Lekcje włoskiego online: najlepsze serwisy i cenne porady

0
3538
lekcje włoskiego online

Nauka języka włoskiego przez Internet otwiera nam niemal nieograniczone możliwości. Możemy korzystać zarówno ze specjalnych oprogramowań i aplikacji, w tym takich, które oferują kompletne kursy włoskiego, jak i lekcji indywidualnych lub grupowych z lektorem.

W dzisiejszym wpisie omówię lekcje włoskiego online – to, jak wyglądają, gdzie ich szukać, czy mogą być darmowe i czy są lepsze od lekcji stacjonarnych.

Mówiąc „lekcje włoskiego online” mam na myśli przede wszystkim tradycyjne spotkania z nauczycielem, rodzaj korepetycji z włoskiego, ale za pośrednictwem wideorozmów, co nie ogranicza nas w wyborze wyłącznie do naszego miejsca zamieszkania.

Niemniej jednak we wpisie uwzględniłam również inne formy nauczania, zwłaszcza te, które są za darmo i mogą zastąpić nam indywidualne lekcje.

Lekcje włoskiego online: gdzie je znaleźć?

Szukając ofert lekcji włoskiego, możemy korzystać z różnych baz. Wiele osób znajduje nauczyciela z polecenia lub po prostu zapisuje się do szkoły językowej, która proponuje lekcje włoskiego online.

Niektórzy lektorzy ogłaszają się również w mediach społecznościowych, mogą mieć też swój fanpage czy grupę dedykowaną uczniom lub bloga. Przebić się z ofertą jest bowiem trudno i na pewno warto z siebie dużo dać, by dobrze się zareklamować.

Dla osób poszukujących lekcji włoskiego online niezwykle użyteczne są serwisy, które zbierają różnych nauczycieli, zarówno profesjonalnych lektorów, jak i zwykłych native speakerów i nauczycieli-amatorów.

Poniżej prezentuję 4 serwisy, na których możemy wykupić lekcje włoskiego online.

Pierwszym z nich jest Italki, recenzowany w tym wpisie. Kolejnym jest Preply, który działa na podobnych zasadach. Następnie mamy Busuu – aplikację, o której pisałam tutaj, oferującą również lekcje online z lektorem.

Na końcu znalazł się znany wielu polski serwis E-korepetycje, na którym swoje oferty mogą zamieszczać nauczyciele z różnych dziedzin.

1. Italki

Italki (oficjalna strona tutaj) to platforma, posiadająca również swoja aplikację na smartfony, która na pierwszy rzut oka przypomina tablicę ogłoszeniową dla nauczycieli języków obcych z różnych krajów. W serwisie swoje oferty zamieszcza ponad 10.000 lektorów, a wybór dostępnych języków jest ogromny. Jednak Italki posiada dużo bardziej zaawansowane funkcje.

italki promo code

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że choć na Italki lekcje mogą oferować zarówno nauczyciele certyfikowani, jak i lektorzy i native speakerzy ze społeczności platformy, to każdy kto zamieszcza tam swoje ogłoszenie, musi przejść weryfikację i rodzaj rekrutacji. Oznacza to, że tylko najbardziej doświadczone osoby zostaną przyjęte do grona nauczycieli na Italki.

Ogłoszenie każdego z lektorów składa się przede wszystkim z krótkiej autoprezentacji w formie wideo, która musi spełniać pewne określone kryteria. Ponadto mamy wgląd do opinii i ocen innych użytkowników, cennika i szczegółów oferty (języków, poziomów, rodzajów lekcji). Niektórzy nauczyciele mogą przygotować nas do specjalistycznych egzaminów czy udzielać lekcji np. z języka biznesowego.

italki nauczyciele

Założenie konta na Italki jest bezpłatne. Po zakończeniu rejestracji możemy zarezerwować lekcję z nauczycielem – wybieramy typ lekcji, jej długość (pierwsza lekcja może być próbna – krótsza i tańsza) i zapisujemy się w grafiku. Opłacamy lekcję i gotowe. Może się ona odbyć na Skype lub za pośrednictwem innych proponowanych programów.

Zaletą Italki jest z pewnością łatwość korzystania, przejrzystość oraz niezwykle szeroka, a przy tym wiarygodna oferta. Rozpiętość cen pozwala znaleźć lekcje na każdą kieszeń, nawet z doświadczonym lektorem.

