Naples Pass: cena, korzyści i gdzie kupić kartę Neapolu

0
67
naples pass

Każdy, kto podróżuje do Włoch, prędzej czy później będzie chciał zwiedzić Neapol. To miasto pełne kontrastów, chaotyczne, ale też pełne wspaniałych muzeów, zabytków i starożytnych ruin. Jeśli planujesz intensywne zwiedzanie Neapolu, przyda ci się Naples Pass!

Naples Pass to karta turystyczna Neapolu, która pozwoli ci zaoszczędzić sporo pieniędzy na biletach wstępu. A co więcej niesie ze sobą wiele innych korzyści. Poza pieniędzmi zaoszczędzisz również czas i nerwy, bo karnet turystyczny znacznie ułatwia podróżowanie.

W tym artykule wyjaśnię dokładnie, co to jest Naples Pass, jakie są jej rodzaje i co możemy z nią zobaczyć. Poznasz jej cennik i szczegółowe wskazówki dotyczące zakupu. Na koniec odpowiem również na pytanie, czy karta Neapolu się opłaca w porównaniu ze standardowymi cenami biletów.

Karta Naples Pass: co to?

karta neapol

Naples Pass (kliknij tutaj) to karta turystyczna Neapolu, która pozwala za darmo zwiedzić największe atrakcje stolicy Kampanii i okolic, w tym słynne muzea i zabytki archeologiczne.

Jest to imienna karta cyfrowa, a więc nie możesz jej nikomu przekazać. Nie potrzebujesz natomiast odbierać fizycznej karty – wystarczy ci kod QR, który otrzymasz drogą elektroniczną poprzez aplikację The Naples Pass.

Karta występuje w różnych wariantach. Szczególnie polecamy dwa z nich, idealne na krótszą lub dłuższą wycieczkę:

Obie karty uwzględniają największe atrakcje Neapolu i okolicy, w tym stanowiska archeologiczne w Pompejach i Herkulanum. Szczegóły znajdziesz w dalszej części artykułu.

Naples Pass uprawnia również do ominięcia kolejki. Należy jednak pamiętać, że w niektórych atrakcjach wymagana lub zalecana jest rezerwacja wstępu – sama karta nie gwarantuje bowiem, że uda nam się wejść.

Karta turystyczna Neapolu: korzyści

Zobaczmy teraz, co zyskują posiadacze Naples Pass. Poniżej sprawdzisz, które muzea i zabytki możesz zwiedzać za darmo, jak wygląda sprawa stanowisk archeologicznych oraz transportu publicznego, który jest opcjonalny. Karta pozwala uzyskać również dodatkowe zniżki, co wyjaśnię na końcu.

Przeczytaj też: Neapol w 1 dzień

1. Muzea i zabytki

muzea w neapolu pompeje

Zacznijmy od muzeów i zabytków. Obie karty pozwalają zwiedzić następujące muzea:

 • Narodowe Muzeum Archeologiczne
 • Stanowisko archeologiczne Pompeje
 • Stanowisko archeologiczne Herkulanum
 • Pałac Królewski w Neapolu
 • Reggia di Caserta
 • Muzeum Capodimonte

Natomiast karta 7-dniowa pozwala dodatkowo wejść do:

 • Galerii Borbonica
 • Katakumb i Skarbca San Gennaro
 • Podziemi Neapolu
 • Castel Sant’Elmo
 • Castel Nuovo
 • Paestum

2. Transport publiczny

W ramach 3-dniowej Naples Pass na cały okres działania karty otrzymujemy darmowy transport publiczny. Pozwoli to bez problemu poruszać się po Neapolu metrem i kolejkami oraz dojechać do wszystkich atrakcji uwzględnionych w karnecie.

Po pobraniu aplikacji wystarczy jednym kliknięciem uruchomić bilet komunikacji miejskiej i zeskanować go w przypadku korzystania z transportu publicznego.

3. Dodatkowe usługi

Każda karta Naples Pass oferuje dodatkowo specjalny upominek powitalny dla jej posiadaczy.

Jeśli w trakcie zwiedzania zgłodniejesz, namierz Pizzeria Al 22 lub Pizzeria I Decumani. Karta upoważni cię do odebrania kawałka pizzy i jednego bezalkoholowego napoju. W końcu wizyta w Neapolu bez zjedzenia pizzy to byłby prawdziwy skandal!

