Przesądne Włochy

0
4070
Przesadne-Wlochy

Essere superstiziosi è da ignoranti, ma non esserlo porta male – Eduardo De Filippo

Mamy jesień, zbliża się Święto Zmarłych (Ognissanti), na drzewach pojawiają się czerwone i pomarańczowe liście, natura jest przejrzała – idealny czas na odrobinę magii, na połączenie z zaświatami, spotkania z duchami i kontakt z siłami nadprzyrodzonymi!

Korzystając z tej malowniczej okoliczności, mimo że zawsze znajdzie się pretekst ku temu, aby porozmawiać o przesądach, amuletach i omenach, chciałabym opowiedzieć o tych kilku wybranych (z ogromnej ilości!) magicznych praktykach w Italii.

Na dobry początek: co wolno, a czego nie wolno robić przy stole

Sól

Sól w czasach antycznych była bardzo droga, żołnierzom wypłacano w niej żołd, stąd też słowo salario (pensja). Przy stole nigdy nie podawaj solniczki z ręki do ręki – taki miły gest przynosi pecha! Lepiej umieścić naczynie z solą po środku stołu, żeby każdy mógł sam go dosięgnąć. Podobnie jak w Polsce, wysypanie soli przynosi pecha, ale możemy mu zapobiec rzucając szczyptę przez lewe ramię (i tym sposobem oślepiając czającego się diabła!).

Nie siadaj w 13 osób przy stole

Czemu? Przesąd ten ma swój początek w Ostatniej Wieczerzy, podczas której przy stole siedział Jezus z 12 apostołami. Wszyscy oczywiście znają tragiczne wydarzenia, które nastąpiły właśnie po Ostatniej Wieczerzy, lepiej zatem unikać takiej sytuacji i zaprosić jeszcze kilku gości dla bezpieczeństwa. 🙂

Złe moce można odpędzić również poprzez dodatkowe nakrycie dla 14 osoby.

Kiedy widelec spada na ziemię…

… jest to znak, że odwiedzi nas niespodziewany gość.

Amulet

Amulety są niezwykle popularne wśród Włochów, oczywiście w każdym regionie jeden talizman będzie przynosił więcej szczęścia, niż drugi. Mieszkańcy Belpaese są zgodni co do jednego: nigdy nie zaszkodzi trochę więcej ostrożności. Najlepiej używać wszystkich jednocześnie, zawczasu odstraszyć złe duchy lub odpowiednio wcześniej przygotować sobie odpowiednie zaplecze materialne. Tak na wszelki wypadek. Oto lista najpopularniejszych amuletów:

Podkowa

Zarówno w Polsce, jak i w Italii, podkowa przynosi szczęście. Zawieszona nad drzwiami wejściowymi będzie chronić gospodarstwo domowe przed złymi urokami.

Papryczka chili

Cornetto portafortuna to jeden z najpopularniejszych amuletów we Włoszech. Łączy się z nim historia samego Zeusa: jedna z nimf, Amalteja, córka króla Krety i niańka władcy Olimpu, często ukazywana pod postacią kozy, zajmowała się Zeusem, gdy ten chował się w kreteńskiej grocie. Jej ułamany róg samoistnie wypełniał się jedzeniem (nazwany z tego powodu rogiem obfitości) i jest symbolem dobrobytu.

Nic zatem dziwnego, że Włoszki wkładają czerwone amulety do wózków swoich dzieci. Zatroskane matki z obawy przed chorobami, zamiast kupować tran i tabletki z witaminą C, wybierają sprawdzone metody prababek. Rożek jest oczywiście w kształcie fallusa, symbolizującego siłę, męstwo i płodność.

Biedronka

Biedronki przynoszą mnóstwo szczęścia – już sam kolor czerwony we włoskiej tradycji jest dobrym znakiem. Te małe owady zwiastują płodność, o ile wlecą do sypialni. Jeśli mężczyzna położy biedronkę na dłoni kobiety niezamężnej, z pewnością szybko weźmie z nią ślub, a gdy coccinella wyląduje prosto na Twojej ręce, możesz się spodziewać, że przyniesie to dużą sumę pieniędzy.

Inne rzeczy

 Tęcza

Tęcza dla wielu Włochów jest odpowiednikiem naszej spadającej gwiazdy, zatem jeśli tylko zobaczymy ją na niebie i pomyślimy życzenie, na pewno się spełni, Szczęśliwiec, który dotrze na koniec tęczy, może być pewien znalezienia garnka złotych monet.

Kiedy dwie osoby powiedzą to samo słowo w tym samym momencie

Jeśli dwóch Włochów spotka taka sytuacja, muszą natychmiast złapać się za nosy, uszy i jeszcze raz za nosy. Inaczej nigdy nie wezmą ślubu.

Na koniec trzeba wspomnieć o pechowej dacie we Włoszech. Kiedy w Polsce piątek 13 uchodzi za dzień pechowy, na Półwyspie Apenińskim najlepiej zakopać się pod pierzyną w piątek 17-tego?. Przesądni będą mogli przekonać się na własnej skórze, który piątek będzie bardziej fatalny, bowiem już na początku przyszłego roku, w styczniu i w lutym, wypadają piątki 13 i 17.

PODZIEL SIĘ
Jestem tłumaczem i lektorem. Mam 23 lata i mieszkam w Warszawie. Jeżeli jesteś zainteresowany lekcjami języka włoskiego, zleceniem tłumaczenia lub rozmową na temat kina i kultury włoskiej zapraszam do kontaktu : info@italiapopolsku.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here