Perugia: zabytki, atrakcje, noclegi. Kompletny przewodnik

0
26074
Perugia - miasto wyjatkowe 365 dni w roku

Perugia to nieduże, urokliwe miasto znajdujące się w centralnej części Włoch. Jest stolicą malowniczego regionu Umbria usytuowanego na granicy z Toskanią, Lacjum i Marche.

Małe włoskie miasteczka zawsze miały dla mnie nieodparty urok i niepowtarzalny klimat. Perugia ujęła mnie nie tylko walorami przyrodniczymi, ale także tętniącym w niej życiem studencko-naukowo-kulturalnym. Dlatego też postanowiłam przygotować dla Ciebie użyteczny przewodnik po malowniczej Perugii!

W artykule tym dowiesz się dlaczego warto odwiedzić Perugię, jakie atrakcje turystyczne oferuje to miasto, które z ciekawych i zabytkowych miejsc warto odwiedzić, a także znajdziesz tu kilka niezwykłych ciekawostek stanowiących o wyjątkowości tego miejsca. 

Zapraszam Cię zatem do podróży po artystyczno-historycznie barwnej Perugii! A żeby dobrze zacząć planowanie, zachęcam Cię, byś już teraz zapoznał się z dostępną w Perugii bazą noclegową za pomocą poniższej wyszukiwarki:

Booking.com

Jak dojechać do Perugii?

Możliwości dogodnego dojazdu do Perugii jest kilka. Poniżej znajdziesz najistotniejsze wskazówki.

W samej Perugii znajduje się port lotniczy, który posiada bezpośrednie połączenie z Krakowem. Pozostałe większe lotniska, które oferują najszybszy i najwygodniejszy transport do Perugii to Roma Ciampino, Roma Fiumicino. Możesz również skorzystać z lotniska znajdującego się w Pizie, jednak ma ono zdecydowanie gorsze połączenie naziemne z Perugią.

Jak dojechać do Perugii

1) Z Krakowa

Do Perugii od niedawna bezpośrednio lata z Polski Ryanair – na razie tylko z Krakowa. Jeśli akurat to połączenie ci pasuje, masz wielkie szczęście. Dwie godziny samolotem i jesteś na miejscu.

2) Z lotniska Roma Ciampino

Jeśli wybierzesz lotnisko Roma Ciampino po wylądowaniu przesiądź się w autobus, który znajduje się bezpośrednio przy lotnisku. Dowiezie Cię on do stacji kolejowej Roma Termini. Ze stacji Roma Termini możesz ruszyć bezpośrednim pociągiem do Perugii (jednak te pociągi kursują dość rzadko) lub z jedną przesiadką w miasteczku Foligno.

3) Z lotniska Roma Fiumucino

Jeśli wybierzesz lotnisko Roma Fiumicino masz do wyboru dwie trasy.

Pierwsza trasa: po wylądowaniu przesiądź się w autobus  lub w pociąg (stacja Roma Fiumicino, która znajduje się na terenie lotniska). W obu przypadkach dojedziesz do stacji kolejowej Roma Termini. Pociąg ze stacji Roma Termini dowiezie Cię bezpośrednio do Perugii lub z jedną przesiadką w Foligno.

Druga trasa: po wylądowaniu wybierz pociąg kursujący ze stacji kolejowej Roma Fiumicino do stacji Roma Tiburtina. Na stacji Roma Tiburtina przesiądź się w bezpośredni pociąg do Perugii lub wybierz kurs o większej częstotliwości z jedną przesiadką w Foligno.  Możesz również skorzystać z opcji wynajmu samochodu na lotnisku.

Połączenie autobusowe na tym obszarze przejazdy oferuje firma Flixbus, warto prześledzić ich ofertę.

4) Wynajem auta na lotnisku

Jeśli zdecydujesz się na podróż samochodem, możesz z łatwością wynająć auto na lotnisku i kierując się trasą A1, a następnie drogami ekspresowymi E35 oraz E45 dotrzesz do Perugii. Dzięki temu będziesz miał okazję podziwiać przepiękne umbryjskie krajobrazy, a nawet zatrzymać się w miejscach, które szczególnie Cię zainteresują.

Odbijając nieco z trasy na wschód, możesz odwiedzić dwa zabytkowe umbryjskie miasta: Spoleto i Asyż, a zjeżdżając na zachód przepiękne Orvieto, o których to miejscach przeczytasz w kolejnych akapitach.

Jeśli wybierasz środek masowego transportu, skorzystaj z wyszukiwarki połączeń Omio, gdzie znajdziesz najkorzystniejsze połączenia pociągiem, autobusem, samolotem i promem. Kliknij poniżej:

Perugia: zabytki i atrakcje

Perugia, jak większość włoskich miast, stanowi doskonałe źródło wiedzy o historii i kulturze Włoch. Stolica Umbrii kryje w sobie skarby kultury rzymskiej i etruskiej, które naprawdę warto zobaczyć.

Zapraszam Cię do podróży po niezwykłych zabytkach Perugii, których nie może zabraknąć na Twojej mapie podróży do tego zakątka Włoch!

1. Katedra San Lorenzo

Jest to gotycka świątynia wybudowana na przełomie XIV i XV wieku. Oprócz zachwycającej architektury i rzucających się w oczy tuż przy wejściu zabytków takich jak między innymi przepiękna ambona (związana z postacią św. Bernarda z Sieny) czy pomnik papieża Juliusza II, katedra ta kryje wiele niespodzianek.

