Mediolan: atrakcje, jedzenie i noclegi we włoskiej stolicy mody

Mediolan - stolica Lombardii i włoskiej mody, miasto św. Ambrożego. Zwiedzanie Mediolanu to nie tylko Duomo i "Ostatnia Wieczerza". Przeczytaj wpis i zaplanuj wycieczkę do Mediolanu na weekend!

0
2831
mediolan atrakcje

Mediolan to jedno z najczęściej odwiedzanych przez polskich turystów włoskich miast. Nic dziwnego – przywykliśmy już do okazyjnych lotów do Bergamo, które zachęcają do odbycia swojej pierwszej podróży do Włoch właśnie w tym kierunku.

Sam Mediolan ma opinię miasta luksusowego – włoskiej stolicy mody, gdzie od ponad pół wieku, dwa razy w roku odbywa się Fashion Week, a więc najważniejsze wydarzenie w tej branży, ściągające do Mediolanu rzesze celebrytów, a przede wszystkim najwybitniejszych światowych projektantów.

Mediolan nie należy więc do najtańszych destynacji, a przy tym przypina się mu jeszcze jedną łatkę – miasta industrialnego, nowoczesnego, które jednak nie jest przesiąknięte typowo włoskim klimatem. Kojarzy się z wieżowcami i korporacjami, silnikiem napędzającym włoską gospodarkę, a nie romantycznymi sceneriami wąskich uliczek z rozwieszonym praniem między kamienicami i donicami z kwiatami na progach domów.

Czy to oznacza, że w Mediolanie nie ma atrakcji? Bynajmniej! Mediolan to miasto, które warto zwiedzić i które można polubić. To też doskonały cel podróży, jeśli chcemy się wybrać do Włoch tylko na weekend. Dlatego w dzisiejszym wpisie przygotowałam 10 najciekawszych atrakcji Mediolanu, wskazówki dotyczące dojazdu i komunikacji miejskiej, przewodnik po typowych lokalnych potrawach oraz kilka sugestii dotyczących noclegu.


Mediolan: dojazd i komunikacja miejska

Mediolan obsługują trzy lotniska: Malpensa, Linate i Bergamo (Orio al Serio). Z tego ostatniego korzystają głównie polscy turyści, jako że bezpośrednie połączenia na tej trasie proponują nam linie lotnicze Wizz Air i Ryanair.

Lotniska połączone są z centrum Mediolanu pociągami i busami. Oprócz tego, rzecz jasna, możemy wziąć taksówkę lub wynająć samochód, ale jeśli celem wyprawy jest po prostu pobyt w samym Mediolanie, to publiczne środki transportu będą najlepszym rozwiązaniem.

Z lotniska Bergamo możemy dojechać na dworzec centralny w Mediolanie busem. Pociąg dowiezie nas tylko do Bergamo. Z lotniska Malpensa dojedziemy do Mediolanu zarówno busem, jak i pociągiem, natomiast lotnisko Linate połączone jest dodatkowo koleją podmiejską.

Mediolan w rzeczywistości nie jest bardzo dużym miastem i poruszanie się po nim jest dosyć intuicyjne. Pięć linii metra pozwala na szybkie i swobodne przemieszczanie się między wszystkimi najważniejszymi puntami, do dyspozycji mamy też tramwaje i autobusy. Oprócz mapy miasta dobrze jest więc mieć też przy sobie mapę linii metra – jest przejrzysta i bardzo pomocna.

Do wielu zabytków dotrzemy na piechotę, spacerując po centrum, warto więc wcześniej dokładnie sobie zaplanować, gdzie chcemy pójść i sprawdzić faktyczne odległości na mapie – dzięki temu zaoszczędzimy na biletach, a też zobaczymy więcej niż pod ziemią 😊

Mediolan i okolice są obecnie podzielone na 9 stref. W obrębie stref Mi1 do Mi3 (Mediolan i przedmieścia) podróżujemy w tej samej cenie. Podstawowy bilet kosztuje 2 € i ważny jest przez 90 minut od momentu skasowania. Do dyspozycji mamy jeszcze bilet jednodniowy (7 €) oraz korzystne dla turystów bilety 3-dniowe (12 €), 7-dniową kartę miejską (17 €) i karnet na 10 przejazdów (18 €). Jeśli ze względu na cenę szukamy noclegu poza miastem, warto się zorientować, w której strefie jest on zlokalizowany i ile zapłacimy za bilety do centrum.

