Książki o Sycylii: 10 najciekawszych pozycji o słonecznej wyspie

0
247
książki o sycylii

Sycylia to fascynujący region pełen kontrastów. Z jednej strony mamy niezwykłą kulturę, która przez wieki czerpała z dorobków różnych cywilizacji, jakie się przewinęły przez historię tej wyspy. Mamy wspaniały krajobraz, bogactwo smaków i unikatowe arcydzieła architektury i sztuki. Z drugiej strony jednak jest też mafia, konflikty i problemy społeczne. Wszystkie odcienie tej wyjątkowej wyspy możemy poznać, czytając polecane w tym wpisie książki o Sycylii.

W poniższym zestawieniu znajdziesz zarówno książki o sycylijskiej mafii, jak i przewodniki turystyczne; eseje, dzienniki z podróży i reportaże, a także literaturę piękną, której fabuła przeniesie cię na południe Włoch. Jeśli jesteś częstym bywalcem tego regionu lub marzysz, by w końcu go zwiedzić, sięgnij po książki o Sycylii z poniższej listy.

Najlepsze książki o Sycylii

1. Książka o Sycylii - Jarosław Iwaszkiewicz

Pod banalnym, wydawałoby się, tytułem „Książka o Sycylii” kryje się oryginalne i wartościowe dzieło polskiego prozaika i poety Jarosława Iwaszkiewicza. Ten znany, jak sądzę, wszystkim autor wielokrotnie w ciągu swojego życia odwiedzał Sycylię jak i inne miejsca we Włoszech.

Ta pozycja to rodzaj dziennika, ale nie z jednej podróży, lecz z wielu wypraw, jakie Iwaszkiewicz odbył na Sycylię. Tekst jest przepełniony osobistymi wrażeniami i opisem stanów emocjonalnych autora, jakie wzbudza w nim sycylijski krajobraz. To ciekawa książka również dla polskiego czytelnika, który może utożsamiać się z perspektywą Iwaszkiewicza.

2. Dziennik włoski. Sycylia - Grzegorz Musiał

Dziennik włoski. Sycylia” Grzegorza Musiała nie bez powodu znalazł się bezpośrednio po książce Iwaszkiewicza – była ona bowiem dla niego w dużej mierze pierwowzorem, czego autor „Dziennika” wcale nie stara się ukryć. To także zapiski z podróży przez Sycylię – tę teraźniejszą, ale i historyczną, gdyż złożona i barwna przeszłość wyspy wyraźnie inspiruje Musiała.

Tom poświęcony Sycylii jest jednym z serii książek, w których autor dzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat różnych regionów Włoch. Pozycja ta świetnie się sprawdzi, jeśli chcemy mentalnie przenieść się na Sycylię. Nie brakuje w niej też nieco złośliwego poczucia humoru.

3. Sycylijski mrok - Peter Robb

Tytuł „Sycylijski mrok” brzmi prawie jak oksymoron – w końcu Sycylia to dla nas skąpana w słońcu wyspa. Jednak autor, Peter Robb skupia się właśnie na tym mrocznym obliczu pełnego sprzeczności regionu, który od dawna go fascynuje. Uświadamia czytelnikowi, że obraz Sycylii widzianej oczami turysty, to efekt pozornej stabilizacji, którą mieszkańcom wyspy udało się osiągnąć stosunkowo niedawno.

Robb w swojej pracy porusza głównie temat sycylijskiej mafii, odzierając ją z fikcyjnego romantyzmu i pozostawiając wyłącznie obraz bezwzględnej, skorumpowanej i zepsutej grupy przestępczej, która destrukcyjnie wpływa na różne aspekty życia publicznego, w tym politykę.

4. Uśmiech Angeliki - Andrea Camilleri

Andrea Camilleri to mistrz gatunku giallo czyli włoskich powieści i opowiadań kryminalnych, których akcja rozgrywa się na Sycylii. To on stworzył postać sycylijskiego komisarza Salvo Montalbano, który jest głównym bohaterem większości dzieł Camillerego, w tym „Uśmiechu Angeliki„.

Tym razem Montalbano będzie musiał stawić czoła wyjątkowo skutecznej szajce włamywaczy, którzy od pewnego czasu są zmorą zamożnych mieszkańców miasteczka Vigata. Sprawy nie ułatwia fakt, że jedną z poszkodowanych osób jest piękna i uwodzicielska Angelica, która może zamieszać w głowie komisarzowi.

5. Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię - Dino Buzzati

Tym razem propozycja dla młodszych czytelników, choć jestem pewna, że starsi będą równie oczarowani. „Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię” to pełna zwrotów akcji i ironii bajka, w której autorem tekstu i ilustracji jest Dino Buzzati.

Historia opowiada o tym, jak zamieszkujące jaskinie w górach niedźwiedzie postanawiają przejąć Wielkie Księstwo Sycylii. Kieruje nimi głód, ale też nadzieja na znalezienie syna króla niedźwiedzi, Tonio, który przed laty został porwany przez ludzi. A że mamy do czynienia z bajką – jest i miejsce na morał i naukę płynące z tej opowieści.

