Najlepsze kawiarki włoskie: aromat włoskiej kawy w twoim domu!

0
1347
kawiarki włoskie

Jak sprawić, by nasza kuchnia wyglądała trochę bardziej jak ta włoska? To proste: wystarczy postawić w widocznym miejscu kawiarkę (ewentualnie kosztem czajnika elektrycznego…)! Kawiarka włoska, kafetierka, makinetka, moka – pod tymi wszystkimi nazwami kryje się prosty, elegancki sprzęt będący nieodzownym elementem wyposażenia włoskiej kuchni.

Kawiarki włoskie dzielą się na wiele typów, które różnią się pod względem budowy, funkcji, a także designu. Producenci poszli z duchem czasu, więc oprócz tradycyjnych aluminiowych kawiarek przeznaczonych dla kuchenki gazowej, mamy również te stworzone z myślą o kuchence indukcyjnej, a także wersje ze stali nierdzewnej, elektryczne czy oryginalne połączone bezpośrednio z… filiżankami.

Za chwilę przyjrzymy się im wszystkim z bliska. Zaprezentuję ci kilka moich ulubionych modeli, które możesz sprezentować sobie lub innym, wyjaśnię, jak używać włoskiej kawiarki, dla relaksu przedstawię kilka ciekawostek historycznych, a na koniec podpowiem, gdzie kupić włoską kawiarkę. Już teraz możesz przyjrzeć się tym trzem godnym uwagi modelom:

najlepsze kawiarki włoskie

Kawiarki włoskie: jak wybrać najlepszą?

Odpowiedź jest prosta: wybierz Bialetti. Mówię to trochę pół żartem, pół serio. Oczywiście, wiele marek produkuje kawiarki, niektóre z nich są nawet włoskie (swoją linię wypuściła np. Lavazza), ale w każdym włoskim domu znajdziecie przede wszystkim kawiarkę marki Bialetti, najczęściej tę klasyczną, srebrną, kanciastą.

Nic dziwnego – w końcu to właśnie marka Bialetti wypuściła na rynek ten produkt, do czego jeszcze wrócę, a poza tym kawiarki tej firmy są po pierwsze, dobrej jakości, a po drugie, różnorodne. Za chwilę przedstawię reprezentacyjne modele, ale najpierw króciutkie słowo wstępu.

kawiarka włoska

Jeśli chodzi o nazewnictwo, po włosku na taką domową kawiarkę typu Bialetti mówi się moka. Po polsku, poza określeniem kawiarka, używamy również kafetierka – od włoskiego caffettiera – oraz makinetka – od włoskiego macchinetta del caffè.

Wybierając kawiarkę, kierujemy się dwoma rzeczami. A w zasadzie to trzema. Pierwsza: typ naszej kuchenki – czy wymaga ona specjalnej kawiarki. Druga: wielkość kawiarki, która mierzona jest w „tz” czyli tazze czyli pojemność wyrażona w filiżankach kawy (espresso). Trzecia, najważniejsza: kolor i kształt.

Klasyczne włoskie kawiarki typu Moka

Podstawowy model kawiarki, od którego wszystko się zaczęło. Moka Express to aluminiowa, w pierwotnej wersji srebrna (do wyboru mamy też inne warianty kolorystyczne) kafetierka, o prostej, geometrycznej formie w stylu art déco, została bowiem zaprojektowana w latach 30. XX wieku.

włoska kawiarka

Moka Express nadaje się na kuchenki gazowe i występuje w zasadzie we wszystkich możliwych rozmiarach: od 1 do aż 18 filiżanek. To najczęściej powielany model przez innych producentów kawiarek. Jest prosta w użyciu i konserwacji, co sprawia, że będzie nam służyć przez długie lata. To najlepszy wybór, jeśli chcesz się cieszyć kawą jak we włoskim domu.

Kawiarka włoska na indukcję

Kuchenki indukcyjne wymagają specjalnych sprzętów, ale bez trudu dostaniemy również kawiarkę typu moka przeznaczoną właśnie na indukcję. Moka Induction to pierwsza kafetierka, która poprzez swój design nawiązuje do tradycyjnej moki, ale została dostosowana do kuchenek indukcyjnych, czemu zawdzięcza bardziej nowoczesną formę.

kawiarka włoska na indukcję

Kanciasta górna część jest wykonana z aluminium, natomiast dolna, obła – ze stali. Korzystanie z tej kawiarki jest właściwie identyczne jak w przypadku klasycznej wersji. Na rynku dostępne są także inne modele kafetierek Bialetti, które można używać na indukcję – są to Venus, Kitty i Musa. Wyjątkiem jest rozmiar 2tz, który nie nadaje się dla kuchni indukcyjnej.