Mediolan: co zobaczyć w stolicy Lombardii

Opisując atrakcje, starałam się w miarę możliwości dołączyć wskazówki dojazdu i informacje o pobliskich zabytkach, by ułatwić wam stworzenie planu zwiedzania Mediolanu.

1. Katedra czyli Duomo

Przegląd zacznę od jednego z najważniejszych i najwspanialszych zabytków Mediolanu: monumentalnego Duomo czyli katedry znajdującej się w centrum miasta na Piazza Duomo. Choć Włochy nie słyną z gotyckiej architektury, Duomo jest z pewnością jej wybitnym przykładem.

mediolan duomo

Trudno opisać wrażenie po wejściu do tej budowli. Półmrok, chłód bijący od murów, niosące się echo, pnące się w górę podpory i odległe sklepienie sprawiają, że wizyta w Duomo staje się przeżyciem niemal mistycznym. Katedra jest olbrzymia, a wchodząc do środka, jeszcze silniej odbieramy jej skalę.

Oprócz samej katedry dla zwiedzających dostępne są dwa baptysteria oraz krypta św. Karola Boromeusza, gdzie spoczywają jego relikwie. Ponadto na miejscu znajduje się muzeum katedralne – Museo del Duomo – a także istnieje możliwość wejścia schodami lub wjechania windą na dach budowli.

Część atrakcji jest bezpłatna, wejście do katedry kosztuje 3 €, a w ofercie znajdują się różne opcje biletów łączonych. Aby dojechać na miejsce, wystarczy wsiąść do metra czerwonej lub żółtej linii i wysiąść na stacji Duomo. Poniżej natomiast możesz zarezerwować wejście do katedry i na taras widokowy z przewodnikiem.

2. Ostatnia Wieczerza

Kolejną najważniejszą atrakcją turystyczną Mediolanu jest rzecz jasna jeden z najsłynniejszych fresków w historii sztuki – Ostatnia Wieczerza (czyli Cenacolo) Leonarda da Vinci. Ze względu na uciążliwą konserwację przyszłość dzieła jest dość niepewna, dlatego warto je zobaczyć, póki jeszcze jest to możliwe.

mediolan ostatnia wieczerza

Fresk znajduje się w klasztornym refektarzu czyli sali, w której mnisi spożywali posiłki. Mogli mieć wtedy wrażenie, że zasiadają przy stole tak, jak Chrystus ze swoimi uczniami. Wejście znajduje się obok pięknej XV-wiecznej bazyliki Santa Maria delle Grazie.

Planując wizytę, powinniśmy przede wszystkim ze znacznym wyprzedzeniem zarezerwować bilet na Ostatnią Wieczerzę (nie warto ryzykować zakupu na miejscu). Bilet kosztuje 15 €, ale dla osób do 25 roku życia tylko 2 € + 2 € za rezerwację. Musimy się zjawić na miejscu co najmniej 20 minut wcześniej, żeby odebrać wejściówki. Jednocześnie warto skorelować to z godzinami otwarcia dla turystów Santa Maria delle Grazie.

Kościół Santa Maria delle Grazie znajduje się między stacjami metra Conciliazione, Sant’Ambrogio i Cairoli Castello. Wizytę warto połączyć z pobliskim Castello Sforzesco lub bazyliką Sant’Ambrogio.

3. Pinacoteca di Brera

Miłośnicy sztuki w swoim planie zwiedzania nie mogą pominąć Pinacoteca di Brera – absolutnie fantastycznej kolekcji malarstwa. W Mediolanie znajduje się wiele ciekawych muzeów i galerii, ale to jest bezwzględny numer 1.

mediolan pinacoteca di brera

Znajdziecie tam zarówno dzieła dawnych mistrzów, jak Rafael Santi, Piero della Francesca, Caravaggio i Andrea Mantegna, jak i przedstawicieli nowszych prądów: Amedeo Modiglianiego czy futurysty Umberto Boccioniego. Zbiory są naprawdę bardzo atrakcyjne i nawet nie mając pojęcia o sztuce, będziecie w stanie rozpoznać wiele dzieł.

Standardowy bilet kosztuje 15 €, ale galeria oferuje wiele bardzo korzystnych zniżek lub darmowych wejść dla młodych zwiedzających, grup, rodzin, seniorów i osób niepełnosprawnych. Ponadto w pierwszą niedzielę miesiąca wstęp jest bezpłatny.

