Mediolan: muzea, które warto zwiedzić w stolicy Lombardii

0
28116
mediolan muzea

Jeśli planujesz odwiedzić Mediolan, muzea i galerie znajdujące się w tym mieście obowiązkowo muszą znaleźć się w programie twojej wycieczki.

Mediolan to jedno z najchętniej odwiedzanych włoskich miast. Tydzień mody, festiwale designu, Ostatnia Wieczerza Leonarda, La Scala i spektakularne Duomo przyciągają do stolicy Lombardii tłumy turystów przez cały rok.

W dzisiejszym wpisie przedstawię 12 muzeów i galerii sztuki Mediolanu, które niewątpliwie warto zwiedzić. Znajdą się tu zarówno słynne, obowiązkowe atrakcje, jak i mniej oczywiste propozycje, które z pewnością przypadną do gustu wielbicielom mody, designu, muzyki klasycznej, a nawet piłki nożnej.

Korzystając z okazji, na wstępie zachęcam cię również do lektury innego artykułu poświęconego Mediolanowi, gdzie oprócz atrakcji znajdziesz wskazówki natury gastronomicznej oraz bazę noclegową.

Mediolan: muzea, które musisz odwiedzić

Przejdźmy zatem od razu do naszego rankingu. Przekonasz się, że muzea to jeden z ważniejszych powodów, dla których warto wpaść do Mediolanu. Ich zróżnicowanie oraz bogate kolekcje zadowolą każdego: od znudzonego turysty po konesera sztuki.

1. Pinacoteca di Brera

Zestawienie zacznijmy od najważniejszych i najcenniejszych zbiorów sztuki, jakie znajdują się w Mediolanie. Pinacoteca di Brera to prawdziwa perełka, nie tylko na mapie Lombardii, ale i całych Włoch.

mediolan pinacoteca di brera

Już po wejściu, na otoczonym kolumnadą dziedzińcu zabytkowego Palazzo di Brera, powita nas pomnik Napoleona dłuta słynnnego klasycystycznego rzeźbiarza Antonia Canovy. Ale dalej jest jeszcze lepiej…

Kolekcja malarstwa obejmuje zarówno dzieła dawnych mistrzów, jak Rafael Santi, Piero della Francesca, Caravaggio i Andrea Mantegna, jak i przedstawicieli nowszych prądów: Amedeo Modiglianiego czy futurysty Umberto Boccioniego. Nawet orientując się bardzo pobieżnie w świecie sztuki, zdołasz z pewnością rozpoznać wiele dzieł.

Standardowy bilet kosztuje 15 €, ulgowy – 10 €, ale galeria oferuje wiele korzystnych zniżek i promocji. Warto wiedzieć, że do 18 roku życia wstęp jest bezpłatny, od 18 do 25 wynosi tylko 2 €, a po 65 roku życia symboliczne 1 €. Do tego są opcje biletów rodzinnych i grupowych oraz bilet za 3 € dla wszystkich w trzeci czwartek miesiąca.

Dodatkowo od niedawna bilet do Pinacoteca di Brera nie jest tylko jednorazowy. To tak naprawdę 3-miesięczny abonament, który pozwala nam na nielimitowaną liczbę wizyt w tym okresie. A jeśli tylko czas na to pozwoli, jestem pewna, że skusisz się na ponowne odwiedziny!

Najbliższe stacje metra to Lanza i Montenapoleone, ale bez trudu w kilka minut dostaniemy się tam na piechotę z Castello Sforzesco lub Galerii Wiktora Emanuela II. Poniżej możesz zarezerwować wycieczkę z przewodnikiem: 2-godzinne zwiedzanie galerii i spacer po okolicy.

