Pociągi we Włoszech: rodzaje, ceny, trasy i jak kupić bilet

0
3602
pociągi we włoszech

Podróżowanie we Włoszech często wiąże się ze skorzystaniem z włoskich linii kolejowych. Warto wcześniej wiedzieć, jakie pociągi we Włoszech jeżdżą, jak kupić bilet, jakie zniżki przysługują i jakie są ogólne zasady podróżowania tym środkiem transportu w Italii.

W tym wpisie powiem o tym wszystkim, a dodatkowo spróbuję odpowiedzieć na pytanie, czy pociągi we Włoszech słusznie są owiane złą sławą z powodu spóźnień 😉

Już teraz możesz wyszukać dogodne połączenia Trenitalia na stronie Omio, porównującej ceny pociągów, samolotów, autobusów i promów. Kliknij poniżej:

Pociągi we Włoszech: rodzaje

W pierwszej kolejności wyjaśnię, jakie są w ogóle dostępne pociągi we Włoszech. Dowiesz się, na jakich trasach jeżdżą i czy należą do tych droższych, czy bardziej ekonomicznych. Wszystkie należą do Trenitalia, czyli głównej grupy kolejowej we Włoszech.

Frecciarossa, Frecciabianca, Frecciargento

Zaczynamy od dumy włoskiego kolejnictwa, czyli Frecce – Strzały. Są to szybkie, droższe pociągi międzymiastowe, które występują w trzech wersjach nazwanych od ich kolorów: Frecciarossa, Frecciabianca i Frecciargento. Na zdjęciu poniżej jest Frecciarossa 1000.

pociągi włochy trenitalia

Frecciarossa osiąga prędkość do 300 km/h, a w środku podzielona jest na 4 klasy: Standard, Premium, Business i Executive. Pociągi posiadają strefy dla rodzin z dziećmi czy spotkań biznesowych.

Frecciargento to drugi pociąg dużych prędkości, znany nam w Polsce Pendolino. Maksymalna prędkość to 250 km/h, a wagony podzielone są na 1. i 2. klasę. W 1. klasie pasażerowie otrzymują darmowy napój i przekąski.

Frecciabianca to natomiast pociąg plasujący się pomiędzy InterCity a pociągami dużych prędkości wymienionymi wcześniej. Podział jest tylko na 1. i 2. klasę. Pociąg kursuje na trasie Rzym-Genua oraz Rzym-Rawenna.

Pociągi InterCity

Standardowy pociąg międzymiastowy we Włoszech to InterCity. Kursuje w całym kraju między wszystkimi większymi włoskimi miastami.

pociąg we włoszech intercity

Wagony są 1. i 2. klasy, z czego te pierwsze wyróżniają się właściwie tylko bardziej komfortowymi siedzeniami. Rezerwacja konkretnego miejsca jest usługą bezpłatną.

W składzie znajduje się wagon restauracyjny, ale oprócz tego w pociągu mamy automaty z napojami i przekąskami.

Są też pociągi nocne InterCity, w których mamy miejsca siedzące, kuszetki, wagony sypialne i luksusowe wagony sypialne z własną łazienkę, poczęstunkiem i obsługą.

Pociąg Internazionale

Pociągami we Włoszech można podróżować również za granicę. Wspomniana już Frecciarossa ma trasę łączącą z Paryżem. Natomiast standardowe pociągi międzynarodowe to EuroCity, który dowiezie do Szwajcarii, Niemiec i Austrii.

Pociągi regionalne we Włoszech

Wykaz zamykają niedrogie i popularne pociągi regionalne, z których skorzystają w szczególności ci, którzy zatrzymując się w konkretnej miejscowości, chcą zwiedzić okolicę.

pociągi regionalne we włoszech

Pociągi regionalne kursują przede wszystkim w obrębie danego regionu, ale nie tylko. Specjalną kategorią jest Regionale Veloce – tani pociąg międzyregionalny.