Najbliższe stacje metra to Lanza i Montenapoleone, ale bez trudu w kilka minut dostaniemy się tam na piechotę z Castello Sforzesco lub Galerii Wiktora Emanuela II. Poniżej możesz zarezerwować wycieczkę z przewodnikiem: 2-godzinne zwiedzanie galerii i spacer po okolicy.

4. Galleria Vittorio Emanuele II

Będąc na Piazza Duomo, nie da się nie zauważyć przypominającego łuk triumfalny wejścia do Galerii Wiktora Emanuela II. Nawet jeśli nie planujemy zakupów, warto odwiedzić to XIX-wieczne centrum handlowe, które w niczym nie przypomina współczesnych tego typu miejsc.

mediolan galleria vittorio emanuele II

To wspaniała, przestronna architektura, robiąca wrażenie, jakby się szło otwartą, zabytkową ulicą. Gdy podniesiemy wzrok, ujrzymy szklane sklepienie, gdy zaś spojrzymy pod nogi, naszym oczom ukaże się wspaniała, barwna mozaika.

Gdy dojdziecie do oktagonalnego centrum galerii, wypatrujcie na posadzce byka – herbu Turynu. Zauważycie, że w miejscu genitaliów ma wyżłobiony dołek – według przesądu należy tam wsadzić piętę prawej stopy i obrócić się na niej trzy razy, by zagwarantować sobie szczęście (bo byk szczęśliwy z tego powodu już raczej nie będzie).

5. La Scala

Przechodząc na wskroś Galerii Wiktora Emanuela II, wyjdziemy na Piazza della Scala, a widząc nazwę placu, zaczniemy gorączkowo szukać wzrokiem budynku najsłynniejszej opery na świecie.

mediolan la scala

Pamiętam, jak wielkie było moje zdziwienie, kiedy okazało się, że La Scala z zewnątrz wygląda całkiem niepozornie i gdzieś niknie w otoczeniu innych budynków i w ulicznym gwarze. Jej wnętrze natomiast kryje najwspanialszą scenę operową Europy, o której marzą kompozytorzy, reżyserzy, dyrygenci i śpiewacy. Występ w Teatro alla Scala gwarantuje bowiem wejście do wąskiego grona najwybitniejszych postaci świata opery.

Cudownie byłoby przekroczyć progi La Scali jako widz jednego z przedstawień, ale jeśli nie jest nam to dane, w dalszym ciągu możemy zwiedzić ten słynny teatr oraz mieszczące się w nim muzeum. Wejście do muzeum, które kosztuje niecałe 10 €, pozwala nam na zwiedzenie budynku teatru (jeśli tylko nie ma przedstawień ani prób, z loży na trzecim poziomie możemy zobaczyć scenę). Teatr i muzeum możesz też zobaczyć z przewodnikiem – zarezerwuj wycieczkę poniżej:

6. Castello Sforzesco

Castello Sforzesco to XV-wieczny zamek należący do mediolańskiej rodziny Sforzów. Wizyta w tym miejscu nie należy do najkrótszych, ponieważ zamek kryje w sobie wiele muzeów i ekspozycji, ale dzięki temu każdy znajdzie tu coś interesującego.

mediolan castello sforzesco

Mieści się tam Muzeum Sztuki Antycznej, Pinakoteka, Muzeum Egipskie, Muzeum Sztuki Użytkowej, Muzeum Instrumentów Muzycznych oraz Muzeum Prehistoryczne. Gwoździem programu jest natomiast ostatnie dzieło Michała AniołaPietà Rondanini – która na mnie, być może z powodu siły ekspresji spowodowanej brakiem wykończenia, zrobiła niezapomniane wrażenie.

Warto uwzględnić Castello Sforzesco w swoim planie zwiedzania, zwłaszcza, że regularny wstęp do wszystkich części zamku kosztuje tylko 5 € (a dodatkowo możemy liczyć na zniżki, darmowe wejścia i bezpłatny wstęp dla wszystkich w pierwszy i w trzeci wtorek miesiąca).

Po wizycie w zamku, koniecznie przejdźcie się na spacer do przylegającego Parco Sempione. Aby dotrzeć do Castello Sforzesco, który mieści się w centrum Mediolanu, wystarczy wysiąść na stacji Cairoli (czerwona linia).

