Rzym: atrakcje i nietypowe zabytki stolicy Włoch

Rzym to jedno z najciekawszych i najpiękniejszych miast we Włoszech. Jeśli planujesz podróż do stolicy Italii w artykule tym znajdziesz wszystkie potrzebne wskazówki, aby Twoja podróż stała się niezapomniana.

0
10853
Rzym atrakcje

Rzym to jedno z najpiękniejszych i jednocześnie najbardziej rozpoznawalnych miast w Europie. Położony w środkowej części Włoch, w regionie Lacjum, nad rzeką Tyber zachwyca bogatą historią, wspaniałą architekturą czy tradycyjnym jedzeniem. Jeśli planujesz zwiedzić Rzym, atrakcje i zabytki, które omówiłam w tym artykule, na pewno cię zainteresują.

Ich mnogość może przyprawić o zawrót głowy niejednego turystę. Niektórzy twierdzą, że nie wystarczy i rok, aby zobaczyć wszystko co oferuje to miasto. Inni uważają, że można poznać Rzym w czasie zaledwie weekendowej wyprawy (zresztą dowodem jest na to ten artykuł).

W tym wpisie znajdziesz najbardziej znane atrakcje Rzymu. Jeśli jednak jesteś niekonwencjonalnym podróżnikiem lub to twoja kolejna wizyta w Rzymie, warto wybrać mniej utarte szlaki. Z pewnością pomoże ci w tym nietuzinkowy e-book „Sekretne miejsca Rzymu”, w którym znajdziesz aż 30 nietypowych rzymskich atrakcji, które sprawią, że odkryjesz to miasto na nowo.

Ja już przeczytałam i serdecznie polecam tę pozycję podczas planowania twojej pierwszej bądź kolejnej wycieczki do stolicy Włoch.

Rzym: atrakcje i zabytki

Zacznijmy od klasyki. Poniżej znajdziesz kilka historycznych zabytków i atrakcji, które według mnie koniecznie musisz zobaczyć w Rzymie, szczególnie jeśli jest to twoja pierwsza wycieczka. Jeśli dobrze się zorganizujesz, będziesz w stanie odwiedzić te miejsca podczas weekendowego wypadu do Rzymu.

1. Koloseum

Niewątpliwie najbardziej charakterystycznym rzymskim zabytkiem jest Koloseum. Ten powstały w 72 r. n.e. antyczny amfiteatr był największą tego typu budowlą w całym cesarstwie rzymskim i pomieścić mógł aż 50 tysięcy widzów. W czasach antycznych na arenie Koloseum odbywały się igrzyska i walki gladiatorów, a dziś organizowana jest tu między innymi droga krzyżowa, kultywowana w ten sposób od XVIII wieku.

Koloseum nie sposób przeoczyć. Dojedziesz do niego metrem i wysiadając na przystanku „Koloseum”, dostrzeżesz ruiny wspaniałego amfiteatru.

Obecnie zachowała się jedynie 1/3 budowli, którą w większości możesz zwiedzić samodzielnie. Jednak część Koloseum dostępna jest dla turystów jedynie z przewodnikiem i po dokonaniu opłaty.

2. Forum Romanum

Tuż obok Koloseum znajdują się ruiny starożytnego rynku otoczonego sześcioma wzgórzami zwanego Forum Romanum lub też Forum Magnum. W czasach rzymskich plac ten był głównym ośrodkiem życia towarzyskiego, politycznego i religijnego.

To właśnie na głównym placu miasta odbywały się najważniejsze uroczystości publiczne. Było to również miejsce handlu i rozrywki dla ówczesnych mieszkańców miasta. Rynek pełnił także funkcje reprezentacyjne stąd też znajdowały się tam najważniejsze budynki i instytucje państwowe.

Do dziś na placu zobaczyć można ruiny wspaniałych budowli rzymskich takich jak choćby Świątynia Saturna, Bazylika Emiliusza czy Łuki triumfalne.

Wstęp do Forum Romanum jest płatny (można kupić bilet łączony wraz z wejściem do Koloseum). Za darmo możesz zwiedzać to miejsce jeśli nie ukończyłeś jeszcze 18 lat, jesteś studentem architektury lub w każdą pierwszą niedzielę miesiąca.

