Neapol: muzea, galerie, zamki i inne zabytki, które warto zwiedzić

0
5054
neapol muzea

Planujesz odwiedzić Neapol? Muzea i zabytki, które znajdziesz na mojej liście, to obowiązkowe przystanki, które muszą znaleźć się w każdym planie wycieczki do tego miasta.

Neapol, stolica Kampanii, to miasto pełne kontrastów, o niepowtarzalnym klimacie, wyśmienitej kuchni, zaskakujących tradycjach, ale przede wszystkim niezwykle bogatej historii. Żeby zwiedzić wszystkie jego skarby, potrzeba więcej niż jednej wizyty lub co najmniej dłuższego pobytu.

W dzisiejszym wpisie zaprezentuję najbardziej znane muzea w Neapolu oraz inne atrakcje jak pałace, zamki, galerie sztuki, parki archeologiczne, świątynie i podziemne przejścia.

Dokonałam dość radykalnej selekcji, wybierając 10 obiektów, ale trzeba przyznać, że Neapol ma do zaoferowania znacznie więcej. Na końcu zamieściłam kilka wskazówek dotyczących zwiedzania Neapolu za darmo.

Jeśli chcesz zarezerwować nocleg w korzystnej cenie i dobrej lokalizacji, która pozwoli ci na wygodne zwiedzanie wszystkich atrakcji Neapolu, kliknij poniżej i zobacz wszystkie oferty Booking.com:

Booking.com

Neapol: muzea i zabytki do odwiedzenia

Zabiorę cię teraz na przyspieszoną wycieczkę po zabytkach Neapolu. Odwiedzimy najbardziej znane muzea, pałace, zamki i atrakcje archeologiczne, z których słynie to miasto.

Pod każdym z obiektów znajdziesz link umożliwiający kupienie biletu z wyprzedzeniem. Zachęcam cię do skorzystania z tej opcji, jeśli chcesz mieć pewność, że nawet w sezonie i przy restrykcjach ominą cię długie kolejki i niepewność, czy uda się dostać.

Przeczytaj też: Muzea w Rzymie

1. Muzeum Archeologiczne w Neapolu

Listę otwiera Narodowe Muzeum Archeologiczne w Neapolu, najważniejsze muzeum tego miasta. To jedna z czołowych instytucji tego typu we Włoszech i po prostu nie można jej pominąć. Mieszczące się w XVI-wiecznym pałacu muzeum gromadzi zbiory ze starożytnej Grecji i Rzymu oraz pozostałości z pobliskich Pompejów, Herkulanum i Stabii, które uległy zniszczeniu po wybuchu Wezuwiusza.

neapol muzeum archeologiczne

Główne części ekspozycji to Collezione Farnese, Kolekcja Pompejańska oraz zbiory egipskie uchodzące za trzecie na świecie pod względem znaczenia (po Kairze i Turynie). W jednym obiekcie mamy do czynienia z przekrojem całej cywilizacji starożytnej i to w najwyższej jakości.

Muzeum znajduje się przy Piazza Museo i jest otwarte codziennie poza wtorkami. Wstęp kosztuje maksymalnie 15 euro, ale wielu osobom przysługuje wstęp darmowy lub za symboliczne 2 euro.

2. San Gennaro: katakumby i skarbiec

Kolejne zabytki Neapolu związane są z San Gennaro, czyli św. Januarym z Benewentu, patronem miasta. Te dwa obiekty to katakumby San Gennaro oraz skarbiec Museo del Tesoro di San Gennaro. Zamieściłam je razem, ponieważ często można trafić na wycieczki z oprowadzaniem, które uwzględniają tę parę atrakcji.

muzeum neapol san gennaro

W przestrzennych katakumbach możemy poznać historię Neapolu, zwłaszcza od strony religijnej, pod ziemią. To miejsce pochówku neapolitańskich biskupów oraz samego św. Januarego.

Z kolei skarbiec Museo del Tesoro di San Gennaro (via Duomo) to wspaniały zbiór drogocennych klejnotów związanych z postacią św. Januarego, np. wysadzana kamieniami szlachetnymi mitra czy naszyjnik. Tu znajduje się również relikwiarz z cudowną krwią św. Januarego, która ponoć od czasu do czasu zmienia stan skupienia ze stałego na płynny.

