Milan Pass: zwiedzanie Mediolanu z kartą turystyczną

0
477
milan pass

Jeśli jeszcze nie zwiedziłeś porządnie Mediolanu, zanim kupisz bilety do muzeów i innych atrakcji, rozważ Milan Pass – kartę turystyczną, która pozwala zaoszczędzić i znacznie ułatwia zaplanowanie podróży.

Mediolan należy do najdroższych włoskich miast i gdy mamy ograniczony budżet, każdy grosz się liczy. Nie musimy sobie odmawiać zwiedzania niektórych miejsc – wystarczy dobrze się przygotować.

W tym artykule przedstawię ci zalety posiadania Milan Pass, czyli karty turystycznej Mediolanu, z którą w kilka dni możesz zobaczyć mnóstwo atrakcji stolicy Lombardii oraz korzystać do woli z transportu publicznego, który w Mediolanie działa naprawdę dobrze!

Milan Pass: co to?

Jak już zdążyłam zasygnalizować we wstępie, Milan Pass to karta turystyczna obowiązująca w Mediolanie. Jest to karnet, który upoważnia do korzystania z różnych udogodnień, w tym darmowego wstępu do różnych muzeów i innych atrakcji miasta.

karta turystyczna mediolan

Wystarczy zatem, że będziesz posiadać jedną kartę i pokażesz ją na wejściu, by cieszyć się bezstresowym i bezproblemowym zwiedzaniem Mediolanu.

Karta występuje w dwóch wariantach: 48h i 72h, a więc przez 2 lub 3 dni możesz jej używać do woli. W sam raz na weekendowy city break!

Można ją kupić na oficjalnej stronie wydawcy albo u pośrednika, np. Tiqets. Cena nie jest przez to wyższa, a dodatkowo zyskujesz możliwość zwrotu nieużytej karty z 1-dniowym wyprzedzeniem, a więc nie musisz się martwić zmianą planów na ostatnią chwilę.

W pakiecie otrzymujesz także mapę oraz przewodnik, które jeszcze bardziej ułatwią ci poruszanie się po Mediolanie i zaplanowanie twojej podróży.

Karta turystyczna Mediolanu: korzyści

Zobaczmy teraz, jakie korzyści czekają na posiadaczy Milan Pass. Podzieliłam je na trzy kategorie: zwiedzanie muzeów i zabytków (czyli darmowe bilety wstępu), transport publiczny oraz inne zniżki, np. do wybranych sklepów.

1. Zwiedzanie muzeów i zabytków

Z kartą Milan Pass możesz zwiedzić najważniejsze zabytki Mediolanu, nie dopłacając za to ani grosza (czy też centa). Na liście znajdują się:

karta milan pass
 • Duomo wraz z wejściem na taras widokowy
 • Muzeum i Teatr La Scala
 • Pinacoteca Ambrosiana
 • Muzeum Nauki i Technologii
 • Leonardo 3 – Muzeum Leonarda da Vinci
 • Muzeum Bagatti Valsecchi
 • Muzeum Sztuki i Nauki
 • Casa Milan – Muzeum klubu AC Milan

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tych miejscach, przeczytaj mój artykuł o muzeach Mediolanu.

Dodatkowo, masz prawo do bezpłatnego uczestniczenia w następujących zorganizowanych wycieczkach:

 • Zakupy w outlecie w Serravalle (wycieczka o wartości 20 €)
 • Shopping tour w Arese (o wartości 5 €)
 • Rejs po kanałach dzielnicy Navigli (o wartości 19 €)

Jak widzisz, znajdzie się więc coś dla duszy i coś dla ciała!

2. Transport publiczny

Kolejną doskonałą wiadomością jest to, że karta turystyczna Mediolanu pozwala na swobodne korzystanie z transportu publicznego w mieście. W praktyce jest to równoznaczne z posiadaniem karty miejskiej ważnej 48h lub 72h.

Mediolan jest wyjątkowo dobrze skomunikowany. Gęsta siatka metra czy tramwaje pozwolą ci dostać się wszędzie szybko i bez problemu. Miasto nie jest bardzo duże, ale szczególnie przy brzydkiej pogodzie warto korzystać z publicznych środków transportu.

Alternatywą jest Hop-on Hop-off, czyli autobus wycieczkowy, który w Mediolanie oferuje 4 linie i ponad 40 przystanków. Autobus porusza się pomiędzy największymi atrakcjami miasta i jest dostępny przez cały tydzień. Na pokładzie możemy posłuchać też komentarza przewodnika w jednym z 10 dostępnych języków.