3. Kapitol

Kapitol to jedno z siedmiu wzgórz, na których wzniesiono Rzym. Już w starożytności było ważnym ośrodkiem społecznym a także religijnym. Kapitol pochodzi od słowa caput czyli czaszka. Niech nie zwiedzie cię jednak nieco upiorna nazwa wzgórza, piękny widok rozpościerający się na Forum Romanum zrekompensuje ci z pewnością niemiłe skojarzenia.

Kapitol posiada dwa wierzchołki, na których znajdziesz kilka ciekawych zabytków. Wśród nich warto wyróżnić Plac Kapitolski wraz ze znajdującym się pośrodku dostojnym posągiem Marka Aureliusza, Muzea Kapitolińskie, posiadające jedne z najwspanialszych na świecie zborów archeologicznych czy XIII-wieczny Pałac Senatorski, gdzie obecnie znajduje się ratusz miejski.

Aby dostać się na Plac Kapitolski będziesz musiał pokonać 100 charakterystycznych, podłużnych schodów zwanych cordonata, które zaprojektował sam Michał Anioł.

4. Panteon

To zdecydowanie jeden z najbardziej dostojnych zabytków w Rzymie. Ta starożytna okrągła świątynia wybudowana w 125 roku na Polu Marsowym stanowiła miejsce kultu i czci bóstw wszystkich czasów.

Panteon jest jedną z najlepiej zachowanych budowli starożytnego Rzymu. Z zewnątrz surowa i niepozorna, w środku zachwyca grą świateł, padającą z jednego umieszczonego na szczycie budowli otworu.

Panteon jest miejscem spoczynku wielu wspaniałych mieszkańców miasta, w tym króla Włoch Emanuela II czy słynnego mistrza Rafaela Santi.

5. Place w Rzymie

W twoim planie podróży po Rzymie nie może zabraknąć tak charakterystycznych dla architektury tego miasta placów. Wśród nich najsłynniejsze to Piazza Navona, Piazza Venezia i Piazza di Spagna.

1) Piazza Navona

Piazza Navona to jedno z najbardziej charakterystycznych i najpiękniejszych miejsc w Rzymie. Zbudowany na kształt stadionu stanowił centrum życia sportowego.

Dziś natomiast jest to centrum życia towarzyskiego, które toczy się w znajdujących się na placu licznych barach i restauracjach. A każdego wieczoru na placu zbierają się artyści sprzedający obrazy przedstawiające Rzym. Jeśli jesteś miłośnikiem sztuki warto pokusić się o taką pamiątkę.

Wizytówką placu są trzy przepiękne fontanny, w tym najbardziej znana Fontanna Czterech Rzek z rzeźbami będącymi alegoriami czterech rzek świata, oraz imponująca fasada kościoła Sant’Agnese.

2) Piazza Venezia

Piazza Venezia czyli Plac Wenecki to drugi najbardziej znany plac w Rzymie z reprezentacyjnym Pałacem Weneckim, przepięknym budynkiem, który na przestrzeni wieków był rezydencją najwyższych osobistości państwowych i kościelnych, od papieży po samego Benito Mussoliniego.

Na środku placu zobaczyć możesz charakterystyczny pomnik Vittoriano, przedstawiający sylwetkę króla Wiktora Emanauela II. To jedno z najbardziej ruchliwych miejsc Rzymu, koło którego z pewnością przejdziesz nie raz.

3) Piazza di Spagna

Piazza di Spagna to oczywiście Plac Hiszpański. Nazwa placu pochodzi od pałacu Hiszpanii, w którym znajduje się ambasada tego państwa. Na środku placu zobaczyć możesz oryginalną fontannę Barcaccia, przedstawiającą łódź zanurzoną w wodzie.

Jednak najbardziej charakterystycznym elementem tego placu są słynne Schody Hiszpańskie (Scalinata di Trinità dei Monti). Są one nie tylko wspaniałym przykładem architektury, ale stanowią również centrum życia towarzysko-kulturalnego. To tu, w tak pięknej scenerii odbywają się pokazy mody, a zimą u szczytu schodów ustawiana jest szopka bożonarodzeniowa.

Dla mieszkańców i turystów schody te są miejscem odpoczynku i spotkań towarzyskich. Ale uwaga! Istnieje przesąd mówiący o tym, iż na schodach hiszpańskich nie należy jeść!

