Neapol plaże: 9 polecanych miejsc na wypoczynek na wybrzeżu

0
13120
neapol plaże

Jeśli za cel wakacyjnej podróży wybrałeś sobie Neapol, plaże w mieście i okolicach są z pewnością czymś, czego nie powinno zabraknąć w twoim planie wycieczki. Latem pogoda w stolicy Kampanii z pewnością sprzyja kąpielom w wodach Morza Tyrreńskiego w Zatoce Neapolitańskiej.

Plaże w Neapolu to druga obok muzeów i stanowisk archeologicznych (przeczytasz o nich tutaj) największa atrakcja miasta. Choć w samym sercu Neapolu kąpielisk nie ma aż tak dużo, jest w czym wybierać w okolicznych miejscowościach.

W dzisiejszym wpisie przedstawię 9 miejsc na wybrzeżu w Neapolu, gdzie warto plażować. Na liście znalazły się zarówno plaże darmowe, jak i płatne, zróżnicowane pod względem krajobrazu, warunków i dojazdu. Niektóre z nich znajdują się nieco dalej, ale wciąż wystarczająco blisko samego Neapolu.

Na koniec zamieściłam kilka przydatnych informacji dotyczących planowania wypoczynku na neapolitańskiej plaży. Przy tej okazji warto też zacząć myśleć o zakwaterowaniu, z którego łatwo dotrzemy nad morze. Skorzystaj z wyszukiwarki Booking.com:

Booking.com

1. La Gaiola

La Gaiola to plaża, która zawsze zajmuje szczyty list polecanych miejsc na wybrzeżu Neapolu. Nie będę wyjątkiem od reguły, ale myślę, że poniższe zdjęcie wystarczająco usprawiedliwia zamieszczenie jej na pierwszym miejscu (choć artykuł nie jest rankingiem, a raczej swobodnym zestawieniem polecanych miejsc).

neapol plaża la gaiola

Plaża znajduje się w drogiej dzielnicy Posillipo, obok wielu innych plaż, o których napiszę za moment. Nie jest to klasyczne, piaszczyste wybrzeże. Nie można mu jednak odmówić wyjątkowej malowniczości, którą zawdzięcza widokowi na tajemniczą wyspę La Gaiola (a dokładniej na dwie wyspy połączone mostkiem).

Opuszczona rezydencja na wyspie oraz historie o niewyjaśnionych śmierciach w tej okolicy dodają dreszczyku emocji. Mimo to plaża jest chętnie wybierana przez turystów – nie ma tu typowych leżaków i barów, a miejsce jest chronione przed tłumami.

Aby się na nią dostać, najlepiej podjechać samochodem i zostawić pojazd na parkingu przy Parco Virgiliano. Schodkami przy zabudowaniach schodzi się na żwirowatą, półkolistą plażę. Limit wynosi 100 osób i konieczne są rezerwacje, to czego wrócę na końcu wpisu. Wstęp natomiast jest bezpłatny.

2. Bagno Elena

Pozostaniemy na trochę w dzielnicy Posillipo i przyjrzymy się tamtejszym kąpieliskom. To, które widzisz na głównym zdjęciu oraz poniżej to Bagno Elena – kolejny charakterystyczny punkt na neapolitańskim wybrzeżu.

neapol plaże bagno elena

To typowa miejska plaża – piaszczysta, wyposażona we wszystko, czego trzeba, znajdująca się stosunkowo blisko centrum Neapolu, co niewątpliwie stanowi poważne zalety. Elena będzie idealnym miejsce dla rodzin i innych osób, które nie chcą zmagać się z przeszkodami, docierając na plażę.

Charakterystyczny budynek w tle to Palazzo Donn’Anna, znajdująca się na skale rezydencja z XVII wieku. Plaża jest znana od dziesięcioleci, a odpoczynku zażywali tu liczni przedstawiciele świata literatury, filmu, muzyki czy polityki.

Należy zwrócić uwagę, że nie jest to tzw. spiaggia libera, a więc za wstęp trzeba zapłacić. W cenie 15 euro otrzymamy leżak na cały dzień, ale za wiele innych usług trzeba będzie dopłacić (np. 10 euro za parasol). Dzieci do 11 roku życia wchodzą za darmo.

3. Bagno Sirena

Alternatywą dla Bagno Elena jest drugie płatne kąpielisko w tej samej okolicy, czyli Bagno Sirena (albo Lido Sirena). Stamtąd również możemy podziwiać Palazzo Donn’Anna oraz widok na Wezuwiusza wyłaniającego się nad linią horyzontu.

plaże neapol bagno sirena

Podobnie jak w poprzednim wypadku plaża Sirena jest łatwo dostępna, choć niewielka. Powyższe zdjęcie może być nieco mylące, bowiem większość terenu to typowe kąpielisko z wynajmowanymi leżakami i parasolami. Rezerwacji można dokonać online, żeby uniknąć kolejek.

