Rzym: największe atrakcje i nietypowe zabytki stolicy Włoch.

Rzym to jedno z najciekawszych i najpiękniejszych miast we Włoszech. Jeśli planujesz podróż do stolicy Italii w artykule tym znajdziesz wszystkie potrzebne wskazówki, aby Twoja podróż stała się niezapomniana.

0
7926
Wycieczka do Rzymu – 6 miejsc, które musisz zobaczyć.

Rzym to jedno z najpiękniejszych i jednocześnie najbardziej rozpoznawalnych miast w Europie. Położony w środkowej części Włoch w regionie Lacjum, nad rzeką Tybr od wieków zachwyca bogatą historią, wspaniałą architekturą czy tradycyjnym jedzeniem. To powstałe na siedmiu wzgórzach Wieczne Miasto, pamiętające czasy Cesarstwa Rzymskiego przez cały rok odwiedzane jest przez tłumy turystów pragnących poznać i zobaczyć zakątki tego niezwykłego miejsca.

Ilość i mnogość zbytków i atrakcji Rzymu może przyprawić o zawrót głowy niejednego turystę. Niektórzy twierdzą, że nie wystarczy i rok, aby zobaczyć wszystko co oferuje to miasto. Inni uważają, że można poznać Rzym w czasie zaledwie weekendowej wyprawy. Bez względu na to czy należysz do pierwszej czy do drugiej grupy z pewnością znajdziesz w Rzymie coś dla siebie.

Jeśli najbardziej lubisz utarte ścieżki na Twojej liście miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć w Rzymie powinny znaleźć się zabytki opisane w tym artykule poniżej.

Jeśli jednak jesteś niekonwencjonalnym podróżnikiem lub to Twoja kolejna wizyta w Rzymie, warto oderwać wzrok od klasycznych przewodników i spojrzeć na to miasto z innej perspektywy. Z pewnością pomoże Ci w tym nietuzinkowy e-book napisany przez Italię po Polsku „Sekretne miejsca Rzymu”, w którym znajdziesz aż 30 nietypowych rzymskich atrakcji, które sprawią, że odkryjesz to miasto na nowo.

Ja już przeczytałam i serdecznie polecam tę pozycję podczas planowania Twojej pierwszej, bądź kolejnej wycieczki do stolicy Włoch.

A ponieważ wszystkie drogi prowadzą do Rzymu nie zwlekaj i rozpocznij ze mną wędrówkę po tym niezwykłym mieście.

Rzym: atrakcje i zabytki

Zacznijmy od klasyki. Poniżej znajdziesz kilka historycznych zabytków i atrakcji, które według mnie koniecznie musisz zobaczyć w Rzymie, szczególnie jeśli jest to Twoja pierwsza wycieczka. Jeśli dobrze się zorganizujesz będziesz w stanie odwiedzić te miejsca podczas weekendowego wypadu do Rzymu. Szczegółowy planie takiej wyprawy znajdziesz w tym artykule.

1. Koloseum

Niewątpliwie najbardziej charakterystycznym rzymskim zabytkiem jest Koloseum. Ten powstały w 72 r. n.e. antyczny amfiteatr był największą tego typu budowlą w całym cesarstwie rzymskim i pomieścić mógł aż 50 tysięcy widzów. W czasach antycznych na arenie Koloseum odbywały się igrzyska i walki gladiatorów, dziś organizowana jest tu między innymi droga krzyżowa, kultywowana w ten sposób od XVIII wieku.

Koloseum nie sposób przeoczyć. Dojedziesz do niego metrem i wsiadając na przystanku „Koloseum” dostrzeżesz ruiny wspaniałego amfiteatru.

Obecnie zachowała się jedynie 1/3 wielkości budowli, którą w większości możesz zwiedzić samodzielnie. Jednak część budowli dostępna jest dla turytów jedynie z przewodnikiem i po dokonaniu opłaty.