2. Ostatnia wieczerza

Choć to nie do końca muzeum, Ostatnia wieczerza Leonarda da Vinci musiała znaleźć się na mojej liście. Dzieło to przyciąga bowiem równie wielu zwiedzających co zajmująca kilka sali wystawowych galeria.

mediolan ostatnia wieczerza

Fresk znajduje się w klasztornym refektarzu (jadalni mnichów), przy kościele Santa Maria delle Grazie. Ta lokalizacja miała powodować, że duchowni mieli wrażenie spożywania posiłków razem z Chrystusem i jego apostołami.

Słynne malowidło doczekało się wielu interpretacji, a wśród odwiedzających turystów na pewno są też fani powieści „Kod Leonarda da Vinci” Dana Browna. W książce zwrócono uwagę na tajemniczą dłoń trzymającą nóż oraz postać św. Jana, mającą niewieście rysy, w której upatrywano Marii Magdaleny.

Przyszłość dzieła niestety stoi ciągle pod znakiem zapytania. Leonardo da Vinci, nie ujmując mu talentu, nie opanował do perfekcji sztuki fresku, a dzieło sztuki to również warsztat technologiczny. W rezultacie konserwacja Ostatniej wieczerzy jest prawdziwym utrapieniem, a malowidło z roku na rok jest coraz mniej czytelne.

Bilet kosztuje 15 €, ale dla osób do 25 roku życia tylko 2 € + 2 € za rezerwację. Musimy się zjawić na miejscu co najmniej 30 minut wcześniej, żeby odebrać wejściówki. Kościół Santa Maria delle Grazie znajduje się między stacjami metra Conciliazione, Sant’Ambrogio i Cairoli Castello.

3. Duomo i Muzeum katedralne

Duomo czyli katedra znajdująca się na Piazza Duomo, to najwspanialszy zabytek Mediolanu, będący w czołówce najbardziej zachwycającej architektury sakralnej Włoch, obok Bazyliki św. Piotra czy Santa Maria del Fiore we Florencji. Choć Włochy nie słyną z gotyckiej architektury, Duomo jest z pewnością jej wybitnym przykładem.

mediolan duomo

Trudno opisać wrażenie po wejściu do tej budowli. Półmrok, chłód bijący od murów, niosące się echo, pnące się w górę podpory i odległe sklepienie sprawiają, że wizyta w Duomo staje się przeżyciem niemal mistycznym. Katedra jest olbrzymia, a wchodząc do środka, jeszcze silniej odbieramy jej skalę.

Oprócz samej katedry dla zwiedzających dostępne są dwa baptysteria oraz krypta św. Karola Boromeusza, gdzie spoczywają jego relikwie. Ponadto na miejscu znajduje się muzeum katedralne – Museo del Duomo – a także istnieje możliwość wejścia schodami lub wjechania windą na dach budowli.

Część atrakcji jest bezpłatna, wejście do katedry kosztuje 3 €, a w ofercie znajdują się różne opcje biletów łączonych. Aby dojechać na miejsce, wystarczy wysiąść na stacji metra Duomo. Poniżej natomiast możesz zarezerwować wejście do katedry, Museo del Duomo oraz na taras widokowy.

4. Castello Sforzesco

Kolejnym miejscem na naszej liście jest zamek władającego Mediolanem rodu Sforzów czyli Castello Sforzesco. To tak naprawdę nie jedno muzeum, ale cały kompleks, dlatego na jego zwiedzanie warto sobie zarezerwować trochę więcej czasu.

mediolan castello sforzesco

W Castello Sforzesco znajdują się Muzeum Sztuki Antycznej, Pinakoteka, Muzeum Egipskie, Muzeum Sztuki Użytkowej, Muzeum Instrumentów Muzycznych oraz Muzeum Prehistoryczne. Najbardziej cennym eksponatem w kolekcji jest ostatnia rzeźba Michała AniołaPietà Rondanini – dzieło nieukończone i przez to jeszcze bardziej zagadkowe.

W pierwszy i trzeci wtorek miesiąca wstęp do zamku jest bezpłatny. Na darmowy bilet mogą liczyć też m.in. osoby poniżej 18 roku życia (te w wieku 18-25 kupują bilet ulgowy). Wstęp kosztuje 10 € bez zniżek.

