Mondly: czy warto korzystać z tej aplikacji do nauki włoskiego?

0
24438
mondly recenzja

Na rynku dostępnych jest wiele aplikacji do nauki języka włoskiego i innych języków obcych. Niektóre z nich są po polsku i pozwalają na opanowanie w krótkim czasie umiejętności komunikacyjnych. Do takich aplikacji należy Mondly, któremu poświęcę dzisiejszy wpis.

Być może jeszcze nigdy nie słyszałeś o Mondly. Warto się nią jednak zainteresować, ponieważ dostępna jest po polsku i oferuje naukę aż 41 języków! W tej obszernej grupie oczywiście nie mogło zabraknąć ulubionego języka czytelników tego bloga!

Poniżej znajdziesz pełną recenzję serwisu Mondly. Dowiesz się, na czym polega nauka języka z tą aplikacją, ile kosztuje ten program i czy posiada dostęp darmowy oraz ogólnie czy warto z niego korzystać. Jeśli już teraz chcesz porównać Mondly z innymi aplikacjami do nauki włoskiego, zachęcam cię do lektury tego wpisu.

Mondly: co to takiego?

Mondly (oficjalna strona) to aplikacja oraz platforma, z której możemy korzystać w przeglądarce, do nauki języków obcych.

Zaletą tego serwisu jest to, że działa w 41 wersjach językowych i użytkownik ma dostęp do nauki wszystkich tych języków. To naprawdę wyjątkowa cecha – zwykle wybór języków w parze z polskim jest znacznie skromniejszy i nierzadko nie obejmuje interesującego nas włoskiego.

mondly recenzja

Mondly jest skierowany głównie do początkujących uczniów, ale też takich, dla których ważne jest poznanie gotowych zwrotów, które później wykorzystać można w praktyce w konwersacji.

Aplikacja koncentruje się na poznawaniu słownictwa, ćwiczeniu dialogów i wymowy. Choć w każdym kursie znajdują się również lekcje gramatyki, ewidentnie widać, że nie stanowią one trzonu „programu nauczania” Mondly.

Założenie konta na tej platformie jest darmowe i możemy to zrobić także za pośrednictwem konta Google, Apple lub Facebooka. Określamy, którego języka chcemy się uczyć i na jakim poziomie zaawansowania jesteśmy.

Teoretycznie możemy wybrać poziom zaawansowany, ale nie sugerujmy się tym zbytnio – jak już mówiłam, aplikacja tak czy inaczej jest dla osób początkujących lub z podstawową znajomością języka.

Kiedy już otworzymy konto, możemy zacząć wypróbowywanie Mondly za darmo. Naszym oczom ukaże się swego rodzaju mapa, dzięki której możemy prześledzić wszystkie tematy lekcji.

Warto jeszcze dodać, że Mondly stara się iść z duchem czasu. Oprócz standardowych ćwiczeń udostępnia nam prostego chatbota, a w wersji płatnej również możliwość realizacji kursu z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości.

Do tych opcji jeszcze wrócę, a póki co możesz wejść na Mondly i założyć konto, klikając poniższy przycisk. W ten sposób, czytając ten poradnik, będziesz mieć od razu przed oczami widok platformy.

Jak działa Mondly?

Działanie Mondly jest proste, a sama platforma jest bardzo intuicyjna. Praktycznie od razu mamy podgląd całej zawartości kursu. Pierwsza lekcja dotyczy powitania, a kolejne innych działów tematycznych, głównie związanych z grupami słownictwa lub typowymi sytuacjami życiowymi.

mondly za darmo

Na początku rzucają się jeszcze w oczy Chatbot oraz Dzienna lekcja. W przypadku tego pierwszego mamy do dyspozycji 8 tematów, na które możemy porozmawiać z botem, nagrywając swój głos.

Pod oknem dialogu pojawią nam się propozycje odpowiedzi na pytania, ale możemy formułować je dość dowolnie. To dobry sposób na szybkie przećwiczenie rozmowy tak, jakbyśmy robili to podczas ćwiczenia w parach na kursie.

Dzienna lekcja to z kolei przygotowany codzienny zestaw ćwiczeń. Po wykonaniu siedmiu dziennych lekcji możemy przystąpić do tygodniowego quizu. Ćwiczenia polegają na łączeniu słowa z obrazkiem, układaniu i uzupełnianiu zdań, nagrywaniu odpowiedzi czy pisaniu ze słuchu.

Klikając na dole ekranu, możemy również przejrzeć listę dostępnych lekcji, zobaczyć, które miejsce zajmujemy w rankingu użytkowników, a przede wszystkim śledzić nasze statystyki. I z grubsza to właściwie tyle, ale zobaczmy dokładniej, co i za ile możemy zrobić z Mondly.

