Książki o Toskanii: 12 propozycji, nie tylko podróżniczych

0
5768
książki o toskanii

Toskania – jeden z najbardziej utrwalonych w naszej świadomości regionów Włoch. Kto nie marzył, żeby wybrać się tam na objazd, od miasteczka do miasteczka, w poszukiwaniu tych doskonale włoskich, pocztówkowych pejzaży i skarbów architektury średniowiecznej i renesansowej? Nic więc dziwnego, że sięgamy po książki o Toskanii, które mogą nas choć odrobinę zbliżyć do tej scenerii i atmosfery, za którą tęsknimy i o której śnimy.

Literatura poświęcona temu regionowi Włoch jest niezwykle zróżnicowana. Pomijając szeroki wybór przewodników, znajdziemy tu zarówno powieści sensacyjne, jak i obyczajowe, rzetelnie opracowane książki historyczne, ale też twórczość wysoką, poetycką, bardzo zindywidualizowaną. Toskania bowiem to nieskończone źródło inspiracji, miejsce, które każdego zachwyca i fascynuje czymś innym.

Poniżej znajdziesz wybrane książki o Toskanii – literaturę faktu oraz fikcję, podręczne, aktualne przewodniki, pięknie wydane albumy, szkice literackie, zbiory esejów, a nawet propozycje dla miłośników gotowania. Zapraszam do lektury!

Książki o Toskanii: 12 najciekawszych pozycji

1. Toskania i Umbria – Inspirator podróżniczy - Magdalena Baklarz-Ciach

Na liście znalazły się dwa przewodniki – na rynku jest ich oczywiście znacznie więcej, ale ja rekomenduję te, które najbardziej się przydadzą w podróży. Pierwszym z nich jest „Toskania i Umbria – Inspirator podróżniczy” wydawnictwa Pascal, specjalizującego się w tego typu publikacjach. Przewodnik łączy wprawdzie dwa regiony, ale w zdecydowanej większości poświęcony został Toskanii.

Książka została dość tradycyjnie podzielona na poszczególne obszary (większe miasta i prowincje), ale na pewno przypadnie do gustu podróżnikom, którzy samodzielnie planują sobie trasy i pragną zajrzeć do mniej znanych, ale atrakcyjnych i malowniczych włoskich miasteczek. Dodatkowo znalazło się tu sporo informacji z zakresu gastronomii i kultury.

2. Medyceusze. Rodzina u władzy - Matteo Strukul

Coś dla fanów serialu „Medyceusze: Władcy Florencji”, ale nie tylko. „Medyceusze. Rodzina u władzy” to pierwsza powieść historyczna z serii autorstwa Matteo Strukula. Rozpoczyna się właściwie tak samo jak serial: oto umiera potężny bankier Giovanni de’ Medici, a jego miejsce zajmują spadkobiercy – synowie Cosimo i Lorenzo.

Bracia będą musieli stoczyć walkę o władzę, którą niełatwo jest utrzymać w mieście, gdzie wielkie rody możnych rywalizują o to, kto przejmie pałeczkę pierwszeństwa i wyeliminuje rywali. Tłem dla wydarzeń jest rozbudowa Florencji z jej najwspanialszym, ufundowanym przez Medyceuszy, dziełem – kopułą katedry Santa Maria del Fiore.

3. Moja kuchnia pachnąca bazylią - Tessa Capponi-Borawska

Moja kuchnia pachnąca bazylią” to wznowione w tym roku wydanie z 1994 r. książki Tessy Capponi-Borawskiej – Włoszki od wielu lat mieszkającej w Polsce, specjalistki w dziedzinie włoskiej kuchni.

To zbiór wspomnień zarówno z Toskanii, z której pochodzi autorka, jak i z Polski, którą nazywa swoją drugą ojczyzną. W historie wplecione zostały przepisy kulinarne, bo dla Tessy Capponi wspomnienia mają swój smak i zapach, a każde danie niesie ze sobą jakiś obraz z przeszłości.

Już pierwsze wydanie książki osiągnęło sukces i spotkało się z bardzo pozytywnym odbiorem polskich czytelników. Jej powrót na rynek wydawniczy to tylko dowód na to, że naprawdę warto po nią sięgnąć.

