Muzea w Rzymie, które warto zwiedzić choć raz w życiu!

0
20305
muzea w rzymie

Rzym to miasto, do którego można by nieustannie wracać. Ogrom bogactw nie tylko nie pozwala nam poznać wszystkiego podczas jednej wizyty, ale i każe nam regularnie odświeżać wspomnienia, gdyż umysł nie jest w stanie zarchiwizować tylu silnych wrażeń.

Te bogactwa wynikają z fascynującej historii Wiecznego Miasta, której świadectwa znajdujemy na każdym kroku. Odzwierciedla ją wybitna i różnorodna architektura, od antyku, przez barok, po współczesność, oraz zbiory sztuki, rzemiosła i zabytków archeologicznych, z których stolica Włoch słynie na całym świecie.

O tym drugim powiem w dzisiejszym wpisie, w którym przedstawię muzea w Rzymie – listę 10 najciekawszych, najbardziej znanych, które koniecznie trzeba uwzględnić, planując wycieczkę do Rzymu. Znajdziesz tu również praktyczne informacje i linki, pod którymi zarezerwujesz bilet do każdego z zaprezentowanych obiektów. Dowiesz się ponadto, czy w Rzymie są darmowe muzea i jak zaoszczędzić na zwiedzaniu.

Polecam ci również sięgnięcie po e-book wydany przez Italia Po Polsku pt. „Sekretne miejsca Rzymu”. Znajdziesz tam 30 nietypowych, bardzo atrakcyjnych, tajemniczych i zaskakujących miejsc w Rzymie, które koniecznie musisz zobaczyć na własne oczy, szczególnie jeśli to nie jest twoja pierwsza wizyta w stolicy Włoch. Kliknij poniżej, by dowiedzieć się więcej. Jestem pewna, że ten przewodnik przykuje twoją uwagę!

1. Muzea Watykańskie

Nikogo nie zaskoczyłam, zaczynając od Muzeów Watykańskich, ale każdy wie, że po prostu nie można ich nie zobaczyć, będąc w Rzymie. O ile oczywiście mamy siłę w nogach i zarezerwowane co najmniej 3 godziny na snucie się muzealnymi korytarzami. Choć w zasadzie to snucie w wielu miejscach przypomina raczej przemieszczanie się w tłumie jak na terminalu lotniska.

rzym muzea watykańskie

Dyskomfort zwiedzania zadośćuczynią nam zbiory Muzeów Watykańskich. Znajdziemy tu i podręcznikowe przykłady sztuki starożytnej jak Grupa Laokoona, i sztukę etruską, i zabytkowe mapy, ale przede wszystkim wspaniałą Pinakotekę pełną arcydzieł włoskich mistrzów. Wymienię choćby Giotta, Leonarda da Vinci czy Caravaggia.

Jednak spośród atrakcji dostępnych w Muzeach Watykańskich pod względem popularności wygrywa zapewne Kaplica Sykstyńska, w której podziwiamy najsłynniejsze freski Michała Anioła. A skoro już jesteśmy przy kultowych malowidłach, warto wspomnieć, że zobaczymy tam też zdobione przez Rafaela Stanze, np. z przedstawieniem Szkoły Ateńskiej.

Jeśli chcemy zwiedzić Muzea Watykańskie, powinniśmy z wyprzedzeniem zarezerwować bilet. Wycieczkę z przewodnikiem możesz zamówić tutaj, natomiast jeśli preferujesz zwiedzanie na własną rękę, zarezerwuj bilet, klikając poniżej:

2. Muzea Kapitolińskie

Muzea Kapitolińskie to drugi z najbardziej znanych kompleksów muzealnych Rzymu. Niemal wszyscy rozpoznają je z zewnątrz po charakterystycznym placu, na środku którego znajduje się konny pomnik Marka Aureliusza.

muzea kapitolińskie muzea w rzymie

Muzea Kapitolińskie posiadają zbiory sztuki starożytnej i inne cenne obiekty znalezione podczas wykopalisk jak rzymskie monety, rzemiosło artystyczne, elementy sarkofagów. To praktycznie cały antyczny Rzym w pigułce.

Myliłby się jednak ten, kto twierdzi, że wizyta w Muzeach Kapitolińskich może być ciekawa tylko dla pasjonatów historii starożytnej i archeologii. Wiele obiektów będących symbolami Rzymu znajduje się właśnie tutaj. Są to choćby oryginalny pomnik Marka Aureliusza (ten z placu to kopia) czy Wilczyca Kapitolińska – kultowa podobizna wilczycy karmiącej Romulusa i Remusa.