2. Forum Romanum

Tuż obok Koloseum znajdują się ruiny starożytnego rynku otoczonego sześcioma wzgórzami zwanego Forum Romanum lub też Forum Magnum. W czasach rzymskich plac ten był głównym ośrodkiem życia towarzyskiego, politycznego i religijnego. To właśnie na głównym placu miasta odbywały się najważniejsze uroczystości publiczne. Było to również miejsce handlu i rozrywki dla ówczesnych mieszkańców miasta. Rynek pełnił także funkcje reprezentacyjne stąd też znajdowały się tam najważniejsze budynki i instytucje państwowe. Do dziś na placu zobaczyć można ruiny wspaniałych budowli rzymskich takich jak choćby Świątynia Saturna, Bazylika Emiliusza czy Łuki triumfalne.

Wstęp do Forum Romanum jest płatny (można kupić bilet łączony wraz z wejściem do Koloseum). Za darmo możesz zwiedzać to miejsce jeśli nie ukończyłeś jeszcze 18 lat, jesteś studentem architektury lub w każdą pierwszą niedzielę miesiąca.

3. Kapitol

Kapitol to jedno z siedmiu wzgórz, na których wzniesiono Rzym. Już w starożytności było ważnym ośrodkiem społecznym a także religijnym. Kapitol pochodzi od słowa caput czyli czaszka. Niech nie zwiedzie Cię jednak nieco upiorna nazwa wzgórza, piękny widok rozpościerający się na Forum Romanum zrekompensuje Ci z pewnością niemiłe skojarzenia.

Kapitol posiada dwa wierzchołki, na których znajdziesz kilka ciekawych zabytków. Wśród nich warto wyróżnić Plac Kapitolski wraz ze znajdującym się pośrodku dostojnym posągiem Marka Aureliusza, Muzea Kapitolskie- posiadające jedne z najwspanialszych na świecie zborów archeologicznych czy XIII-wieczny Pałac Senatorski, gdzie obecnie znajduje się ratusz miejski.

Aby dostać się na Plac Kapitolski będziesz musiał pokonać 100 charakterystycznych, podłużnych schodów zwanych cordonata, które zaprojektował sam Michał Anioł.

4. Panteon

To zdecydowanie jeden z najbardziej dostojnych zabytków w Rzymie. Ta starożytna okrągła świątynia wybudowana w 125 roku na Polu Marsowym stanowiła miejsce kultu i czci bóstw wszystkich czasów.

Panteon jest jedną z najlepiej zachowanych budowli starożytnego Rzymu. Z zewnątrz surowa i niepozorna, w środku zachwyca grą świateł, padającą z jednego umieszczonego na szczycie budowli otworu.

Panteon jest miejscem spoczynku wielu wspaniałych mieszkańców miasta, w tym króla Włoch Emanuela II czy słynnego mistrza Rafaela Santi.

5. Place w Rzymie

W Twoim planie podróży po Rzymie nie może zabraknąć tak charakterystycznych dla architektury włoskich miast placów. Wśród nich najbardziej charakterystyczne to Piazza Navona, Piazza Venezia i Piazza di Spagna.

1) Piazza Navona

Piazza Navona to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w Rzymie. Zbudowany na kształt stadionu stanowił centrum życia sportowego.

Dziś natomiast jest to centrum życia towarzyskiego, które toczy się w znajdujących się na placu licznych barach i restauracjach. A każdego wieczoru na placu zbierają się artyści sprzedający obrazy przedstawiające Rzym. Jeśli jesteś miłośnikiem sztuki warto pokusić się o taką pamiątkę. Wizytówką placu są trzy przepiękne fontanny, w tym ta najbardziej znana Fontanna Czterech Rzek z charakterystycznymi postaciami symbolizującymi właśnie cztery rzeki.

2) Piazza Venezia

Piazza Venezia czyli Plac Wenecki to drugi najbardziej znany plac w Rzymie z reprezentacyjnym Pałacem Weneckim, przepięknym budynkiem, który na przestrzeni wieków był rezydencją dla najwyższych osobistości państwowych i kościelnych, od papieży po samego Benito Mussoliniego.

Na środku placu zobaczyć możesz charakterystyczny pomnik Vittoriano, przedstawiający sylwetkę króla Wiktora Emanauela II.