Po wizycie w zamku warto przejść się na spacer do przylegającego Parco Sempione. Aby dotrzeć do Castello Sforzesco, który mieści się w centrum Mediolanu, wystarczy wysiąść na stacji Cairoli (czerwona linia). Stąd też na piechotę dostaniemy się do Ostatniej wieczerzy.

5. Pinacoteca Ambrosiana

Kolejnym chętnie odwiedzanym ze względu na swoje znakomite zbiory muzeum jest kompleks Palazzo dell’Ambrosiana, w którego skład wchodzi Pinacoteca Ambrosiana, a także Biblioteca Ambrosiana i Accademia Ambrosiana.

mediolan ambrosiana

W zbiorach pinakoteki znajdują się przede wszystkim dzieła włoskich mistrzów: Tycjana, Caravaggia czy Botticellego. Gwoździem programu jest będący w posiadaniu biblioteki Kodeks Atlantycki Leonarda da Vinci. Księga ta jest zbiorem rysunków i notatek renesansowego geniusza. Znajduje się w niej m.in. projekt słynnej maszyny latającej.

Bilet normalny kosztuje od 15 do 20 €, ale przewidziane są też zniżki dla młodszych osób, studentów, nauczycieli czy emerytów. Wizyta w tym miejscu na pewno cię nie rozczaruje, o ile nie podróżujesz z małymi dziećmi.

Palazzo dell’Ambrosiana znajduje się w pobliżu Duomo, wystarczy więc wysiąść z metra na stacji Duomo lub Cordusio. Wizyta nie jest czasochłonna i możesz pogodzić ją ze zwiedzaniem pobliskich atrakcji.

6. Muzeum Sztuki Nowoczesnej

W tym punkcie chciałabym przedstawić tak naprawdę nie jedno, ale dwa muzea. Są to galerie sztuki nowoczesnej i współczesnej: Galleria d’Arte Moderna oraz Museo del Novecento. Pierwsza z nich prezentuje zbiory sztuki XIX wieku, natomiast druga, jak sama nazwa wskazuje – XX wieku.

Galleria d'arte moderna muzea mediolan

Kolekcje skoncentrowane są przede wszystkim na sztuce włoskiej, ale nie tylko. W Galleria d’Arte Moderna oprócz dzieł choćby Modiglianiego, znajdziemy również prace sygnowane przez Picassa, van Gogha czy Cézanne’a.

Najwięcej dzieł przedstawicieli awangardy międzynarodowej oraz sztuki współczesnej znajdziemy w Museo del Novecento. Na uwagę zasługuje kolekcja dzieł włoskich futurystów z odlewem Jedynej formy ciągłości w przestrzeni Umberto Boccioniego na czele.

Galleria d’Arte Moderna znajduje się przy Via Palestro, a wstęp kosztuje maksymalnie 5 € (pierwszy i trzeci wtorek miesiąca po 14:00 za darmo). Museo del Novecento znajduje się w pobliżu stacji metra Duomo, a wstęp do niego standardowo kosztuje 10 €.

7. Muzeum Leonarda da Vinci

Kończąc listę wystaw w Mediolanie poświęconych Leonardo da Vinci, zatrzymajmy się jeszcze na chwilę na dedykowanych mu ekspozycjach. Jeśli bowiem szukasz muzeum Leonardo da Vinci w Mediolanie, musisz wiedzieć, że trafisz najprawdopodobniej na dwa obiekty.

muzeum leonarda da vinci mediolan

Pierwszym z nich jest Narodowe Muzeum Nauki i Technologii im. Leonardo da Vinci, mieszczące się przy Via San Vittore. To nowoczesne i ciekawe muzeum, zarówno dla młodszych, jak i starszych zwiedzających. Jedną z atrakcji jest duża galeria Leonarda da Vinci, poświęcona jego wynalazkom.