Bilet wstępu do Muzeów Kapitolińskich, który niewątpliwie warto nabyć, planując wycieczkę do Rzymu, możemy zarezerwować, klikając poniżej:

3. Galeria Borghese

Galeria Borghese to chyba moje ulubione muzeum w Rzymie. Mieszcząca się w pięknym pałacu, w otoczeniu malowniczego parku kryje w swoich zapierających dech w piersiach wnętrzach jedne z najlepszych zbiorów sztuki nowożytnej.

galleria borghese rzym muzea

Wszystko, co tu zobaczymy, należało niegdyś do rodziny Borghese. Prywatna kolekcja została udostępniona publiczności na początku XX wieku i tak jest do dziś. Na szczęście! To miejsce to prawdziwa gratka dla miłośników historii sztuki, bowiem gdzie nie skierujemy wzroku, tam trafimy na absolutne arcydzieła.

Przechadzając się po pałacowym wnętrzu, w dużo swobodniejszej atmosferze niż w Muzeach Watykańskich, możemy podziwiać sztandarowe dzieła Caravaggia, Rafaela, Rubensa, Tycjana czy Perugina. W niemal każdej sali znajdują się również najwspanialsze dzieła Berniniego (Apollo i Dafne, Porwanie Prozerpiny) i Canovy (podobizna Pauliny Borghese, siostry Napoleona).

Zwiedzanie Galerii Borghese zajmie około dwóch godzin. Pod tym linkiem zarezerwujesz bilet wstępu z przewodnikiem w cenie. Natomiast zwykły bilet kupisz, klikając poniżej:

4. Muzeum Narodowe w Rzymie

Zastanawiałeś się kiedyś, które z rzymskich muzeów nosi miano Muzeum Narodowego? Nie jest to żadne z dotychczas wymienionych. Muzeum Narodowe czyli Museo Nazionale Romano to znów kompleks muzeów, na który składają się Palazzo Altemps, Palazzo Massimo, Termy Dioklecjana oraz Crypta Balbi.

muzeum narodowe w rzymie

Muzeum Narodowe skupia się na starożytnej historii Wiecznego Miasta. W Palazzo Altemps i Palazzo Massimo znajdziemy bardzo cenne zbiory sztuki starożytnej. W tym drugim dodatkowo mieści się kolekcja numizmatyczna i złotnictwa. W Termach Dioklecjana, które same w sobie są obiektem zabytkowym, możemy podziwiać eksponaty prehistoryczne oraz kolejne dzieła sztuki antycznej jak słynne popiersia rzymskich imperatorów.

Crypta Balbi z kolei to lokalizacja, w której prowadzone były prace archeologiczne, których owoce możemy podziwiać na miejscu. Tam poznamy też lepiej historię samego miasta – jego rozbudowy i przekształceń na przestrzeni wieków, od starożytności po XVIII wiek.

Aby zarezerwować bilet do Muzeum Narodowego w Rzymie, kliknij poniżej:

5. Galleria Nazionale d’Arte Moderna

Kolejnym muzeum na mojej liście jest Narodowa Galeria Sztuki Nowoczesnej czyli Galleria Nazionale d’Arte Moderna, zwana także w skrócie Galleria Nazionale. Niech określenie „nowoczesna” nas jednak za bardzo nie przeraża, bo znajdziemy tu głównie klasykę sztuki XX wieku, ale też dzieła XIX-wieczne.

rzym muzeum sztuki nowoczesnej

Kolekcja prezentuje się naprawdę bardzo atrakcyjnie. Mamy tu cały przegląd włoskiej awangardy na czele z futurystami, Giorgio de Chirico i Amedeo Modiglianim. Na każdym kroku napotkamy największe nazwiska sztuki XIX i XX wieku, najważniejszych przedstawicieli wszystkich kluczowych nurtów: Moneta, Van Gogha, Degas, Duchampa, Cézanne’a, Kandinsky’ego czy Pollocka. Dodatkowo mieści się tu sala w całości poświęcona pracom Antonia Canovy.

