Rawenna: co zobaczyć? 12 największych atrakcji

0
149
rawenna co zobaczyć

Rawenna: co zobaczyć? Poznaj największe atrakcje jednego z najbardziej zabytkowych miast regionu Emilia-Romania!

Położona nad Adriatykiem Rawenna to niezwykłe miasto. To właśnie tu znajdują się największe skarby sztuki bizantyjskiej, a dodatkowo położenie Rawenny sprzyja ruchowi turystycznemu dzięki dostępowi do morza.

Jeśli planujesz ją zwiedzić, koniecznie przygotuj sobie listę najważniejszych atrakcji. Pomoże ci w tym mój przewodnik, w którym zgromadziłam aż 8 zabytków wartych zobaczenia w samej Rawennie oraz 4 inne atrakcje, które znajdują się w okolicy.

Szukając noclegu, nie zapomnij przejrzeć ofertę Booking, gdzie znajdziesz najbardziej korzystne propozycje:

 

Rawenna: co zobaczyć?

Zacznijmy zatem od największych atrakcji miasta północnych Włoch, czyli Rawenny. Samo historyczne centrum kryje wspaniałe, zapierające dech w piersiach zabytki, dzięki którym odbędziesz prawdziwą podróż w czasie.

1. Bazylika San Vitale

rawenna i okolice atrakcje

Bazylika San Vitale otwiera listę najważniejszych zabytków nie tylko Rawenny, ale i sztuki bizantyjskiej i wczesnochrześcijańskiej. Budowa ośmiokątnej, krytej kopułą bazyliki została ukończona w VI wieku, kiedy cesarz Justynian I wyzwolił Rawennę z rąk Gotów.

Z tego powodu najlepiej zachowane i najsłynniejsze mozaiki z tej świątyni zostały poświęcone właśnie cesarzowi. Jedna z nich przedstawia Justyniana I z orszakiem, a druga – jego żonę, cesarzową Teodorę z orszakiem. To właśnie mozaikowe dzieła z San Vitale zainspirowały Gustava Klimta i gwarantuję, że ciebie też zachwycą.

Aby zwiedzić Bazylikę San Vitale, musisz kupić bilet, który kosztuje 10,50 €. Jest on ważny przez 7 dni i upoważnia do zwiedzenia dodatkowo Sant’Apollinare Nuovo i Muzeum Archidiecezjalnego. Za dopłatą 2 € otrzymujesz natomiast wstęp do Mauzoleum Galii Placydii i Baptysterium Ortodoksów.

2. Mauzoleum Galii Placydii

mauzoleum galii placydii ravenna co zobaczyć

Kolejną perełką sztuki wczesnochrześcijańskiej w Rawennie jest Mauzoleum Galii Placydii, córki cesarza Teodozjusza Wielkiego. Mauzoleum jest tak naprawdę częścią Kościoła Świętego Krzyża i pozostało w niezmienionej formie od V wieku do czasów współczesnych.

Choć z zewnątrz architektura jest surowa, wnętrze ponownie zachwyci nas bogactwem mozaikowych dekoracji. Sklepienie pokrywa mozaika odzwierciedlająca sklepienie niebios, a w półkolistych lunetach znajduje się słynne przedstawienie Dobrego Pasterza oraz św. Wawrzyńca.

Warto tutaj dodać, że ponieważ w Rawennie mamy do czynienia głównie z zabytkami sztuki sakralnej, należy pamiętać o odpowiednim stroju podczas zwiedzania.

3. Sant’Apollinare Nuovo

rawenna bazylika

Kolejna świątynia, Sant’Apollinare Nuovo, jest znakiem historycznych przemian, które miały miejsce w Rawennie w VI wieku. Bazylika została zbudowana za czasów Teodoryka Wielkiego, króla Ostrogotów, i pełniła funkcję kaplicy pałacowej. Po przejęciu władzy przez Justyniana I została konsekrowana jako świątynia katolicka.

Bazylika dopiero w IX wieku przyjęła nazwę Sant’Apollinare Nuovo, gdy przeniesiono do niej relikwie św. Apolinarego, znajdujące się wcześniej w kościele Sant’Apollinare in Classe, o którym za chwilę.

