Książki o mafii włoskiej: najlepsze pozycje o włoskim półświatku

0
96
książki o mafii włoskiej

Mafia od niemal dwóch stuleci stanowi niechlubny, ponury, ale i fascynujący elementy włoskiej kultury. Choć pochodzenie samego wyrazu mafia nie jest do końca jasne, pewne jest natomiast, że ma on rodowód sycylijski i stał się uniwersalnym określeniem zorganizowanych struktur przestępczych.

Włoscy mafiosi kojarzą nam się przede wszystkim z południem: Sycylią i Neapolem, ale każdy wie, że wraz z falą emigracji tamtejsi kryminaliści rozsławili się w Ameryce. Nic dziwnego, że ich losy, tajemnice i zbrodnie, które mieli na sumieniu, od dawna inspirują pisarzy i pisarki z całego świata.

W dzisiejszym wpisie zaprezentuję najciekawsze książki o włoskiej mafii. Na naszej liście przewijać się będą cosa nostra, camorra i ‘ndrangheta, więc jeśli te nazwy póki co niewiele ci mówią, masz świetną okazję do tego, by dowiedzieć się o nich czegoś więcej. Na liście znalazły się zarówno powieści, w tym te najbardziej kultowe, jak i dziennikarskie reportaże i bardziej naukowe książki o mafii włoskiej. Zapraszam do lektury!

Książki o mafii włoskiej: 10 najciekawszych pozycji

1. Ojciec chrzestny - Mario Puzo

Na pierwszym miejscu znalazła się absolutna klasyka wśród książek o włoskiej mafii. „Ojciec chrzestnyMario Puzo to najbardziej znana powieść o przestępczej familii o sycylijskim rodowodzie, która stała się potęgą amerykańskiego półświatka.

Centralną postacią jest tytułowy padrino czyli Don Vito Corleone, jeden z przedstawicieli głównych nowojorskich włoskich rodzin mafijnych. Gdy panujący między poszczególnymi grupami pokój zostaje zachwiany, obowiązki ojca przejmują jego dorośli synowie. Ale zarządzanie interesem wcale nie jest takie proste… Zwłaszcza, że czyhają na niego pozostający dotychczas w cieniu wrogowie.

Akcja książki rozgrywa się głównie w Ameryce, ale na moment przenosi się również na Sycylię, gdzie wysłany zostaje przyszły mafijny capo, Michael Corleone.

2. Gomorra. Podróż po imperium kamorry - Roberto Saviano

Jedna z najważniejszych książek poświęconych włoskiej mafii – w tym przypadku tej neapolitańskiej. Wciągająca literatura faktu, która światową sławę zyskała dodatkowo dzięki ekranizacjom, w tym serialowej, mającej rzesze fanów. Mowa tu oczywiście o książce „GomorraRoberto Saviano.

Nie znajdziemy tu tej samej fikcyjnej fabuły, co w serialu, ale uważne obserwacje autora, który postanowił przeprowadzić niezwykle niebezpieczną wiwisekcję neapolitańskiego świata przestępczego. Symboliczny tytuł z jednej strony nawiązuje do biblijnego zepsutego miasta, z drugiej – do camorry czyli mafii w Neapolu.

Lektura jest naprawdę wstrząsająca i polecam ją czytelnikom o mocnych nerwach. Na odbiorcę dodatkowo wpływa świadomość, że autor od momentu opublikowania książki jest pod ochroną i regularnie musi zmieniać miejsce zamieszkania.

3. Krótka historia mafii sycylijskiej - Tomasz Bielecki

A teraz dla odmiany książka o charakterze bardziej popularnonaukowym. Co więcej, polskiego autora, Tomasza Bieleckiego, który z wykształcenia jest historykiem i zajmował się jako dziennikarz tematem włoskich grup przestępczych. „Krótka historia mafii sycylijskiej” to ciekawa pozycja dla tych, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś więcej o pochodzeniu włoskiej mafii, jej strukturze, działalności i pseudo-etyce.

Jeśli zastanawiasz się, co sprawiło, że mafia we Włoszech zdobyła taką potęgę i co skłania mieszkańców do wstępowania w jej szeregi, ta książka o mafii sycylijskiej rozwieje twoje wątpliwości.

4. Kulisy ‘Ndranghety. Profil najgroźniejszej mafii na świecie - Arcangelo Badolati

Słowo ‘ndrangheta przez samo swoje brzmienie powoduje, że ciarki przechodzą po plecach. Wrażenie jest słuszne – w końcu to jedna z najpotężniejszych i najbardziej niebezpiecznych grup przestępczych na świecie. Wywodzi się z Kalabrii, ale jej wpływy sięgają znacznie dalej. Obraca gigantycznymi sumami brudnych pieniędzy, panuje nad handlem narkotykami w Europie, a w swoich szeregach ma praktycznie wyłącznie członków rodziny. To właśnie więzy krwi sprawiają, że tak trudno ją rozbić.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tej mafii, przeczytaj „Kulisy ‘Ndranghety” Arcangelo Badolatiego. Autor wiele uwagi poświęcił tutaj perspektywie kobiet, które zdobyły niemałą władzę w strukturach tego ugrupowania. Ciekawostką jest to, że wśród nich znalazła się również Edyta Kopaczyńska – Polka, żona jednego z bossów.

5. Chłopcy z Paranzy - Roberto Saviano

Dla wielbicieli Roberta Saviano czekają jeszcze inne pozycje autora przełożone na język polski, jak choćby „Chłopcy z Paranzy”. To fikcyjna opowieść, pełna jednak zupełnie realnego okrucieństwa, tak silnie obecnego w niektórych dzielnicach Neapolu, takich jak Forcella, gdzie toczy się akcja powieści.