Pod posadzką tej przepięknej świątyni znajdziesz między innymi, tak znamienne dla tego regionu, ślady kultury etruskiej w postaci ruin dawnej świątyni, jak również rzymską  studnię, czy fragment drogi z tego okresu. Najciekawszym elementem świątyni jest jednak ślubny pierścień Maryi, który w oryginale turyści mogą oglądać tylko 30 lipca.

San Lorenzo Katedra w Perugii

Katedra ta znajduje się na jednym z najsłynniejszych placów Perugii Piazza IV Novembre, gdzie w czasach rzymskich odbywało się słynne forum. W czasach średniowiecznych natomiast stanowił centralny punkt, gdzie zbiegało się pięć głównych ulic Perugii.

Najbardziej charakterystycznym elementem tego placu, znajdującym się naprzeciwko Katedry jest XIII-wieczna fontanna Fontana Maggiore, jedna z najpiękniejszych budowli tego typu okresu średniowiecza.

2. Kościół Templariuszy

Kościół San Bevignate czyli Kościół Templariuszy został zbudowany w XIII wieku dla słynnego zakonu Templariuszy. Dziś stanowi unikatowy zabytek ukazujący ślady życia i działalności zakonników. Na znajdujących się w środku budowli malowidłach możesz zobaczyć sceny z codziennego życia zakonu, walkę z muzułmanami czy też procesje biczowników.

Kościół San Bevignate w Perugii

Nie bez przyczyny więc patronem tego kościoła jest właśnie tajemniczy pustelnik cudotwórca, opiekun biczowników San Bevignate. Pod posadzką świątyni znajdziesz relikty domu rzymskiego, dostępne dla zwiedzających.

3. Kościół San Domenico

Jest to kościół Dominikanów pochodzący z 1305 roku. Doskonale widoczny z wielu punktów miasta, stanowi główny punkt orientacyjny na mapie Perugii. W środku zobaczysz między innymi zachwycający witraż znajdujący się na końcu nawy głównej oraz nagrobek papieża Benedykta XI.

4. Rocca Paolina

Rocca Paolina czyli Twierdza Paolina to jeden z najatrakcyjniejszych zabytków Perugii. Masywna twierdza została wzniesiona na polecenie papieża Pawła III (stąd też jej nazwa) jako wyraz potęgi i siły papieskiej. W czasie drugiej wojny światowej została zbombardowana i częściowo zniszczona. Obecnie zrekonstruowana i tylko w części dostępna dla turystów.

5. Collegio del Cambio

Jest to dawny kantor i siedziba rajców czyli członków rad miejskich, którzy zbierali się tu, aby ustalać ceny walut i kursy towarów. Budowla kryje w sobie zabytkowe freski i obrazy najwybitniejszych malarzy związanych z Perugią. Na ścianach tego budynku możesz zobaczyć dzieła Perugina w tym jego autoportret, a także malowidła Giannicoli di Paolo. Znajdziesz tu także zabytkową kolekcję monet (datowaną od XV aż po drugą połowę XIX wieku), a także zwiedzisz kaplicę św. Jana Baptysty z XVI wieku.

6. Kościół św. Piotra

Jest to idealne miejsce dla miłośników fresków. Kościół bogato zdobiony malowidłami, w tym dziełami samego Perugino, na pewno Cię zachwyci. Na szczególną uwagę zasługuje znajdujący się tuż przy wejściu oryginalny fresk przedstawiający roztropność jako kobietę o trzech twarzach.

W podziemiach kościoła znajdują się zabytki kultury etruskiej, niekiedy dostępne dla zwiedzających. Oprócz zachwycających fresków możesz tam zobaczyć 18 starożytnych kolumn podtrzymujących budowlę, wspaniały gotycki chór, czy ozdobne drzwi prowadzące do świątyni.

7. Bramy miejskie

Bramy miejskie to kolejny charakterystyczny element architektoniczny Perugii. Wśród nich warto wyróżnić Porta San’ Angelo, kolejny zabytek zbudowany w XVI wieku z inicjatywy papieża Pawła III (możesz ją zwiedzić przy okazji pobytu w muzeum murów miejskich).

bramy miejskie w Perugii

Inną bramą jest Arco d’Augusto, dawniej jedna z siedmiu bram prowadzących przez etruskie mury, które broniły dostępu do Perugii. Charakteryzuje się trapezowymi wieżami i fontanną znajdującą się u podnóża bramy. Arco Etrusco z kolei to zabytek będący jednocześnie najstarszą i największą bramą miejską w Perugii.

8. Palazzo dei Priori

Jest to to pałac znany również pod nazwą Palazzo Comunale znajdujący się w pobliżu katedry San Lorenzo. Ten masywny gotycki budynek powstał na przełomie XIII i XIV wieku. Charakterystyczne dla pałacu, znajdujące się tuż przy wejściu gryfy (dobrze widoczne z placu IV Novembre) są równocześnie godłem Perugii. Przypominają one o zwycięskiej dla miasta bitwie z Sienną, która miała miejsce w 1358 roku.

W środku budynku znajdziesz wiele ciekawych zabytków takich jak rzeźbione wejście, wspaniałą Salę dei Notari, a także trzynastowieczne freski przedstawiające alegoryczne sceny biblijne. I tu również obejrzysz dzieła najwspanialszego twórcy z Perugii samego Perugino.

