Co zwiedzić w Palermo: atrakcje i zabytki, które warto zobaczyć

0
6899
palermo atrakcje

Jeśli nie byłeś nigdy w Palermo, atrakcje i zabytki, które przedstawię w tym artykule, z pewnością cię zachęcą do odbycia pierwszej podróże w tym kierunku!

Stolica Sycylii to miasto, w którym spotyka się wiele różnych kultur: starożytnej Grecji i Rzymu, arabska, bizantyjska, normańska i inne. Z tego zróżnicowanie zabytków i atrakcji jest naprawdę ogromne, co czyni Palermo miejscem absolutnie wyjątkowym na mapie Włoch i całej Europy.

Choć nie ma dużego wyboru lotów bezpośrednich z Polski, warto udać się do któregokolwiek z sycylijskich miast i choćby na parę dni wyskoczyć do Palermo. W dzisiejszym wpisie przedstawię 12 najciekawszych miejsc, które warto tam zobaczyć. Na końcu wpisu znajdziesz plan 3-dniowego zwiedzania Palermo.

Poniżej natomiast znajduje się mapka portalu Booking.com z dostępnymi noclegami w tym mieście:

Booking.com

Palermo: atrakcje turystyczne i zabytki

Zobaczmy teraz, co zwiedzić w Palermo. Atrakcje z naszej listy to 12 zabytków, muzeów i ogrodów, które powinien odwiedzić każdy, kto wybiera się do tego miasta.

1. Katedra w Palermo

Katedra w Palermo to najważniejszy zabytek miasta i kluczowa atrakcja w każdym planie zwiedzania. Architektura o wczesnośredniowiecznym rodowodzie łączy w sobie różne style, głównie normański, ale też arabski. Katedra wpisana jest na listę UNESCO.

katedra w palermo

Wnętrze katedry wydaje się dość surowe, choć z pewnością robi wrażenie swoją monumentalnością. Warto natomiast poświęcić więcej uwagi jej zewnętrzu – ciekawie, misternie dekorowanej elewacji, która ma sporo zaskakujących elementów.

Katedra jest także miejscem pochówku ważnych osobistości i monarchów, w tym cesarza Fryderyka II Hohenstaufa. Sam wstęp do katedry nie jest płatny, ale jeśli chcemy zobaczyć królewskie groby, wejść na dach czy zwiedzić pałac arcybiskupów, będziemy musieli zapłacić.

Ja natomiast polecam wycieczkę z przewodnikiem po centrum Palermo, obejmującą wejście do katedry. Jej dodatkową atrakcją jest degustacja 5 tradycyjnych sycylijskich przysmaków.

2. Ogród Botaniczny

Ogród Botaniczny w Palermo to jedno z najbardziej urokliwych miejsc w mieście, które służy nie tylko Uniwersytetowi w Palermo, jako jedna z jego placówek, ale i miejsce odpoczynku dla mieszkańców i turystów.

ogród botaniczny palermo co zwiedzić

Obiekt został otwarty w 1795 roku, choć zamysły utworzenia instytucji sięgają 1779 roku. Początkowo ogród miał służyć za miejsce kultywowania roślin leczniczych dla lokalnej społeczności akademickiej, lecz dość szybko postanowiono o jego rozszerzeniu.

Obecnie znajduje się tutaj ponad 12 000 gatunków roślin. Można spotkać florę z całego świata, choć przeważaj ta ze strefy zwrotnikowej. Wartym do zobaczenia jest figowiec wielkolistny, który został specjalnie sprowadzony z Australii.

3. Villa Giulia

Ogród Villa Giulia to przepiękny, neoklasycystyczny park miejski idealny na wypoczynek i spędzenie wolnego czasu. Jest on umiejscowiony niedaleko Ogrodu Botanicznego. Ogród znany jest również jako Villa del Popolo i Villa Flor.

palermo co zobaczyć villa giulia

Park powstał w 1778 roku, a został nazwany na cześć żony ówczesnego wicekróla Sycylii Giulii Guevary. W sercu ogrodu znajduje się bardzo ciekawa dwunastościenna rzeźba, która jest w rzeczywistości zegarem słonecznym – wykonanym przez Lorenza Federiciego.

Aleje ogrodu otoczone są różnymi popiersiami osób, które przysłużyły się miastu, ale najważniejszą marmurową statuą zdecydowanie jest Fontana del Genio, która wciąż jest jednym z symboli Palermo.

4. Pałac Normanów i Kaplica Palatyńska

Pałac Normanów w Palermo był siedzibą królów Sycylii. Budowę rozpoczęto jeszcze w IX wieku, a poważniejsze rozbudowy przypadły na XII wiek (wykonane przez normańskich królów, m. in. Rogera II), a także w czasie panowania hiszpańskiego na wyspie.

palermo zabytki

W pałacu znajduje się budząca powszechny zachwyt Kaplica Palatyńska, powstała dla króla Rogera II. Od 2015 znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Bogate polichromie, w tym słynna w absydzie przedstawiająca Chrystusa Pantokratora, to jedno z najwspanialszych dzieł sztuki średniowiecznej.