Tytułowa paranza to określenie łodzi do połowu ryb, ale i młodocianych gangów na skuterach powiązanych z kamorrą. Bohaterami jest dziesięciu 15-letnich chłopców, którzy śmiało wkraczają do przestępczego świata, nie widząc dla siebie innej przyszłości. Lektura bardzo przejmująca, dosadnie ukazująca kontrast między niewinnością dzieciństwa a brutalnością mafijnej rzeczywistości, w której liczą się pieniądze i władza.

6. Sycylijski mrok - Peter Robb

Tytuł „Sycylijski mrok” brzmi prawie jak oksymoron – w końcu Sycylia to dla nas skąpana w słońcu wyspa. Jednak autor, Peter Robb skupia się właśnie na tym mrocznym obliczu pełnego sprzeczności regionu, który od dawna go fascynuje. Owocem tej fascynacji jest właśnie te książka, wydana w Polsce zaledwie przed paroma miesiącami, która zdążyła już zebrać wiele ważnych, pozytywnych recenzji.

Robb w swojej pracy porusza głównie temat sycylijskiej mafii, odzierając ją z fikcyjnego romantyzmu i pozostawiając wyłącznie obraz bezwzględnej, skorumpowanej i zepsutej grupy przestępczej, która destrukcyjnie wpływa na różne aspekty życia publicznego, w tym politykę.

7. Dobre matki - Alex Perry

Pełny tytuł tej pozycji to „Dobre matki. Prawdziwa historia kobiet, które przeciwstawiły się najpotężniejszej mafii świata”. To historia mrożąca krew w żyłach, zważywszy, że i w tym wypadku mamy do czynienia z faktami, które naraziły na śmiertelne niebezpieczeństwo autora i osoby, które pomogły mu napisać i wydać książkę.

Tytułowe „Dobre matki” to kobiety, które postanowiły przeciwstawić się decydującym o ich losie mężczyznom – ojcom, mężom i braciom – by ratować przed przestępczym światem swoje dzieci. Jeśli jednak rodzisz się w takiej rodzinie jak ‘ndrangheta, nie masz wyboru. Musisz iść w ślady swoich bliskich albo na zawsze wydać na siebie ich wyrok.

8. Mafia sycylijska. Prywatna ochrona jako biznes - Diego Gambetta

Mafia sycylijska. Prywatna ochrona jako biznes” Diego Gambetty to książka o mafii sycylijskiej, która przyjmuje nieco inną perspektywę. Nie mamy tu ani wątków romantycznych, ani brutalnego dziennikarstwa śledczego, za to rodzaj naukowego eseju z dziedziny nauk społecznych.

Autor podchodzi do tematu mafii sycylijskiej interdyscyplinarnie i z naukową rzetelnością. Analizuje ją, stawiając tezę, że mafia stanowi rodzaj przedsiębiorstwa produkującego i sprzedającego ochronę i właśnie w tym „sektorze” konkuruje z instytucjami państwowymi i innymi grupami przestępczymi. Ciekawa pozycja, po którą warto sięgnąć jeśli szukamy w lekturze o mafii nie tyle sensacji, ile uporządkowanych informacji.

9. Capo - Julita Sarnecka

Capo” polskiej autorki Julity Sarneckiej to pierwszy tom z serii „Sekrety mafii”. Powieść została dopiero co wydana i aż trudno oprzeć się wrażeniu, że jest to bezpośrednio związane z „sukcesem” innej książki o podobnej tematyce (czy muszę mówić, że chodzi o „365 dni”?).

Podobieństwo wynika jednak głównie z motywu skomplikowanej relacji niezależnej młodej kobiety – w tym wypadku dziennikarki śledczej Klary Bishop – z pociągającym, tajemniczym i niebezpiecznym szefem mafii o nazwisku Santini. Nie brakuje tu zwrotów akcji, jak i odważnych scen, które wypadają chyba jednak mniej wulgarnie na tle wyżej wspomnianej pozycji.

10. Sycylijczyk - Mario Puzo

Jeśli wciągnął cię „Ojciec chrzestny” i przywiązałeś się do głównych bohaterów, sięgnij koniecznie po inne powieści Mario Puzo. „Sycylijczyk” to druga słynna powieść autora, w której ponownie pojawia się postać Michaela Corleone.

Tym razem syn bossa ma za zadanie eskortować z Sycylii do Ameryki innego kryminalistę – Salvatore Guiliano, któremu grozi niebezpieczeństwo ze względu na potyczki z lokalnym mafiosem. Co ciekawe, postać Guiliano inspirowana była prawdziwym przestępcą o bardzo podobnym nazwisku, Salvatore Giuliano.

Podobnie jak w przypadku pierwowzoru, książkowy Guiliano nie ma łatwego życia. Musi ukrywać się nie tylko przed przeciwnikami „z branży”, ale i przed włoskim rządem, który usiłuje go schwytać i osądzić.

Na tym kończę ranking, w którym znalazły się najciekawsze książki o mafii włoskiej. Mam nadzieję, że któraś z powyższych powieści lub któryś z reportaży przykuł twoją uwagę i że udało mi się zachęcić cię do lektury. 

Książki o włoskiej mafii są wciągające niczym najlepsze kryminały, ale i przerażające, gdy uświadamiamy sobie, jak wiele mają wspólnego z rzeczywistością przestępczego świata.

Jeśli mafia włoska interesuje cię nie tylko na kartach książek, ale i na ekranie, koniecznie przeczytaj wpis o włoskich serialach, w którym opisaliśmy aż 6 pozycji dotyczy mafii i zagadek kryminalnych.

PODZIEL SIĘ
Jestem absolwentką italianistyki i historii sztuki. Mieszkam w Warszawie i interesuję się kulturą i literaturą włoską.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here