Część galerii stanowi Museo Boncompagni Ludovisi per le Arti Decorative, do którego za chwilę jeszcze wrócę. Jeśli natomiast chcesz zarezerwować bilet wstępu do Galleria Nazionale, kliknij przycisk:

6. Muzeum Leonardo Da Vinci Experience

W niemal każdym większym włoskim mieście turyści pragną zobaczyć jakieś dzieło Leonarda Da Vinci. A najbardziej ich uwagę przykuwa całe muzeum poświęcone wielkiemu renesansowemu mistrzowi. Rzym ma zwiedzającym do zaoferowania nowoczesne muzeum Leonardo Da Vinci Experience.

rzym muzeum leonarda da vinci leonardo da vinci experience

To coś w sam raz dla maniaków Leonarda. W jednej przestrzeni zostały zgromadzone wszystkie najważniejsze dzieła Leonarda Da Vinci, zarówno te artystyczne, jak i te z dziedziny inżynierii. Obrazy to oczywiście reprodukcje, ale warto je zobaczyć wszystkie w jednym miejscu i porównać, co w innych warunkach graniczy z cudem. Dodatkową atrakcją są realizacje projektów maszyn, które niezmiennie fascynują i młodszych, i starszych.

Skoro już mowa o młodszych, rezerwując bilet do tego interaktywnego muzeum możemy pokusić się o zwiedzanie z przewodnikiem i warsztaty dla dzieci – pakiet zarezerwujesz tutaj. Jeśli natomiast nie masz pod ręką swojego ani cudzego dziecka, w zupełności wystarczy ci normalny bilet, do kupienia poniżej:

7. Galleria Doria Pamphilj

Wizyta w Galerii Doria Pamphilj przypomina nieco tę w Galerii Borghese. Tu też mamy do czynienia z niezwykle bogato zdobionym pałacowym wnętrzem, w którym wyeksponowano wybitne arcydzieła sztuki nowożytnej. A wszystko to jest dziedzictwem słynnego rodu Doria Pamphilj.

galeria doria pamphili muzea w rzymie

To jeden z największych pałaców w Rzymie i na pewno warto go zwiedzić. Znajdziemy tu m. in. dzieła Tycjana, Caravaggia czy Rafaela. Jednym z najbardziej reprezentatywnych dla tej kolekcji malowideł jest Portret papieża Innocentego X pędzla  Velázqueza.

Niekwestionowaną atrakcją jest też zwiedzanie samego pałacu. Podziwiać możemy nie tylko galerię, ale i apartamenty mieszkalne i kaplicę – wszystko wyłożone marmurem i ociekające złotem. Aby zarezerwować z wyprzedzeniem bilet wstępu do Galerii Doria Pamphilj, kliknij poniższy przycisk:

8. Forum Romanum

Na liście nie mogło zabraknąć jednej z głównych atrakcji Rzymu czyli Forum Romanum. To nie do końca takie muzeum, jak pozostałe, które tu zaprezentowałam, ale czy może być lepsza „kolekcja” architektury starożytnego Rzymu niż ten zachowany kompleks antycznych budowli?

forum romanum muzea rzym

To muzeum na świeżym powietrzu, będące owocem pracy archeologów, to starożytny Rzym w pigułce. Zobaczymy tu pozostałości wszystkich najwspanialszych budowli: świątyń, łuków triumfalnych, bazylik (w starożytności miejsce handlu). Mieści się tu również słynny Lapis Niger czyli Czarny Kamień – symboliczne miejsce śmierci Romulusa.

Rezerwując bilet wstępu do Forum Romanum w pakiecie dostajemy od razu wstęp do Koloseum i tym samym zwiedzamy cały kompleks najważniejszych starożytnych budowli Rzymu. Na przykład klikając tutaj, wykupisz wstęp do Forum, Koloseum i na Palatyn (bez kolejki), a dodatkowo weźmiesz udział w przedstawieniu multimedialnym.

Z kolei poniższy przycisk przekieruje cię do miejsca, gdzie zarezerwujesz wycieczkę do Forum Romanum i Koloseum z przewodnikiem:

9. Muzeum Figur Woskowych

Muzeum Figur Woskowych to jedna z ulubionych turystycznych atrakcji wielu większych miast. Jego charakterystyczną cechą jest to, że w zależności od tego, gdzie się mieści, przedstawione w nim są inne słynne postaci. Nie inaczej jest w przypadku Rzymu.

muzeum figur woskowych muzea w rzymie

Kogo spotkamy w rzymskim Muzeum Figur Woskowych? Przede wszystkim postaci ważne dla włoskiej historii jak Leonardo Da Vinci czy gwiazdy włoskiego kina jak Roberto Benigni. Prócz tego możemy zrobić sobie zdjęcie z Bradem Pittem, Marylin Monroe, Freddiem Mercurym, Albertem Einsteinem czy Napoleonem. Albo ex prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem. Tak na pamiątkę.

