Książki o Włoszech: 15 najlepszych pozycji dla italofilów

0
32603
Książki o Włoszech

1. Włochy. Inspirator podróżniczy - Magdalena Ciach-Baklarz

Nie sposób przedstawić książki o Włoszech i pominąć przewodniki turystyczne. Z bardzo szerokiej oferty tego typu opracowań postanowiłam wybrać i przedstawić przewodnik Itaki z serii „Inspirator podróżniczy„.

Autorka bloga Italia Poza Szlakiem, Magdalena Ciach-Baklarz, zebrała wszystkie praktyczne informacje dla turystów wybierających się do Włoch. Znajdziesz tu ranking atrakcji, polecane lokale gastronomiczne i cenne porady.

Do przewodnika dołączona jest również mapa, która ułatwi ci nawigowanie w Italii.

2. Podróżownik. Włochy - Anna i Krzysztof Kobusowie

Podróżownik. Włochy” to część serii przewodników, które w sympatyczny, przystępny i przyjemny graficznie sposób opowiadają o różnych krajach. Autorami tomu o Włoszech są Anna i Krzysztof Kobusowie.

To nie tylko przewodnik turystyczny, ale również naszpikowana anegdotami i ciekawostkami opowieść o Włoszech i najciekawszych zakątkach tego kraju. Poznasz najbardziej turystyczne miejsca, a przy okazji dowiesz się wiele o włoskiej kulturze, sztuce i kuchni.

3. Mamma mia. Włochy dla dociekliwych - Monika Utnik-Strugała

Mamma mia. Włochy dla dociekliwych” to jeden z tomów serii, w której autorzy odpowiadają na z pozoru proste pytania o różnych krajach świata. Monika Utnik-Strugała wzięła na warsztat właśnie Włochy.

Jeśli nie satysfakcjonują cię wielokrotnie powtarzane, podręcznikowe informacje, a chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o włoskiej kulturze, historii i zwyczajach Włochów, ta książka jest z pewnością dla ciebie!

To też świetna pozycja na prezent dla kogoś, kto często odwiedza tej kraj.

4. Włosi - John Hooper

Włosi” – tytuł krótki i rzeczowy. To nie tyle książka o Włoszech, ile o samych Włochach, zarówno z tej makro-, jak i mikroperspektywy.

Autor pokazuje osiągnięcia tego narodu w różnych dziedzinach kultury, sztuki i nauki, ale jednocześnie przygląda się życiu prywatnemu Włochów – ich zwyczajom i mentalności. Część rozważań poświęca też wpływowi Kościoła Katolickiego na obyczajowość tej nacji.

To ciekawa pozycja, która rozprawia się z niektórymi stereotypami, a także unika promowania przesłodzonego obrazu Włochów, zwracają również uwagę na problemy tego kraju i jego mieszkańców.

5. Włosi. Życie to teatr - Marcin Brzozowski

Jeśli chcesz lepiej poznać Włochów jako nację, nie opierając się wyłącznie na popularnych stereotypach, sięgnij po „Włosi. Życie to teatr” Marcina Brzozowkiego.

Autor przez lata obserwował Włochów i Włoszki, próbując stworzyć pełny obraz tego narodu: jego charakteru, stylu życia i światopoglądu.

Dowiesz się, jak Włosi spędzają czas, jak wygląda ich życie prywatne i publiczne i sam ocenisz, ile jest prawdy w rozpowszechnionych stereotypach.

6. Dziennik włoski. Umbria i Toskania - Grzegorz Musiał

Grzegorz Musiał napisał kilka „Dzienników” z podróży do Włoch. „Umbria i Toskania” to jego trzeci tom poświęcony tej części Półwyspu Apenińskiego, która jest szczególnie bliska zespołowi Italii Po Polsku 😉

Autor, wraz ze swoim nieodłącznym włoskim kompanem Livio – miłośnikiem sztuki i włoskiej kuchni, obdarzonym szczególnym poczuciem humoru – przemierza Florencję, Sienę, Pizę, Asyż, Orvieto, Sansepolcro.

Narracja poprowadzona jest w sposób wartki i żartobliwy, a jednocześnie nie brakuje w niej cennych informacji o najbardziej malowniczych regionach Włoch.