2. Preply

Preply (tu oficjalna strona) to, jak wspominałam, serwis działający na podobnych zasadach, co Italki. Oferuje korepetycje z różnych języków obcych online, z nauczycielami z całego świata. Znajdziemy tu zarówno native speakerów, jak i dyplomowanych lektorów (ich profile są weryfikowane), a lekcje samego języka włoskiego oferuje obecnie aż 299 nauczycieli.

lekcje włoskiego online preply

Struktura ogłoszeń na Preply wygląda podobnie jak na Italki. Każdy lektor zamieszcza krótki filmik z autoprezentacją, przedstawia swój cennik i ofertę językową. Możemy zarezerwować krótszą i tańszą lekcję próbną, a jeśli nie będziemy nią usatysfakcjonowani, Preply pomoże nam znaleźć innego nauczyciela i pokryje koszty kolejnej próbnej lekcji (lub zwróci koszt odbytej lekcji).

Zaletą Preply jest również to, że zawiera narzędzie do porządkowania swojej nauki i obserwowania postępów. Dzięki temu możemy wyznaczać sobie cele, usystematyzować nasz indywidualny program nauczania i lepiej się motywować, widząc ile procent materiału zdołaliśmy już opanować w czasie lekcji.

korepetycje włoski preply

Wprawdzie lektorzy na Preply nie mają zwykle tak wielu opinii, co na Italki, z serwisu korzysta się bardzo przyjemnie i na pewno warto przejrzeć opublikowane na nim ogłoszenia. Oferty prezentują się bardzo profesjonalnie, wielu lektorów proponuje naukę więcej niż jednego języka, a ceny są zróżnicowane i podobne jak na Italki.

3. Busuu

Busuu (kliknij tutaj, żeby przejść do strony) znany jest miłośnikom nauki języków obcych przede wszystkim jako aplikacja, na której dostępne są różne kursy od poziomu A1 do B2. Każdy z takich kursów składa się z tematycznych lekcji, w których oprócz gramatyki i słownictwa możemy ćwiczyć wymowę, wypowiedzi pisemne i ustne – a to dzięki społeczności native speakerów, którzy sprawdzają nasze wypociny i odsyłają komentarz zwrotny.

busuu cena

To faktycznie sprawia, że kurs na Busuu wygląda trochę jak lekcje włoskiego online w szkole językowej (szczególnie, że możemy się uczyć w parze z językiem polskim, co należy do rzadkości!). Ale jeśli szukamy indywidualnych korepetycji z włoskiego z lektorem na podobnych zasadach, co na Italki i Preply, tu też je znajdziemy.

Nie każdy wie, że Busuu do swojej oferty włączyło również lekcje online z nauczycielem. Na stronie wykupujemy albo pojedynczą lekcję, albo pakiet 3 lub 5. Następnie możemy wybrać nauczyciela – tu również lektorzy są sprawdzeni i zamieszczają wideo z autoprezentacją.

busuu ceny

Lekcje prywatne na Busuu trwają pół godziny i niestety nie należą do najtańszych – ceny dyktuje serwis czyli działa to inaczej niż w przypadku dwóch poprzednich stron. Dla użytkowników Premium jest zniżka, ale w zależności od pakietu cena 30-minutowej lekcji wynosi i tak od 45 do 57,99 zł. Jeśli jednak korzystasz już z Busuu i masz tam konto Premium, myślę, że warto od czasu do czasu podstawowy kurs uzupełnić indywidualną lekcją.

4. E-korepetycje

Na końcu postanowiłam krótko opisać serwis E-korepetycje. Nie jest to jednak platforma zapewniająca całkowitą obsługę rezerwacji i opłaty za lekcje, ale rodzaj tablicy ogłoszeniowej dla korepetytorów. Lekcje prowadzone są z różnych przedmiotów, wśród których są oczywiście języki obce. Nietrudno trafić tu na nauczyciela języka włoskiego.

Jak można się spodziewać, znajdziemy tu zarówno oferty profesjonalnych nauczycieli pracujących również w szkołach językowych, jak i nauczycieli-amatorów, czy native speakerów. Oferty pochodzą z różnych miast, ale większość nauczycieli proponuje też lekcje włoskiego online.

e korepetycje włoski

Im więcej dany nauczyciel zamieszcza informacji o sobie, tym łatwiej mu pozyskać klientów. Ogłoszenie ma nie tylko formę autoprezentacji i oferty zawierającej zakres usług, grafik i cennik, ale i w pewnym sensie CV – nauczyciele dzielą się informacjami o swoim doświadczeniu zawodowym. Poniżej każdej oferty można znaleźć opinie uczniów.

E-korepetycje pozwalają w łatwy sposób znaleźć kontakt do potencjalnego nauczyciela. Na stronie udostępniony jest telefon lub mail, namiary na Skype, a możemy też skorzystać z formularza kontaktowego.

Lekcje włoskiego online za darmo

Jeśli szukasz lekcji włoskiego online za darmo, zapewne domyślasz się, że będziesz musiał za nie zapłacić jakoś inaczej. W tym celu w różnych sieciach społecznościowych prywatne osoby zostawiają ogłoszenia typu skill share czyli wymiany umiejętności.