9. Kościół świętego Michała Archanioła

Tempio czyli Kościół świętego Michała Archanioła to oparty na planie koła zabytkowy kościół wybudowany około V wieku. Z zewnątrz prosta, kamienna budowla, w środku przepełniona jest przepięknymi malowidłami z bogatą symboliką religijną.

Perugia San Michele Arcangelo

Unikatowym elementem budowli jest drewniany stelaż, na którym oparty jest dach świątyni.  Przed kościołem znajduje się szeroki plac porośnięty drzewami i pokryty zieloną trawą, na której chętnie odpoczywają zwiedzający kościół turyści.

10. Galleria Nazionale dell’Umbria

Na trzecim piętrze Palazzo dei Priori znajduje się galeria sztuki w Umbrii, gdzie znajdziesz kolekcję dzieł mistrza Perugino, a także innych twórców szkoły Umbryjskiej takich jak Pinturicchio, Benedetto Bonfigli i Bartolomeo Caporali.

Galleria Nazionale dell’Umbria

Dla miłośników rzeźby prawdziwą gratką będą znajdujące się tu dzieła di Cambio i di Duccio. W kolekcji galerii znajdziesz obrazy umbryjskich mistrzów począwszy od średniowiecza aż po wiek dwudziesty.

11. Museo Archeologico

W Muzeum Archeologicznym, znajdującym się na terenie starego klasztoru Dominikanów, znajdziesz kolekcję niesamowitych antycznych zabytków z epoki rzymskiej i etruskiej.

Wiele zebranych tam eksponatów takich jak wyroby z brązu, biżuteria czy urny datuje się na XVI wiek przed naszą erą, a najciekawszy i najstarszy zarazem zabytek to datowany na II bądź III wiek przed naszą erą najdłuższy etruski manuskrypt.

12. Etruski grobowiec

Jeśli udasz się na krótką wycieczkę poza granice Perugii będziesz mógł zobaczyć, oddalony o trzy kilometry od miasta, podziemny etruski grobowiec, powstały prawdopodobne ok. II wieku przed naszą erą.

Grobowiec zbudowany jest na planie ówczesnych domów z dziewięcioma komorami, znajdującymi się wokół centralnego punktu zwanego atrium. Wokół atrium zobaczyć możesz unikatowe rzeźby, które do dziś zachowały się w bardzo dobrym stanie.

13. Niesamowita panorama

Perugia zachwyca na każdym kroku. Idealnym podsumowaniem Twojej wędrówki po uroczych zakątkach tego miasta będzie udanie się na taras widokowy – Gardini Carducci, który znajduje się przy ulicy Viale Indipendenza. Rozpościera się stamtąd zachwycający widok na panoramę całego miasta oraz na przepiękny krajobraz umbryjskich wzgórz i dolin.

Gardini Carducci

Jest to idealny punkt na mapie miasta, w którym możesz zrobić pamiątkowe zdjęcie z wyprawy do Perugii, całkowicie oddające klimat tego miejsca. Taras otoczony jest zarówno historycznymi budowlami, jak i małym parkiem z ławeczkami.

Czy można wyobrazić sobie przyjemniejsze miejsce na wypoczynek po całym dniu wędrówek zabytkowymi uliczkami Perugii?  

14. Scale dell’acquedotto

Kolejnym punktem na mapie zabytków Perugii, które koniecznie musisz zobaczyć, są słynne schody zwane po włosku Scale del’acquedotto, co w tłumaczeniu oznacza schody akweduktu.

Scale del’acquedotto

Ich nazwa nie jest przypadkowa. Schody te, które codziennie przemierzają mieszkańcy i turyści odwiedzający Perugię, kręto wiją się w dół niczym płynąca woda. Ich niesamowita konstrukcja stanowi unikatowy element architektury miasta. Wzdłuż schodów znajdują się oryginalne domki zamieszkane przez mieszkańców Perugii.

Warto choć raz przejść się po tej ciekawej konstrukcji, aby doświadczyć wyjątkowego klimatu tego miejsca. 

15. Piazza IV Novembre

Warto zwrócić uwagę także na inne schody, znajdujące się przy placu Piazza IV Novembre. Schody te stanowią centrum życia towarzyskiego Perugii, szczególnie związanego ze studentami, którzy spotykają się tam by wspólnie spędzać czas po zajęciach.

Warto choć raz przysiąść wieczorem na schodach, by poczuć typowo włoską atmosferę przyjaźni i zachwycić się widokiem rozpościerającym się na zabytki otaczające plac IV Novembre.

Perugia: atrakcje turystyczne dla dzieci

Również najmłodsi turyści znajdą dla siebie fantastyczne atrakcje w Perugii. Do najciekawszych tego typu miejsc należy, umiejscowiony na jednym z umbryjskich wzgórz, park rozrywki Citta della Domenica.

To pierwszy park rozrywki powstały pod koniec lat 50 XX wieku we Włoszech z inicjatywy przedsiębiorcy Mario Spagnoli, syna słynnej Luisy. 

Na tym 45 hektarowym terenie znajdują się niezliczone rozrywki dla dzieci w różnym wieku, ale z pewnością i ich opiekunowie spędzą tam niezapomniane chwile. Park ten podzielony jest na strefę naturalną, gdzie zachowane zostały elementy dzikiej przyrody oraz edukacyjną, będąca interaktywnym zoo.