Wystrój pałacu i kaplicy łączy elementy arabskie, bizantyjskie, normańskie, sycylijskie i z późniejszego okresu hiszpańskie. Od 1946 pałac jest siedzibą Sycylijskiego Zgromadzenia Regionalnego. Wejście kosztuje 11€ (zwiedzanie wraz z apartamentami).

5. Quattro Canti

Quattro Canti to kolejna charakterystyczna atrakcja Palermo, którą warto zobaczyć. Jest to tak naprawdę plac zamknięty od czterech stron barokowymi pałacami, na wzór Quattro Fontane w Rzymie.

palermo atrakcje quattro canti

Elewacje każdego z czterech budynków są identyczne i składają się z trzech poziomów, a na każdym z nich znajduje się jedna figura. Na samym dole stoją alegorie czterech pór roku. Wyżej podobizny czterech hiszpańskich władców Sycylii: Karola V, Filipa I, Filipa II i Filipa III. Na samej górze są postaci czterech świętych dziewic – patronek Palermo: Agaty, Krystyny, Nimfy i Oliwy.

Quattro Canti również możemy zobaczyć w ramach wycieczki z przewodnikiem połączonej z degustacją, wspomnianej na początku.

6. Palazzo Asmundo

Palazzo Asmundo znajduje się w samym sercu Palermo, tuż obok wspomnianych już zabytków takich jak katedra czy pałac Normanów. Późnobarokowy pałac z zewnątrz prezentuje się niepozornie, ale w środku skrywa prawdziwe skarby.

palermo co warto zobaczyć palazzo asmundo

Wnętrza posiadają bogatą, oryginalną dekorację ze stiuków i fresków. W muzeum możemy zobaczyć także kolekcję sycylijskiej ceramiki i porcelany (na zdjęciu), map, pocztówek czy monet oraz wiele innych elementów historycznego wyposażenia.

Dodatkową atrakcją jest sama lokalizacja muzeum. Na miejscu znajduje się restauracja i kawiarnia, gdzie możemy zatrzymać się nie tylko na kawę, ale i na aperitivo czy kolację i podziwiać z Palazzo Asmundo widok na piękne centrum Palermo i elewację katedry.

7. Casa Professa

Casa Professa, nazywany także Kościołem del Gesù, to kościół Jezuitów położony przy Piazza Casa Professa. Został wzniesiony na przełomie XVI i XVII wieku.

palermo zwiedzanie casa professa

Prace nad wystrojem trwały aż do 1767 roku, kiedy wypędzono Jezuitów. Podczas II wojny światowej kościół został zbombardowany, a jego restaurację udało się ukończyć dopiero w 2009 roku.

Jak przystało na dzieło barokowej architektury, wnętrze kościoła ozdobiono z niesamowitym przepychem. Kontrastuje to ze skromną elewacją budynku, którą dekoruje jedynie XVII-wieczna figura Maryi.

W środku możemy ujrzeć fresk przedstawiający Adorację Dzieciątka przez Trzech Króli autorstwa Antoniniego Grana, a także płaskorzeźby Pokłon Pasterzy (1710-1714) i Pokłon Trzech Króli (1719-1721) wykonane przez Gioacchiniego Vitagliana.

8. Palazzo Comitini

Palermo jest pełne wyjątkowych zabytków sztuki barokowej, które z pewnością trzeba zobaczyć. Kolejnym przykładem jest Palazzo Comitini, będący obecnie siedzibą władz miasta.

palermo atrakcje palazzo comitini

Zabytkowe wnętrza są na szczęście otwarte dla zwiedzających. W pałacu znajdują się kolejno sale o różnych nazwach, m.in. Sala Żółta, Sala Czerwona i Sala Zielona. W każdej z nich znajdziemy bogate dekoracje oraz meble i wyposażenie z epoki.

Dekoracje freskowe, stiuki, złocenia i majolikowe posadzki sprawiają, że mamy wrażenie, jakbyśmy znajdowali się w szkatułce z biżuterią. Jeśli lubisz zwiedzać pałace i zabytkowe wnętrza, koniecznie musisz odwiedzić Palazzo Comitini.

9. Teatro Massimo

Teatro Massimo, a właściwie Teatro Massimo Vittorio Emanuele to teatr operowy, którego nazwa nie wzięła się znikąd. W rzeczywistości pod względem objętości jest to największy teatr operowy we Włoszech, a trzeci co do wielkości w Europie. Wyróżnia się także znakomitą akustyką.

atrakcje w palermo teatro massimo

Budowę Teatro Massimo rozpoczęto w 1874 roku, a ostatecznie zakończono dopiero w 1897 roku. Za projekt był odpowiedzialny architekt Giovann Battista Filippo Basile, a po jego śmierci, jego syn Ernesto Basile.