Naples Pass: cennik

Przyjrzyjmy się teraz cenom Naples Pass. Na samym wstępie warto zaznaczyć, że osoby do 18 roku życia mają darmowy wstęp do muzeów i wielu innych atrakcji Neapolu, nie będą więc potrzebowały karty, choć rezerwacja zwiedzania jest zawsze zalecana. Z kolei jeśli chodzi o transport to dzieci do 6 roku życia korzystają z niego za darmo.

Aktualnie 7-dniowa Naples Pass kosztuje 87,50 €, natomiast karta 3-dniowa z transportem to koszt 99,50 €. Za chwilę zobaczymy, jak ta rozbieżność w cenie przekłada się na opłacalność kart.

Gdzie i jak kupić Naples Pass?

Kartę Naples Pass możesz kupić na jej oficjalnej stronie lub na stronie jednego z pośredników sprzedaży biletów, np. Tiqets albo GetYourGuide.

Strony pośredników są w języku polskim, obowiązują na nich takie same ceny, a ponadto pozwalają na anulowanie zakupu z całkowitym zwrotem pieniędzy, jeśli zrezygnujesz przynajmniej 24 h przed planowanym użyciem karty.

neapol galeria museo di capodimonte

Oto, co trzeba zrobić, krok po kroku:

 1. Wejdź na stronę Tiqets lub GetYourGuide
 2. Wybierz liczbę osób i datę
 3. Określ czas ważności karty
 4. Dokonaj płatności
 5. Poczekaj na maila z potwierdzeniem
 6. Pobierz aplikację The Naples Pass

W aplikacji otworzysz swoją elektroniczną kartę z kodem QR, który musisz zeskanować przy wejściu do każdej atrakcji. Czas ważności karty liczy się od pierwszego użycia. Długość ważności karty można przedłużać w niektórych przypadkach. Z poziomu aplikacji aktywujesz także bilety na transport publiczny.

Czy Naples Pass się opłaca?

W ramach podsumowania odpowiemy sobie na pytanie, czy karta Naples Pass się opłaca. Weźmy pod lupę najpierw kartę 3-dniową. Suma standardowych cen biletów na dostępne w jej ramach atrakcje prezentuje się następująco:

 • Stanowisko archeologiczne Pompeje – 21 €
 • Stanowisko archeologiczne Herkulanum – 17 €
 • Reggia di Caserta – 18 €
 • Muzeum Capodimonte – 17 €
 • Narodowe Muzeum Archeologiczne – 20 €
 • Pałac Królewski w Neapolu – 15

Do tego dochodzi 3-dniowy bilet na transport publiczny – to koszt 16,20 €. W sumie daje nam to ok 125 €. Bez trudu więc można zauważyć, że oszczędzamy już w tym wariancie 25 €, nie wspominając o pizzy i napoju gratis.

Łatwo się domyślić, że karta 7-dniowa daje nam jeszcze większe oszczędności. Uwzględnione w niej atrakcje łączą się z następującymi kosztami:

 • Galerii Borbonica – 10
 • Katakumb i Skarbca San Gennaro – 12,50
 • Podziemi Neapolu – 12
 • Castel Sant’Elmo – 5
 • Castel Nuovo – 6
 • Paestum – 15 €

W sumie wychodzi prawie 170 . W porównaniu z ceną Naples Pass – 87,50 € – mamy do czynienia z niemalże dwukrotnie niższą ceną z karnetem!

Mam nadzieję, że nie masz już wątpliwości, że Naples Pass to doskonałe rozwiązanie dla podróżujących do Neapolu!

5/5 - (1 vote)

Spotkajmy się w Warszawie!
Organizujemy wydarzenia w Warszawie dla miłośników Włoch. Chciałbyś wziąć udział? Jeśli tak, dołącz do grupy 'Amici di Italia Po Polsku' i bądź na bieżąco! :)
Spotkajmy się w Warszawie!
Organizujemy eventy w Warszawie dla miłośników Włoch. Chcesz wziąć udział? Jeśli tak, zostaw nam swój kontakt i bądź na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami! :)
PODZIEL SIĘ
Jestem absolwentką italianistyki i historii sztuki. Mieszkam w Warszawie i interesuję się kulturą i literaturą włoską. Kocham organizować podróże do Włoch i zawsze służę radą w kwestiach turystycznych i językowych :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here