4. Galerie Florencji: Uffizi i Pitti. Arcydzieła malarstwa - Mina Gregori

Na liście nie mogło zabraknąć czegoś dla miłośników florenckich kolekcji sztuki. W końcu niekończące się kolejki ustawiają się tam właśnie pod Galerią Uffizi, której zbiorom mogą dorównać tylko te znajdujące się w Palazzo Pitti. Album „Galerie Florencji: Uffizi i Pitti. Arcydzieła malarstwa” to piękne wydanie poświęcone właśnie malarskim zbiorom z tych dwóch świątyń sztuki.

W książce znajdziemy wspaniałe reprodukcje, które narobią nam apetytu na podróż do Florencji, ale też pozwolą w spokoju, bez gwaru kontemplować arcydzieła. To doskonały pomysł na elegancki prezent, zwłaszcza, że publikacja dostępna jest również w ozdobnym etui.

5. Toskania i Umbria Lajt - Magdalena Baklarz-Ciach

Drugi przewodnik na liście to, jak sam tytuł wskazuje, wersja „lajt” czyli taka, którą z łatwością zabierzemy ze sobą w podróż – i słusznie. „Toskania i Umbria” z serii Pascal Lajt to syntetyczny poradnik, dzięki któremu samodzielne zaplanowanie wyprawy okaże się dziecinnie proste.

Poza tradycyjnym opracowaniem poszczególnych części Toskanii i Umbrii, w przewodniku znajdziemy propozycje planów błyskawicznych jednodniowych i dwudniowych wycieczek po Toskanii i Florencji, listę lokali gastronomicznych i bazę noclegową oraz pakiet informacji kulturalnych, przyrodniczych, historycznych i językowych. Naprawdę nie potrzeba nic więcej, nawet jeśli jesteś początkującym podróżnikiem!

6. Inferno - Dan Brown

Pora na klasykę literatury sensacyjnej. Dan Brown zabierał nas już do Paryża i Rzymu, nie mogło się więc obejść bez Florencji. To właśnie w stolicy Toskanii i mieście Dantego rozgrywa się akcja powieści „Inferno”, w której w głównej roli ponownie pojawia się harvardzki profesor historii sztuki i specjalista od symboli Robert Langdon.

Nie bez powodu wspomniałam tutaj włoskiego wieszcza, bowiem to właśnie jego dzieło stanie się tym razem punktem wyjścia do rozwikłania zagadki i uratowania ludzkości przed bronią biologiczną. Wciągająca choć nieskomplikowana lektura – idealna do przeczytania w samolocie w drodze do Włoch.

7. Księga Smaków Toskanii - Lori De Mori

W tej pozycji Lori De Mori, rodowita Toskanka zamieszkująca okolice Florencji, zabiera nas w podróż po smakach jej rodzinnego regionu. „Księga smaków Toskanii łączy w sobie walory doskonałej książki kulinarnej (znajdziesz tu ponad sto oryginalnych przepisów kuchni toskańskiej, porady dotyczące typowych produktów, opisy zwyczajów i słowniczek kulinarny), ale i przewodnika po jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów regionów Włoch.

Smakowite fotografie i piękne akwarele sprawiają, że podróż po kuchni Toskanii jest ucztą także dla oka.

8. Medyceusze. Tajemnica Montefeltra - Marcello Simonetta

Medyceusze. Tajemnica Montefeltra” to druga na liście propozycja poświęcona największemu rodowi Florencji, tym razem w wariancie książki historycznej. W stosunku do poprzedniej przenosimy się o dwa pokolenia później, bowiem jej bohaterami są Wawrzyniec zwany Wspaniałym i jego brat Julian – wnukowie Kosmy Medyceusza.

Historia dotyczy słynnego zamachu mającego miejsce podczas mszy w katedrze florenckiej, którego dopuścili się przedstawiciele rodziny Pazzi. W jego wyniku zginął Julian. Autor jednak nie upraszcza tamtych wydarzeń, a wręcz przeciwnie – przedstawia czytelnikowi mrożącą krew w żyłach opowieść pełną zawiłych intryg i zwrotów akcji, która dorównałaby niejednemu thrillerowi, a przecież wydarzyła się naprawdę.

9. Florencja-muzeum. Miasto i jego sztuka w oczach polskich podróżników - Małgorzata Wrześniak

Florencja-muzeum. Miasto i jego sztuka w oczach polskich podróżników” autorstwa historyczki sztuki Małgorzaty Wrześniak to wprawdzie propozycja akademicka, ale zainteresuje każdego miłośnika historii tego włoskiego miasta.

