Jezioro Iseo odkryłam podczas jednej z moich podróży do Włoch, kiedy postanowiłam zatrzymać się w Brescii. Najbardziej znane wśród turystów jeziora Lombardii to Como i Garda, ale ja na przekór zdecydowałam się na wyprawę nad pobliskie lago d’Iseo – i nie zawiodłam się.
Jezioro Iseo to cel raczej włoskich niż zagranicznych turystów, co dają odczuć atmosfera, przestrzeń i ceny. Łatwo jest tam dotrzeć, a do wyboru mamy kilka znanych kurortów i wiele innych mniejszych miasteczek.
Na miejscu czeka na nas za to mnóstwo atrakcji przyrodniczych, sportowych, kulturalnych i historycznych. Pierwszy włoski zabytek wpisany na listę UNESCO – proszę bardzo; największa we Włoszech wyspa na jeziorze – to właśnie tu; najlepsze trasy rowerowe – obecne; wszystkie możliwe sporty wodne – czemu nie!
Oficjalna turystyczna strona lago d’Iseo zachęca do odwiedzenia tego miejsca – jest świetnie przygotowana i pięknie prezentuje to, co ma do zaoferowania to niezwykłe miejsce. Ja natomiast dokonałam pewnej selekcji i opracowałam pakiet najważniejszych informacji, które mam nadzieję, przekonają cię do choćby jednodniowej (bo to jak najbardziej ma sens!) wycieczki nad jezioro Iseo.
W międzyczasie możesz przejrzeć ofertę noclegową w tej okolicy, dostępną na Booking.com:
Booking.comSpis treści
Jezioro Iseo: jak dojechać
Jezioro Iseo znajduje się w Lombardii, w bezpośrednim sąsiedztwie Alp, w dolinie Val Camonica, na granicy prowincji Brescia i Bergamo. Najłatwiej jest dojechać z Brescii bezpośrednim pociągiem regionalnym. Podróż do miejscowości Iseo zajmie nam maksymalnie pół godziny, a bilet kosztuje tylko 3,30 euro. Istnieje również połączenie do Pisogne – jedziemy około godziny, a cena biletu to 4,80 euro.

Z Bergamo pociągiem dojedziemy na miejsce z przesiadką, ale warto też rozejrzeć się za połączeniami autobusowymi, zarówno z Bergamo, jak i z Mediolanu.
Kiedy już dotrzemy nad jezioro Iseo, możemy swobodnie przemieszczać się między poszczególnymi miejscowościami promem. Na stronie Navigazione Lago d’Iseo znajdziemy szczegóły dotyczące wszystkich połączeń.
Jezioro wraz z wybrzeżem podzielono na strefy, od których uzależniona jest cena biletu. Najtańszy bilet w jedną stronę obejmuje pojedynczą strefę i kosztuje 2,10 euro. Ponadto przewidziane są korzystne ulgi dla dzieci, bilety dzienne i karnety.
Najlepiej więc pojechać do najbliższej i najlepiej skomunikowanej miejscowości nad lago d’Iseo, a następnie poruszać się promem, jeśli chcemy zwiedzić okolicę. Gdziekolwiek się nie zatrzymasz, jestem pewna, że będziesz zachwycony, bo jezioro Iseo gwarantuje piękne widoki i atrakcje z każdej strony!
Przeczytaj też: Północne Włochy
Jezioro Iseo: miejscowości
Cztery najbardziej popularne kurorty nad lago d’Iseo to Iseo i Pisogne w prowincji Brescia oraz Sarnico i Lovere w prowincji Bergamo. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące tych miejscowości.
Iseo
Iseo to najpopularniejsza miejscowość znajdująca się nad jeziorem o tej samej nazwie. Jest niewielka, ale naprawdę czarująca. Koniecznie trzeba tam przejść się bulwarami nad jeziorem, które stanowią najbardziej malowniczą część miasteczka.

Jeśli chodzi o zabytki, w Iseo znajduje się średniowieczny kamienny kościół Pieve di san’Andrea oraz Castello Oldofredi – zamek miejscowego szlacheckiego rodu, w którym obecnie mieszczą się apartamenty i restauracja, ale do którego warto zajrzeć. Z kolei w piątek rano w Iseo trafisz na świetny targ produktów regionalnych.
Jeśli zamierzasz spędzić w Iseo więcej czasu, wybierz się do pobliskiego portu Clusane oraz do rezerwatu przyrody Torbiere del Sebino. Koniecznie zjedz też lody w Gelateria Le Chiatte przy Via della Repubblica.
Sarnico
Podobnie jak Iseo, Sarnico znajduje się w południowej części jeziora, ale na zachodzie. To kolejny uroczy kurort, w którym największą atrakcją, poza wybrzeżem, jest historyczne centrum miasteczka. W Sarnico znajduje się również Pinacoteca Gianni Bellini posiadająca zbiory malarstwa renesansowego i barokowego (wstęp jest bezpłatny).