3. Park archeologiczny Herkulanum

Park archeologiczny Herkulanum znajduje się nieco bliżej Neapolu niż Pompeje. To jedna z głównych atrakcji, która czeka turystów odwiedzających stolicę Kampanii. Trwające od XVIII wieku po dziś dzień prace wykopaliskowe pozwoliły odsłonić zalane błotem wulkanicznym miasto.

neapol zabytki herkulanum

Na zwiedzających czekają tu spacery rzymskimi ulicami, tradycyjne rzymskie wille z zachowanymi dekoracjami, budynki publiczne, jak termy i teatr, oraz świątynie.

Z bliska można zobaczyć także przedmioty codziennego użytku, wyposażenie wnętrz czy biżuterię. Na miejscu jest także muzeum wirtualne – wizualizacja 3D Herkulanum przed wybuchem Wezuwiusza.

4. Park archeologiczny Pompeje

Pompeje w wyniku wybuchu Wezuwiusza zostały przykryte kilkumetrową warstwą pyłu wulkanicznego. Miasto zamarło, ale też się doskonale zakonserwowało. Park archeologiczny, który dziś możemy zwiedzać, składa się aż z 9 części-dzielnic, w których turyści mogą zobaczyć ulice, rzymskie domy, budynki użyteczności publicznej i sanktuaria.

muzea w neapolu pompeje

Na wielu największe wrażenie robi widok zastygłych w konwulsjach i skuleniu ciał ludzi i zwierząt, którzy zginęli w czasie katastrofy. Wszystko, co zachowało się z tamtego czasu, jest dla nas świadectwem tego, jak ludzie żyli w starożytności, czym się zajmowali, jak mieszkali i jak spędzali czas.

Wbrew pozorom Pompeje (jak i Herkulanum) nie są obiektami naznaczonymi wyłącznie pamięcią o tragicznym wydarzeniu. Na przykład we wspomnianych Muzeum Archeologicznym znajduje się sala o nazwie Gabinetto Segreto, gdzie przechowywane są obiekty sztuki erotycznej, które zachowały się właśnie z Pompejów.

5. Pałac Królewski w Neapolu

Zróbmy teraz skok w czasie i przenieśmy się do okresu, kiedy Neapol był królestwem pod panowaniem dynastii Burbonów. W mieście zachowały się rezydencje dawnych władców z Pałacem Królewskim na czele. To wspaniała, monumentalna budowla z XVII wieku, znajdująca się naprzeciwko kościoła San Francesco di Paola, jednego z najbardziej charakterystycznych miejsc w Neapolu.

neapol zamki

Obecnie w pałacu mieści się muzeum. Turyści mogą zwiedzać historyczne wnętrza, o niezwykle bogatym wystroju, które naprawdę robią wrażenie.

W cenę biletu, która nie przekracza 10 euro, włączona jest wstęp do pałacowych apartamentów, na multimedialną wystawę Galleria del Tempo oraz na wystawy czasowe. Wstęp do ogrodu jest dodatkowo płatny (2 euro).

6. Kaplica Sansevero

Kaplica Sansevero to jeden z bardziej tajemniczych zabytków Neapolu. Krąży wokół niej wiele legend: od cudów po zbrodnie. Zresztą najlepiej się o tym przekonać, po prostu ją odwiedzając. Znajduje się ona przy via Francesco de Sanctis i funkcjonuje jako muzeum (wstęp kosztuje ok. 8 euro).

neapol muzea sansevero

Kaplicę wypełniają malowidła, ale przede wszystkim bardzo nietypowe rzeźby. Warto się im dokładniej przyjrzeć. Najbardziej znana z nich to Cristo Velato, czyli Chrystus okryty całunem – marmurowa statua, wykonana z takim kunsztem, że aż trudno uwierzyć, że jest z kamienia.

Poza tym atrakcją są również tzw. macchine anatomiche – dwa szkielety ludzkie z odwzorowanymi bardzo dokładnie narządami wewnętrznymi i układem krwionośnym.

7. Podziemia Neapolu – Napoli Sotterranea

W wielu miastach oferowane są podziemne trasy wycieczkowe i Neapol nie jest wyjątkiem. Zwiedzanie nie ogranicza się jednak do katakumb. Miasto ma niezwykle rozwiniętą siatkę podziemnych korytarzy.

muzea w neapolu napoli sotterranea

Spacer nimi w towarzystwie przewodnika to gratka zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, a przy okazji można odbyć podróż w czasie od zarania dziejów po współczesność. Wyprawa będzie źródłem wiedzy, ale i emocji.

Pod ziemią kryje się wiele tajemniczych skarbów, niekiedy trzeba się przecisnąć wąskim korytarzem. Jedyna grupa, której nie polecam tej wycieczki, to osoby cierpiące na klaustrofobię. Ponadto bilety są w rozsądnej cenie, zwłaszcza, że towarzyszy nam przewodnik.

