Książki z Włochami w tle: top 15 książek we włoskim klimacie

0
254
książki z włochami w tle

Książki z Włochami w tle, czyli książki we włoskim klimacie, których akcja rozgrywa się we Włoszech, to doskonały prezent dla italofila. Na rynku wydawniczym znajdziemy mnóstwo obyczajowych romansów, które rozgrywają się w malowniczych włoskich regionach, ale jest też wiele bardziej zaskakujących propozycji.

W tym artykule postanowiłam zaprezentować moją osobistą listę książek z Włochami w tle. Jest ona na tyle zróżnicowana, że każdy znajdzie tu coś dla siebie: zarówno miłośnicy bardziej ambitnej beletrystyki, jak i fani książek historycznych, kryminalnych i sensacyjnych. Zapraszam do lektury!

1. Inferno - Dan Brown

Listę książek z Włochami w tle otwiera znana powieść sensacyjna Dana Browna. Autor zabierał nas już do Paryża i Rzymu, nie mogło się więc obejść bez Florencji. To właśnie w stolicy Toskanii i mieście Dantego rozgrywa się akcja powieści „Inferno”, w której w głównej roli pojawia się harvardzki profesor historii sztuki i specjalista od symboli Robert Langdon.

Nie bez powodu wspomniałam tutaj włoskiego wieszcza, bowiem to właśnie jego dzieło stanie się tym razem punktem wyjścia do rozwikłania zagadki i uratowania ludzkości przed bronią biologiczną. Wciągająca choć nieskomplikowana lektura – idealna do przeczytania w samolocie w drodze do Włoch.

2. Córka papieża - Dario Fo

Jeśli fascynuje cię historia rodziny Borgiów, sięgnij po książkę włoskiego noblisty Dario Fo pt. „Córka papieża„. Książka opowiada historię Lukrecji Borgii, córki kardynała Rodrigo de Borgii, późniejszego papieża Aleksandra VI.

Jak wiadomo, Lukrecja Borgia była jedną z luksusowych kurtyzan na dworze. i stała się symbolem rozbuchanych żądz erotycznych i rozwiązłego stylu życia. W swojej powieści, Dario Fo staje w obronie Lukrecji, ukazując ją jako kobietę uwikłaną w okrutną grę ojca i odważną, a nie tylko jako femme fatale, czym wyróżnia się na tle innych narracji o tej postaci historycznej.

3. Rada egipska - Leonardo Sciascia

Leonardo Sciascia to kolejny autor, który akcje swoich powieści lokował we Włoszech. Sycylijczyk z pochodzenia, był autorem powieści mocno osadzonych w realiach i historii rodzimej wyspy, a w jego narracji nierzadko królowała ironia i metafora, które zręcznie oplatał wokół kryminalnych intryg.

Rada egipska” to jedna z pierwszych powieści Sciasci. Jej fabuła oparta jest na prawdziwych wydarzeniach, które miały miejsce na Sycylii w XVIII wieku. To historia wielkiego oszustwa autorstwa mnicha Giuseppe Velli, który falsyfikuje dawne muzułmańskie dokumenty, oraz równoległej intrygi mającej na celu przekształcenie Sycylii w republikę.

Mistrzowskie połączenie powieści historycznej i inteligentnego kryminału sprawiają, że nie tylko miłośnicy sycylijskich klimatów będą rozkoszować się tą lekturą.

4. Dom Gucci - Sara Gay Forden

Jeśli widziałeś już film Ridleya Scotta „Dom Gucci”, czas w końcu sięgnąć po książkę, na której podstawie powstał. To zdecydowanie pozycja we włoskim klimacie. „Dom Gucci” Sary Gay Forden opowiada historię słynnego domu mody, który na początku lat 90. stanął u progu bankructwa z powodu złych decyzji Maurizia Gucciego i jego zamiłowania do ekstrawagancji.

Dwa lata później Maurizio został zastrzelony, a jego byłą żonę, Patrizię Reggiani Martinelli, skazano na 29 lat więzienia za zorganizowanie morderstwa. Książka doskonale przywołuje motyw namiętności prowadzącej do zbrodni, jednocześnie we wciągający sposób opowiadając historię marki Gucci.

5. Anioły i demony - Dan Brown

Kolejna pozycja z cyklu powieści sensacyjnych z włoskim pejzażem w tle. „Anioły i demony” Dana Browna to propozycja wycieczki po Rzymie z dużą dawką adrenaliny.

Główni bohaterowie – znany z innych powieści autora naukowiec i specjalista od symboli Robert Langdon oraz córka zamordowanego fizyka Vittoria Vetra – ścigają się z czasem, usiłując uratować kolejnych brutalnie mordowanych kardynałów i zapobiec wysadzeniu w powietrze Watykanu. A w tle tajemnicze bractwo iluminatów i… zabytki Rzymu.