W Sarnico warto zrobić spacer szlakiem oryginalnych, typowych dla tej miejscowości willi z początku XX wieku, inspirowanych architekturą quattrocenta. Znajdują się tu Le Ville Liberty, Villa Surre, Villa Giuseppe Faccanoni oraz Villa Passeri.
Pisogne
Pisogne znajduje się po wschodniej stronie jeziora, ale zdecydowanie na północy. W Pisogne przepiękne widoki gwarantuje sąsiedztwo gór (zresztą w pobliżu znajdują się ośrodki narciarskie, więc warto tu zawitać także zimą).

Miasteczko może poszczycić się malowniczą architekturą historycznego centrum, bulwarami oraz nietypową podziemną atrakcją – Miniera Quattro Ossi. To dawna kopalnia, cała w stalaktytach i stalagmitach, którą można zwiedzić z przewodnikiem.
Wycieczka trwa kilka godzin, mogą w niej uczestniczyć dzieci powyżej 10 roku życia, ale jeśli chcemy wziąć w niej udział, musimy mieć odpowiedni strój (przede wszystkim obuwie trekkingowe).
Lovere
Lovere znajduje się po przeciwnej stronie jeziora w stosunku do Pisogne, gwarantuje więc podobne, górskie widoki. To niezwykle romantyczna miejscowość, która znalazła się na liście „I Borghi più belli d’Italia” (najpiękniejsze włoskie miasteczka).

Jeśli planujesz wizytę w Lovere, koniecznie odwiedź rozbudowany i nowoczesny Porto Turistico, jedno z najstarszych lombardzkich muzeów sztuki Galleria dell’Accademia di belle arti Tadini oraz bazylikę Santa Maria in Valvendra.
Jeśli chodzi o gastronomię, nie przegap lokalu Bar Centrale, który oferuje najlepsze lody i aperitivo.
Jezioro Iseo: atrakcje
Okolice jeziora Iseo oferują przede wszystkim atrakcje dla wielbicieli sportu i rekreacji. Warto jednak też odkryć gastronomiczne oblicze tego regionu oraz poznać unikatowe na skalę światową zabytki.
Monte Isola
Monte Isola to atrakcja jeziora Iseo, której nie może przegapić żaden turysta. Wycieczka promem na największą we Włoszech wyspę na jeziorze to punkt obowiązkowy. Jak sama nazwa wskazuje, Monte Isola to zielona wyspa-góra. Jej wielkość i wysokość czyni ją miejscem wyjątkowym.
W 2019 roku Monte Isola znalazła się na trzecim miejscu w rankingu najlepszych turystycznych miejsc w Europie.

By dotrzeć na wyspę, najlepiej wypłynąć z Sulzano lub Sale Marasino, ale sieć połączeń umożliwia nam przemieszczanie się z dowolnego miejsca, w dowolnym kierunku, więc równie dobrze można wystartować np. z Iseo. Należy pamiętać o dokładnym sprawdzeniu godzin kursów oraz portu (na Monte Isola znajduje się ich kilka).
Już sama wycieczka promem i spacer po wyspie, na której spokoju nie zakłóca intensywny ruch uliczny (jako turyści możemy tam poruszać się tylko pieszo, na rowerach bądź lokalnym autobusem), to czysta przyjemność, ale oczywiście możemy aktywnie zwiedzać wyspę.
W wiele miejsc zawiezie nas bus, ale jeśli niestraszne nam wspinaczki, warto wybrać się szlakiem trekkingowym do Santuario della Madonna della Ceriola lub zamku Rocca Martinengo.
Wyspa słynie również z odbywającej się co 5 lat Festa di Santa Croce. Jest to święto, podczas którego okolica pokryta zostaje tysiącami kwiatów z papieru przygotowanymi własnoręcznie przez mieszkańców.
Rowery i sporty wodne
Jezioro Iseo oferuje chyba wszystkie możliwe atrakcje związane ze sportem i rekreacją. Przede wszystkim słynie z rewelacyjnych szlaków rowerowych, zwłaszcza na rowery górskie. Nie musicie mieć własnego roweru – na miejscu bez trudu go wypożyczycie. Tras jest mnóstwo, różnią się długością i stopniem trudności, także warto wcześniej zrobić solidne rozeznanie.