Jest to opracowanie na podstawie relacji zachowanych w pamiętnikach polskich podróżników, którzy odwiedzali Florencję na przestrzeni epok. Tym samym poznajemy stolicę Toskanii w różnych jej odsłonach: XVI, XVII, XVIII i XIX-wiecznej, z perspektywy znawców i osób wykształconych, jak i dyletantów, o bardziej przyziemnym podejściu. Dowiemy się, co zachwycało niegdyś przybyszów, co zwiedzali i jakie wrażenia pozostawiało w nich zetknięcie z włoską perłą sztuki.

10. Żagiel na przełęczy. Opowieść o innej Toskanii - Katarzyna Włodyka De Simone

Dla odmiany, zamiast Florencji, bohaterem kolejnej pozycji będzie znajdujące się w pobliżu Prato, miasto słynące z przemysłu włókienniczego. To właśnie ono zainspirowało autorkę, Katarzynę Włodykę De Simone, do napisania poetyckiej opowieści, zatytułowanej równie poetycko „Żagiel na przełęczy”.

To historia toskańskiego miasta, zawieszonego gdzieś między Ziemią a Niebem (taka jest bowiem przewodnia metafora tej lektury), przedstawiona poprzez dzieje wybitnych i silnych osobowości dawnych czasów, wśród których znaleźli się Filippo Lippi, Curzio Malaparte i Francesco Datini. Dla miłośników wyszukanego, poetyckiego języka, lubiących się zgubić w gąszczu niekończących się zdań.

11. Siena - Kazimierz Chłędowski

Kazimierz Chłędowski to autor żyjący na przełomie XIX i XX wieku, wybitny znawca i propagator włoskiej kultury. „Siena” uznawana jest za jego najważniejsze dzieło. To, podobnie jak pozycje poświęcone Florencji i Medyceuszom, historyczne studium drugiego najważniejszego miasta Toskanii – Sieny.

Po książkę warto sięgnąć, gdyż historia Sieny nie została wśród polskich czytelników tak spopularyzowana jak historia Florencji. Nie zmienia to faktu, że jest ona równie fascynująca, pełna charyzmatycznych, utalentowanych osobowości, politycznych intryg i krwawych porachunków. A w tle słynące z palio miasto w kolorach ziemi, ze swoim bogactwem artystycznym i architektonicznym.

12. Moja Florencja - Roberto Salvadori

Moja Florencja” Roberto Salvadoriego to propozycja nieco inna niż wszystkie. Mająca formę szkicu literackiego osobista opowieść autora zaprowadzi nas do Florencji, jakiej jako turyści na pewno nie znamy. Salvadori sięgnął w tym krótkim, ale niezwykle nasyconym tekście do swoich wspomnień z dzieciństwa, kontrastując je z nostalgiczną refleksją wokół współczesnej Florencji.

Tę nietypową lekturę polecam w szczególności wielbicielom i znawcom Florencji, którzy wczytując się w obraz przedstawiony przez autora, zrozumieją i docenią jego perspektywę oraz niewątpliwe walory literackie książki.

Tą dwunastą pozycją kończę listę, na której znalazły się książki o Toskanii. Zachęcam do podróży i zdobywania wiedzy na temat tego regionu, bowiem jego dzieje są naprawdę pasjonujące – a wyposażeni w takie informacje zupełnie inaczej będziemy zwiedzać toskańskie miasta.

Historyczne ciekawostki sprawią, że idąc ulicami Florencji czy Sieny, będziemy mieli wrażenie, że cofnęliśmy się w czasie. Za to wyjeżdżając z miasta, w zetknięciu z zachwycającą przyrodą tego regionu, w ogóle stracimy poczucie tu i teraz.

Na koniec odsyłam fanów Toskanii do trzech wpisów: 13 najciekawszych miejsc w Toskanii, kuchnia toskańska oraz muzea i galerie Florencji.

5/5 - (4 votes)

Spotkajmy się w Warszawie!
Mieszkasz w Warszawie i mówisz trochę po włosku? Dołącz do naszej grupy WhatsApp i bądź na bieżąco z naszymi wydarzeniami! :)
Spotkajmy się w Warszawie!
Organizujemy eventy w Warszawie dla miłośników Włoch. Chcesz wziąć udział? Jeśli tak, zostaw nam swój kontakt i bądź na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami! :)
PODZIEL SIĘ
Jestem absolwentką italianistyki i historii sztuki. Mieszkam w Warszawie i interesuję się kulturą i literaturą włoską. Kocham organizować podróże do Włoch i zawsze służę radą w kwestiach turystycznych i językowych :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here