Dla miłośników mody warto wspomnieć, iż na wprost schodów znajduje się słynna ulica via Condotti, na której znajdziesz butki najbardziej znanych światowych projektantów.

6. Rzymskie kościoły

Rzym to miasto, w którym możesz obcować z kulturą i sztuką na każdym kroku. Jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy na zakup biletów wstępu do najbardziej obleganych miejsc lub po prostu nie lubisz oglądać zabytków w tłumie turystów, być może zwiedzanie rzymskich kościołów jest rozwiązaniem dla ciebie. W Rzymie znajdziesz ich aż 1000, a wejście do nich jest zazwyczaj bezpłatne.

Do najbardziej znanych należą z pewnością Bazylika św. Piotra, Kościół Il Gesu, Santa Maria Maggiore czy Santa Maria del Popolo. W każdym z nich znajdziesz ogrom przepięknych i zachwycających zabytków stanowiących o świetności minionych epok. Obrazy, rzeźby, freski takich artystów jak Michał Anioł, Gianlorenzo Bernini, Francesco Borromini, Rafael czy Caravaggio są dostępne dla odwiedzających świątynie na wyciągnięcie ręki.

Jeśli interesują cię rzymskie kościoły i chciałbyś dowiedzieć się o nich czegoś więcej koniecznie zajrzyj do artykułu: Kościoły w Rzymie: najpiękniejsze świątynie stolicy Włoch

7. Watykan

W granicach Rzymu znajduje się najmniejsze państwo-miasto świata, czyli Watykan. Siedziba papieży i miejsce kultu religii chrześcijańskiej jest równocześnie jednym z najbardziej zachwycających przykładów architektury włoskiej.

Zwiedzając Watykan, warto przede wszystkim zwrócić szczególną uwagę na trzy miejsca.

Muzea Watykańskie, w których zobaczysz kolekcję największych dzieł sztuki gromadzonych przez pokolenia papieży. Znajdziesz tam między innymi dzieła Leonarda da Vinci, Rafaela, Perugino i Caravaggio, a także będziesz miał okazję podziwiać niepowtarzalną Kaplicę Sykstyńską.

Wstęp do Muzeów Watykańskich najlepiej wcześniej zarezerwować, by uniknąć stania w kolejce. Zrobisz to tutaj.

Bazylika św. Piotra to wizytówka Watykanu. Wspaniała świątynia doskonale widoczna z placu Świętego Piotra jest bezsprzecznie warta obejrzenia, nawet jeśli prowadzi do niej długa kolejka oczekujących (na szczęście nie stoi się w niej zbyt długo).

Zamek Świętego Anioła pierwotnie zbudowany jako grobowiec widoczny jest na końcu długiej, pełnej straganów i pamiątek ulicy Via della Conciliazione, która doprowadzi cię do tego wspaniałego zabytku. Ostatecznie budowla znajdująca się w pobliżu Bazyliki świętego Piotra stanowiła rezydencję papieży, a w chwili zagrożenia służyła jako schron dla głowy Kościoła rzymskokatolickiego.

8. Fontanna di Trevi

Fontanna di Trevi to chyba jedno z najbardziej znanych miejsc w Wiecznym Mieście. Nawet jeśli nie byłeś jeszcze w Rzymie, być może widziałeś słynną scenę z filmu Felliniego „Słodkie życie”, w której główna bohaterka kąpie się w tej właśnie fontannie.

Fontanna di Trevi ozdabia jedną ze ścian Palazzo Poli i stanowi wspaniały przykład architektury baroku. U szczytu fontanny znajduje się postać Posejdona, stojącego na muszli ciągniętej przez dwa konie prowadzone przez trytony.

Dlaczego piszę o fontannie na końcu? Ponieważ przesąd mówi, że kto chciałby powrócić jeszcze raz do Rzymu, powinien przymknąć oczy i wrzucić do fontanny pieniążek. Czy nie jest to wspaniały sposób na zakończenie wędrówki po Rzymie?

Rzym: atrakcje dla dzieci

Rzym to niewątpliwie miasto dla każdego. Doskonale odnajdzie się tu samotny podróżnik, zakochana para czy rodzina z dziećmi. Rzym oferuje niezapomniane atrakcje i również najmłodsi turyści znajdą tu coś dla siebie.