7. Sant’Ambrogio

Sant’Ambrogio to obok Duomo i Santa Maria delle Grazie najważniejszy mediolański kościół, a przy tym jeden z najstarszych. Jego obecny wygląd to efekt XI-wiecznej przebudowy, ale bazylika ma swoje początki znacznie wcześniej, jeszcze w IV wieku.

mediolan sant'ambrogio

Do Sant’Ambrogio wchodzi się przez dziedziniec. Wnętrze zachwyci każdego bogactwem dekoracji, złotymi mozaikami, relikwiami świętych i muzealnymi kolekcjami. Dodatkowo na zewnątrz znajduje się tzw. „Diabelska kolumna” z dwoma otworami, które według legendy zrobił diabeł swoimi rogami podczas starcia ze św. Ambrożym – patronem Mediolanu.

Wstęp jest bezpłatny, a przed wizytą musimy jedynie upewnić się, że w danych godzinach bazylika Sant’Ambrogio jest otwarta dla zwiedzających. Kościół znajduje się w pobliżu innych atrakcji Mediolanu, po drodze z Duomo do Santa Maria delle Grazie. Dojedziemy tam zieloną linią metra, wysiadając na stacji Sant’Ambrogio.

8. Palazzo dell’Ambrosiana

Palazzo dell’Ambrosiana to miejsce, które łączy w sobie akademię, bibliotekę i pinakotekę. Nie polecałabym go specjalnie rodzinom z małymi dziećmi, niemniej jednak dla dorosłych turystów czy studentów wizyta może okazać się bardzo interesująca, a przy tym nieczasochłonna.

mediolan ambrosiana

W pinakotece, jak to we włoskich galeriach zwykle bywa, znajdziemy dzieła najbardziej znanych mistrzów jak Tycjan, Caravaggio czy Botticelli. Biblioteka posiada natomiast wspaniałe zbiory manuskryptów i starodruków, w tym największy skarb – Kodeks Atlantycki Leonarda da Vinci czyli największy zbiór notatek i szkiców artysty, a wśród nich również słynny projekt maszyny latającej.

Wstęp kosztuje maksymalnie 20 € przy najpełniejszym pakiecie. Palazzo dell’Ambrosiana znajduje się w pobliżu Duomo, wystarczy więc wysiąść z metra na stacji Duomo lub Cordusio.

9. Navigli

Jeśli chcecie poczuć klimat Mediolanu z dala od kolejek i kluczowych turystycznych atrakcji, wybierzcie się do dzielnicy Navigli – uroczej okolicy ciągnącej się wzdłuż Naviglio Grande czyli kanału łączącego Mediolan z rzeką Ticino (ciekawostka: w Mediolanie nie ma żadnej rzeki!).

mediolan navigli

Znajdziecie tam liczne sklepiki, ulicznych sprzedawców, targi staroci oraz restauracje i bary. To świetne miejsce na tradycyjne włoskie aperitivo. Po zmroku odbijająca światło woda tworzy tam wyjątkową atmosferę – wspaniałe zwieńczenie wypełnionego po brzegi zwiedzaniem dnia!

Jeśli chcecie dojechać do Navigli metrem, wybierzcie zieloną linię i wysiądźcie na Porta Genova FS. Jeśli niestraszne wam spacery z mapą, dla przykładu odległość między Duomo a Navigli to jakieś pół godziny drogi na piechotę.

10. Monumentale

Monumentale to zabytkowy, XIX-wieczny mediolański cmentarz, znajdujący się w pobliżu dzielnicy Chinatown. Powiecie: „ale po co mam jechać oglądać jakiś cmentarz?”. A ja odpowiem, że naprawdę warto. Monumentale to w zasadzie piękny, olbrzymi park, w którym każdy pomnik to oddzielne dzieło sztuki. Oryginalna rzeźba nagrobna i cisza wokół sprawiają, że przenosimy się tam do zupełnie innego świata.

mediolan monumentale

Aby dojechać do Monumentale, wystarczy wsiąść do linii metra M5 i wysiąść na stacji o tej samej nazwie. Odległość na piechotę od Castello Sforzesco to jakieś 25 minut drogi.

Smaki Mediolanu

Podczas pobytu w Mediolanie, jak w każdym miejscu we Włoszech, warto zainteresować się lokalnymi specjałami. Poniżej opisałam 4 słynne mediolańskie potrawy, na które powinniście zwrócić szczególną uwagę, będąc w stolicy Lombardii.