3) Piazza di Spagna

Piazza di Spagna to oczywiście Plac Hiszpański. Nazwa placu pochodzi od pałacu Hiszpanii, w którym znajduje się Ambasada tego państwa. Na środku placu zobaczyć możesz oryginalną fontannę Barcaccia, przedstawiającą łódź zanurzoną w wodzie. Jednak najbardziej charakterystycznym elementem tego placu są słynne Schody Hiszpańskie (Scalinata di Trinità dei Monti). Są one nie tylko wspaniałym przykładem architektury, ale stanowią również centrum życia towarzysko-kulturalnego. To tu, w tak pięknej scenerii odbywają się pokazy mody, a zimą u szczytu schodów ustawiana jest szopka bożonarodzeniowa. Dla mieszkańców i turystów schody te są miejscem odpoczynku i spotkań towarzyskich. Ale uwaga! Istnieje przesąd mówiący o tym, iż na schodach hiszpańskich nie należy jeść!

Dla miłośników mody warto wspomnieć, iż na wprost schodów znajduje się słynna ulica via Condotti, na której znajdziesz butki najbardziej znanych światowych projektantów.

6. Rzymskie kościoły

Rzym to miasto, w którym możesz obcować z kulturą i sztuką na każdym kroku. Jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy na zakup biletów wstępu do najbardziej obleganych miejsc, lub po prostu nie lubisz oglądać zabytków w tłumie turystów, być może zwiedzanie rzymskich kościołów jest rozwiązaniem dla Ciebie. W Rzymie znajdziesz ich aż 1000, a wejście do nich jest zazwyczaj bezpłatne.

Do najbardziej znanych należą z pewnością Bazylika św. Piotra, Kościół Il Gesu, Santa Maria Maggiore czy Santa Maria del Popolo. W każdym z nich znajdziesz ogrom przepięknych i zachwycających zabytków stanowiących o świetności minionych epok. Obrazy, rzeźby, freski takich artystów jak Michał Anioł, Gianlorenzo Bernini, Francesco Borromini. Rafael czy Caravaggio są dostępne dla odwiedzających świątynie na wyciągnięcie ręki.

Jeśli interesują Cię rzymskie kościoły i chciałbyś dowiedzieć się o nich czegoś więcej koniecznie zajrzyj do artykułu: Kościoły w Rzymie: najpiękniejsze świątynie stolicy Włoch

7. Watykan

W granicach Rzymu znajduje się najmniejsze państwo-miasto świata czyli Watykan. Siedziba papieży i miejsce kultu religii chrześcijańskiej jest równocześnie jednym z najbardziej zachwycających przykładów architektury włoskiej.

Zwiedzając Watykan warto przede wszystkim zwrócić szczególną uwagę na trzy miejsca.

Muzea Watykańskie, w których zobaczysz kolekcję największych dzieł sztuki gromadzonych przez pokolenia papieży. Znajdziesz tam między innymi dzieła Leonarda da Vinci, Rafaela, Perugino i Caravaggio, a także będziesz miał okazję podziwiać niepowtarzalną Kaplicę Sykstyńską.

Bazylika św. Piotra to wizytówka Watykanu. Wspaniała świątynia doskonale widoczna z placu Świętego Piotra jest bezsprzecznie warta obejrzenia, nawet jeśli prowadzi do niej długa kolejka oczekujących.

Zamek świętego Anioła pierwotnie zbudowany jako grobowiec widoczny jest na końcu długiej, pełnej straganów i pamiątek ulicy Via della Conciliazione, która doprowadzi Cię do tego wspaniałego zabytku. Ostatecznie budowla znajdująca się w pobliżu Bazyliki świętego Piotra stanowiła rezydencję papieży, a w chwili zagrożenia służyła jako schron dla głowy Kościoła rzymskokatolickiego.

8. Fontanna di Trevi

Fontanna di Trevi to chyba jedno z najbardziej znanych miejsc w Wiecznym Mieście. Nawet jeśli nie byłeś jeszcze w Rzymie być może widziałeś słynną scenę z filmu Feliniego „Słodkie życie”, w której główna bohaterka kąpie się w tej właśnie fontannie.