7. Sycylijski mrok - Peter Robb

Tytuł „Sycylijski mrok” brzmi prawie jak oksymoron – w końcu Sycylia to dla nas skąpana w słońcu wyspa. Jednak autor, Peter Robb skupia się właśnie na tym mrocznym obliczu pełnego sprzeczności regionu, który od dawna go fascynuje. Uświadamia czytelnikowi, że obraz Sycylii widzianej oczami turysty, to efekt pozornej stabilizacji, którą mieszkańcom wyspy udało się osiągnąć stosunkowo niedawno.

Robb w swojej pracy porusza głównie temat sycylijskiej mafii, odzierając ją z fikcyjnego romantyzmu i pozostawiając wyłącznie obraz bezwzględnej, skorumpowanej i zepsutej grupy przestępczej, która destrukcyjnie wpływa na różne aspekty życia publicznego, w tym politykę.

8. Kuchnia Dantego - Alfredo Boscolo, Leonardo Masi

Kuchnia Dantego to jedna z tych niebezpiecznych książek kucharskich, przy których nieopatrznie można przypalić danie. A to dlatego, że prócz znakomitych przepisów znajdziemy w niej przezabawne, surrealistyczne historie, których głównym bohaterem jest… Dante. Autor Boskiej komedii trafia do Warszawy, którą przemierza w towarzystwie Alfredo i Leonardo. Podczas tej krajoznawczej wycieczki nierzadko dziwią go polskie obyczaje, które jego włoscy kompani usiłują mu objaśnić.

Receptury nie są podane w sposób sztywny i surowy, a samo ich czytanie to czysta przyjemność. Dodatkowo dowiesz się wielu ciekawostek dotyczących kuchni włoskiej. Żeby ostatecznie cię przekonać, mogę powiedzieć, że tiramisù z Kuchni Dantego to najpyszniejszy i najseksowniejszy deser, który zawsze wychodzi bez pudła.

9. Watykan. Mroczna historia światowej potęgi - Klaus-Rüdiger Mai

Czas na lekturę doprawioną szczyptą sensacji i tajemnicy. Wiele osób zwiedza Watykan jako świątynię sztuki lub cel pielgrzymek, ale nie brakuje też tych, których fascynują jego mroczne sekrety.

Watykan. Mroczna historia światowej potęgi” zaspokoi twój apetyt na mocne wrażenia. Autor w pasjonujący sposób opisuje historię Watykanu przez pryzmat jego tajemnic. Nie zabraknie demaskacji skandali i manipulacji, ale też odkrywania sekretów watykańskich bogactw.

10. Gdzieś dalej, gdzie indziej - Dariusz Czaja

Gdzieś dalej, gdzie indziej” Dariusza Czai to bardziej ambitna książka o Włoszech, ponieważ nie stanowi ona klasycznego przewodnika czy dziennika, ani nawet reportażu. Jest to zbiór esejów, które autor napisał w czasie podróży po Apulii i Bazylikacie.

Nie znajdziesz tu więc estetycznych wrażeń, opisów muzeów czy poleceń, co zwiedzić. Dla Czai doświadczenia z włoskiej podróży są przyczynkiem do refleksji bardziej ogólnych o ludzkiej naturze, kulturze i historii.

11. Dziennik włoski. Apulia, Abruzja, Rzym - Grzegorz Musiał

Dziennik włoski. Apulia, Abruzja, Rzym” to kolejny tom autorstwa Grzegorza Musiała, który poświęcił całą serię książek poszczególnym regionom Włoch.

To niezwykle inspirujący pamiętnik z podróży, którą autor rozpoczyna i kończy w Rzymie. W tym opracowaniu Musiał przemierza rzadziej eksplorowaną przez turystów Abruzję, nadmorską, południową Apulię oraz Bazylikatę – region tak mało znany, że nawet wśród Włochów jest przedmiotem żartów.

Jeśli zwiedziłeś już większość turystycznych włoskich destynacji, ta lektura może być kolejnym krokiem do poznania mniej oczywistych zakątków Italii.

12. Książka o Sycylii - Jarosław Iwaszkiewicz

Pod banalnym, wydawałoby się, tytułem „Książka o Sycylii” kryje się oryginalne i wartościowe dzieło polskiego prozaika i poety Jarosława Iwaszkiewicza. Ten znany, jak sądzę, wszystkim autor wielokrotnie w ciągu swojego życia odwiedzał Sycylię jak i inne miejsca we Włoszech.