Z pociągów tej kategorii w dużej mierze korzystają osoby, które dojeżdżają do pracy do większych miast. Dlatego kupno biletu czy abonamentu na tę linię jest bardzo proste: wystarczy podejść do biletomatu.

Nie jest to luksusowy pociąg, ale i tak schludny i wygodny. Mimo to należy zwracać uwagę na to, czy wsiadamy do 1. czy do 2. klasy (wagony są podpisane, ale w środku w standardzie różnica jest naprawdę znikoma).

Pociągi regionalne mają swoje nazwy pochodzące od gatunków muzycznych, takie jak Jazz, Pop, Rock, Blues, Swing i Minuetto.

Pociągi we Włoszech: poradnik podróżnika

Przejdźmy teraz do praktycznych uwag dotyczących podróżowania pociągiem we Włoszech. Warto pamiętać o kilku zasadach, żeby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

Przede wszystkim należy pamiętać o kasowaniu biletu na stacji. Nieskasowany bilet nie będzie ważny w pociągu, a z dużym prawdopodobieństwem konduktor przejdzie się, by sprawdzić bilety.

Kasownik wygląda jak na poniższym zdjęciu i trzeba wcześniej dokładnie obejrzeć bilet, żeby wiedzieć, jak go włożyć.

pociągi we włoszech ceny

Co jeśli bilet został kupiony online? Zależy. Czasami wystarczy przejść przez bramkę, skanując kod QR biletu (jak na lotniskach) i w ten sposób go skasujemy. Innym razem trzeba będzie zeskanować kod w maszynie, która na tej podstawie wydrukuje bilet gotowy do tradycyjnego skasowania.

Jeśli na bilecie nie mamy przydzielonego miejsca, tak jak w pociągach regionalnych, to siadamy, gdzie chcemy, byle w wagonie tej klasy, na którą obowiązuje bilet.

Jak kupić bilet na pociąg we Włoszech?

Bilety na pociągi we Włoszech możemy kupić różnymi drogami. Najbardziej tradycyjne są oczywiście kasy biletowe na dworcu, a także biletomaty, z których korzysta się łatwo. Uwaga: na dużych dworcach, np. Roma Termini, podchodzą ludzie i oferują pomoc w zakupie biletu w maszynie, ale potem oczekują za to zapłaty.

Bilety możemy też kupić online, przez oficjalną stronę Trenitalia albo aplikację mobilną. Pamiętaj, co pisałam o kasowaniu takich biletów.

pociągi włochy bilety

Trenitalia sprzedaje też bilety poprzez pośredników. Jednym z nich jest Omio, w którym znajdziesz też połączenia autobusowe, samolotowe i promem. Omio porównuje ceny i pomaga wybrać najkorzystniejszą ofertę.

Strona jest również w języku polskim i podaje ceny w różnych walutach, w tym w PLN.

Ponieważ Omio jest oficjalnym partnerem Trenitalia, uwzględnia również różne promocje na bilety, np. w przypadku podróży w grupie 2-5 osób czy dwa bilety w cenie jednego.

Pociągi we Włoszech: ceny

Jeśli chodzi o ceny biletów pociągów we Włoszech, to są one bardzo zróżnicowane. Jak widać było przed chwilą, jest wiele typów pociągów, które różnią się standardem. Przyjrzyjmy się przykładowym trasom dla porównania cen biletów.

zniżki na pociągi we włoszech

Trasa Rzym-Florencja:

  • Frecciarossa: 42 euro, czas: 1h 37min
  • InterCity: 24 euro, czas: 3h 10min
  • Regionale Veloce: 23 euro, czas: 3h 35min

Trasa Rzym-Neapol:

  • Frecciarossa: 39 euro, czas 1h 10min
  • InterCity: 27 euro, czas 2h
  • Regionale: 13,10 euro, czas 2h 44min

Jak widać, zdarza się, że różnica cenowa między pociągiem InterCity a Regionale prawie nie istnieje. Innym razem będzie ona bardzo wyraźna. Niewątpliwie jednak najdroższym pociągiem jest Frecciarossa.