W strefie naturalnej znajdują się różnego rodzaju gatunki roślin i zwierząt, tych typowych dla krajobrazu włoskiego jak i gatunki chronione i hodowlane czy unikatowe europejskie okazy fauny i flory.

Część edukacyjna, przypominająca typowe zoo, pozwala zwiedzającym na bezpośredni kontakt z niektórymi gatunkami zwierząt. Możesz tam pogłaskać czy nawet przytulić wybrane zwierzę i jednocześnie zdobyć kilka istotnych informacji na jego temat.

Ulubioną przez dzieci maskotką parku jest osioł Bianco dell’Asinara!

W parku organizowane są również liczne warsztaty edukacyjne dla dzieci, dotyczące różnych aspektów przyrody, jak choćby organizowane w znajdującej się nieopodal parku tzw. Wieży Darwina, zajęcia związane z tematyką ewolucji. Tuż obok umiejscowiony jest jeden z najlepiej wyposażonych w Europie Gadzi Park.

Park możesz przejść pieszo lub skorzystać z przejażdżki zabytkowym pociągiem, który zatrzymuje się w najciekawszych punktach takich jak m.in. Wioska Pinokia, Dom Czerwonego Kapturka czy Dziki Zachód.

W ofercie Citta della Domenica znajdziesz również m.in. seanse w kinie 5D, zabawy w małych samochodzikach czy mini motorówkach w parku wodnym, zwiedzanie Konia Trojańskiego, czy przejście skomplikowanym Labiryntem.

Usytuowanie parku na wzgórzu umożliwia zwiedzającym podziwianie panoramy Perugii oraz zapierającego dech w piersi umbryjskiego krajobrazu. To doskonałe miejsce na niedzielną wycieczkę! 

Festiwale w Perugii

Perugia słynie z licznych festiwali odbywających się tam w ciągu całego roku. Poniżej znajdziesz informacje na temat najciekawszych i największych tego typu wydarzeń w Perugii.

Perugia: festiwal czekolady

Nie od dziś wiadomo, że Perugia jest miastem słynącym z zamiłowania do słodyczy. To tu właśnie znajduje się słynna fabryka czekolady La Perugina, w której powstają popularne pralinki Baci Perugina. Dla miłośników czekolady miasto przygotowało jednak więcej słodkich atrakcji.

Eurochocolate w Perugii

Co roku w październiku odbywa się tu europejski festiwal czekolady Eurochocolate, znany pod włoską nazwą Il Festival del Cioccolato, na który przyjeżdżają wystawcy i amatorzy czekolady z całego świata.

Podczas festiwalu czekolady w Perugii, przez blisko 10 dni można podziwiać i degustować najróżniejsze czekoladowe wyroby od najlepszych światowych cukierników. Z festiwalem wiążą się również niezliczone atrakcje.

Wśród nich znajdziesz wystawy czekoladowych rzeźb ( takich jak np. czterometrowy fortepian zbudowany z 1500 tabliczek czekolady, czy igloo, które powstało z ponad 3000 kilogramów czekoladowych cegiełek), konkursy z nagrodami, uliczne przedstawienia, darmową degustację niektórych czekoladowych wyrobów czy nawet czekoladowe spa.

Warto wspomnieć również, że w 2003 roku podczas festiwalu został pobity rekord na największą tabliczkę czekolady, która miała ponad 7 metrów długości i 2 metry szerokości!

Perugia Umbria Jazz

Nie tylko miłośnicy słodkości znajdą coś dla siebie odwiedzając Perugię. Latem miasto otwiera swe bramy dla wszystkich melomanów podczas corocznego festiwalu muzyki Umbria Jazz.

Umbria Jazz

W lipcu całe miasto zamienia się w jedną wielką scenę tętniąca dźwiękami jazzu, bluesa czy funku. W czasie tego wydarzenia do Perugii i okolicznych umbryjskich miasteczek przyjeżdżają światowej sławy muzycy, by grać koncerty dla wszystkich wielbicieli tego rodzaju muzyki.

Część koncertów jest darmowa, ale niektóre, szczególnie te znanych artystów są płatne i warto zarezerwować bilet nieco wcześniej.  Jeśli masz szczęście znaleźć się w Perugii w tym czasie możesz trafić na koncert takich sław jak Stinga czy Lady Gaga. Jest to wydarzenie, które gromadzi tysiące ludzi na placach umbryjskich miasteczek, podczas wspólnego śpiewu, tańca i zabawy.

Podczas festiwalu organizowane są również prestiżowe warsztaty muzyczne Berklee College of Music, dla wszystkich którzy chcą spróbować swoich sił w praktyce. Warto zapisać się na nie z wyprzedzeniem.

W okresie zimowym, między Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem w pobliskim miasteczku Orvieto organizowany jest również podobny, choć znacznie mniejszy zimowy festiwal muzyki Umbria Jazz Winter Festival.

Jeśli zainteresowały Cię przedstawione przeze mnie atrakcje turystyczne Perugii i marzysz o odwiedzeniu tego miasta możesz zapoznać się z szeroką ofertą atrakcji turystycznych GET YOUR GUIDE. Znajdziesz tu między innymi ofertę ciekawych wycieczek po Perugii i pobliskich miasteczkach.

Festiwal dziennikarstwa

Innym bardzo popularnym, branżowym  wydarzeniem, odbywającym się w Perugii jest Festival di Jurnalismo czyli festiwal dziennikarstwa. Corocznie, zwykle w okolicach kwietnia, ma miejsce w Perugii spotkanie dziennikarzy, studentów oraz wszystkich osób zainteresowanych współczesnym dziennikarstwem.

