Książki po włosku dla początkujących i zaawansowanych

0
8822
książki po włosku

Myślisz, że musisz bardzo dobrze znać język, żeby czytać książki po włosku? A może sądzisz, że książki w języku włoskim są w Polsce trudno dostępne? Nic bardziej mylnego!

Czytanie książek w obcym języku to jedno z narzędzi nauki, które bardzo dobrze się sprawdza. Nie bez powodu w każdym podręczniku znajdziesz czytanki, fragmenty opowiadań, eseje i artykuły prasowe. Czytanie po włosku pozwala ci lepiej wniknąć w język, lepiej go poczuć, a przy okazji poznać nowe słownictwo.

W dzisiejszym wpisie chcę zaprezentować ci książki po włosku dla początkujących i nieco bardziej zaawansowanych, które można bez problemu znaleźć w księgarniach w Polsce. Większość została przygotowana pod kątem osób uczących się włoskiego. Uszeregowałam je zgodnie z rosnącym stopniem trudności.

Znajdziesz tu komiksy, książki dla dzieci po włosku, zbiory opowiadań i klasykę literatury w przystępnej formie. Na koniec przygotowałam kilka wskazówek dotyczących szukania włoskich książek, kupowania ich i czytania.

Książki po włosku dla początkujących i nie tylko

1. Komiksowy kurs języka włoskiego PONS

Choć „Komiksowy kurs języka włoskiego” od PONS jest na poziomie A2, a nie A1, to jego forma niewątpliwie jest bardzo przystępna dla wszystkich początkujących. Nie tylko ze względu na historię obrazkową, ale też towarzyszące jej wyjaśnienia.

Bohaterami komiksu są Cristina i Peter i opowiada o różnych przeżywanych przez nich sytuacjach. Historia została podzielona na rozdziały-lekcje, do których jest wstęp zapowiadający temat lekcji. Poza tym opracowanie zawiera ćwiczenia ze słownictwa, gramatyki, komunikacji i pisania oraz słowniczek. Jest to więc mini-kurs włoskiego obudowany wokół komiksu. Na pewno warto sięgnąć do tej prostej i praktycznej czytanki po włosku.

2. Colpo di Fulmine a Milano - A1-A2

Colpo di Fulmine” to zbiór opowiadań wydawnictwa PONS, dostosowane do poziomu znajomości języka włoskiego A1-A2. Wydanie składa się z niedługiej książeczki oraz audiobooka w postaci płyty z nagraniami  MP3.

Wewnątrz znajdziemy 20 krótkich, lecz wciągających i zabawnych opowiadań w języku włoskim. Choć są proste i towarzyszą im objaśnienia, to warto, żeby czytelnik miał choćby minimalną znajomość włoskiego przed przystąpieniem do lektury.

3. Il Fruttivendolo di Campo de' Fiori - A2-B1

Podobnie jak poprzednia pozycja, „Il Fruttivendolo di Campo de’ Fiori” jest zbiorem krótkich opowiadań wydanych przez PONS, których celem jest zapoznanie czytelnika z nowym słownictwem i strukturami językowymi poprzez lekturę (również w postaci audiobooku).

Tym razem 20 równie przyjemnych i dowcipnych opowiadań jest na nieco wyższym poziomie, a więc A2-B1. Jeśli zatem masz opanowane podstawy i chcesz przejść na poziom średniozaawansowany, ta książka po włosku dla początkujących będzie idealnym wstępem.

4. L'incendio - A2-B1

Serię zbiorów opowiadań od PONS zamyka „L’incendio„, który podobnie jak poprzednia propozycja jest na poziomie A2-B1, czyli dla osób znających podstawy włoskiego i chcących kontynuować naukę poprzez czytanie po włosku.

Tym razem również czytelnik otrzymuje 20 krótkich opowiadań z odpowiednim opracowaniem pod kątem nauki. Tematyka jest natomiast bardziej sensacyjna niż komediowa, jak to było w poprzednich dwóch pozycjach.

5. Short Stories in Italian for Beginners A2-B1

Kolejna pozycja, choć nadal jest na poziomie A2-B1, będzie nieco większym wyzwaniem. Jest to bowiem anglojęzyczne opracowanie do nauki włoskiego, zatytułowane „Short Stories in Italian„. Musisz zatem radzić sobie z angielskim lub znać trochę lepiej włoski.

Książka zawiera 8 opowiadań po włosku, w gatunkach takich jak sci-fi, horror czy kryminał. Wszystko po to, by lektura nie była nudna. Poziom trudności stopniowo wzrasta, więc czytelnik widzi swoje postępy. Opowiadania są bogate w przydatne słownictwo oraz naturalne dialogi.

6. Un Segreto in Fondo al Mare - włoski kryminał z ćwiczeniami

Wchodzimy na poziom wyżej dzięki propozycji wydawnictwa Edgard. „Un Segreto in Fondo al Mare” to włoski kryminał autorstwa Claudii Ruscello, wydany w formie książki z ćwiczeniami i płyty z audiobookiem czytanym przez native speakera.

Pozycja dostosowana jest dla osób na poziomie B1-B2. Zawiera prawie 80 ćwiczeń oraz słowniczek, a sama historia trzyma w napięciu. Osoby bardziej zaawansowane mogą wysłuchać audiobooka bez tekstu przed oczami i tym samym poćwiczyć rozumienie ze słuchu.

