Książki o Rzymie: 4, które koniecznie musisz przeczytać

0
14662
Ksiazki-o-Rzymie

Książki o Rzymie: 4, które koniecznie musisz przeczytać

Wiele osób kocha Włochy i marzy o tym, aby pewnego dnia zamieszkać w słonecznej Italii. Ja otwarcie przyznaję się do rzymofilii oraz dokładam starań, aby wszystkie moje drogi prowadziły do Wiecznego Miasta.

Dbam o to, aby za każdym razem zobaczyć nowe miejsca a dzięki temu coraz lepiej poznawać Rzym. Z przyjemnością inwestuję w książki o Rzymie oraz o Włoszech. Uważam, że warto poszerzać wiedzę, dlatego co do zasady kupuję pozycje poświęcone historii czy sztuce, a raczej omijam powieści, których akcja mogłaby równie dobrze dziać się pod każdą inną szerokością geograficzną.

Pole do popisu jest duże, gdyż powstała naprawdę cała masa rzymsko-włoskich publikacji. Dzisiaj (z trudem) ograniczę się do wskazania moich czterech ulubionych.

Czytaj również: Książki o Włoszech i z Włochami w tle, 130 najlepszych!


Książki o Rzymie: coś dla początkujących

Każdy pojechał kiedyś pierwszy raz do Rzymu. Część osób ciągle czeka na ten magiczny moment. Nie bądźmy ignorantami i przygotujmy się na to. Aby wizyta nie ograniczyła się do zwykłego kręcenia się po mieście bez celu (chociaż samo w sobie jest to cudowne) warto mieć ze sobą dobry przewodnik.

Przejrzałam ich wiele a ostatecznie moje serce zdobył Spacerownik historyczny – Rzym i jego czarna arystokracja Wojciecha Ponikiewskiego. Autor był ambasadorem RP w Republice Włoskiej i spędził w mieście wiele lat. Uważam, że jest to pozycja optymalna, w związku z czym zawsze ją polecam.

Spacerownik zawiera szesnaście tras prowadzących przez centrum Rzymu a także rejony oddalone od centrum. Wszystkie trasy są przemyślane oraz dokładnie opracowane.

Same opisy zwiedzanych miejsc nie są ani za długie, ani za krótkie, napisane przystępnym językiem. Po prostu w sam raz. Dowiemy się z nich dokładnie tego, co powinniśmy wiedzieć, ale nie zanudzimy się zbyt dużą ilością szczegółów.

Korzystając ze Spacerownika nie sposób zgubić się w Rzymie, ale oczywiście gdyby ktoś chciał, może zejść z trasy lub przeskoczyć na inną.

W Rzymie na każdym kroku otacza nas historia.

Autor wzbogacił pozycję informacjami na temat rodów rzymskich, słynnych postaci, niektórych legend czy polonika. Znajdziecie tam też dużo pięknych zdjęć a sama książka jest ładnie wydana.

Jedyny problem może stanowić fakt, że jest dość ciężka, ale zapewniam, że warto zapakować ją do torby lub plecaka. Ja nabyłam swój egzemplarz, gdy dobrze znałam już miasto (czy Rzym naprawdę da się dobrze poznać?) jednak dowiedziałam się z niego wielu nowych rzeczy.

Spacerownik można kupić przez Internet a w Warszawie również w kioskach na Krakowskim Przedmieściu.

P.S. Z serii Spacerownik ukazały się również Barcelona i Praga – oba przewodniki pisane przez dyplomatę i świetne! Sprawdzone w praktyce.

Oto link, pod którym będziecie mogli kupić Spacerownik.

Spacerownik-historyczny-Rzym-i-jego-czarna-arystokracja

Książki o Rzymie: coś dla zaawansowanych

W przeciwnym narożniku stoi Guida d’Italia. Roma wydane przez Touring Club Italiano.To słynny przewodnik z serii Guide Rosse. Biblia Rzymu.

Nie jest to jednak pozycja dla wszystkich.

Aby skorzystać z tego przewodnika musimy spełnić dwa warunki: świetnie znać język włoski oraz tak samo dobrze znać już Rzym.