Tak czy inaczej tu również mamy do czynienia z piaszczystą plażą, odpowiednią dla każdego, z barami na miejscu oraz restauracją, z której rozciąga się wyjątkowo malowniczy widok na zatokę. To atrakcje i udogodnienia, które mają rzecz jasna swoją cenę, więc jeśli nie planowałeś większych wydatków, skup się na plażach bezpłatnych.

4. Baia delle Rocce Verdi

Kolejna, niestety znów płatna, plaża to Baia delle Rocce Verdi. Zdaniem wielu jednak wydatek się opłaca – kąpielisko ma bardzo pozytywne opinie wśród turystów, a zdjęcie mówi samo za siebie. Jest rajsko i wyjątkowo malowniczo.

baia delle rocce verdi plaża neapol

W turkusowych, przejrzystych wodach Baia delle Rocce Verdi mogą się kąpać zarówno dorośli, jak i dzieci – dla tych ostatnich przewidziane jest bezpieczne, płytsze miejsce. Ponownie mamy do czynienia z okolicą Posillipo, co wpływa na cenę. Standardowo zapłacimy 20 euro za wstęp i leżak na cały dzień. Jeśli wybieramy się po południu – 12 euro, jeśli w weekend – aż 25 euro.

Wstęp jest płatny również dla dzieci, a dodatki takie jak parasol czy miejsce parkingowe to kolejne pozycje na rachunku. Miejsce jest za to naprawdę luksusowe: jest basen, bar, restauracja, organizowane są różne aktywności. Uwaga: wchodzimy bez własnego jedzenia i picia.

5. Riva Fiorita

Dla odmiany, choć w dalszym ciągu w Posillipo, proponuję udać się na plażę bezpłatną o nazwie Riva Fiorita. Jak widać miejsce jest bardzo urokliwe, a historyczna Villa Volpicelli, z pięknymi ogrodami dopełnia krajobrazu.

plaże w neapolu riva fiorita

Włosi, mówiąc o tym miejscu, często odwołują się do telenoweli Un posto al sole, która kręcona była właśnie w tym miejscu. Dla turystów z Polski ma to oczywiście marginalne znaczenie. Dużo ważniejsze są walory samej plaży Riva Fiorita.

Dostanie się do tej plaży jest nieco utrudnione. Albo trzeba wynająć łódkę, co jest całkiem ekscytującym i romantycznym pomysłem, albo zostawić samochód przy Via Ferdinando Russo i zejść drogą w dół na piechotę.

Dzięki temu jednak miejsce to jest trochę sekretne i nie każdy je zna. A poznać je warto, bo nurkując w czystych wodach, możemy z bliska zobaczyć bogatą faunę i florę Morza Tyrreńskiego. Ponieważ jest to plaża darmowa, niektóre miejsca mogą nie grzeszyć czystością, ale warto poszukać wygodnego i schludnego skrawka.

6. Scoglione

Znajdujemy się dalej na skalistym wybrzeżu Posillipo. Kolejną atrakcją jest tutaj plaża Scoglione w Marechiaro, gdzie miejscowi żeglarze od lat słyną z przywożenia tu barkami turystów i miejscowych szukających wypoczynku.

scoglione plaże neapol i okolice

Scoglione to dosłownie wielka skała, na której można zasiąść – jeśli ma się na czym. Wszystko trzeba wziąć ze sobą, bo nie mamy tu do czynienia z klasycznym kurortowym kąpieliskiem. Barką dopłyniemy na miejsce w cenie 5-6 euro i na pewno sama podróż już będzie atrakcją.

To ponadto idealne miejsce dla pasjonatów nurkowania. Pod wodą można dostrzec wyjątkowe skarby, a w okolicach roi się od malowniczych grot. Mimo że miejsce wydaje się ustronne, nie narzeka na brak zainteresowania, dlatego warto zadbać wcześniej o zaklepanie miejsca – liczba jest bowiem limitowana.

7. Spiaggia del Castello di Baia

Nie tak bardzo oblegana, choć patrząc na zdjęcie, można się dziwić dlaczego, jest Spiaggia del Castello di Baia. Znajduje się nieco dalej od centrum Neapolu niż poprzednie propozycje, w podmiejskiej miejscowości Bacoli. Samochód musimy zostawić przy Via Luculu i udać się na prom.

plaże w neapolu spiaggia del castello di baia

Promem za symboliczną kwotę udamy się na plażę, częściowo żwirową, częściowo piaszczystą, spokojną i przyjemną, gdzie za niewielką opłatą możemy wypożyczyć leżak i parasol. Mamy więc wszystko, czego trzeba, a nie wyczyścimy doszczętnie portfela.