6. Medyceusze. Rodzina u władzy - Matteo Strukul

Coś dla fanów serialu „Medyceusze: Władcy Florencji”, ale nie tylko. „Medyceusze. Rodzina u władzy” to pierwsza powieść historyczna z serii autorstwa Matteo Strukula. Rozpoczyna się właściwie tak samo jak serial: oto umiera potężny bankier Giovanni de’ Medici, a jego miejsce zajmują spadkobiercy – synowie Cosimo i Lorenzo.

Bracia będą musieli stoczyć walkę o władzę, którą niełatwo jest utrzymać w mieście, gdzie wielkie rody możnych rywalizują o to, kto przejmie pałeczkę pierwszeństwa i wyeliminuje rywali. Tłem dla wydarzeń jest rozbudowa Florencji z jej najwspanialszym, ufundowanym przez Medyceuszy, dziełem – kopułą katedry Santa Maria del Fiore.

7. Genialna przyjaciółka - Elena Ferrante

Genialna przyjaciółka” to pierwszy tom cyklu neapolitańskiego Eleny Ferrante, który bezdyskusyjnie podbił amerykański rynek wydawniczy, a następnie serca czytelników na całym świecie. Z czasem powstała jego świetna serialowa ekranizacja. Smaczku dodaje fakt, że do dziś tożsamość pisarki pozostaje nieznana.

To niezwykła opowieść o przyjaźni dwóch kobiet, która zaczyna się w latach 50. w biednej dzielnicy Neapolu. Elena i Lila są swoimi kompletnymi przeciwieństwami. Ich odmienne losy splatają się jednak na całe życie, a kolejne, często skrajnie trudne doświadczenia jeszcze bardziej wzmacniają ich skomplikowaną więź.

Twórczość Eleny Ferrante to piękne portrety psychologiczne kobiet na różnych etapach ich życia, a także wnikliwa analiza różnic kulturowych pomiędzy mieszkańcami różnych regionów we Włoszech i przedstawicielami różnych klas. Jeśli chcesz kupić całą tetralogię Ferrante, kliknij tutaj.

8. Jedz, módl się i kochaj - Elizabeth Gilbert

Jedz, módl się i kochaj” to autobiograficzna opowieść Elizabeth Gilbert, która powodowana kryzysem emocjonalnym po rozwodzie postanawia wyruszyć w oczyszczającą podróż po świecie. Choć znaczna część jej wyprawy skupia się na Azji, to jednym z celów podróży były też Włochy.

W tej historii o poszukiwaniu duchowego odnowienia i miłości autorka pokazuje czytelnikowi, co może się zdarzyć, kiedy bierzemy odpowiedzialność za zadowolenie z własnego życia. Na podstawie tej książki powstał również film z Julią Roberts i Javierem Bardemem w rolach głównych.

9. Gomorra - Roberto Saviano

A oto klasyk reportażu, który znacząco przyczynił się do włączenia tego gatunku w kanon literatury wysokiej. Mowa tu o Roberto Saviano i jest najgłośniejszej książce pt. „Gomorra”. To wciągająca pozycja, która światową sławę zyskała dodatkowo dzięki ekranizacjom, w tym serialowej, mającej rzesze fanów.

Nie znajdziemy tu tej samej fikcyjnej fabuły, co w serialu, ale uważne obserwacje autora, który postanowił przeprowadzić niezwykle niebezpieczną wiwisekcję neapolitańskiego świata przestępczego. Symboliczny tytuł z jednej strony nawiązuje do biblijnego zepsutego miasta, z drugiej – do kamorry czyli mafii w Neapolu.

Lektura jest naprawdę wstrząsająca i polecam ją czytelnikom o mocnych nerwach. Na odbiorcę dodatkowo wpływa świadomość, że autor od momentu opublikowania książki jest pod ochroną i regularnie musi zmieniać miejsce zamieszkania.

10. Kształt wody - Andrea Camilleri

Kształt wody” to powieść kryminalna autorstwa Andrei Camillerego, ojca włoskiego kryminału, osadzona w malowniczym miasteczku Vigata na Sycylii, gdzie toczy się akcja większości powieści z komisarzem Montalbano w roli głównej. Jest to pierwszy tom z całej serii z tym bohaterem.

Spokój miasteczka, które rządzi się własnymi prawami i relacjami między mieszkańcami, burzy zbrodnia – umiera lokalna osobistość, inżynier Luparello. Zdaniem biegłych, przyczyną śmierci był atak serca spowodowany „przedawkowaniem” uciech erotycznych. Komisarz Montalbano prowadzi śledztwo, a w międzyczasie odkrywa coraz to nowe, niespodziewane tropy.

11. Tamte dni, tamte noce - André Aciman

Tamte dni, tamte noce” stały się głośną powieścią po ekranizacji z 2017 roku. Powieść rozgrywa się we Włoszech, gdzie 17-letni Elio spędza wakacje w XVII-wiecznej willi wraz z rodzicami – szanowanym amerykańskim profesorem i włoską tłumaczką.