Druga wystawa nosi nazwę Leonardo3 Museum i mieści się w okolicy La Scali i Galleria Vittorio Emanuele. To multimedialna ekspozycja prezentująca m.in. modele wynalazków. Trudno powiedzieć, która z wystaw jest bardziej atrakcyjna, ale fanom Leonarda polecam obie.

8. Muzeum La Scala

Najsłynniejsza na świecie scena operowa jest otwarta nie tylko dla widzów przedstawień, ale i dla chcących zwiedzić budynek i muzeum teatralne. La Scala wita w swoich progach operowe gwiazdy, ale i turystów.

mediolan la scala

Niepozorna z zewnątrz La Scala znajduje się w pobliżu Galleria Vittorio Emanuele, po przeciwnej stronie w stosunku do Duomo. Przy tak dogodnej lokalizacji wprost trudno byłoby pominąć to miejsce.

Kupując bilet wstępu, możemy nie tylko zwiedzić muzeum i jego ekspozycję, ale także same wnętrza teatru i zobaczyć z loży na własne oczy wspaniałą scenę La Scali. W czasie wycieczki może ci towarzyszyć przewodnik:

9. Muzeum AC Milan

Moją listę zamyka muzeum, które być może skusi fanów piłki nożnej. Muzeum AC Milan (Casa Milan) powinien odwiedzić każdy kibic klubu AC Milan.

muzeum ac milan

Wystawa jest naprawdę duża i atrakcyjna. Jest tu mnóstwo elementów multimedialnych, nagrań, dotykowych ekranów, pamiątek i trofeów. To sprawia, że wizyta w muzeum będzie udanym spędzeniem wolnego czasu zarówno dla starszych, jak i dla młodszych.

Muzeum znajduje się przy Via Aldo Rossi, przy stacjach metra Lotto i Portello. Normalny bilet wstępu kosztuje 15 €.

10. Muzeum Iluzji

Muzeum Iluzji nie należy może do klasycznych atrakcji Mediolanu, ale nie przeszkadza mu to cieszyć się wyjątkową popularnością wśród turystów. To miejsce typowo rozrywkowe, z którego na pewno wyniesiesz sporo fotograficznych pamiątek.

mediolan muzeum iluzji

Kolejne pomieszczenia zaprojektowane są tak, żeby kompletnie zdezorientować twój mózg. Nigdy nie będziesz pewien, czy to, co widzisz, to prawda, czy tylko iluzja. Wymiary i kierunki będą ci się mieszać, przez co doświadczysz niesamowitych wrażeń.

Do tego muzeum koniecznie zabierz ze sobą aparat fotograficzny. To doskonałe miejsce dla aktywnych użytkowników Instagrama, którzy chcą sobie zrobić niepowtarzalne selfie.

11. Muzeum designu

Mediolan to nie tylko stolica mody, ale i designu. To tu odbywa się międzynarodowe Triennale poświęcone w dużej mierze właśnie wzornictwu. Wielbicielom tej dziedziny polecam mój artykuł o włoskim designie oraz muzeum ADI Design Museum przy Piazza Compasso d’Oro w Mediolanie.

muzeum designu mediolan

Dla wyjaśnienia Compasso d’Oro to prestiżowa włoska nagroda wręczana najlepszym projektantom rzemiosła artystycznego i designu. Część ekspozycji muzeum jest poświęcona właśnie tej nagrodzie i jej laureatom.

Poza tym w salach wystawowych będziemy mogli podziwiać najbardziej kultowe designerskie przedmioty. Dla wielbicieli mody i trendów wnętrzarskich wizyta w muzeum powinna być czystą przyjemnością.

Wstęp kosztuje 12 € i upoważnia do zwiedzenia wszystkich wystaw, w tym czasowych. Do muzeum dojedziemy metrem – trzeba wówczas wysiąść na stacji Monumentale (M5) lub Garibaldi FS (M2).