Podczas tego wydarzenia prowadzone są interesujące wykłady, warsztaty, dyskusje oraz spotkania o tematyce związanej z rolą oraz charakterem mediów we współczesnym świecie. Festiwal ten przyciąga sławy z dziedziny dziennikarstwa i stanowi niepowtarzalną okazję do spotkania z tymi osobistościami. Podczas festiwalu wręczane są nagrody za wybitne osiągnięcia dla studentów oraz doświadczonych dziennikarzy.

Mapa Perugii

Zamieszczona przez nas mapka z pewnością ułatwi Ci zwiedzanie miasta i spacerowanie po jego urokliwych uliczkach. Mapę możesz wydrukować i pobrać.

Mapa Perugii

Co zjeść w Perugii?

Perugia, jak i cała Umbria, słynie z niepowtarzalnych smaków włoskiej kuchni. Niejednokrotnie Włosi podkreślają, iż ten region, wraz z sąsiadującą z nim Toskanią, wyróżnia się przepysznym jedzeniem, jednym z najlepszych w całym Bel Paese. Wpływa na to z pewnością tak lubiana przez Włochów prostota wykonania połączona z najwyższej klasy świeżymi i naturalnymi produktami.

Smak lokalnej kuchni wzbogaca także powstająca w Umbrii doskonała oliwa z oliwek. Ale prawdziwym specjałem tego malowniczego regionu są unikatowe trufle! Co roku zbierane są podczas jesiennego grzybobrania przez certyfikowanych specjalistów, wspomaganych przez specjalnie wyszkolone psy. Jest to zdecydowanie przysmak z najwyższej półki!

Ponieważ bogactwo kuchni umbryjskiej jest ogromne, poniżej przygotowałam dla Ciebie specjalne menu złożone z wybranych przeze mnie, najsmakowitszych i najpopularniejszych potraw, które można znaleźć w Perugii. Zapraszam do stołu!

Antipasto – salumi di Norcia

Na początek Antipasto czyli przystawka! Salumi di Norcia e bruschette con olio oliva umbro czyli deska świeżych wędlin a do tego podana prosta bruschetta (pieczona kromka chleba) polana przepyszną, umbryjską oliwą z oliwek to najbardziej typowa przystawka tego regionu. Jeśli jesteś otwarty na nowe smaki koniecznie spróbuj słynną Coratellę czyli… gulasz z podrobów!

Pierwsze danie – strangozzi

Primo piatto czyli pierwsze danie. Strangozzi al tartufo nero di norcia to nic innego niż typowy dla kuchni włoskiej makaron z czarnymi truflami pochodzącymi z Umbrii.

Jednak nie tylko trufle są tu produktem regionalnym. Strangozzi to typowy dla obszaru Umbrii długi i gruby makaron o chropowatej powierzchni, wytwarzany z mąki z pszenicy zwyczajnej, wody i soli, bez dodatku jajek. 

W Perugii możesz go również znaleźć pod nazwą umbricelli. Strangozzi z czarnymi truflami to najbardziej klasyczny wariant tego makaronu, ale możesz również spróbować strangozzi z ostrym sosem pomidorowym czy łagodniejszym borowikowym, szparagami lub boczkiem (pancetta).

Drugie danie – trufle

Filetto al tartufo czyli filet wołowy z sosem z czarnych trufli podawany często z  lenticchie castelluccio czyli regionalną soczewicą lub popularnym w Perugii parmigiana di gobbi (znanym również pod nazwą gobbi alla Perugina) –zapiekanym pod tradycyjnym włoskim serem przepysznym karczochem. Gobbi alla Perugina to jedno z najbardziej rozpoznawalnych dań tego regionu. Palce lizać!

Deser – Torcolo di san Costanzo

I na końcu dolci czyli najpopularniejszy deser z Perugii. Numerem jeden wśród umbryjskich deserów jest zdecydowanie Torcolo di san Costanzo. Jest to najbardziej charakterystyczny deser i bezpośrednio nawiązuje do historii i tradycji Perugii.

Torcolo di San Constanzo to pączek z pięciokątnym nacięciem, wskazującym pięć historycznych bram prowadzących do tego miasta, a sama nazwa pochodzi od świętego Costanzo patrona stolicy Umbrii.

Tradycyjnie związany jest ze świętem tego patrona, które przypada na 29 stycznia, o którym to wydarzeniu możesz przeczytać w kolejnym akapicie. Umbryjski pączek wypiekany jest z mąki, wody, drożdży i jajek,  pokryty orzechami piniowymi, rodzynkami bądź nasionami anyżu. Koniecznie spróbuj!

Posiłek na wynos – torta al testo

Jeśli nie masz czasu na długie delektowanie się potrawami w restauracji, możesz również zjeść coś pysznego na szybko. W Perugii bardzo popularną potrawą tego typu jest Torta al testo. To tradycyjna umbryjska przekąska dostępna w różnych wariantach.

Wypiekany na żeliwnym blacie, zwanym po włosku „testo” (stąd nazwa), płaski placek, złożony z prostych składników takich jak mąka (pszenna lub kukurydziana), woda i sól, wzbogacany obecnie mięsnym lub warzywnym nadzieniem, sięga swymi tradycjami do czasów starożytnych, gdzie powstał jako alternatywa dla tradycyjnego chleba.