Poniżej opisałam kilka najciekawszych atrakcji Rzymu przeznaczonych dla dzieci.

1. Muzeum Explora

To jedno z najciekawszych miejsc, w jakie można się udać ze swymi pociechami podczas rzymskiej podróży. Muzeum znajduje się niedaleko Placu Del Popolo na Via Flaminia. J

est to interaktywne muzeum, w którym na oryginalnie zbudowanych placach dzieci mogą wziąć udział w różnego rodzaju aktywnościach, zarówno ruchowych, jak i umysłowych. Czeka je tu wspaniała zabawa podczas np. konstruowania prostych urządzeń czy lekcji gotowania.

Wizyta w muzeum trwa ok. dwóch godzin i kosztuje ok. 8 euro. Otwarte jest w godzinach 10-17 i przeznaczone głownie dla dzieci do 12 roku życia.

2. Ogród Zoologiczny Bioparco w parku Villa Borghese

Już sama wizyta w położonym w północnej części Rzymu parku stanowi nie lada rozrywkę zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Na terenie parku można popływać łódką po jeziorze, wybrać się na przejażdżkę rowerem czy kucykiem, a nawet polecieć balonem. Niekiedy organizowane są też tam teatrzyki kukiełkowe dla najmłodszych.

W północnej części parku znajduje się natomiast wspaniały ogród zoologiczny Bioparco. W tym działającym już ponad 100 lat ogrodzie znajduje się ok. 200 gatunków zwierząt. Istnieje możliwość zwiedzania zoo specjalną kolejką.

Bioparco otwarte jest codziennie w godzinach 9.30 do 17.00 (w sezonie letnim do 18.00). Koszt biletów to 15 euro dla osoby dorosłej, 12 euro dla dzieci poniżej 12 roku życia, ale powyżej metra wzrostu; dzieci, które nie wyrosły jeszcze ponad metr, zwiedzają park za darmo!

3. Parki rozrywki

Warto wspomnieć tu o trzech miejscach, które z pewnością będą cieszyć się zainteresowaniem najmłodszych turystów.

Park wodny Hydromania, to wspaniały kompleks basenów, zjeżdżalni i wodospadów, w których mogą poszaleć wszyscy amatorzy pływania i kąpieli. To idealna rozrywka podczas letniego zwiedzania stolicy Italii, gdyż otwarta jest tylko od czerwca do września w godzinach 9.30- 18.30.

Koszt całodziennego biletu to 19 euro dla osoby dorosłej oraz 14 euro dla dziecka do 12 roku życia i 150 cm wzrostu. Bilety możesz zarezerwować tutaj.

Oasi Park to miejsce dla miłośników wesołych miasteczek. Najmłodsi znajdą tu wszystkie rozrywki charakterystyczne dla tego typu miejsc: karuzele, rollercoastery a także bajkowe komnaty tajemnic. Oasi Park jest otwarty codziennie w godzinach 9.30-20.00, a w niedzielę do 20.30. Cena biletu w zależności od wyboru abonamentu waha się od 7 do 9 euro.

Park rozrywki Rainbow Magicland to oddalone o 50 kilometrów od Rzymu nowoczesne wesołe miasteczko oferujące różnego rodzaju karuzele, rollercoastery, diabelskie młyny, tunele strachu, rewie, teatrzyki, baseny wodne. Zdecydowanie dla miłośników adrenaliny ;). Park otwarty jest codziennie od godziny 10.00, od połowy września tylko w weekendy. Koszt całodniowego biletu to 24 euro.

A na zakończenie dnia pełnego wrażeń w dowolnie wybranym miejscu warto wybrać się z pociechami na pyszne włoskie lody! W licznych rzymski lodziarniach spróbuj znaleźć swoje ulubione!

Rzym: nietypowe atrakcje

Rzym to miasto, w którym nie sposób się nudzić. Za każdym razem można odkryć tam coś nowego i ekscytującego. To prawdziwy raj dla podróżników uwielbiających poznawać nietypowe zakątki miasta.

