Kocham cię po włosku: ti amo vs ti voglio bene

0
8312

Jak się mówi kocham cię po włosku: „ti amo” vs „ti voglio bene”.Wielkimi krokami zbliżają się Walentynki, święto zakochanych.

Sklepy już od miesiąca kuszą nas zakupem gadżetów (niekoniecznie potrzebnych, koniecznie z elementem w kształcie serca), takich jak: pluszowe misie, bukiety i kartki walentynkowe (w wersji dla leniwych już wypisane).

Jeśli chcecie zabrać gdzieś Waszą drugą połówkę, ale wciąż nic nie zaplanowaliście, bądźcie kreatywni, ponieważ stoliki w restauracjach zarezerwowane są już od tygodni, podobnie jak sale kinowe. Całe to zamieszanie ma na celu jedno: okazać uczucia drugiej osobie (zespół Italii po Polsku zachęca, żeby okazywać uczucia więcej niż tylko raz do roku:)).

Podsumowując filmik: w języku włoskim istnieją dwa sformułowania, dzięki którym możemy wyznać miłość: „ti amo” i „ti voglio bene”. Większość osób znała już te zwroty jeszcze przed nauką języka, ponieważ można je usłyszeć w największych włoskich przebojach.

Jaka jest różnica między czasownikami „amare” a „voler bene”?

Kocham cię po włosku: ti amo

”Amare” używane jest przede wszystkim wśród innamorati (zakochanych), ”Ti amo” wyraża miłość zmysłową i namiętną. ”Ti amo” powiedzą sobie marito (mąż) i moglie (żona), fidanzati (narzeczeni), ale również amanti (kochankowie), którzy ukrywają przed światem swój romans – storia d’amore.

Kocham cię po włosku: ti voglio bene

”Ti voglio bene” możemy powiedzieć do osób, z którymi nie łączy nas miłość namiętna, a relacje pozbawione są podłoża erotycznego. ”Ti voglio bene” to zatem idealny zwrot, żeby wyznać uczucia członkom rodziny lub przyjaciołom i jest oznaką ogromnej sympatii i sentymentu do danej osoby.

Nie są to jednak sztywne zasady, w zależności od regionu, tradycji i osobistych upodobań powyższe sformułowania mogą być używane na przemian.

Życzymy udanej nauki, zróbcie niespodziankę swojej drugiej połówce i swoim najbliższym, wyznając im miłość w najpiękniejszym języku świata – języku włoskim 🙂

Buono studio e buon San Valentino!!!

Dowiedz się więcej:


PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here