Mondly za darmo

Mondly reklamuje się jako „Darmowe kursy językowe”. Jak to zwykle bywa w przypadku aplikacji, hasło to jest raczej na wyrost. Owszem, za darmo utworzymy konto i skorzystamy z kilku funkcji platformy. Ale to wszystko. Natomiast bardzo możliwe, że okaże się to dla nas wystarczające, żeby przekonać się do wersji płatnej, która swoją drogą, nie ma zbyt wygórowanej ceny. Ale o tym za moment.

mondly chatbot

Póki co udało nam się założyć bezpłatne konto i w ramach niego chcemy wykorzystać wszystko, do czego mamy prawo. A prawo mamy do trzech „punktów na mapie”:

 • „Cześć” czyli lekcji związanej z powitaniami i pierwszymi podstawowymi zwrotami;
 • Chatbota, w którym dostępna jest za darmo jedna konwersacja;
 • Dziennej lekcji czyli codziennie jednej losowej lekcji. Co 7 lekcji możemy przystąpić do tygodniowego quizu.

W tym wymiarze możemy korzystać z Mondly w nieskończoność, po prostu nie mamy wpływu na dobór tematów i nie możemy dziennie zrobić więcej niż to, co zaproponują nam w Dziennej lekcji.

Jeśli mamy bardzo mało czasu na naukę języka, może się okazać, że takie rozwiązanie wcale nie będzie najgorsze. Tyle tylko, że losowe tematy oznaczają, że poziom kursu może wydawać nam się trochę nierówny – raz dostanie nam się coś banalnego, innym razem słówka, które widzimy pierwszy raz na oczy.

Plusem wersji darmowej jest to, że mamy prawo do wyboru dwóch języków jednocześnie. Ja np. oprócz włoskiego, wypróbowuję język francuski, którego właściwie nie znam. W ten sposób z perspektywy ucznia początkującego mogę powiedzieć, że korzystanie z tej aplikacji jest całkiem przyjemne i niewymagające.

Kliknij poniżej, żeby też wypróbować dwa języki z Mondly za darmo:

Mondly Premium

Mondly na każdym kroku praktycznie proponuje nam skorzystanie z wersji Premium. Propozycja jest o tyle kusząca, że jak widzieliśmy przed chwilą, wariant darmowy nie ma wiele do zaoferowania. W wersji Premium możemy otrzymać natomiast:

 • dostęp do wszystkich lekcji tematycznych, które widzimy na mapie w panelu głównym;
 • dostęp do wszystkich lekcji dziennych, w tym publikowanych wstecznie od stycznia 2015 roku (łącznie ponad 2000 lekcji);
 • dostęp do wszystkich konwersacji z chatbotem (8 tematów: Cześć, Restauracja, Hotel, Bilety, Rozmowa, Zakupy, Umówione spotkanie, Taksówka);
 • dostęp do aplikacji Mondly AR wykorzystującej technologię rozszerzonej rzeczywistości;
 • w niektórych pakietach również dostęp do wszystkich języków bez ograniczeń.
mondly premium

Na dzień publikacji tego wpisu do wyboru mamy trzy pakiety Mondly Premium. Pierwszy z nich jest najmniej korzystny cenowo: to 1-miesięczna subskrypcja na jeden język obcy za 39,99 zł. Druga opcja jest również dla jednego języka – to subskrypcja 12-miesięczna, która kosztuje 179,99 zł czyli 15 zł za miesiąc.

Aktualnie możemy wykupić także dożywotni dostęp na wszystkie języki, który w promocyjnej cenie kosztuje 374,99 zł.

Mondly: aplikacja

Oprócz platformy, z której korzystamy z poziomu przeglądarki, możemy również pobrać aplikację na smartfon Mondly, która dostępna jest zarówno na system Android, jak i iOS. Interfejs aplikacji bardzo przypomina ten znany z platformy internetowej – jest bardzo intuicyjny i łatwo się po nim poruszać.

mondly aplikacja

Dzięki aplikacji możemy skorzystać również ze wspominanej już opcji rozszerzonej rzeczywistości, jeśli nasz smartfon posiada usługę AR. Oprócz samej frajdy wynikającej z tej technologii, korzystamy z narzędzi rozpoznawania mowy i rozmów z chatbotem.

To interaktywna nauka języka w pełnym tego słowa znaczeniu, choć pamiętajmy, że w dalszym ciągu są to funkcje, które ucieszą przede wszystkim początkujących użytkowników.

Jak się uczyć włoskiego z Mondly?

Przyjrzyjmy się teraz z bliska kursowi języka włoskiego dostępnemu na Mondly. Zasadniczo możemy podzielić tematy lekcji na grupy słownictwa oraz sytuacje z życia. Do tego dochodzą tematy gramatyczne – tych na kursie włoskiego jest 3, a każdy z nich składa się z kilku lekcji (łącznie 120 minut x 3 = 6 godzin gramatyki).

Jeśli chodzi o tematyczne grupy słownictwa, to w kursie włoskiego są one dość standardowe, np. Rodzina, Kraje i języki, Części ciała, Pory roku i pogoda, Jedzenie i picie, Podróże, Środki transportu, Sport, Szkoła czy Zwierzęta.

