Jak się mówi nie wiem po włosku?

0
8034

Jak się mówi nie wiem po włosku?

Słyszeliście kiedyś, że człowiek uczy się przez całe życie a i tak umiera głupi? Prawdopodobnie tak. Prawdopodobnie słyszeliście też wiele razy ”lepiej nie wiedzieć”.

”Wiem, że nic nie wiem” powtarzał grecki filozof Sokrates. Musimy pogodzić się ze świadomością, że nigdy nie będziemy w stanie odpowiedzieć na wszystkie zadawane nam pytania, chyba że… wspomożemy się zgrabnym i wymijającym ”nie wiem”.

”Nie wiem” używane jest nagminnie, zarówno gdy nie mamy pojęcia co powiedzieć, jak również gdy chcemy zaoszczędzić sobie lat świetlnych tłumaczeń i wyjaśnień. Przyznajcie ile razy zdarzyło Wam się ”nie wiedzieć” tak tylko dla świętego spokoju ;>

Niektórzy nawet nie wiedzą czy ”nie wiem” czy ”niewiem” (zespół Italia Po Polsku zachęca do używania pierwszej wersji :)).

Jak się mówi nie wiem po włosku – 5 sposobów

Jak widzicie ”nie wiem” jest bardzo częste w codziennej komunikacji i z pewnością przydaje się również podczas nauki języków obcych. Wyobraźcie sobie, że jesteście w Rzymie, w lipcu. Po tygodniu w mieście skąpanym w palącym słońcu nie różnicie się już bardzo od miejscowych i ktoś na dworcu Termini pyta Was ”A che ora parte il treno per Milano?” (o której odjeżdża pociąg do Mediolanu?). Skąd możecie wiedzieć? W tym harmidrze sami ledwo dotarliście na Wasz peron 🙂

Możecie odpowiedzieć ”NON LO SO” (nie wiem tego). Jest to najczęściej używany zwrot wśród Włochów, ale przecież chodzi o to żeby się wyróżnić i rozwijać się językowo.

Możecie posłużyć się trybem przypuszczającym i odpowiedzieć ”NON SAPREI”, macie tym samym pewność, że nie jest to banalne dające najczęściej się usłyszeć ”nie wiem”.

Często wykorzystywane w języku polskim ”nie mam pojęcia” to ”non ne ho idea”. Pamiętajcie że pojęcie może być zielone albo blade, w języku włoskim powiemy ”NON NE HO LA PIÙ PALLIDA IDEA”.

Jak to bywa w Rzymie upał daje się we znaki, plecak waży swoje a na domiar złego straszą jakimś ”sciopero” (strajk). Poddenerwowanie jest całkiem zrozumiałe, dlatego możecie odpowiedzieć ”CHE NE SO” (skąd mam wiedzieć). Jeśli Wasz rozmówca jest natrętny lub tak samo jak Wy źle znosi wysokie temperatury, a w dodatku ma stresujące spotkanie biznesowe na północy kraju i najzwyczajniej w świecie nie jest najmilszy, możecie dać mu do zrozumienia, że nie uzyska od Was odpowiedzi wzmacniając wydźwięk wyżej wspomnianego wyrażenia, (ostrzegamy, że sformułowania, które teraz przeczytacie są wulgarne. Przemyślcie dwa razy zanim zdecydujecie się ich użyć, zwłaszcza na stacji Termini :),” CHE CAVOLO NE SO” (skąd mam do cholery wiedzieć) lub ”CHE CAZZO NE SO” (skąd mam ku*wa wiedzieć).

Jak już zostało wspomniane, po tygodniu we Włoszech dzięki cudownemu lipcowemu słońcu poziom Waszej opalenizny zaczyna dorównywać opaleniźnie Rzymian. Jeśli chcecie do końca zmylić Waszego rozmówce lub nie dać się traktować jak typowy turysta używajcie najbardziej włoskiego ze wszystkich włoskich ”nie wiem”, mianowicie ”BOH” (+10 do włoskości).

Jak się mówi nie wiem po włosku – filmik

Wszystkie zwroty, które pojawiły się w artykule zostały omówione w nagraniu:

5/5 - (4 votes)

Spotkajmy się w Warszawie!
Organizujemy wydarzenia w Warszawie dla miłośników Włoch. Chciałbyś wziąć udział? Jeśli tak, dołącz do grupy 'Amici di Italia Po Polsku' i bądź na bieżąco! :)
Spotkajmy się w Warszawie!
Organizujemy eventy w Warszawie dla miłośników Włoch. Chcesz wziąć udział? Jeśli tak, zostaw nam swój kontakt i bądź na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami! :)
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here