Nie jest to może przystanek obowiązkowy na naszej turystycznej trasie, ale wizyta w Muzeum Figur Woskowych na pewno będzie należała do relaksujących, odmiennych i zabawnych. Bilet zarezerwujesz, klikając przycisk:

10. Muzeum MAXXI

Na końcu mojej listy znalazło się muzeum sztuki współczesnej – takiej naprawdę współczesnej, bo skrót MAXXI pochodzi od Museo Nazionale delle Arti del XXI secolo, a więc poświęcone zostało sztuce aktualnego stulecia. Faktycznie, docelowo instytucja ma służyć zbieraniu dorobku architektury i sztuki XXI wieku, ale miejsce to kryje w sobie o wiele więcej.

maxxi rzym muzeum

Zacznijmy od samego budynku, sygnowanego nazwiskiem Zahy Hadid – słynnej, parę lat temu zmarłej architektki, jednej z absolutnie kluczowych postaci współczesnej architektury. Nowoczesna żelbetowa bryła z lekkim szklanym dachem prezentuje się ciekawie, zwłaszcza że w Rzymie mamy do czynienia głównie z architekturą dawnych epok.

Wnętrze z charakterystycznymi schodami jest również interesujące. W MAXXI warto zwracać uwagę na wystawy czasowe, które trwają akurat w czasie naszego pobytu: są zróżnicowane, jest ich kilka na raz i wbrew pozorom łatwo znaleźć tu coś ciekawego dla siebie, nawet jeśli nie jesteśmy fanami sztuki najnowszej (są np. wystawy designu, mody itp.).

Kliknij poniższy przycisk i zarezerwuj swój bilet do MAXXI:

Darmowe muzea w Rzymie

Wstęp do najbardziej znanych rzymskich muzeów kojarzy nam się ze stosunkowo sporymi kosztami takich wycieczek. Niekoniecznie musi tak być! Przygotowałam dla ciebie pakiet wskazówek, dzięki którym będziesz mógł w wielu przypadkach znacznie zredukować koszty.

Po pierwsze upewnij się, że nie przysługuje ci darmowy lub ulgowy bilet. W wielu muzeach uprzywilejowane są osoby powyżej 60 i poniżej 25 roku życia, a także rodziny z dziećmi, dzięki czemu cena biletu może się okazać zaskakująco niska.

Po drugie pamiętaj o pierwszych niedzielach miesiąca, kiedy w większości muzeów i galerii sztuki we Włoszech wstęp dla wszystkich jest całkowicie bezpłatny. Oczywiście nie tylko ty wpadniesz na pomysł, żeby zwiedzać je tego dnia, ale trochę sprytu i determinacji oraz odpowiednia, realna selekcja atrakcji i nie zapłacisz ani grosza. Wszystkie informacje na temat darmowych niedziel znajdziesz pod tym linkiem.

Po trzecie Rzym ma do zaoferowania mnóstwo bezwzględnie darmowych atrakcji. W jednym z ostatnich wpisów prezentowałam kościoły Rzymu, do których wstęp jest bezpłatny, a które często kryją w swoich wnętrzach dzieła, których spodziewałbyś się raczej w muzeum. W końcu Pietà Michała Anioła mieści się w Bazylice św. Piotra, do której wstęp nic nie kosztuje!

Na koniec mam dla ciebie jeszcze listę wybranych darmowych muzeów w Rzymie:

  • Museo Boncompagni Ludovisi per le Arti Decorative, il Costume e la Moda – wystawa mody i rzemiosła artystycznego
  • Museo Napoleonico – historyczne muzeum poświęcone Napoleonowi
  • Studio di Luigi Pirandello – pracownia znanego włoskiego pisarza i dramaturga Luigiego Pirandello
  • Museo della Repubblica Romana e della Memoria Garibaldina – muzeum historyczne związane z powstaniem w 1849 r. Republiki Rzymskiej i postacią Giuseppe Garibaldiego

Wiele innych darmowych atrakcji, na które raczej nie trafisz w tradycyjnych przewodnikach po Rzymie, znajdziesz w e-booku „Sekretne miejsca Rzymu„.

5/5 - (8 votes)

PODZIEL SIĘ
Jestem absolwentką italianistyki i historii sztuki. Mieszkam w Warszawie i interesuję się kulturą i literaturą włoską.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here