W tym akapicie odejdę na chwilę od klasycznych przewodników i wskażę ci 3 nietuzinkowe miejsca w Rzymie, które naprawdę warto zobaczyć. Jeśli chcesz poznać więcej takich miejsc koniecznie przeczytaj e-book „Sekretne miejsca Rzymu„. Zapewniam cię, że zobaczysz w nim Rzym z zupełnie innej perspektywy!

1. Ruchomy obraz Rubensa

To zdecydowanie nietuzinkowa atrakcja dla wszystkich miłośników sztuki. Tak zwany Quadro motorizzato (ruchomy obraz) autorstwa Rubensa znajduje się w przepięknym barokowym kościele Santa Maria in Vallicella. Cenna ikona Matki Boskiej umieszczona została przez wybitnego malarza w centrum innego obrazu zatytułowanego Madonna della Vallicella.

Oryginalność tego dzieła stanowi właśnie centralna , ruchoma część, która zasłania i odsłania cudowny obraz. Warto udać się tam w sobotni wieczór, gdy obraz prezentowany jest zwiedzającym i dać się zwieść cudownemu złudzeniu ruchomego obrazu.

O tej atrakcji oraz o wielu innych nietypowych miejscach w Rzymie możesz przeczytać w tym artykule.

2. Ogród botaniczny w Rzymie

Miłośnicy przyrody z pewnością docenią wspaniały ogród zlokalizowany w dzielnicy Zatybrze. Ten przepiękny ogród botaniczny znajduje się pod opieką uniwersytetu La Sapienza i posiada niesamowite okazy roślinne z całego świata.

Ogród składa się ze zróżnicowanych stref tematycznych, od roślinności śródziemnomorskiej przez las rzymski czy ogród różany, po ogród japoński czy tropikalne unikatowe okazy umieszczone w specjalnej szklarni. Jest to idealne miejsce na romantyczny spacer we dwoje, relaksujące zwiedzanie w samotności czy rodzinną wycieczkę z dziećmi.

3. Museo Laboratorio della Mente

To miejsce przyprawi o gęsią skórkę wielbicieli wizyt muzealnych! Niewątpliwie Muzeum Laboratorio della Mente to jedno z najbardziej nietypowych miejsc w Rzymie. Umiejscowione w starym budynku szpitala psychiatrycznego Santa Maria della Pietà posiada eksponaty związane z zagadnieniami z dziedziny psychiatrii.

Zdecydowanie muzeum to posiada nieco mroczny klimat, który budują zrekonstruowane pokoje szpitalne czy niepokojące portrety pacjentów. Misją muzeum nie jest jednak straszenie zwiedzających, ale szeroko pojęta edukacja oraz integracja osób zdrowych i chorych.

Mapa Rzymu z zabytkami

Zwiedzając Rzym, powinieneś mieć przy sobie plan miasta, na którym zaznaczone są największe atrakcje. Poruszanie się pod stolicy Włoch jest dość proste dzięki licznym oznaczeniom, a najważniejsze zabytki znajdują się w zasięgu kilku kroków. Jednak dzięki mapie masz pewność, że niczego nie przegapisz.

Bezpłatną mapę Rzymu wraz z zabytkami możesz pobrać, klikając tutaj

Noclegi w Rzymie

Rzym to jedno z najbardziej turystycznych miast w Europie, stąd też oferta baz noclegowych jest tu bardzo szeroka. Poczynając od ekskluzywnych hoteli, przez bardziej przystępne cenowo hostele, na pensjonatach typu B&B kończąc. Istnieje również możliwość wynajmu pokoi lub całych mieszkań od prywatnych właścicieli.

Przekrój cenowy jest również bardzo zróżnicowany. Im bliżej centrum tym oczywiście ceny są wyższe, dalsze dzielnice są nieco tańsze. Koszt noclegu warunkuje również sezon, w jakim udasz się do stolicy Włoch. Latem ceny są zdecydowanie wyższe niż w innym okresie. Warto wziąć to pod uwagę, planując swoją wycieczkę.

Jeśli szukasz odpowiedniego dla siebie noclegu w Rzymie koniecznie skorzystaj z ofert zamieszczonych na stronie Booking.com, gdzie znajdziesz różnorodne miejsca noclegowe na każdą kieszeń.

Zwiedzanie Rzymu: porady

Na koniec kilka ważnych wskazówek dotyczących zwiedzania Rzymu, z którymi warto zapoznać się przed wyprawą do Wiecznego Miasta.