We wnętrzu na murach podłużnych naw znajduje się dekoracja mozaikowa przedstawiająca sceny Nowego Testamentu oraz wizerunki proroków i apostołów. W dolnej części przedstawienie orszaku Teodoryka wychodzącego z pałacu oraz orszaku królowej zostało przerobione zgodnie z tradycją katolicką na pochód męczenników i męczennic.

4. Sant’Apollinare in Classe

rawenna zwiedzanie

Bazylika Sant’Apollinare in Classe znajduje się nieco dalej, ok. 8 km od historycznego centrum miasta. Pierwotnie przechowywane były w niej relikwie św. Apolinarego, ale z obawy przed częstymi napadami piratów przeniesiono je do wspomnianej wcześniej nowej bazyliki.

Główna dekoracja mozaikowa znajdująca się w absydzie świątyni przedstawia jej patrona – św. Apolinarego, wznoszącego dłonie w modlitwie, znajdującego się na łące w towarzystwie dwunastu owieczek symbolizujących dwunastu apostołów.

5. Grobowiec Dantego

grobowiec dantego rawenna zwiedzanie

Grobowiec Dantego w Rawennie jest miejscem spoczynku słynnego włoskiego poety Dantego Alighieri. Znajduje się on w niewielkiej kaplicy przy kościele San Francesco w centrum miasta. Dante, wygnany z Florencji, spędził ostatnie lata swojego życia w Rawennie.

Co ciekawe, Florencja wielokrotnie próbowała odzyskać szczątki Dantego, ale bezskutecznie. Mieszkańcy Rawenny ukryli je w różnych miejscach, aby uchronić je przed przeniesieniem. Dziś prochy poety znajdują się w urnie w neoklasycystycznym grobowcu zbudowanym na zlecenie kardynała Luigiego Valentiego Gonzagi.

6. Baptysterium Ortodoksów

baptysterium rawenna co zobaczyć

Baptysterium Ortodoksów, inaczej Neonianów, to najlepiej zachowany budynek chrzcielny z czasów wczesnochrześcijańskich i bizantyjskich. Wewnątrz, podobnie jak w innych zabytkach Rawenny, możemy podziwiać kolejne mozaiki. Tym razem, jak łatwo się domyślić, tematem jest chrzest Chrystusa.

Dodatkową atrakcją są ogrody otaczające baptysterium, gdzie wśród harmonijnej kompozycji roślinnej można zrobić sobie przerwę na trasie zwiedzania. Choć budynek baptysterium nie jest zbyt okazały, dekoracje w jego wnętrzu z pewnością pozostawią po sobie niezapomniane wrażenia.

7. Baptysterium Arian

ravenna co zobaczyć

Drugim zabytkowym baptysterium znajdującym się w Rawennie jest Baptysterium Arian. Powstało ono na potrzeby kultu ariańskiego, popularnego w VI wieku za panowania wspomnianego króla Teodoryka, uznanego później za herezję.

Wnętrze baptysterium zdobią niezwykłe mozaiki, które przedstawiają sceny chrztu Chrystusa w Jordanie. Centralnym elementem jest mozaika w kopule, ukazująca Jezusa w rzece Jordan, otoczonego przez św. Jana Chrzciciela i personifikację rzeki w postaci starca.

Obiekt ten, podobnie jak wszystkie zabytki Rawenny, jest wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

8. Mauzoleum Teodoryka

rawenna atrakcje

Mauzoleum króla Ostrogotów Teodoryka, znajdujące się nieco dalej od centrum miasta, to unikatowy przykład architektury Gotów we Włoszech. Masywna, kamienna budowla, przykryta kopułą z monolitycznego kamienia wapiennego, wygląda dziś bardzo surowo i skromnie.

Zabytek warto odwiedzić z uwagi na jego wartość historyczną, wnętrze bowiem nie jest tak okazałe, jak w przypadku innych budowli w Rawennie. W czasach dominacji bizantyjskiej zostało ono splądrowane, a szczątki władcy – najprawdopodobniej usunięte. Do dziś jednak na środku znajduje się jego sarkofag.