Warto zaznaczyć, że jazda na krótkich dystansach w celu zwiedzenia regionu mieści się zwykle w kilku euro, więc jest to bardzo wygodne i ekonomiczne rozwiązanie.

Najkorzystniejszych cen szukaj na Omio:

Zniżki na pociągi we Włoszech

Skoro już mówimy o cenach, należałoby także powiedzieć o dostępnych zniżkach. Bilety ulgowe na pociągi we Włoszech mają zupełnie inny zakres niż w Polsce. Obowiązują raczej promocje na przejazdy niż ustawowe zniżki.

Pomińmy kwestię abonamentów, bo w tym przypadku zniżki będą miały zastosowanie. Natomiast w przypadku pojedynczych biletów wszystko zależy od oferty danej linii.

Przede wszystkim, kupując bilet przez internet, możemy zrezygnować z prawa do zwrotu lub wymiany i tym samym zapłacić za niego nieco mniej.

Poza tym mamy różne promocje jak np. tańsze przejazdy przy zakupie biletu A/R (andata/ritorno, tam i z powrotem), zniżki, gdy podróżujemy z inną osobą lub grupą osób, zniżki w okresie wakacyjnym zachęcające do podróżowania pociągiem, darmowe bilety dla dzieci, specjalne obniżki na wybrane trasy itp.

Większość ofert promocyjnych dotyczy pociągów Frecce i InterCity. Jeśli chodzi o pociągi regionalne, to tam promocje dotyczą raczej wyłącznie abonamentów.

Promocje Trenitalia są zmienne, więc nie ma sensu ich wszystkich tutaj wymieniać. Podam jednak kilka przykładów, żeby było wiadomo, na jakie korzyści możemy liczyć:

  • Zniżka 40% na bilet A/R weekendowy
  • Zniżka do 50% przy zakupie dwóch biletów
  • Do 70% zniżki dla osób w wieku do 30 roku życia (Frecce)
  • Do 50% zniżki dla seniorów (Frecce)
  • Dzieci do 15 roku życia podróżują gratis, a rodzice z 40% zniżką

Jak widać, da się tak zaplanować podróż, żeby pociąg nie wyczyścił nam doszczętnie kieszeni. Najlepszych cen poszukaj na Omio:

Jak działają włoskie pociągi?

Na koniec spróbuję odpowiedzieć na pytanie, czy podróżowanie pociągami we Włoszech jest bezpieczną i pewną metodą transportu. To znów zależy.

Ogólnie rzecz biorąc, standard pociągów jest bardzo satysfakcjonujący. W środku jest czysto, wygodnie, nie brakuje stolików, gniazdek, oświetlenia, toalety są też schludne w porównaniu z wieloma polskimi wagonami. Klimatyzacja działa i latem podróżuje się naprawdę bardzo komfortowo.

Jedyny problem to tak naprawdę spóźnienia. Wszystko zależy od tego, czy nam się poszczęści. Pociągi włoskie potrafią jeździć z wyjątkową punktualnością, ale nagle jakieś okoliczności sprawiają, że dochodzi do opóźnienia. Jak w wielu krajach, w tym w Polsce.

Większy problem stanowią strajki, które niestety mają miejsce dość często. Wówczas linie kolejowe gwarantują, że część tras będzie funkcjonowała jak zwykle, by np. ludzie mogli dojechać do pracy i wrócić do domu albo dotrzeć na lotnisko. W praktyce ta gwarancja działa tak sobie.

Tak więc uważam, że nie należy się przesadnie bać podróży włoskimi pociągami, bo z dużym prawdopodobieństwem to doświadczenie będzie bardzo pozytywne. Należy jednak zwracać uwagę na komunikaty o strajkach i w te dni rezygnować z podróży lub wybierać inny środek transportu.

5/5 - (2 votes)

PODZIEL SIĘ
Jestem absolwentką italianistyki i historii sztuki. Mieszkam w Warszawie i interesuję się kulturą i literaturą włoską. Kocham organizować podróże do Włoch i zawsze służę radą w kwestiach turystycznych i językowych :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here