1. Risotto alla milanese – potrawa na wagę złota

Pewnie większość z was wie, czym jest risotto – to sycąca potrawa z ryżu gotowanego najczęściej z dodatkiem wina, wywaru mięsnego lub warzywnego i cebuli. Ma lekko płynną konsystencję, a jednocześnie, jedząc, jesteśmy w stanie wyczuć każde ziarnko ryżu, który w tym daniu powinien być – a jakże! – al dente.

risotto alla milanese

Sekret risotto w wydaniu mediolańskim tkwi w dodaniu do niego najdroższej przyprawy świata – szafranu – który nadaje mu piękny złocisty kolor i niepowtarzalny aromat.

2. Cotoletta alla milanese czyli każdy ma swojego schabowego

Polacy mają schabowego, Austriacy – Wiener Schnitzel, a mediolańczycy – cotoletta alla milanese. Jest to nic innego, jak okazały, cienki kotlet cielęcy smażony w panierce. Może być podany z kością lub bez (w tym drugim wariancie kotlet będzie bardziej rozbity).

cotoletta alla milanese

Cotoletta podawana jest z różnymi dodatkami, często z sałatką ze świeżych warzyw, pomidorami, cząstką cytryny czy też opiekanymi ziemniakami. Danie proste, które dobrze przyrządzone może stać się prawdziwą ucztą dla podniebienia.

3. Panzerotto – mediolański street food

Zdaję sobie sprawę, że Mediolan daje po kieszeni. Jeśli nie możemy sobie pozwolić na wyjazd w wersji de luxe, wybierzmy pakiet basic i postawmy na tańszą, lecz równie pyszną, typową uliczną strawę. W Mediolanie kryje się ona pod nazwą panzerotto.

panzerotto

Panzerotto to smażona przekąska, rodzaj chrupiącego wytrawnego ciastka wypełnionego nadzieniem – klasycznie mozzarellą i pomidorami, ale znajdziemy również inne dodatki. Genialne w swojej prostocie.

4. Panettone czyli najsłynniejsze włoskie ciasto

W końcu doszliśmy do panettone czyli najbardziej znanego włoskiego ciasta. Być może nie wiedzieliście, że ten stały bywalec bożonarodzeniowego stołu pochodzi właśnie z Mediolanu. Panettone można kupić również w Polsce, ale przywiezione z Mediolanu (pakowane jest w kartonowe pudełka, więc stosunkowo łatwo je przetransportować) będzie doskonałym upominkiem z podróży.

panettone

Panettone na pierwszy rzut oka przypomina keks ze względu na dodatek kandyzowanych owoców i rodzynek, ale jego konsystencja jest zupełnie inna. Ciasto pieczone jest w specjalnej wysokiej formie, a cały proces jego przygotowania jest dość skomplikowany. Ostatecznie otrzymujemy puszystą, miękką babkę, trochę pierzastą, a jednocześnie wilgotną.

Gdzie się zatrzymać w Mediolanie

Jak już wspominałam, noclegi w Mediolanie nie należą do najtańszych. Stolica Lombardii może się jednak pochwalić sprawnie działającą komunikacją miejską, a jej zaletą są stosunkowo niewielkie odległości między poszczególnymi atrakcjami. Nie musimy się więc obawiać, że zatrzymując się nieco dalej od centrum, będziemy tracili dużo czasu na dojazdy i krążenie po mieście – wystarczy, że w pobliżu znajdzie się stacja metra. Wśród turystów, oprócz centrum, popularna jest dzielnica Navigli.

Rozbieżność cen jest spora, a wybór bardzo duży, więc znalezienie idealnego noclegu w Mediolanie nie będzie aż tak trudne. Miejcie jednak na uwadze takie wydarzenia jak Fashion Week, które nie dość, że mogą podbić koszty pobytu, to w dodatku znacznie utrudniają znalezienie wolnego noclegu i przyciągają tłumy ludzi. Mediolan jest często odwiedzanym miastem, dlatego nie zostawiajcie rezerwacji hotelu na ostatnią chwilę.

Aby znaleźć odpowiadające naszym potrzebom zakwaterowanie, najlepiej jest skorzystać z serwisów porównujących różne hotele, hostele i prywatne kwatery, np. Booking.com (oferujący zwykle dodatkowe zniżki) czy AirBnB. Klikając poniższy przycisk, zostaniecie przekierowanie na stronę Booking.com, gdzie propozycje noclegów w Mediolanie zostały podzielone na kategorie ułatwiające dostosowanie do naszych kryteriów i budżetu.

5/5 - (4 votes)

PODZIEL SIĘ
Jestem absolwentką italianistyki i historii sztuki. Mieszkam w Warszawie i interesuję się kulturą i literaturą włoską.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here