Dodatkową atrakcją jest wznoszący się w pobliżu zamek aragoński (Castello Aragonese di Baia), w którym mieści się Muzeum Archeologiczne (Museo archeologico dei Campi Flegrei), jako że na miejscu znajduje się wiele stanowisk archeologicznych. Na pewno warto się tam wybrać, zwłaszcza że w okolicy czekają nas kolejne piękne plaże.

8. Lido Schiacchetiello

Do końca listy pozostaniemy już w okolicach Bacoli, jako że podobnie jak na wybrzeżu Posillipo, roi się tu od znakomitych, polecanych plaż. Kolejną z nich jest Lido Schiacchetiello, z pięknym widokiem na wyspę Punta Pennata.

schiacchetiello plaża neapol

Według legendy to właśnie tutaj Odyseusz w trakcie swojej wędrówki szukał orzeźwienia. Dziś zamiast niego mogą to zrobić turyści – pod warunkiem, że odkryją to urokliwe miejsce, a nie każdy zdaje sobie sprawę z jego istnienia.

Właśnie dlatego Schiacchetiello pozostaje kameralną plażą, o dość egzotycznym wizerunku, jak zresztą widać na zdjęciu. Nie mamy tu niestety drobnego piasku, za to wielbiciele pływania i nurkowania będą zachwyceni. Aby do niej dotrzeć, trzeba znaleźć wejście do Villa Mirabilis i stamtąd dojść na plażę.

9. Miliscola i Miseno

Zestawienie zamykają okolice Miliscola i Miseno, w dalszym ciągu w podobnej lokalizacji do poprzednich miejsc. Jak widać na zdjęciu, możemy tu znaleźć oryginalne plaże, które zachwycą swoją malowniczością i skarbami natury, jakie skrywają.

miseno plaża neapol

Półwysep Miseno, zakończony niczym ogromny żółw, wysuwa się w kierunku wysp Procidy i Ischii. Panorama, którą możemy podziwiać z tarasu widokowego jest wręcz oszałamiająca, a na lądzie znajdują się ciekawe, wewnętrzne jeziora. Ale wróćmy do samych plaż…

Plaże Miseno i Miliscola są piaszczyste i szczególnie oblegane latem przez miejscowych. Tak naprawdę jest tu wiele płatnych kąpielisk, a także spiaggia libera, na której można zająć miejsce rano, o ile się mieszka dostatecznie blisko. Dlatego warto znaleźć nocleg w okolicy.

Neapol plaże: wskazówki dla turystów

Na koniec garść wskazówek dla osób, które być może nie miały jeszcze okazji przebywać na plaży we Włoszech albo nie mają pewności, jak się przygotować na plażowanie w Neapolu.

Jeśli chodzi o dojazd, to do niektórych z powyższych plaż można dojechać komunikacją miejską, ale należy mieć na uwadze, że na południu Włoch nie zawsze działa ona perfekcyjnie (mówiąc delikatnie). W dużo lepszej sytuacji będą osoby zmotoryzowane albo ci, którzy zarezerwują nocleg w niewielkiej odległości od plaży, by móc się tam dostać na piechotę.

Dojście do plaż jest różne – te bliżej centrum miasta, w Posillipo często są stosunkowo łatwo dostępne (szczególnie płatne kąpieliska). Do niektórych, jak wspomniałam, można się dostać wyłącznie od strony morza, co nie jest aż tak kłopotliwe – krótki rejs promem lub barką to w końcu też fajna atrakcja!

W Neapolu bardzo zachęca się natomiast do dokonywania rezerwacji. Tak, jak w przypadku muzeum: żeby uniknąć stania w kolejce i nie ryzykować braku miejsca, dobrze jest zaklepać swój leżak online. Większość plaż właśnie tak działa. Są ogarnięte, na miejscu jest bar, prysznic, wypożyczalnia, ale musimy wykupić na nich plażowanie (a ceny są bardzo różne).

Na plażach bezpłatnych rozkładamy się ze swoim sprzętem, ale często jest gdzieś stanowisko, gdzie można wynająć leżak – wtedy jest to taka plaża pół-płatna. W poszukiwaniu plaży i dokonywaniu rezerwacji może ci pomóc strona Spiagge.it.

Na koniec zachęcam cię do zajrzenia na stronę Booking.com i poszukania noclegu w Neapolu, który lokalizacją, warunkami i ceną będzie odpowiadał twoim oczekiwaniom. Kliknij poniżej:

5/5 - (3 votes)

PODZIEL SIĘ
Jestem absolwentką italianistyki i historii sztuki. Mieszkam w Warszawie i interesuję się kulturą i literaturą włoską.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here