Ta pozycja to rodzaj dziennika, ale nie z jednej podróży, lecz z wielu wypraw, jakie Iwaszkiewicz odbył na Sycylię. Tekst jest przepełniony osobistymi wrażeniami i opisem stanów emocjonalnych autora, jakie wzbudza w nim sycylijski krajobraz. To ciekawa książka również dla polskiego czytelnika, który może utożsamiać się z perspektywą Iwaszkiewicza.

13. Czy włoska praca się opłaca? - Kamila Kowalska

Kolejna książka o Włoszech, „Czy włoska praca się opłaca?„, to ciekawy reportaż, który pokazuje Italię z innej perspektywy. Autorka bowiem poddała analizie sytuację Polek na emigracji we Włoszech.

Kamila Kowalska wzięła pod lupę zjawisko emigracji wykwalifikowanych Polek po akcesji Polski do Unii Europejskiej. Przeprowadziła gruntowne i pionierskie badania, które ukazują sytuację Polek na rynku pracy we Włoszech na tle polskiej imigracji poprzednich dekad.

Jeśli interesuje cię społeczny wymiar kontaktów włosko-polskich albo rozważałeś kiedykolwiek emigrację zarobkową do tego kraju, ta pozycja może okazać się niezwykle interesująca.

14. Moja kuchnia pachnąca bazylią - Tessa Capponi-Borawska

Moja kuchnia pachnąca bazylią” to wznowione w tym roku wydanie z 1994 r. książki Tessy Capponi-Borawskiej – Włoszki od wielu lat mieszkającej w Polsce, specjalistki w dziedzinie włoskiej kuchni.

To zbiór wspomnień zarówno z Toskanii, z której pochodzi autorka, jak i z Polski, którą nazywa swoją drugą ojczyzną. W historie wplecione zostały przepisy kulinarne, bo dla Tessy Capponi wspomnienia mają swój smak i zapach, a każde danie niesie ze sobą jakiś obraz z przeszłości.

Już pierwsze wydanie książki osiągnęło sukces i spotkało się z bardzo pozytywnym odbiorem polskich czytelników. Jej powrót na rynek wydawniczy to tylko dowód na to, że naprawdę warto po nią sięgnąć.

15. Włochy. Książka do pisania - Paweł Murator, Wojciech Plewiński

Moją listę zamyka chyba najbardziej nietypowa pozycja w tym zestawieniu. „Włochy. Książka do pisania” to w zasadzie nie tyle książka, co notes dla miłośnika Włoch, w którym może samodzielnie opisywać swoje wrażenia z podróży.

To, co jednak różni tę publikację od zwykłego zeszytu, to zamieszczone w nim artystyczne zdjęcia kultowego polskiego fotografa Wojciecha Plewińskiego oraz towarzyszące im zapiski Pawła Muratowa – specjalisty od kultury włoskiej i autora wielu książek o Włoszech.

Jeśli jesteś gotów, by opowiedzieć własną historię o Włoszech, to może być świetny początek!

Mam nadzieję, że znalazłeś na mojej liście książek o Włoszech lekturę, która szczególnie cię zafrapowała i po którą zapragniesz sięgnąć. Polecam ci również zajrzeć do artykułu Książki z Włochami w tle, gdzie znajdziesz więcej propozycji dla italofilów, w tym wybór powieści, których akcja rozgrywa się we Włoszech.

5/5 - (10 votes)

Spotkajmy się w Warszawie!
Organizujemy wydarzenia w Warszawie dla miłośników Włoch. Chciałbyś wziąć udział? Jeśli tak, dołącz do grupy 'Amici di Italia Po Polsku' i bądź na bieżąco! :)
Spotkajmy się w Warszawie!
Organizujemy eventy w Warszawie dla miłośników Włoch. Chcesz wziąć udział? Jeśli tak, zostaw nam swój kontakt i bądź na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami! :)
PODZIEL SIĘ
Ciao! Mam na imię Alessandro, jestem Włochem i mówię po polsku (tak, to możliwe). Obecnie mieszkam i pracuje w Warszawie. Jeśli chcesz wiedzieć o mnie więcej, śledź mnie na Instagramie ;)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here