7. Le avventure di Pinocchio - z podręcznym słownikiem

Teraz pora na klasykę literatury. Z tej książki dla dzieci po włosku z przyjemnością będą korzystać również dorośli uczący się języka. „Le avventure di Pinocchio” to opowieść, którą niemal wszyscy znają. Dzięki tej pozycji mają szansę przeczytać ją w oryginale.

Choć książka jest na poziomie A2-B1, może okazać się bardziej wymagająca ze względu na objętość. W tym wydaniu  powieści towarzyszy słownik włosko-polski, co rozwiązuje problem wynotowywania i sprawdzania każdego słówka, jakiego nie znamy.

8. Cuore - z podręcznym słownikiem

Cuore„, czyli „Serce” Edmondo de Amicisa to jedna z najważniejszych pozycji w historii włoskiej literatury. Ponieważ opisuje historię uczniów jednej szkoły, można ją potraktować jako powieść bardziej młodzieżową, poruszone wątki bywają jednak poważne i na pewno wzruszą niejednego dorosłego.

Podobnie jak w poprzednim wypadku, mamy tu do czynienia z wydaniem wzbogaconym o słownik włosko-polski, dzięki któremu książka nada się dla osoby na poziomie A2-B1.

9. Alice nel Paese delle Meraviglie - z podręcznym słownikiem

To samo wydawnictwo przygotowało jeszcze inne książki po włosku ze słownikiem. I jest to nie tylko literatura włoska. Tu mamy kolejną klasykę, czyli „Alicję w krainie czarów”, ale we włoskim tłumaczeniu „Alice nel Paese delle Meraviglie„.

Wydawca nadal sugeruje poziom A2/B1, choć trzeba podkreślić, że pod względem językowym akurat ta książka jest sporym wyzwaniem zarówno dla czytelnika, jak i dla tłumacza. Kto czytał ją po polsku, ten wie, że jest pełna eksperymentów słowotwórczych. Ciekawe zatem, jak prezentuje się w języku włoskim.

10. Il Piccolo Principe - Antoine de Saint-Exupéry

Moje zestawienie zamyka książka, która nie jest opracowaniem pod kątem osób uczących się języka, ale jest dość łatwo dostępna, jako że istnieje w niemal każdym języku. To klasyka literatury, choć nie włoskiej, którą wszyscy dobrze znają „Il Piccolo Principe„, czyli „Mały Książę” Antoine de Saint-Exupéry.

Znalazła się na końcu, ponieważ ze względu na brak dodatkowych pomocy będzie największym wyzwaniem dla czytelnika. Polecam ją natomiast, ponieważ jest krótka i w zasadzie każdy zna jej treść po polsku, dzięki czemu lektura nie będzie zniechęcająco trudna.

Mam nadzieję, że uda ci się wybrać coś z powyższych książek i że moja lista zachęciła cię do sięgania po lektury w oryginale. Wraz z postępami w nauce możesz zacząć rozglądać się za oryginalnymi, włoskimi wydawnictwami. Tylko gdzie ich szukać?

Księgarnią dedykowaną językowi włoskiemu jest Italicus – z siedzibą w Krakowie, mający bogatą ofertę w sklepie internetowym. Znajdziesz tam zarówno wszelkie podręczniki i słowniki, jak i literaturę w języku włoskim, nie tylko włoską, również np. polską we włoskim tłumaczeniu. Spory wybór literatury obcojęzycznej, w tym włoskiej, ma też księgarnia Libristo.

Zawsze warto też rozglądać się w antykwariatach i śledzić ogłoszenia w na stronach typu OLX, na Allegro (kliknij tutaj, by przejrzeć dostępne książki po włosku) czy na Facebooku. Sporo osób wyprzedaje swoje zbiory.

Najlepiej (i nierzadko najtaniej) jest oczywiście przywieźć coś z wycieczki do Włoch. Pamiętaj, że oprócz księgarni, znajdziesz tam stoiska z tanimi, używanymi książkami (np. po 1 euro).

Czytanie po włosku nie polega na tym, że co drugie słówko sprawdzasz w słowniku, dlatego zwróć uwagę, by książka odpowiadała ci poziomem trudności – przejrzyj kilka stron. Czytając, możesz zapisywać słówka, np. w aplikacji do fiszek. Ale nie przerywaj sobie lektury i staraj się wywnioskować znaczenie z kontekstu. Dobrze jest też czytać czasami na głos, żeby przy okazji ćwiczyć wymowę i płynność.

Jeśli szukasz różnych sposobów na naukę języka włoskiego, zachęcam cię do zajrzenia do innych wpisów w sekcji Język włoski 🙂

5/5 - (2 votes)

Spotkajmy się w Warszawie!
Organizujemy wydarzenia w Warszawie dla miłośników Włoch. Chciałbyś wziąć udział? Jeśli tak, dołącz do grupy 'Amici di Italia Po Polsku' i bądź na bieżąco! :)
Spotkajmy się w Warszawie!
Organizujemy eventy w Warszawie dla miłośników Włoch. Chcesz wziąć udział? Jeśli tak, zostaw nam swój kontakt i bądź na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami! :)
PODZIEL SIĘ
Jestem absolwentką italianistyki i historii sztuki. Mieszkam w Warszawie i interesuję się kulturą i literaturą włoską. Kocham organizować podróże do Włoch i zawsze służę radą w kwestiach turystycznych i językowych :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here