Sielankową atmosferę przerywa przyjazd amerykańskiego stypendysty, Olivera, który prosi ojca Elio o pomoc w napisaniu doktoratu. Między chłopakiem a Oliverem rodzi się gorący romans, a Elio odkrywa przy nim swoją seksualność. Namiętności towarzyszą, jak to często bywa, konflikty i rozterki, a miłość, zanim na dobre się rozwinie, kończy wyjazd Olivera.

12. Kapelusz cały w czereśniach - Oriana Fallaci

Kapelusz cały w czereśniach” to wielopokoleniowa saga autorstwa słynnej włoskiej reportażystki Oriany Fallaci, która ukazuje dzieje jej rodziny. Książka, wydana pośmiertnie, to opowieść o miłości, zdradzie, namiętnościach, narodzinach i śmierci. Przenosi nas przez wieki, a tłem dla historii są Włochy i rodzinna Florencja.

Jak można się domyślić, tłem dla historii o rodzie Fallaci są przemiany społeczno-kulturowe Włoch, a książka stanowi swoisty hołd dla ojczyzny pisarki. Książka jest tak wciągająca, że czytelnik nawet nie poczuje, kiedy przebrnął przez całe 850 stron!

13. Rodzina Borgiów - Mario Puzo

Rodzina Borgiów” to powieść autorstwa Mario Puzo, twórcy „Ojca chrzestnego”, która opowiada o papieżu Aleksandrze VI i jego rodzinie. Autor pracował nad nią przez ponad dwadzieścia lat, a po jego śmierci w 2001 roku została ukończona przez wieloletnią przyjaciółkę autora, Carol Gino.

Książka przenosi nas w realia Włoch przełomu XV i XVI wieku, gdzie na tle barwnego zgiełku włoskiego renesansu rozgrywa się partia śmiertelnej gry. Stawką tej gry jest władza nad centrum świata – Rzymem. Opowieść ta ukazuje korupcję, chciwość, zdradę i grzech, a także początki włoskiej mafii, sięgające XV wieku i… papieskiego urzędu.

14. Tajemnica Montefeltra - Marcello Simonetta

Tajemnica Montefeltra” to pierwszy tom serii „Medyceusze”, której autorem jest Marcello Simonetta. W tej doskonale udokumentowanej powieści, którą czyta się jak najlepszy thriller historyczny, autor rozwiązuje jedną z największych zagadek renesansu. Wydobywa na światło dzienne prawdę ukrytą w pewnym zaszyfrowanym liście, którego adresatem był papież Sykstus IV.

Akcję książki otwiera tzw. spisek Pazzich, kiedy to podczas mszy we florenckiej katedrze został przeprowadzony zamach na Wawrzyńca i Juliana Medyceuszy. Autor wnikliwie analizuje, co stało za dworskimi intrygami, a także, co zainteresuje miłośników sztuki, poświęca sporo uwagi freskom w Kaplicy Sykstyńskiej.

15. Ulicznicy - Pier Paolo Pasolini

Ulicznicy” to przede wszystkim obraz przedmieść powojennego Rzymu. Książka, napisana przez Piera Paolo Pasoliniego, przenosi nas w czasie i ukazuje życie grupy młodych chłopców, często jeszcze dzieci, którzy żyją na pograniczu prawa. Nie chodzą do szkoły ani nie pracują, utrzymują się z drobnych kradzieży lub prostytucji.

Tytułowi „ragazzi di vita„, czyli rzymscy ulicznicy, wpisują się w bliski autorowi mit „barbarzyńskiej niewinności”. Pasolini, przyszły reżyser, śledzi ich poczynania, a powieść jest składem luźno powiązanych epizodów, obrazków z życia przedmieść. To hołd dla całej klasy społecznej, której grozi zapomnienie.

Mam nadzieję, że znalazłeś na mojej liście książek z Włochami w tle lekturę, która szczególnie cię zafrapowała i po którą zapragniesz sięgnąć. Polecam ci również zajrzeć do artykułu Książki o Włoszech, gdzie znajdziesz jeszcze więcej propozycji o historii i kulturze naszego ulubionego kraju 🙂

5/5 - (1 vote)

Spotkajmy się w Warszawie!
Organizujemy wydarzenia w Warszawie dla miłośników Włoch. Chciałbyś wziąć udział? Jeśli tak, dołącz do grupy 'Amici di Italia Po Polsku' i bądź na bieżąco! :)
Spotkajmy się w Warszawie!
Organizujemy eventy w Warszawie dla miłośników Włoch. Chcesz wziąć udział? Jeśli tak, zostaw nam swój kontakt i bądź na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami! :)
PODZIEL SIĘ
Jestem absolwentką italianistyki i historii sztuki. Mieszkam w Warszawie i interesuję się kulturą i literaturą włoską. Kocham organizować podróże do Włoch i zawsze służę radą w kwestiach turystycznych i językowych :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here