Szczególnie polecam Torta al testo con spinaci e salsiccia czyli wersję ze szpinakiem i włoską kiełbaską!

Tradycyjne czekoladki – Baci Perugina

Perugia znana jest również z produkcji tak lubianych przez wszystkich czekoladek Baci Perugina, oraz innych wyśmienitych słodkich smakołyków firmy La Perugina.

Będąc w tym mieście koniecznie zajrzyj do sklepu oferującego produkty najbardziej znanej firmy cukierniczej, stworzonej przez nietuzinkową postać jaką była Luisa Spagnoli, i rozsmakuj się w doskonałych pralinkach Baci! Więcej informacji o tych czekoladkach możesz znaleźć w naszym artykule (kliknij tutaj).

Wino Sagrantino

Nie byłoby włoskiej uczty bez wina! Umbria słynie przede wszystkim z przepysznego czerwonego wina, cenionego na całym świecie Sagrantino di Montefalco. To tradycyjne wino tego regionu wytwarzane jest ze specjalnej odmiany winorośli o ciemnej skórce „sagrantino”, uprawianej wyłącznie na obszarze Umbrii.

Jest to wino długo dojrzewające o przepysznym smaku z nutą czereśni, dojrzałych jeżyn i morwy. Dostępne w dwóch wariantach wytrawnym i słodkim. Doskonale komponuje się z tradycyjnymi potrawami kuchni umbryjskiej.

Noclegi w Perugii

Poniżej udostępniam Ci listę najlepszych miejsc noclegowych w Perugii. Wśród nich znajdziesz m.in. apartamenty, pokoje do wynajęcia, a nawet klimatyczne poddasza, usytuowane w różnych częściach Perugii i zróżnicowane pod względem wielkości czy ceny:

Jeśli jednak planujesz wybrać się do Perugii z bliską osobą polecam Twojej uwadze poniższą listę romantycznych apartamentów dla dwojga, którą znajdziesz pod tym linkiem.

Planując dłuższy pobyt w tej części Włoch, warto zarezerwować wygodny i klimatyczny apartament w jednym z trzech toskańskich domów, znajdujących się miasteczku Chiusi.

Jest to doskonała baza wypadowa do zwiedzania pobliskich miast Umbrii i Toskanii. W ofercie poniżej znajdziesz trzy przepiękne domy do wynajęcia z różnorodną ofertą rezerwacji. Ten wybór umożliwi Ci połączenie zwiedzania z relaksem i odpoczynkiem na łonie zachwycającej, toskańskiej natury. Poczujesz się tam jak w domu!

Pobliskie miasta Perugii

Jeśli zainteresowało Cięto niezwykły miasto i już planujesz wycieczkę do zachwycającej Perugii polecam również Twojej uwadze inne pobliskie miasteczka, które naprawdę warto zobaczyć! O kilku najciekawszych przeczytasz poniżej!

Asyż

To obok Perugii najbardziej znane miasto tego regionu. Nie bez znaczenia pozostaje tu postać św. Franciszka urodzonego w Asyżu, z którym związane są liczne miejsca kultu oraz wydarzenia religijne jak choćby Światowe Dni Modlitwy o Pokój.

Położony na wschód od Perugii Asyż przyciąga turystów bogactwem architektury sakralnej takiej jak np. Bazylika św. Franciszka czy św. Klary jak również niesamowitym umiejscowieniem miasta na wzgórzu, skąd rozpościera się najpiękniejsza w regionie panorama Umbrii.

Asyż to jedno z najchętniej odwiedzanych miast w środkowej części Włoch, jest to w końcu miasto cudów! Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Asyżu, koniecznie przeczytaj artykuł na naszej stronie, gdzie znajdziesz wszystkie potrzebne informacje na temat tego miejsca!

Gubbio

To kolejne miasto znajdujące się w prowincji Perugia związane z postacią świętego Franciszka. Wedle legendy Święty Franciszek uratował  mieszkańców tego miasta przed atakami wygłodniałego wilka. Uprosił „brata” wilka o wstrzymanie ataków w zamian za dożywotnią opiekę i dokarmianie przez mieszkańców.

Pomnik świętego Francicszka trzymającego wilka na kolanach znajduje się przy kościele franciszkanów w Gubbio i  jest jednym z ciekawszych zabytków miasta. Gubbio, podobnie jak inne umbryjskie miasteczka, zachwyca bogactwem średniowiecznych zabytków, wydaje się jednak mniej turystyczne niż Perugia.

Położone na północ od Perugii jest mało zaludnionym (spora część mieszkańców Gubbio zasiedla okoliczne wzgórza) i spokojnym miastem.

Co ciekawe najstarsza, zabytkowa część Gubbio usytuowana jest na zboczach Monte Ingino. Gubbio stanowi więc idealne miejsce do wakacyjnego odpoczynku. Jeśli jednak szukasz większych atrakcji, znajdziesz je i tu.

Co roku w maju hucznie obchodzone jest w Gubbio święto na cześć patrona miasta św. Ubalda zwane Festa dei Ceri czyli święto świec. Tego dnia mieszkańcy biorą udział w wyścigu trzech świec prowadzącym na wzgórze, na którym znajdują się figurki trzech świętych związanych z Gubbio.

Dla miłośników seriali telewizyjnych dodam, że to właśnie w Gubbio kręcono włoską wersję Ojca Mateusza czyli Don Matteo!

