochy, najlepszym rozwiązaniem może okazać się wynajem auta.

5/5 - (2 votes)

Spotkajmy się w Warszawie!
Organizujemy wydarzenia w Warszawie dla miłośników Włoch. Chciałbyś wziąć udział? Jeśli tak, dołącz do grupy 'Amici di Italia Po Polsku' i bądź na bieżąco! :)
Spotkajmy się w Warszawie!
Organizujemy eventy w Warszawie dla miłośników Włoch. Chcesz wziąć udział? Jeśli tak, zostaw nam swój kontakt i bądź na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami! :)
PODZIEL SIĘ
Jestem absolwentką italianistyki i historii sztuki. Mieszkam w Warszawie i interesuję się kulturą i literaturą włoską. Kocham organizować podróże do Włoch i zawsze służę radą w kwestiach turystycznych i językowych :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here