Karnawał w Wenecji

0
3049
karnawał w Wenecji

Wenecja to jedno z najbardziej niesamowitych miast w Europie – jej położenie na bagnistych wyspach Morza Adriatyckiego sprawia, że transport możliwy jest prawie że wyłącznie drogą wodną lub pieszo. Takie niecodzienne okoliczności przyrody, jakże inne od monotonnych, suchych i stabilnych dni większości Europejczyków, sprawiają, że miasto jest idealnym miejscem do świętowania karnawału.

Każdego roku karnawał w Wenecji przyciąga setki turystów. Jego początki sięgają już X wieku, kiedy to po raz pierwszy odnotowano w miejskich kronikach informacje o publicznych zabawach w dniach poprzedzających wielki post. W 1296 roku Senat ogłosił karnawał oficjalnym świętem przed Środą Popielcową. Sama nazwa pochodzi od łacińskich słów carne vale, czyli “żegnaj mięso”, co oczywiście idealnie komponuje się z nadchodzącym postem.

 

 

Wenecja słynie z wyszukanych masek i wykwintnych strojów. Nic w tym dziwnego, przez wieki była jednym z najbogatszych miast Bel Paese, głównym ośrodkiem handlu towarami luksusowymi, między innymi barwnikami i suknem. W czasie karnawałowym wenecjanie tradycyjnie przebierali się za kogoś, kim nie byli – chodziło przede wszystkim o zmianę statusu społecznego, zapomnienie o codzienności i dobrą zabawę bez względu na płeć, pochodzenie czy grubość portfela. Dzięki przebraniom świat wenecjan stawał na głowie, różnice w pochodzeniu znikały. Miało to bardzo praktyczne zastosowanie: dzięki stosunkowo krótkiemu okresowi zamiany miejsc w społeczności znikała frustracja spowodowana właśnie poprzez status społeczny. Zwyczajowo w okresie karnawału każdy przebieraniec witał innych przebierańców skinieniem głowy oraz pozdrowieniem “Buongiorno Siora Maschera” (“Dzień dobry, Pani Masko”).

Maski nie towarzyszyły li tylko świętowaniu karnawału, noszono je wiele razy w ciągu roku: zamężne kobiety musiały zakrywać nimi twarze w teatrach i operach. Miasto wypełniało się zamaskowanymi ludźmi podczas wyborów dodży, senatorów, a także na Dzień Świętego Marka i Zesłanie Ducha Świętego. Jeśli chodzi o karnawał, rozpoczynał go Dzień Świętego Stefana (dużo tych świętych). W tym właśnie dniu zamaskowani mieszkańcy miasta rozpoczynali wielkią imprezę. Wybór masek był ogromny, nie ma jednak wątpliwości, że były maski modne i maski niemodne. Numerem jeden na liście najpopularniejszych masek była La Bauta, rodzaj uni-sex’u, można w niej było jeść, pić i bawić się bez przeszkód. Apogeum popularności tego modelu zaczęło się w XVIII wieku i trwa do dziś, znamy ją między innymi z filmu Casanova z 2005 roku w reżyserii Lasse Hallströma, w którym główny bohater jest w posiadaniu tejże maski.

 

 

Kobiety nosiły najczęściej La Moretta, rodzaj niemej maski, uniemożliwiającej mowę ze względu na to, że utrzymano ją w zębach zagryzając przytwierdzony do niej kołek. Nic przyjemnego.

 

Venezia

 

Począwszy od lat siedemdziesiątych XX wieku co roku oficjalny karnawał w Wenecji dedykowany jest jakiejś osobistości lub tematyce ściśle powiązanej z dobrą zabawą, egzotyką czy sztuką. W 1994 roku tematem przewodnim był Orient, w 1998 głównym bohaterem uroczystości ogłoszono słynnego Giacomo Casanovę z okazji dwusetnej rocznicy jego śmierci (osobistość pasująca do tego wydarzenia jak żadna inna, trzeba to przyznać). W 2003 roku z okazji rocznicy śmierci Federica Felliniego, wizjonera, miłośnika karnawału i cyrku weneckiemu świętu patronowało właśnie jego nazwisko.

 

venecji 3

 

W tym roku (2017) głównym tematem imprezy jest próżność: „CREATUM Vanity (af) fair” (Vanity Fair – Vanity in all its forms, omaggio alla vanità in tutte le sue declinazioni). Tradycyjnie organizowanych będzie kilka konkursów, między innymi na najlepsze przebranie oraz na Marię karnawału. Ten drugi to tak naprawdę konkurs piękności, zwany Festa delle Marie. Ma on miejsce 18 lutego – tego dnia doża wenecki wybierał zwyczajowo dwanaście pięknych dziewcząt o niskim urodzeniu i obdarowywał je klejnotami. Punktem kulminacyjnym wydarzenia było oczywiście rozstrzygnięcie konkursu na Marię karnawału, który wygrywała najpiękniejsza dziewczyna.

Karnawał w Wenecji potrwa w tym roku (2017) do 28 lutego, ale czy aby nie jest to miasto, które żyje karnawałem przez cały rok?

PODZIEL SIĘ
Jestem tłumaczem i lektorem. Mam 23 lata i mieszkam w Warszawie. Jeżeli jesteś zainteresowany lekcjami języka włoskiego, zleceniem tłumaczenia lub rozmową na temat kina i kultury włoskiej zapraszam do kontaktu : info@italiapopolsku.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here