Guida Rossa na pewno nie jest przeznaczona dla turysty jadącego do Rzymu pierwszy, drugi czy trzeci raz (a nawet dziesiąty raz). To książka dla osób o ugruntowanej wiedzy, które chcą ją jeszcze pogłębić i zdobyć szczegółowe informacje na temat konkretnych zabytków.

Nie sądzę, aby ktokolwiek czytał ją „od deski do deski”, chociaż mój kolega uczył się z niej przed egzaminem na przewodnika po Rzymie.

Nie ma tam też kolorowych zdjęć, a jedynie gdzieniegdzie schematyczne mapki. W tym przypadku mówimy o pozycji dla specjalistów i osób skoncentrowanych na tym, aby dokopać się do najgłębszych rzymskich zakamarków.

Swój egzemplarz kupiłam w rzymskiej księgarni wydawnictwa Touring Club Italiano znajdującej się w pobliżu Piazza Venezia.

Książki o Rzymie: coś obowiązkowego

Książka Rzym, której autorem jest Robert Hughes. Pozycja absolutnie obowiązkowa dla każdego rzymofila, który dba o rozwijanie swojej rzymskiej obsesji. To biografia Rzymu.

Poznajemy w niej historię miasta ab Urbe condita aż do czasów współczesnych. Oczywiście najlepiej będzie się czytało jeśli widzieliśmy Rzym na własne oczy i wiemy gdzie jest l’EUR czy Ponte Milvio, ale polecam tę pozycję wszystkim interesującym się historią Wiecznego Miasta oraz ogólnie Włoch, ponieważ autor starał się przedstawić wydarzenia polityczne dziejące się na terenie Italii oraz opisał „od kuchni” historię wielu znanych postaci, zabytki czy arcydzieła sztuki, o których raczej wszyscy słyszeli.

Bardzo dużo dowiemy się z tej książki, dlatego szczerze ją polecam. Nie ma w niej zbyt wielu zdjęć, lecz zapewniam, że treść jest porywająca i trudno będzie się od niej oderwać.

Rzymu szukamy w księgarniach i Internecie.

Ponownie mała pomoc w postaci linku, dla tych, którzy stwierdzili, że chcą mieć własny egzemplarz książki.

Rzym-Robert-Hughes

Książki o Rzymie: coś z sentymentem

Na zakończenie Rzym i Włochy sprzed lat. Drogi prowadzą do Rzymu. Wspomnienia i refleksje Jana Gawrońskiego.

Była to pierwsza kupiona przeze mnie książką o Rzymie, od której zaczęłam rozbudowywać swoją biblioteczkę.

Autor pracował jako dyplomata w polskim MSZ, jego żona – Luciana Frassati – była Włoszką. Może przy okazji ostatnich Światowych Dni Młodzieży słyszeliście o błogosławionym Pier Giorgio Frassatim? To szwagier Gawrońskiego.

Lubię tę książkę za jej włoski klimat i wyjątkową magię. Jest w niej coś urzekającego.

Miło poczytać o Włoszech, włoskiej kulturze oraz historii, Rzymie czy spostrzeżeniach autora, który pisał wyjątkowo barwnym językiem.

Mam spory sentyment do Dróg.. – mieszkając w Rzymie chodziłam w miejsca, które opisywał autor, aby móc na nie patrzeć po podniesieniu wzroku znad książki.

Podkreślenia wymaga fakt, że w pewnym sensie Rzym, który znał Jan Gawroński już nie istnieje lub przynajmniej zmienił się, bo przecież każde miasto ewoluuje, także Wieczne Miasto.

Drogi-prowadza-do-Rzymu.-Wspomnienia-i-refleksje-Jana-Gawronskiego

 

Mój egzemplarz był wydany w 1972 r. i kupiłam go na allegro (nie, nie odsprzedam).

Obecnie nabycie książki może nastręczać pewne trudności, ale dla chcącego nic trudno. W czeluściach Internetu na pewno znajdziecie swoje Drogi…


PODZIEL SIĘ
Italia to mój erasmusowy kraj. Kocham Włochy a moje wszystkie drogi prowadzą do Rzymu. Staram się powiększyć swój księgozbiór poświęcony Wiecznemu Miastu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here