3. Inne zniżki

Warto dodać, że karta Milan Pass upoważnia również jej posiadaczy do szeregu zniżek. Nie jest to może najważniejsza korzyść, ale zawsze to miłe udogodnienie.

Zniżki obowiązują w sklepach pamiątkowych, lokalach gastronomicznych i innych punktach handlowych. Wynoszą od 5 € lub od 5%.

Oprócz tego możesz skorzystać ze zniżek na inne wycieczki turystyczne, w tym wycieczkę nad jeziora Lombardii, do Wenecji, Genui czy po samym Mediolanie. Zniżki wynoszą nawet 20 €!

Milan Pass: cennik

Przejdźmy teraz do cennika karty Milan Pass. W przypadku osób dorosłych wygląda on następująco:

 • Karta 48h – 99 €
 • Karta 72h – 119 €

Obowiązuje zniżka dla dzieci w wieku 4-11 lat. Bez względu na długość ważności karty, cena jest jedna – 39 €. Dzieci poniżej 4 roku życia korzystają ze wszystkiego za darmo.

Gdzie i jak kupić Milan Pass?

Kartę Milan Pass kupisz w internecie i jak już wspominałam, najlepiej będzie zrobić to u pośrednika Tiqets, ponieważ nie tylko nie wydasz więcej, ale i zyskasz możliwość zwrotu karty przed podróżą i odzyskania pieniędzy, jeśli zmienią się twoje plany.

navigli milan pass

Oto, co trzeba zrobić, krok po kroku:

 1. Wejdź na stronę Tiqets
 2. Wybierz liczbę osób i datę
 3. Określ czas ważności karty
 4. Dokonaj płatności
 5. Poczekaj na maila z potwierdzeniem
 6. Na maila otrzymasz voucher, który wymienisz na kartę

Jak widać, potrzebna ci będzie karta fizyczna. Aby ją odebrać, musisz udać się do Milan Visitor Center i okazać voucher na smartfonie. Milan Visitor Center znajduje się przy Largo Cairoli 18 i dojedziesz tam linią metra M1 (wysiądź na stacji Cairoli).

Czy Milan Pass się opłaca?

Na koniec sprawdźmy najważniejszą rzecz, a więc to, czy Milan Pass w ogóle się opłaca. Oczywiście, żeby tak było, musisz starać się maksymalnie wykorzystać możliwości karty. Standardowe ceny na poszczególne atrakcje prezentują się następująco:

 • Duomo wraz z wejściem na taras widokowy – 20 €
 • Muzeum i Teatr La Scala – 12 €
 • Pinacoteca Ambrosiana – 16,5 €
 • Muzeum Nauki i Technologii – 10 €
 • Leonardo 3 – 10 €
 • Muzeum Bagatti Valsecchi – 12 €
 • Muzeum Sztuki i Nauki – 14 €
 • Casa Milan – 15 €

Daje nam to w sumie blisko 110 €. Do tego załóżmy, że skorzystasz jeszcze z rejsu kanałami w Navigli – taka przyjemność kosztuje 19 €, czyli mamy już 129 €. 3-dniowy transport publiczny to koszt 15,50 €.

Już przy takiej kalkulacji widać, że z kartą 3-dniową możemy zaoszczędzić ponad 25 €, a jeśli skorzystasz z autobusu Hop-on Hop-off, to wynik będzie jeszcze bardziej korzystny. Nie ulega zatem wątpliwości, że jest to opłacalne rozwiązanie, jeśli planujesz intensywnie zwiedzać Mediolan.

Rate this post

Spotkajmy się w Warszawie!
Organizujemy wydarzenia w Warszawie dla miłośników Włoch. Chciałbyś wziąć udział? Jeśli tak, dołącz do grupy 'Amici di Italia Po Polsku' i bądź na bieżąco! :)
Spotkajmy się w Warszawie!
Organizujemy eventy w Warszawie dla miłośników Włoch. Chcesz wziąć udział? Jeśli tak, zostaw nam swój kontakt i bądź na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami! :)
PODZIEL SIĘ
Jestem absolwentką italianistyki i historii sztuki. Mieszkam w Warszawie i interesuję się kulturą i literaturą włoską. Kocham organizować podróże do Włoch i zawsze służę radą w kwestiach turystycznych i językowych :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here