Rawenna i okolice: atrakcje

Jak już wspomniałam, sama lokalizacja Rawenny jest niezwykle atrakcyjna. Poza tym, że może być bazą wypadową, z której możemy zwiedzić choćby Bolonię, to przede wszystkim oferuje dostęp do morza i wspaniałe, piaszczyste plaże, o których pisałam w oddzielnym artykule. Ale w okolicy czeka jeszcze więcej do zobaczenia…

1. Mirabilandia

parki rozrywki włochy mirabilandia

W pobliżu Rawenny mieści się jeden z czołowych włoskich parków rozrywki – Mirabilandia. Jest to największy we Włoszech park rozrywki, w którym dla odwiedzających przygotowano ponad 50 różnych atrakcji.

Kolejki górskie, wioska w stylu Dzikiego Zachodu, atrakcje przygodowe jak ta inspirowana The Walking Dead, gigantyczny diabelski młyn Eurowheel… Można długo wymieniać, ale to jeszcze nie koniec. Do tego trzeba dodać aquapark o powierzchni 120 tys. m2 – Mirabeach – gdzie czekają na ciebie baseny, zjeżdżalnie i symulatory surfingu.

A to wszystko zaledwie 20 minut samochodem od Rawenny. Można też dojechać autobusem – linia 176.

2. Park Naturalny Delty Padu

rawenna i okolice atrakcje park

Park Naturalny Delty Padu (Parco Naturale del Delta del Po) znajduje się na granicy regionów Emilia-Romania i Wenecja Euganejska. Jest to jeden z największych parków przyrodniczych w Europie, obejmujący rozległe obszary mokradeł, lagun, kanałów, oraz wysepek.

Park oferuje różnorodne atrakcje turystyczne, w tym szlaki piesze i rowerowe, trasy kajakowe oraz możliwość obserwacji ptaków. Dzięki swoim walorom przyrodniczym i kulturowym, delta Padu jest również wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Aby tam się dostać, wystarczy podjechać godzinę samochodem.

3. Salina di Cervia

salina di cervia ravenna

Salina di Cervia to tzw. salina, czyli miejsce, gdzie wydobywa się sól – w tym wypadku rzecz jasna sól morską. Jest to system zbiorników wodnych przedzielonych ścieżkami do przemieszczania się po terenie.

Warto się tam wybrać nie tylko po to, by przyjrzeć się wydobyciu soli czy kupić na miejscu lokalną sól, ale również dlatego, że jest to doskonałe miejsce do obserwowania… flamingów. Organizowane są wycieczki, które mają na celu właśnie spotkanie z tymi zjawiskowymi ptakami. Można się tam dostać również autobusem, a podróż trwa mniej niż godzinę.

4. Labirynt Dedala

labirynt rawenna atrakcje

Labirinto Dedalo, czyli Labirynt Dedala to atrakcja znajdująca się we wspomnianej wyżej Cervii. Jest to labirynt utworzony w polu kukurydzy – naprawdę ogromny, bo wymaga przejścia ok. 3,5 km. O ile się nie zgubimy…

Jeśli podróżujesz z dziećmi, również możesz tam zajrzeć – na miejscu przygotowano również mniejszy labirynt, który odpowiada wymaganiom najmłodszych. Poza tym organizowane są różne tematyczne wydarzenia, jak zwiedzanie labiryntu z bohaterami Disneya czy w klimacie filmów horror.

Mam nadzieję, że mój przewodnik po tym, co zobaczyć w Rawennie, rozbudził w tobie ciekawość i w najbliższym czasie skusisz się, by odwiedzić to miejsce. To doskonała okazja, by pogodzić zwiedzanie zabytkowych, historycznych budowli z bardziej rozrywkowym spędzaniem czasu nad morzem i blisko natury.

Rate this post

Spotkajmy się w Warszawie!
Organizujemy wydarzenia w Warszawie dla miłośników Włoch. Chciałbyś wziąć udział? Jeśli tak, dołącz do grupy 'Amici di Italia Po Polsku' i bądź na bieżąco! :)
Spotkajmy się w Warszawie!
Organizujemy eventy w Warszawie dla miłośników Włoch. Chcesz wziąć udział? Jeśli tak, zostaw nam swój kontakt i bądź na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami! :)
PODZIEL SIĘ
Jestem absolwentką italianistyki i historii sztuki. Mieszkam w Warszawie i interesuję się kulturą i literaturą włoską. Kocham organizować podróże do Włoch i zawsze służę radą w kwestiach turystycznych i językowych :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here