Kawiarka włoska elektryczna

Jeśli z jakiegoś powodu nie masz kuchenki, ale masz prąd (rzadki przypadek, ale załóżmy, że akurat jesteś w podróży), nadal możesz cieszyć się prawdziwą kawą z włoskiej kawiarki – wystarczy, że zaopatrzysz się w Moka Elettrika czyli kawiarkę elektryczną.

kawiarka włoska elektryczna

Elektryczna wersja klasycznej moki niewiele się różni od pierwowzoru. Design jest w zasadzie identyczny, a różnica polega na elektrycznej podstawce, dzięki której podgrzejemy kawiarkę. Kafetierka jest wykonana z aluminium i występuje w rozmiarze 2tz. Niektórym ten typ kawiarki może się wydać zupełnie niepotrzebny, ale to praktyczne rozwiązanie dla osób będących stale w trasie.

Włoska kawiarka ze stali nierdzewnej

Do wyboru mamy również bardzo eleganckie modele ze stali nierdzewnej, o których wspominałam już przy kawiarkach na indukcję. Są błyszczące, o smukłych, wydłużonych proporcjach, z charakterystyczną pokrywką na górze. Kawiarki Venus, Musa i Kitty pod względem designu są po prostu fenomenalne.

kawiarki włoskie Bialetti

Wszystkie kafetierki występują w rozmiarach od 1 do 10 filiżanek. Venus ma najbardziej klasyczną, prostą formę, rozszerzającą się u dołu; Kitty ma pokrywkę podobną do Venus, ale sama kawiarka jest bardziej zaokrąglona; Musa z kolei ma kompletnie prostą formę, ale za to wieńczy ją finezyjny uchwyt pokrywki. Każdy z tych modeli prezentuje się wyjątkowo atrakcyjnie, a przy tym nie sprawia dodatkowych trudności przy przyrządzaniu kawy.

Inne kawiarki włoskie Bialetti

Na koniec chciałam zaprezentować kilka bardziej nietypowych modeli kawiarek Bialetti.

włoskie kawiarki

Klasyczna forma kawiarki Moka Express została przekształcona w dwóch modelach, które cechuje szeroki wybór wariantów kolorystycznych. Pierwszy z nich mówi sam za siebie: to Rainbow, z charakterystycznym uchwytem – kulką, dostępny m. in. w kolorze czerwonym, zielonym, błękitnym i żółtym. Drugi to równie barwna Fiammetta, model wyróżniający się fantazyjnie wygiętymi uchwytami.

kawiarki włoskie bialetti mini express

Nietypowym modelem, uroczym na prezent dla pary, jest Bialetti Mini Express: kawiarka, z której wychodzą dwie wylewki, połączona z podstawką na dwie filiżanki. Można kupić ją w wariancie z filiżankami lub bez.

kawiarki włoskie bialetti mukka express

Ostatni model, który chciała przybliżyć, to propozycja dla miłośników cappuccino: Bialetti Mukka. Mucca to krowa, ale chyba nie muszę tego tłumaczyć, bo łaciata kawiarka mówi sama za siebie. To wprost genialny sprzęt, za pomocą którego przygotujemy od razu kawę ze spienionym mlekiem. Propozycja dla zuchwałych, którzy łamią zasady i raczą się cappuccino nie tylko o poranku.

Włoska kawiarka: jak działa?

No dobrze, ale właściwie na czym polega sekret działania włoskiej kawiarki? Kafetierki, które opisywałam powyżej, wykorzystują ciśnienie wypychające wodę ku górze. Kawiarka składa się z części dolnej, gdzie wlewamy wodę, z dziurkowanego pojemniczka na kawę oraz części górnej, w której na koniec znajdzie się zaparzony napój. Dodatkowym elementem jest sitko z uszczelką. Podgrzewana woda pod wpływem ciśnienia przenosi się do górnej części, przenikając przez zmieloną kawę. Ot, cała filozofia.

Instrukcja obsługi

Używanie kawiarki jest proste, ale musimy się wystrzegać niektórych błędów. Krok po kroku:

1. Rozkręcamy kawiarkę: mamy część dolną, górną i pojemniczek na kawę. Do części dolnej wlewamy wodę, najlepiej zimną, filtrowaną. W środku widoczna jest śrubka wskazująca poziom wody, którego nie należy przekraczać. Nalewamy więc wody do śrubki.