Budynek jest jednym z najwspanialszych, jakie wzniesiono w XIX wieku we Włoszech. Jego styl można nazwać jako styl klasycystyczno-późnorenesansowym z elementami sztuki barokowej oraz wpływów sztuki Palermo, nawiązującej do sztuki normandzkiej i arabskiej.

10. Castello della Zisa

Castello della Zisa to kolejny zabytek Palermo związany z kulturą normańsko-arabską, wpisany na listę UNESCO. Jego prosta, a zarazem, fascynująca architektura z pewnością cię zachwyci.

palermo co zobaczyć castello della zisa

Pierwotną funkcją budowli była letnia rezydencja normańskich władców, którą postawili arabscy rzemieślnicy. W różnych miejscach znajdziemy więc elementy sztuki islamskiej, mauretańskie łuki i dekoracje. W środku natomiast możemy podziwiać salę mozaikową, artefakty z obszaru Morza Śródziemnego i eksponaty sztuki islamskiej.

Na zewnątrz natomiast znajdują się przywodzące na myśl orientalne założenia zbiorniki wodne, które trzeba przyznać, prezentują się bardzo malowniczo. Cena biletu zaczyna się od 6 euro.

11. Muzeum Majoliki

Muzeum Majoliki powstało z inicjatywy Stowarzyszenia Kulturalnego Stanze al Genio. Swoją nazwę wzięło od znajdującej się nieopodal fontanny del Genio. Muzeum mieści się w zabytkowym pałacu Torre Pirajno z przełomu XVI i XVII wieku, w dzielnicy Kalsa.

palermo muzeum majoliki

Wnętrze muzeum jest w całości pokryte zabytkowymi kaflami, wykonanymi w technice majoliki. Terminem tym określa się ceramikę bogato zdobioną, o intensywnych barwach, typową dla włoskiego renesansu i baroku.

Podczas wizyty w muzeum zwiedzimy 8 sal. Wstęp kosztuje 10 euro, a zwiedzać możemy w dni powszechnie po południu (poza poniedziałkiem) oraz w weekend rano. Muzeum jest czynne krótko, więc przed wizytą upewnij się, czy jest otwarte.

Co więcej, Stanze al Genio to także pokoje B&B, w których możemy przenocować w pięknych wnętrzach. Nocleg możesz zarezerwować na Booking.com:

12. Muzeum Marionetek

Muzeum Marionetek to miejsce, gdzie możemy zetknąć się z jedną z ludowych tradycji Sycylii – sztuką marionetek. Zostało ono nazwane na cześć Antonia Pasqualina, który jako pierwszy rozpoczął kolekcjonowanie sycylijskich lalek. Oprócz lokalnych dzieł, można tu znaleźć marionetki z całego świata.

muzeum marionetek palermo

Muzeum zostało założone w 1975 roku i obecnie posiada ponad 5 000 dzieł. Nie tylko gromadzi tak bogate zbiory, ale i ma na celu podtrzymanie tradycji sycylijskiego teatru lalek i sztuki lalkarstwa.

Najstarsza marionetka Carinda pochodzi z lokalnego teatru z Palermo i została stworzona w 1828 roku. W muzeum możemy zobaczyć także lalki pochodzące z Japonii, Indonezji, Korei czy z Sri Lanki.

Palermo: co zobaczyć w 3 dni?

Zwiedzasz Palermo tylko przez jeden weekend? Zastanawiasz się, co zobaczyć w 3 dni podczas wizyty w Palermo? Oto nasza propozycja planu zwiedzania tego miasta, który na pewno cię nie rozczaruje:

  • 1. dzień: Katedra Palermo, Quattro Canti i Teatro Massimo
  • 2. dzień: Pałac Normanów i Kaplica Palatyńska, ogrody Villi Bonnano, Casa Professa
  • 3. dzień: Ogród Botaniczny, Muzeum Marionetek, zwiedzanie portu i wybrzeża

Powyższy plan nie jest przesadnie obciążający, a i tak wypełniony najważniejszymi atrakcjami. Poza tym wymienione obiekty znajdują się w swoim sąsiedztwie lub na wspólnej trasie, dzięki czemu nie zmęczysz się krążeniem po mieście bez żadnej koncepcji.

Nie ma zatem na co czekać. Zarezerwuj nocleg w Palermo i ruszaj na zwiedzanie atrakcji i zabytków tego wspaniałego miasta!

Autorzy: Apolonia Filonik, Oskar Tomaszewski

5/5 - (3 votes)

PODZIEL SIĘ
Jestem absolwentką italianistyki i historii sztuki. Mieszkam w Warszawie i interesuję się kulturą i literaturą włoską.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here