12. Muzeum mody – Palazzo Morando i Armani Silos

Wiedząc, że Mediolan to stolica mody, oczekujemy, że mieści się w nim również jakieś muzeum mody. Aby zobaczyć ekspozycję związaną z historią ubioru, musimy udać się do Palazzo Morando na wystawę Costume Moda Immagine.

muzeum mody mediolan

Muzeum podzielone jest na dwie części. W pierwszej znajduje się pinakoteka, czyli zbiory malarstwa, głównie wedutowego (pejzaże miejskie), gdzie na obrazach możemy przyjrzeć się, jak ubierali się m.in. mieszkańcy Mediolanu w przeszłych epokach.

Podejrzewam, że jednak bardziej interesująca jest druga część ekspozycji, gdzie wystawione są wybrane ubiory z ogromnej kolekcji muzeum (co jakiś czas eksponaty są zmieniane). Jest to oczywiście niewielki procent zbiorów, które w wersji wirtualnej można obejrzeć tutaj.

Muzeum znajduje się przy Via Sant’Andrea, w pobliżu stacji metra San Babila (M1) i Montenapoleone (M3). Na koniec dobra wiadomość: wstęp jest darmowy i nie wymaga rezerwacji!

Armani/Silos to z kolei płatna wystawa strojów zaprojektowanych przez dom mody Armani. Jeśli chcemy zobaczyć naprawdę sporo eksponatów z dziedziny alta moda, powinniśmy udać się na Via Bergognone. Bilet wstępu kosztuje 12 €.

Zwiedzanie muzeów w Mediolanie: wskazówki

Planując zwiedzanie w Mediolanie, dobrze przestudiuj mapę miasta. Nie jest ono duże, a komunikacja publiczna działa tam naprawdę dobrze. Wiele atrakcji znajduje się w odległości, którą bez problemu pokonasz na piechotę. Wystarczy poświęcić chwilę, przeanalizować godziny otwarcia i lokalizację, by zaplanować idealną wycieczkę.

Jak widzisz wstęp do większości muzeów w Mediolanie jest płatny. Jeśli planujesz aktywny, intensywny pobyt w tym mieście, dobrym pomysłem może być zakup MilanoCard. To karta turystyczna ważna przez 1, 2 lub 3 dni, w cenie od 11 do 19,5 €.

Karta pozwala na bezpłatne korzystanie z transportu publicznego (normalnie bilet dobowy kosztuje 7 €), zawiera darmowy drink oraz darmowe lub ulgowe bilety wstępu do muzeów. Dla przykładu posiadacze karty wejdą na wystawy związane z Leonardem da Vinci ze zniżką od 25 do 50%.

Jeszcze lepszą opcją natomiast wydaje się Abbonamento Musei Lombardia. To rodzaj karty upoważniającej do wstępu do w zasadzie wszystkich muzeów w Mediolanie. Kosztuje maksymalnie 45 € i możesz z niej korzystać przez okrągły rok.

Polecam również przyjrzenie się różnym pakietom biletów. Na stronie Tiqets można nie tylko zakupić kartę turystyczną Mediolanu, ale również łączone bilety na najważniejsze atrakcje, dzięki którym można zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale i czas.

5/5 - (4 votes)

Spotkajmy się w Warszawie!
Organizujemy wydarzenia w Warszawie dla miłośników Włoch. Chciałbyś wziąć udział? Jeśli tak, dołącz do grupy 'Amici di Italia Po Polsku' i bądź na bieżąco! :)
Spotkajmy się w Warszawie!
Organizujemy eventy w Warszawie dla miłośników Włoch. Chcesz wziąć udział? Jeśli tak, zostaw nam swój kontakt i bądź na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami! :)
PODZIEL SIĘ
Jestem absolwentką italianistyki i historii sztuki. Mieszkam w Warszawie i interesuję się kulturą i literaturą włoską. Kocham organizować podróże do Włoch i zawsze służę radą w kwestiach turystycznych i językowych :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here