6. Sycylia. Pascal Lajt - Bogusław Michalec, Zofia Siewak-Sojka

Wzięłam pod uwagę, że szukając książki o Sycylii, mogłeś mieć na myśli także przewodnik turystyczny. Właściwie czemu nie? Przewodniki pobudzają wyobraźnię i skłaniają do snucia marzeń o dalekich podróżach, które przecież można zrealizować. W tej kategorii polecam „Sycylię” z serii Pascal Lajt – kompaktowy, nieobciążający przewodnik, idealny do zabrania na sycylijską wyprawę.

Opracowanie zawiera wszelkie niezbędne informacje, a przy tym nie jest napisane suchym, beznamiętnym, encyklopedycznym językiem. Znajdziesz w nim wiele ciekawostek, które sprawią, że nie będziesz mógł się doczekać wyjazdu na Sycylię.

7. Sycylia. Między niebem a morzem - Ewa Cichocka

Dziennikarka Ewa Cichocka to absolutna znawczyni Sycylii, czego dowodem jest zbiór esejów i reportaży „Sycylia. Między niebem a morzem„, w którym autorka daje dowody swojej wiedzy na temat historii, tradycji i kultury tej wyspy.

W swojej książce Cichocka zabiera czytelnika w barwną podróż po Sycylii, racząc go porządną dawką informacji i ciekawostek, również dotyczących kontekstu polskiego. Wydanie wzbogaciły przepiękne zdjęcia, z których na szczególną uwagę zasługują fotografie z wystawy rzeźb Igora Mitoraja na tle sycylijskiego krajobrazu. Pozycja, którą z przyjemnością przeczyta każdy wielbiciel tego regionu.

8. Ciotka Poldi i sycylijskie lwy - Mario Giordano

Jeśli szukasz lekkiej, przyjemnej i zabawnej książki o Sycylii, „Ciotka Poldi i sycylijskie lwy” Mario Giordano to idealna lektura dla ciebie. Niewymagająca, za to pełna humoru, ale i celnych obserwacji na temat włoskiej wyspy, pozwoli ci na chwilę relaksu.

Tytułowa bohaterka wcale nie pochodzi z Sycylii, lecz z Bawarii. Z okazji swoich 60-tych urodzin postanawia dokonać żywota na Sycylii – w rodzinnym regionie swojego byłego męża. Jej plany pokrzyżuje jednak zagadka kryminalna z mafią w tle, która pobudzi w Poldi chęć do życia i nie pozwoli jej na wieczny odpoczynek.

9. Lampart w pomarańczach, czyli sycylijskie zapiski kulinarne - Ewa Cichocka

W zestawieniu postanowiłam zamieścić jeszcze jedną książkę Ewy Cichockiej. „Lampart w pomarańczach, czyli sycylijskie zapiski kulinarne” to doskonała propozycja lektury podróżniczo-kulinarnej dla wszystkich miłośników Sycylii.

Autorka postanowiła spojrzeć na Sycylię, jej historię i kulturę, przez pryzmat doświadczeń smakowych. W swojej książce dzieli się nie tylko teoretyczną wiedzą na temat lokalnych produktów i potraw, nie tylko ciekawostkami o ulubionych daniach postaci historycznych i literackich związanych z Sycylią, ale również własnymi przepisami kulinarnymi. Znajdziesz tu receptury na tradycyjne potrawy wraz ze smakowitymi autorskimi fotografiami.

10. Krótka historia mafii sycylijskiej - Tomasz Bielecki

Na końcu listy zamieszczam książkę o mafii sycylijskiej o charakterze popularnonaukowym. Co więcej, jest to tekst polskiego autora, Tomasza Bieleckiego, z wykształcenia historyka, zajmującego się jako dziennikarz tematem włoskich grup przestępczych. „Krótka historia mafii sycylijskiej” to ciekawa pozycja dla tych, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o pochodzeniu włoskiej mafii, jej strukturze, działalności i pseudo-etyce.

Autor przybliża czytelnikowi historię mafii, która zresztą sama usiłuje legitymizować swoje działania wielowiekową tradycją i odniesieniem do wartości rodzinnych i religijnych. I to właśnie te aspekty sprawiają, że jest tak trudna do podważenia…

To już koniec listy, w ramach której zestawiłam najlepsze książki o Sycylii – kulturze i historii tego regionu. Mam nadzieję, że różnorodność przedstawionych tu lektur sprawiła, że udało ci się znaleźć tu coś dla siebie.

Zachęcam cię do przejrzenia wpisów Książki o mafii włoskiej oraz Literatura włoska współczesna, gdzie znajdziesz więcej propozycji czytelniczych, również tych związanych z Sycylią i południem Włoch.

PODZIEL SIĘ
Jestem absolwentką italianistyki i historii sztuki. Mieszkam w Warszawie i interesuję się kulturą i literaturą włoską.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here