Polskie wesela z perspektywy Włocha

5
4404
polskie wesele matrimonio polacco

„Zobaczysz, to będzie czyste szaleństwo”

To właśnie usłyszałem od moich znajomych, kiedy dowiedzieli się, że dostałam zaproszenie na polskie wesele. Skłamałbym, gdybym teraz powiedział, że nie mieli racji.

Zanim opowiem o moich doświadczeniach i do tego, co mnie najbardziej zaskoczyło w weselach w Polsce, zarysuję w kilku zdaniach jak ten ważny dzień przebiega w moich rodzinnych stronach.

Ceremonia zaślubin odbywa się oczywiście w kościele, po niej goście idą do restauracji, gdzie zazwyczaj zaczyna się od porządnego aperitivo na stojąco, po czym wszyscy siadają do obiadu: pierwsze danie, drugie danie, przystawki, owoce i tort weselny. Do picia podawane jest wino i woda, nie zaczyna się też tańców i zabaw przed zakończeniem posiłku. Dopiero po nim goście mogą rozpocząć imprezę, która potrwa całą noc.

Jak już pewnie zdążyliście zauważyć, wszystko wydaje się dość banalne w porównaniu z szalonym ślubem w Polsce, którym byłem, delikatnie mówiąc, zaskoczony.

Po pierwsze, polskie wesele trwa dwa dni. Było to dla mnie nowością, ponieważ we Włoszech wszystko ogranicza się do jednego dnia.

Podczas poprawin macie możliwość spotkania się w luźniejszych strojach, zjedzenia tego, co jeszcze zostało z dnia poprzedniego. Jest to też okazja do napicia się alkoholu (jeśli wątroba na to pozwala) i tańca. Świetny pomysł, zważywszy na fakt, że we Włoszech wszystkie ślubne „resztki” lądują na śmietniku zaraz po przyjęciu.

Bezkonkurencyjną królową polskich wesel jest, co tu dużo mówić, czysta wódka. Powinniście byli zobaczyć moją twarz, kiedy wszedłem do restauracji i, zamiast wina, na stołach zobaczyłem piętrzące się butelki tego wysokoprocentowego napoju.

vodka

Na polskim weselu nigdy go nie brakuje, kiedy tylko jedna butelka się kończy, otwierana jest kolejna (a dzieje się to w tak szybkim tempie, że jest prawie niezauważalne).

Butelkom czystego trunku towarzyszą najczęściej Cola i Fanta, ale to tylko dla osób o słabszych głowach i wrażliwym podniebieniu w celu złagodzenia smaku alkoholu.

Jeśli chodzi o jedzenie, byłem mocno zaskoczony, że po tradycyjnym rosole, którym rozpoczyna się posiłek, różne dania serwowane są bez „tradycyjnego włoskiego podziału” na pierwsze i drugie.

Poza wspomnianymi już ogromnymi ilościami alkoholu podczas imprezy, świetnie się bawiłem przy kilku grach i tańcach.

Jak już wcześniej wspomniałem, u nas, we Włoszech, tańce i świętowanie przychodzą po posiłku, natomiast w Polsce nie istnieje taki podział – każda okazja do zabawy jest dobra. Po tym, jak państwo młodzi wypiją swój pierwszy kieliszek i rozbiją szkło o podłogę, przychodzi czas na pierwszy taniec po którym wszyscy tańczą i urządzają gry towarzyskie na parkiecie. Świętowanie rozkręca miejscowa kapela (najczęściej utworami disco polo). Byłem miło zaskoczony energią i radością wszystkich tańczących, od dzieci zaczynając i kończąc na najstarszych przedstawicielach rodziny.

Bardzo charakterystyczna jest zabawa w tempo muzyki, podczas której, żeby zatańczyć z Panną Młodą lub z Panem Młodym trzeba dać niewielką sumę pieniędzy. Na koniec, szczęściarzowi, któremu uda się zatańczyć z nowożeńcami, daje się nagrodę (najczęściej butelkę wódki).

Kolejnym ważnym momentem jest ten, w którym młodzi składają piękne podziękowania swoim rodzicom i wręczają im prezent za wszystko, co dla nich w życiu zrobili.

Polski ślub to święto bogate w alkohol, zabawy, tańce i emocje, które sprawiają, że ten ważny dzień staje się jeszcze bardziej magiczny i szalony.

Do tej pory udało mi się uczestniczyć w trzech weselach w Polsce, niedawno otrzymałem zaproszenie na moje czwarte polskie wesele, którego nie mogę się doczekać!

Jeśli chcielibyście zaprosić mnie i cały zespół Italii Po Polsku na Wasze wesele, na pewno chętnie przyjdziemy! 😀

 

Autor: Andrea Donatelli
Tłumaczenie: Ewa Maria Stasierska

5/5 - (3 votes)

Spotkajmy się w Warszawie!
Organizujemy wydarzenia w Warszawie dla miłośników Włoch. Chciałbyś wziąć udział? Jeśli tak, dołącz do grupy 'Amici di Italia Po Polsku' i bądź na bieżąco! :)
Spotkajmy się w Warszawie!
Organizujemy eventy w Warszawie dla miłośników Włoch. Chcesz wziąć udział? Jeśli tak, zostaw nam swój kontakt i bądź na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami! :)
PODZIEL SIĘ
Ciao! Mam na imię Andrea i jeszcze do niedawna mieszkałem w Warszawie. Moją przygodę z życiem w Polsce zakończyłem by móc przyjechać do Włoch, odnowić mieszkania moich dziadków w Toskanii i móc te domy oferować turystom, którzy kochają Włochy i chętnie tu przyjeżdzają na Wakacje - www.yourchomechiusi.com. Dodatkowo moją ogromną pasją jest kino, podróże i oczywiście kuchnia włoska ;)

5 KOMENTARZE

 1. Andrea, wcale się tak nie różnimy i nawet takich kulturowych różnic między nami nie ma. Paradoksem jest tylko to że jako Włoch, dziwisz się tym wszystkim obrzędom zaślubin 🙂 Nawet w Biblii wino się lało, i nie wiadomo ile czasu 😛 Życzę Wam dużo Szczęścia 🙂

  • Cześć, masz rację również na włoskim weselu jest sporo alkoholu, jednak organizacja wesela dużo się różni o czym dokładniej będziemy pisać w innym artykule. Dziękuje bardzo za Twój komentarz 🙂

  • Witaj Kasia 🙂
   Bardzo nam cieszy, że chcesz się podzielić tym tekstem z Twoim chłopakiem, mamy dobre informacje!
   Blog jest prowadzony w języku polskim i w języku włoskim, aby przejść do wersji włoskiej trzeba kliknąć w prawym górnym rogu na włoską flagę.
   Pozdrawiamy 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here