8. Museo di Capodimonte

Kolejna rezydencja, w której mieści się także muzeum, to Museo di Capodimonte, które zdecydowanie jest warte odwiedzenia.

neapol galeria museo di capodimonte

Po pierwsze, jest to wspaniały pałac z pięknymi królewskimi apartamentami. Po drugie mieści się tu galeria sztuki, dawnej i nowoczesnej, której zbiory są naprawdę bardzo atrakcyjne (część z nich pochodzi z kolekcji rodu Farnese).

Wstęp kosztuje 12 euro, niepełnoletnie wchodzą za darmo, a osoby pełnoletnie poniżej 25 roku życia płacą tylko 2 euro. Oprócz wnętrz pałacowych i rozległych kolekcji sztuki można zwiedzić historyczny ogród Real Bosco, dlatego warto się tam wybrać, gdy pogoda dopisuje.

9. Certosa di San Martino

Certosa di San Martino to historyczny klasztor mieszczący się na malowniczym wzgórzu Vomero. Jest to gigantyczny kompleks, w którego skład wchodzą dwa kościoły, dziedzińce, krużganki i ogrody. W samym klasztorze jest około stu sali.

neapol zabytki certosa di san martino

W budowli mieści się również Museo Nazionale di San Martino gromadzące dzieła sztuki dawnej, ale i inne eksponaty jak łodzie, zabytkowe powozy czy tradycyjne szopki bożonarodzeniowe.

Na pewno warto poświęcić więcej czasu na zwiedzenie tego kompleksu, ponieważ każda jego część kryje jakąś atrakcję. Barokowe kościoły są bogato zdobione, można też zwiedzać podziemia klasztoru. Ponadto rozciąga się stąd wspaniała panorama. To okazja do tego, by podziwiać Neapol z góry i zrobić zdjęcia.

10. Zamek Castel Nuovo

Castel Nuovo to średniowieczny zamek w Neapolu, będący jednym z najbardziej charakterystycznych punktów orientacyjnych miasta.

neapol zamki castel nuovo

Jego alternatywna nazwa to Maschio Angioino, która przypomina, że powstał on za panowania przedstawicieli dynastii Andegawenów. Z kolei Castel Nuovo – Nowy Zamek – to określenie, które miało odróżnić tę budowlę od starszego neapolitańskiego zamku, Castel dell’Ovo.

Zamek znajduje się przy Piazza Municipio i mieści się w nim Museo Civico di Castel Nuovo. W zbiorach muzeum znajdują się dzieła sztuki i inne eksponaty datowane od średniowiecza po XIX wiek.

Część zamku stanowi Kaplica Pałacowa, w której można podziwiać freski Giotta. Wstęp kosztuje 6 euro, ale niekiedy można trafić na darmowe wejścia.

Neapol: zabytki, które zwiedzisz za darmo

Warto pamiętać, że większość włoskich muzeów wyznacza co najmniej jeden dzień w miesiącu, kiedy wstęp jest bezpłatny (na czas pandemii akcja ta została zawieszona, więc trzeba zwracać uwagę na komunikaty). Ponadto na ogół osoby do 18 roku życia wchodzą za darmo, a nieco starsi – do 25 roku życia – za pół darmo, czyli 2 euro.

Wspomniany wcześniej Castel dell’Ovo, najstarszy zamek w Neapolu, oferuje darmowy wstęp we wszystkie dni. Za darmo można wejść też do Biblioteki Narodowej, gdzie mieszczą się choćby rękopisy Leopardiego.

Dla wielbicieli literatury polecam też  Parco Vergiliano di Piedigrotta, gdzie znajdują się groby Leopardiego i Wergiliusza. A skoro mowa o parku, to darmowy wstęp z oprowadzaniem jest też w neapolitański Ogrodzie Botanicznym.

Mam nadzieję, że wkrótce odwiedzisz Neapol i muzea, które się w nim znajdują. Wizyta w tym mieście może być dla ciebie szokiem kulturowym, ale gdy się na nie otworzysz, urzekną cię jego tajemnice i bogactwa. Na koniec przypomnę tylko, że aby znaleźć sprawdzone noclegi w Neapolu, trzeba kliknąć poniżej:

5/5 - (2 votes)

PODZIEL SIĘ
Jestem absolwentką italianistyki i historii sztuki. Mieszkam w Warszawie i interesuję się kulturą i literaturą włoską.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here