Spoleto

Kolejnym miastem, na które warto zwrócić uwagę podczas podróży po Umbrii jest Spoleto. Położone na wzgórzu z przepiękną średniowieczną zabudową pozwoli Ci odkryć niepowtarzalna atmosferę, typową dla miasteczek położonych w środkowych Włoszech.

Spoleto

Kamienne domy usytuowane na wąskich brukowanych uliczkach, małe, domowe restauracje serwujące specjały tradycyjnej kuchni regionu, liczne lodziarnie czy kawiarnie, oraz zachwycające zabytki sprawiają, że nie można przejść obok tego miejsca obojętnie.

Warto zwiedzić tu m.in. imponującą katedrę Duomo, będącą najpiękniejszym zabytkiem miasta, zamek-twierdzę Rocca, oraz przepiękny, choć okryty złą sławą (zwany potocznie  mostem samobójców) akwedukt Ponte delle Torri– 80-metrowy most łączący dwa wzgórza Spoleto. 

Ponadto miasto słynie z organizowanego tu co roku europejskiego festiwalu sztuki i muzyki Festival dei Due Mondi!

Orvieto

Na Twojej mapie podróży po Umbrii nie powinno zabraknąć położonego na szczycie wulkanicznego wzgórza miasta Orvieto, które korzeniami sięga czasów starożytnych i stanowi jedno z głównych miast będących kolebką historii i kultury Etruskiej.

Ze względu na ciekawe położenie miasto to posiada jedne z najlepszych tarasów widokowych, z których możesz podziwiać malowniczą panoramę Umbrii- małe, kamienne domki znajdujące się na łagodnych pagórkach usytuowane w otoczeniu przepięknych drzew cyprysowych. Widok zapiera dech w piersiach!

Najsłynniejszym zabytkiem Orvieto jest budowana na przestrzeni trzech wieków katedra Duomo, z malowniczym freskami zdobiącymi fasadę świątyni. Warto również zwrócić uwagę na oryginalne podziemne tunele, znajdujące się w centralnej części miasta, czy słynną studnię św. Patryka, posiadającą, wedle legendy, magiczne właściwości, a projektowaną przez samego Leonarda Da Vinci!

Orvieto otoczone jest także licznymi winnicami, stanowi więc nie lada gratkę dla wszystkich amatorów włoskiego wina.

Jezioro Trazymeńskie

Umbria to jedyny obszar środkowych Włoch nieposiadający dostępu do morza, stąd też jezioro Trazymeńskie jest najciekawszym i największym obiektem wodnym na tym obszarze.

Jezioro to jest największym na Półwyspie Apenińskim zbiornikiem tektonicznym, a czwartym co do wielkości jeziorem we Włoszech. Choć ogromne (powierzchnia stanowi 113 km2) jest dość płytkie. W najgłębszym miejscu ma zaledwie 8 metrów.

W okolicy jeziora znajdują się urokliwe miasteczka (gdzie zachowała się wieloletnia tradycja tkania koronek!), gaje oliwne, słynące z produkcji znakomitej oliwy z oliwek, oraz trzy wysepki (Polvese, Maggiore, Minore, z których tylko Maggiore jest stale zamieszkana).

Nad samym jeziorem znajdują się ośrodki turystyczne, oferujące rozliczne atrakcje dla wczasowiczów takie jak m.in. żeglowanie, motocross, jazda na koniu czy na rowerze, trekking, bieganie. Możesz więc aktywnie spędzić tam czas na łonie przyrody, z dala od zgiełku najpopularniejszych kurortów wypoczynkowych Włoch.

Jezioro stanowi część parku narodowego (Parco Naturale Del Trasimeno) i wraz z całym bogactwem przyrody objęte jest ochroną!

Perugia: ciekawostki

Na zakończenie chciałabym przedstawić Ci kilka interesujących faktów dotyczących Perugii, które stanowią o wyjątkowości tego, na pierwszy rzut oka niepozornego miasta środkowych Włoszech.

Słynni mieszkańcy Perugii

Perugia znana jest przede wszystkim z dwóch rzeczy: historycznej architektury i słodyczy. Stąd też dwie najsłynniejsze włoskie postacie, pochodzące z Perugii ściśle związane są z tymi właśnie aspektami miasta.

Malarz Perugino

Zwiedzając Perugię nietrudno natknąć się na dzieła najwybitniejszego przedstawiciela malarstwa szkoły umbryjskiej słynnego Perugino. Freski tego wybitnego twórcy zobaczyć można w większości najznakomitszych budowli w Perugii takich jak choćby Collegio del Cambio, o czym przeczytasz w poprzednim akapicie.

Urodzony w XV wieku malarz był cenionym twórcą renesansu, a jego dzieła można do dziś oglądać w wielu europejskich muzeach. Warto wspomnieć, że Perugino był bliskim przyjacielem samego Leonarda da Vinci i brał udział w malowaniu Kaplicy Sykstyńskiej, oraz nauczycielem wielkiego Rafaela.

Za swe zasługi został honorowym obywatelem Perugii i dojrzałe lata swojej twórczości spędził malując wspaniałe dzieła w Perugii i Florencji.

Luisa Spagnoli

Inną postacią nierozerwalnie związaną z tym miastem jest Luisa Spagnoli. Ta niezwykła kobieta urodzona w Perugii pod koniec XIX wieku, zasłynęła z produkcji najbardziej znanych włoskich czekoladek Baci Perugina. Jednocześnie stworzyła do dziś doskonale prosperującą firmę cukierniczą La Perugina, gdzie produkowane są różnego rodzaju wyroby cukiernicze- od smakowitych czekolad po słynne Baci.