2. Umieszczamy pojemniczek i wsypujemy do niego mieloną kawę. Na opakowaniu kawy powinno być napisane, czy nadaje się ona do moki (większość tych dostępnych w supermarketach się nadaje).

Błąd numer 1: nie ubijamy kawy na siłę! Można ją lekko uklepać, ale ma być luźno, a nie na ścisk.

kawiarka włoska jak działa

3. Zamykamy górną część i stawiamy na palniku, raczej niewielkim. Czekamy aż kawa się przeleje (można zaglądać pod pokrywkę), o czym poinformuje nas charakterystyczne bulgotanie pod koniec. Dobrze jest kawę zamieszać, kiedy jest jeszcze w kawiarce po to, by nie była bardziej esencjonalna na dnie.

4. Błąd numer 2: stawianie na palniku kawiarki z kawą w pojemniczku i bez wody. To eksperyment, który powinien być opatrzony podpisem „NIE RÓBCIE TEGO W DOMU”. Kawiarka wybuchnie. I tak, to naprawdę przez nieuwagę się zdarza (u mnie w domu co najmniej dwa razy, nie polecam).

Konserwacja

Czyszczenie i dbanie o kawiarkę wzbudza wiele kontrowersji. Istnieje przekonanie, że nie powinno się używać do jej mycia żadnych detergentów, a wyłącznie wody. Zasadniczo, do codziennego mycia wystarczy, że użyjemy ciepłej wody, jednak od czasu do czasu powinno się wyczyścić ją lepiej. W tym celu można użyć łagodnego płynu do mycia naczyń. Niektórzy proponują też metody eko przy użyciu octu lub kwasku cytrynowego. Zazwyczaj kawiarki nie można myć natomiast w zmywarce.

Moka może nam służyć naprawdę długo. Elementem, który się najszybciej zużywa, jest uszczelka z sitkiem. Na szczęście tę część możemy z łatwością wymienić sami – wystarczy zakupić nową przeznaczoną dla naszego modelu (koszt to kilka-kilkanaście złotych).

Bialetti czyli historia parzenia kawy w domu

A teraz trochę historii. Marka Bialetti została założona w 1919 roku w miejscowości Omegna (Piemont) przez Alfonsa Bialettiego – inżyniera zajmującego się przeróbką aluminium, który zasłynął wyprodukowaniem pierwszej kawiarki domowego użytku. Mowa tu o modelu Moka Express, który narodził się w 1933 roku. Opracował go projektant Luigi De Ponti. Kawiarka miała być alternatywą dla wizyt w kawiarni, na którą w czasach kryzysu nie każdego było stać.

Biznes nabrał prawdziwego rozpędu, kiedy stery przejął syn Alfonsa – Renato Bialetti. To właśnie on umieścił na kawiarce charakterystyczne logo z wąsatym jegomościem zamawiającym kawę (którym zresztą miał być sam Alfonso Bialetti). I tak oto kawiarka stała się przedmiotem kultowym spod znaku Made in Italy.

Renato Bialetti żył 93 lata i zmarł stosunkowo niedawno, bo w 2016 roku. Przed śmiercią kazał, by je prochy zostały umieszczone w urnie – uwaga – w kształcie moki Bialetti. Zresztą sami zobaczcie:

włoska kawiarka renato bialetti pogrzeb

Na koniec jeszcze jeden element retro, mianowicie reklama Bialetti z wąsatym panem z logo w roli głównej:

Kawiarki włoskie: gdzie kupić?

Przyszedł czas na podsumowanie. Mam nadzieję, że tym wpisem udało mi się zachęcić cię do uzupełnienie wyposażenia twojej kuchni o kawiarkę typu moka. Zarówno kafetierki marki Bialetti, jak i te innych wytwórców można z powodzeniem kupić w różnych miejscach. Czasami trafić na nie można nawet w większych hipermarketach, częściej w sklepach ze sprzętem AGD i tych z artykułami dla domu.

Pod względem wyboru i dostępności wygrywa Internet, gdzie bez problemu znajdziesz wszystkie modele, w różnych wariantach kolorystycznych i o różnej pojemności. Klikając linki zamieszczone w tym wpisie, zostaniesz przekierowany do strony Ceneo.pl, gdzie porównasz oferty różnych sklepów, by móc wybrać tę najbardziej korzystną. Udanych zakupów!

najlepsze kawiarki włoskie

PODZIEL SIĘ
Jestem absolwentką italianistyki i historii sztuki. Mieszkam w Warszawie i interesuję się kulturą i literaturą włoską.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here