Część lekcji przeznaczona jest dla młodszych użytkowników (tematy Zwierzęta, Kolory i liczby, Owoce i jedzenie, Części ciała) i charakteryzuje się niewielką liczbą słówek do opanowania.

mondly włoski

Plusem, szczególnie jeśli chcemy podszlifować język przed podróżą, są tematy związane z sytuacjami z życia, jak w przypadku rozmówek polsko-włoskich. Na Mondly znajdziemy następujące sytuacje:

 • Restauracja;
 • Lotnisko;
 • Hotel (rezerwacja i rozmowy z obsługą);
 • Zwiedzanie miasta;
 • Bank;
 • Romans (to też życiowe!);
 • Wizyta u lekarza;
 • Sytuacje awaryjne.

Każdy temat to 6 lekcji plus oddzielne części zatytułowane Dialog i Słownictwo, służące do przeprowadzenia symulacji rozmowy na dany temat oraz do powtórzenia poznanych w rozdziale słówek. Szacunkowy czas zrobienia każdego takiego pakietu to 120 minut, a poznajemy przy tym średnio 100-200 słówek i kilkadziesiąt wyrażeń.

Wiedząc zatem, że jest to co najmniej 80 godzin kursu (nie licząc dziennych lekcji, do których masz dostęp wstecznie i na bieżąco), możesz przemyśleć, jaki rodzaj abonamentu ci się najbardziej opłaca (czy to będzie dostęp roczny za 179,99 zł czy np. 2-3 miesięczne subskrypcje, bo chcesz tylko szybko poznać słówka i zwroty przed wyjazdem).

Mondly: opinie

Mondly zbiera wiele pozytywnych opinii w sieci. Przeglądając recenzje użytkowników na Trustpilot, opinie Google czy komentarze i oceny na Google Play i w Apple Store, trudno się natknąć na skrajnie krytyczne słowa.

mondly opinie

Z pewnością Mondly należy do bardzo prostych aplikacji, które właśnie tą cechą zachęcają do korzystania. Interfejs jest niezwykle przyjemny dla oka, a przy tym bardzo funkcjonalny. Wszystko widzimy w panelu głównym i nie musimy przekopywać platformy w poszukiwaniu tego, co nas interesuje.

Dodatkowym plusem jest motywowanie użytkowników poprzez statystyki i rankingi. Mamy świadomość, ile udało nam się przerobić, śledzimy swoją regularność w kalendarzu, widzimy, ile słówek zdążyliśmy już przyswoić.

Ogromną zaletą jest dostępność wszystkich języków dla wersji polskiej, co tym bardziej zachęca do wypróbowania pakietu Premium i opanowania podstaw nawet bardziej egzotycznych języków jak wietnamski, afrykański, perski czy hindi (jest nawet łacina!).

Ponadto nastawienie na proste dialogi i dużą dawkę słownictwa pozwala nam szybko przełamać barierę, nawet jeśli uczymy się tylko z komputerem lub smartfonem.

Co do wad, to z pewnością można ponarzekać na niedobory gramatyki – Mondly przypomina bardziej rozmówki niż pełny kurs językowy. Ponadto nie przyda się do nauki języka na zaawansowanym poziomie, na co myląco mogą wskazywać trzy poziomy zaawansowania. Jeśli chodzi o sam włoski, to osobiście nie podoba mi się, że przy powtarzaniu słówek niekiedy pomija się rodzajnik.

Jedyną „wadą”, do której wiele osób się odwołuje, to cena. Owszem, aplikacja w wersji darmowej praktycznie nie istnieje, choć możemy codziennie z nią ćwiczyć za darmo w sposób mniej uporządkowany.

Każda aplikacja ma rozszerzoną wersję płatną. Niektóre z nich mają znacznie wyższe ceny subskrypcji niż Mondly. Ostatecznie więc nie uważam, by cena mogła być w tym przypadku postrzegana jako minus.

Podsumowując, szczerze zachęcam cię do założenia konta na Mondly i wypróbowania tej platformy i aplikacji. Na pewno nie pożałujesz, bo prezentuje się ona bardzo zachęcająco. Jeśli chcesz opanować szybko podstawowe konwersacje po włosku lub w każdym innym z 41 języków, Mondly ze swoim chatbotem z pewnością cię usatysfakcjonuje!

3.8/5 - (29 votes)

Spotkajmy się w Warszawie!
Organizujemy wydarzenia w Warszawie dla miłośników Włoch. Chciałbyś wziąć udział? Jeśli tak, dołącz do grupy 'Amici di Italia Po Polsku' i bądź na bieżąco! :)
Spotkajmy się w Warszawie!
Organizujemy eventy w Warszawie dla miłośników Włoch. Chcesz wziąć udział? Jeśli tak, zostaw nam swój kontakt i bądź na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami! :)
PODZIEL SIĘ
Jestem absolwentką italianistyki i historii sztuki. Mieszkam w Warszawie i interesuję się kulturą i literaturą włoską. Kocham organizować podróże do Włoch i zawsze służę radą w kwestiach turystycznych i językowych :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here