Ponadto Luisa Spagnoli zasłynęła jako twórczyni odzieży. Równie słynne jak jej czekoladki pozostają salony mody Luisa Spagnoli, w których możesz kupić markowe ubrania sprzedawane pod szyldem tej umbryjskiej projektantki. Sklepy z odzieżą Luisy Spagnoli bez trudu odnajdziesz w wielu miejscach w Perugii.

Miasto papieży

Początkowo Perugia była miastem etruskim, stąd też liczne zabytki z tego okresu, które możesz znaleźć w Perugii, jednak już w IX wieku za sprawą Karola Wielkiego stała się częścią Państwa Kościelnego. Od tego momentu rezydowali w niej przedstawiciele najwyższej władzy kościelnej, a czterech z nich spoczywa właśnie w Perugii. Obecność papieży świadczyła o wysokiej randze miasta.

Odbywały się tu konklawe, podczas których podejmowano istotne decyzje związane z kościołem katolickim. Śladem działalności papieży w Perugii jest choćby Bazylika San Domenico, gdzie znajduje się grobowiec papieża Benedykta XI, czy twierdza Rocca Paolina, zbudowana w XIV wieku i stanowiąca namacalny symbol władzy papieskiej.  

Università per Stranieri di Perugia

Jednak Perugia to nie tylko piękne zabytkowe miasto z bogatą historią. To również prężnie działający ośrodek uniwersytecki, promujący tradycję i kulturę włoską. Stąd też Perugia znana jest jako miasto uniwersyteckie, a na jej ulicach codziennie spotkać można grupy studentów podążających na zajęcia, bądź rozmawiających przy kawie na słynnych schodach czy w kawiarniach.

L'Università per Stranieri di Perugia

Co ciekawe Perugia to przede wszystkim miasto wielokulturowe. To właśnie tam funkcjonuje Uniwersytet dla obcokrajowców Università per Stranieri, gdzie uczą się studenci z całego świata (również Ci, którzy przybyli do Perugii w ramach programu Erasmus), poznając tradycję, kulturę i język włoski. Zajęcia odbywają się zwykle w głównym budynku uniwersytetu- pięknym, barokowym pałacu Palazzo Gallenga, znajdującym się w samym centrum miasta.

Oprócz typowych zajęć lekcyjnych Uniwersytet oferuje swoim kursantom rozliczne atrakcje takie jak pokazy filmowe, koncerty, wystawy, warsztaty,  które pozwalają na jeszcze lepsze poznanie miasta jak i kultury włoskiej. Z tego właśnie powodu Perugia to miasto, które nigdy nie śpi. Wieczorami, w rozlicznych barach, kawiarniach czy na placach tętni ono nocnym życiem studenckim.

Święto patrona San Costanzo

We Włoszech, każde większe miasto i miasteczko ma swojego świętego patrona. W Rzymie jest to oczywiście święty Piotr, a w pobliskim Perugii Asyżu święty Franciszek. Perugia jest pod tym względem unikatowa, gdyż ze względów historycznych posiada aż trzech patronów. Są to Konstanty, Wawrzyniec i Ercolano.

Tradycyjnie we Włoszech dzień świętego patrona jest dniem wolnym od pracy i nie działają wtedy w mieście żadne jednostki administracji publicznej. Pomimo istnienia trzech patronów, tylko 29 stycznia, podczas obchodów dnia świętego Konstantego, mieszkańcy Perugii hucznie świętują na ulicach miasta.

Tego dnia odbywa się w Perugii uroczysta procesja światła. Ze świętem tym wiąże się także ciekawy przesąd. Wedle tradycji 29 stycznia młode niezamężne panny powinny udać się do bazyliki świętego Konstantego i wpatrywać się tam w oblicze patrona.

Jeśli święty Konstanty mrugnie do wpatrzonej w niego panny jest to zapowiedź szybkiego zamążpójścia. Jeśli dziewczyna nie dopatrzy się reakcji świętego, na pocieszenie powinna otrzymać słynne torcolo di San Costanzo. Wrażenie mrugnięcia oparte jest na grze świateł jaką umożliwia konstrukcja kościoła. Warto sprawdzić osobiście!

Mam nadzieję, że ten artykuł będzie dla Ciebie przydatnym przewodnikiem podczas zwiedzania Perugii, jak również w czasie planowania wycieczki do tego uroczego, umbryjskiego miasta. Życzę Ci udanej podróży i niezapomnianych wrażeń!

4.8/5 - (9 votes)

Spotkajmy się w Warszawie!
Organizujemy wydarzenia w Warszawie dla miłośników Włoch. Chciałbyś wziąć udział? Jeśli tak, dołącz do grupy 'Amici di Italia Po Polsku' i bądź na bieżąco! :)
Spotkajmy się w Warszawie!
Organizujemy eventy w Warszawie dla miłośników Włoch. Chcesz wziąć udział? Jeśli tak, zostaw nam swój kontakt i bądź na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami! :)
PODZIEL SIĘ
Mieszkam w Warszawie. Zawodowo zajmuję się językiem angielskim a hobbystycznie włoskim. Miłośniczka kulinarnych podróży, książek i czarnych kotów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here