Co możemy wynająć oprócz rowerów? Lista jest długa. Przede wszystkim sprzęt do sportów wodnych. Na jeziorze Iseo popływamy kajakiem, żaglówką i motorówką, możemy uprawiać kitesurfing, windsurfing, SUP, narciarstwo wodne, nurkowanie, wędkarstwo… A pewnie jeszcze więcej.
Jeśli zamierzamy spędzić więcej czasu nad lago d’Iseo, to doskonała okazja, żeby spróbować jakiejś nowej aktywności, ale oczywiście nikt nie broni nam po prostu popływać. A gdzie najlepiej to robić?
Val Camonica
Val Camonica to dolina ciągnąca się na północ od jeziora Iseo. Jest to więc miejsce przede wszystkim dla miłośników górskich wycieczek.
Najbardziej znane miejscowości, które zresztą są między sobą dość dobrze skomunikowane, to: Ponte di Legno, Breno, Capo di Ponte, Edolo i Sonico. Jeśli zwiedzamy północną część jeziora Iseo, np. Pisogne lub Lovere, warto udać się jeszcze bardziej na północ.

Co nas tu czeka? Oprócz atrakcji narciarskich zimą, przede wszystkim niezwykły włoski zabytek prehistoryczny: petroglify czyli ryty naskalne.
To jedno z największych na świecie skupisk tego rodzaju śladów obecności ludzkiej cywilizacji w prehistorii. Ryty powstawały na przestrzeni aż 8000 lat! Jest to też pierwszy włoski zabytek wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Jeśli chcemy zobaczyć petroglify na własne oczy, powinniśmy udać się z wizytą do jednego z parków archeologicznych. Najwięcej zwiedzimy w Capo di Ponte, gdzie znajduje się kilka stanowisk archeologicznych.
Wino
Dla smakoszy wina atrakcją niewątpliwie będzie wizyta we Franciacorta – miejscu produkcji słynnego musującego wina z certyfikatem DOCG. Na oficjalnej stronie znajdziecie listę winnic, które mogą odwiedzić turyści, gospodarstwa agroturystyczne, restauracje i bary. To świetna propozycja dla wielbicieli turystyki gastronomicznej i okazja do spróbowania lokalnej kuchni.

Podobnie jak w innych miejscowościach w pobliżu jeziora Iseo jest tu wiele tras rowerowych. Możemy również wybrać się na jedną z licznych wycieczek zorganizowanych z przewodnikiem, połączonych z degustacją wina i regionalnych potraw.
Takie wycieczki można zarezerwować choćby z pobliskiego Rovato, ale też z Brescii i Bergamo.
Plaże nad jeziorem Iseo
Plaże nad jeziorem rzecz jasna różnią się od tych nadmorskich, co nie czyni ich wcale mniej atrakcyjnymi, zwłaszcza, że samo lago d’Iseo jest czyste.

Plaże, na które warto zwrócić uwagę, to na pewno La Spiaggetta w Iseo, która jest bezpłatną, typową miejską, ale sympatyczną plażą. W tej samej lokalizacji mamy też Lido Belvedere, ale tam z kolei musimy już zapłacić.
Na plażę możemy się też wybrać przy okazji wyprawy na Monte Isola – są tam aż cztery miejsca, gdzie możemy się wykąpać.
W Sarnico mamy do dyspozycji plaże Lido Cadè oraz Lido Nettuno – w przypadku tej drugiej turyści wchodzą za opłatą.
Ponadto możemy odwiedzić też dryfującą plażę (spiaggia galleggiante) w Paratico, niedaleko Sarnico. To platforma wysunięta w głąb jeziora, pokryta piaskiem, gdzie możemy wypocząć, poopalać się, ale też zejść do wody.
Przeczytaj też: Plaże nad jeziorem Como
Jezioro Iseo: noclegi
Nad jezioro Iseo możecie się wybrać na jednodniową wycieczkę, jeśli akurat będziecie przebywali w Brescii lub Bergamo. Chcąc jednak skorzystać z większej liczby atrakcji, warto zarezerwować nocleg na miejscu i zostać na kilka dni.
Ponieważ to typowa turystyczna okolica, baza noclegowa jest naprawdę bardzo obszerna i bez trudu znajdziemy zakwaterowanie odpowiadające naszym potrzebom i budżetowi.

Ze względu na dojazd, najlepiej zatrzymać się w którejś z miejscowości, o których wspominałam wyżej. Klikając poszczególne linki, zostaniesz przekierowany na stronę Booking.com, gdzie znajdziesz polecane hotele, apartamenty i pensjonaty w różnych cenach.