Jeśli znasz inny język obcy albo posiadasz jakąś umiejętność, której mógłbyś nauczyć drugą osobę, może ci się udać wymienić ją na naukę włoskiego. Jasne, znalezienie pary czyli kogoś, kto akurat zna włoski i jednocześnie będzie chciał poznać twoje umiejętności, nie będzie najprostsze i wymaga trochę szczęścia.

W kwestii wymian najłatwiej się dogadać z native speakerem, który chce poznać nasz ojczysty język (ewentualnie język angielski czy inny popularny język, którym ty z kolei bardzo dobrze się posługujesz). Takie wymiany językowe dostępne są dzięki różnym aplikacjom. Najpopularniejszą z nich jest Tandem, ale są też inne np. HelloTalk czy Hello Pal.

lekcje włoskiego online za darmo tandem

Od razu jednak uprzedzę, że najszybciej do takich wymian dochodzi między użytkownikami różnych płci. To oczywiście nie musi być wadą, pod warunkiem, że drugi użytkownik nie przekracza pewnych granic w sposób, który nam nie odpowiada. Przy odrobinie szczęścia znajdziemy jednak kogoś, kto będzie miał podobne podejście do nauki, co my. Wtedy możemy zaplanować sobie lekcje na konkretne tematy lub po prostu konwersacje.

Poza tym zawsze warto korzystać z lekcji w formie gotowych kursów online i narzędzi do zapamiętywania słówek. Najlepsze aplikacje do nauki włoskiego recenzowałam w tym wpisie.

Włoski przez Skype: lepszy niż stacjonarnie?

Można się zastanawiać, czy lekcje włoskiego online to dobra alternatywa dla lekcji stacjonarnych. W zasadzie wydaje się, że nie powinno to robić nikomu różnicy, ale tu działa przede wszystkim (jak sądzę) indywidualny czynnik psychologiczny.

Dla wielu osób kurs czy prywatne lekcje stacjonarne są rodzajem hobby, sposobem na spędzanie wolnego czasu. Chcą gdzieś wyjść, pobyć w innej przestrzeni, spotkać się na korytarzu z innymi uczniami i po prostu na żywo wchodzić w interakcję z drugim człowiekiem. Jest to zupełnie uzasadnione, zwłaszcza, jeśli cały dzień spędzamy w biurze przed komputerem.

Lekcje online mają też jednak dużo plusów, których nie sposób pominąć. Przede wszystkim wybór nauczycieli, jak już widziałeś, jest praktycznie nieograniczony, co może być szczególnie istotne jeśli np. mieszka się w małej miejscowości. Zsynchronizowanie grafików też na ogół jest prostsze w przypadku lekcji online.

Jeśli natomiast obawy budzi forma czyli mówiąc krótko, technologia konkurująca z tradycyjnym papierowym podręcznikiem i zeszytem, od razu uspokoję. Lektorzy zdążyli już przywyknąć do prowadzenia lekcji online i wypracowali metody, które czynią taką naukę bardzo przyjemną i bardzo wygodną.

Nadal możesz korzystać z papierowej książki, drukować wysłane przez nauczyciela kserówki i wysyłać mu zadania pisemne. Dodatkowo natomiast wiele programów do prowadzenia rozmów wideo oferuje narzędzia do przeprowadzania lekcji jak wirtualne tablice, notatniki itp., które sprawiają, że nauka wygląda prawie jak „w klasie”.

Mam nadzieję, że w tym wpisie rozwiałam większość twoich wątpliwości dotyczących lekcji włoskiego online i podsunęłam pomysły na znalezienie korepetycji w Internecie, które będą odpowiadać twoim potrzebom i staną się dla ciebie źródłem satysfakcji z nauki tego języka. Zachęcam cię również do przeczytania wpisu o tym, jak uczyć się włoskiego.

5/5 - (6 votes)

Spotkajmy się w Warszawie!
Organizujemy wydarzenia w Warszawie dla miłośników Włoch. Chciałbyś wziąć udział? Jeśli tak, dołącz do grupy 'Amici di Italia Po Polsku' i bądź na bieżąco! :)
Spotkajmy się w Warszawie!
Organizujemy eventy w Warszawie dla miłośników Włoch. Chcesz wziąć udział? Jeśli tak, zostaw nam swój kontakt i bądź na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami! :)
PODZIEL SIĘ
Jestem absolwentką italianistyki i historii sztuki. Mieszkam w Warszawie i interesuję się kulturą i literaturą włoską. Kocham organizować podróże do Włoch i zawsze służę radą w kwestiach turystycznych i językowych :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here