1. Ze względu na turystyczny charakter Rzymu watro zwiedzać stolicę Italii poza sezonem. Najlepsze będą miesiące kwiecień i wrzesień, kiedy to pogoda jest słoneczna, a liczba turystów jest znacznie niższa niż np. latem.

2. Jeśli chcesz uniknąć tłumów podczas zwiedzania niektórych popularnych atrakcji Rzymu jak np. Fontanny di Trevi, warto wybrać się do nich wczesnym rankiem lub późno w nocy. Wtedy liczba osób oblegających dane miejsce będzie znacznie mniejsza.

O Rzymie mówi się, że jest to miasto, które nigdy nie śpi. To prawda! Możesz swobodnie zwiedzać to miasto również nocą. Szczególnie najbardziej popularne place jak np. Piazza Navona tętnią nocnym życiem w knajpkach oraz barach otwartych niemal całą dobę (zwłaszcza w sezonie letnim). Również niektóre atrakcje turystyczne np. Forum Romanum są przepięknie podświetlane, aby umożliwić turystom nocne zwiedzanie. Przeczytaj artykuł Rzym nocą.

3. Ze względu na mnogość zabytków Wiecznego Miasta przed podróżą zaplanuj, które atrakcje turystyczne chcesz odwiedzić. Niektóre nawet darmowe miejsca wymagają wcześniejszej rezerwacji. Planując wycieczkę, sprawdź również godziny otwarcia interesujących cię miejsc. Warto wesprzeć się stroną internetową 060608.it, na której będziesz mógł znaleźć informacje na temat wydarzeń kulturalnych, odbywających się w Rzymie lub zajrzeć na oficjalną stronę miasta.

4. Pamiętaj o odpowiednim stroju, wybierając się na wycieczkę do rzymskich kościołów oraz Muzeów Watykańskich. W tych miejsca obowiązuje skromny ubiór zasłaniający ramiona oraz nogi.

5. Wejście do kościołów jest darmowe, jednak przy niektórych eksponatach umieszczone są maszyny podświetlające dzieła sztuki, które możesz uruchomić, wrzucając 1 czy 2 euro.

6. Wstęp do Muzeów Watykańskich jest darmowy w każdą ostatnią niedzielę miesiąca, natomiast do muzeów państwowych w każdą pierwszą.

7. Rzym najlepiej zwiedzać pieszo. Jeśli jednak chciałbyś skorzystać z komunikacji miejskiej, najwygodniej porusza się po Rzymie metrem. Omija ono jednak starszą dzielnicę Zatybrze – dojedziesz tam tylko autobusem. Bilety na metro kupisz w specjalnych maszynach znajdujących się przy wejścia do tunelu. Jeśli zdecydujesz się na zwiedzanie Rzymu komunikacją miejską, zapoznaj się z kartą RomaPass, która umożliwi darmowe korzystanie z komunikacji miejskiej oraz zwiedzanie niektórych zabytków ze zniżką.

8. W Rzymie znajduje się aż 2000 Nasoni czyli fontann, z których możesz swobodnie pić wodę. Istnieje nawet specjalna aplikacja, która umożliwia ich lokalizację. Latem to prawdziwe wybawienie!

9. Pamiętaj, że im dalej od centrum i głównych atrakcji, tym taniej. Dotyczy to zarówno pamiątek, jak i cen w restauracjach, barach i hotelach.

10. Obecnie popularne we Włoszech coperto, czyli opłata za nakrycie w restauracji jest w Rzymie zakazane. Jednak niektóre bary i restauracje nadal mogą doliczać koszty obsługi do nawet 20%.

11. I na koniec pamiętaj, że Rzym to nie tylko miasto z przewodnika. Wybierając się do tego cudownego miejsca, zabierz ze sobą e-book „Sekretne miejsca Rzymu„, który sprawi, ze na pewno zakochasz się w Wiecznym Mieście jeszcze bardziej!

5/5 - (10 votes)

PODZIEL SIĘ
Mieszkam w Warszawie. Zawodowo zajmuję się językiem angielskim a hobbystycznie włoskim. Miłośniczka kulinarnych podróży, książek i czarnych kotów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here