Fontanna di Trevi ozdabia jedną ze ścian Palazzo Poli i stanowi przykład wspaniałej architektury baroku. U szczytu fontanny znajduje się postać Posejdona, stojącego na muszli ciągniętej przez dwa konie prowadzone przez trytony.

Dlaczego piszę o fontannie na końcu!? Ponieważ przesąd mówi, że kto chciałby powrócić jeszcze raz do Rzymu powinien przymknąć oczy i wrzucić do fontanny pieniążek. Czy nie jest to wspaniały sposób na zakończenie wędrówki po Rzymie!

Rzym: atrakcje dla dzieci

Rzym to niewątpliwie miasto dla każdego. Doskonale odnajdzie się tu samotny podróżnik, zakochana para czy rodzina z dziećmi. Rzym oferuje niezapomniane atrakcje dla każdego. Również najmłodsi turyści znajdą tu miejsce dla siebie.

Poniżej opisałam kilka najciekawszych atrakcji Rzymu przeznaczonych dla dzieci.

 1. Muzeum Explora

To jedno z najciekawszych miejsc w jakie można się udać ze swymi pociechami podczas rzymskiej podróży. Muzeum znajduje się niedaleko Placu Del Popolo na Via Flaminia. Jest to interaktywne muzeum, w którym na oryginalnie zbudowanych placach dzieci mogą wziąć udział w różnego rodzaju aktywnościach, zarówno ruchowych jak i umysłowych. Czeka je tu wspaniała zabawa podczas np. konstruowania prostych urządzeń czy lekcji gotowania.

Wizyta w muzeum trwa ok. dwóch godzin i kosztuje ok. 8 euro. Otwarte jest w godzinach 10-17 i przeznaczone głownie dla dzieci do 12 roku życia.

2. Ogród Zoologiczny Bioparco w parku Villa Borghese

Już sama wizyta w położonym w północnej części Rzymu parku stanowi nie lada rozrywkę zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Na terenie parku można popływać łódką po jeziorze, wybrać się na przejażdżkę rowerem czy kucykiem, a nawet polecieć balonem. Niekiedy organizowane są też tam teatrzyki kukiełkowe dla najmłodszych.

W północnej części parku znajduje się natomiast wspaniały ogród Zoologiczny Bioparco. W tym działającym już ponad 100 lat ogrodzie znajduje się ok 200 gatunków zwierząt. Istnieje możliwość zwiedzania zoo specjalną kolejką. Bioparco otwarte jest codziennie w godzinach 9.30 do 17.00 (w sezonie letnim do 18.00). Koszt biletów to 15 euro dla osoby dorosłej, 12 euro dla dzieci poniżej 12 roku życia, ale powyżej metra wzrostu; dzieci poniżej 1 metra zwiedzają park za darmo!

3. Parki rozrywki

Warto wspomnieć tu o trzech miejscach, które z pewnością będą cieszyć się zainteresowaniem najmłodszych turystów.

Park wodny hydromania, to wspaniały kompleks basenów, zjeżdżalni i wodospadów, w których mogą poszaleć wszyscy amatorzy pływania i kąpieli. Idealna rozrywka podczas letniego zwiedzania stolicy Italii, gdyż otwarty jest tylko od czerwca do września w godzinach 9.30- 18.30. Koszt całodziennego biletu to 19 euro dla osoby dorosłej oraz 14 euro dla dziecka do 12 roku życia i 150 cm wzrostu.

Oasi Park to miejsce dla miłośników wesołych miasteczek. Najmłodsi znajdą tu wszystkie rozrywki charakterystyczne dla tego typu miejsc: karuzele, rollercoastery a także bajkowe komnaty tajemnic. Oasi Park jest otwarty codziennie w godzinach 9.30-20.00, a w niedzielę do 20.30. Cena biletu w zależności od wyboru abonamentu waha się od 7 do 9 euro.

Park rozrywki Rainbow Magicland to oddalone o 50 kilometrów od Rzymu nowoczesne wesołe miasteczko oferujące różnego rodzaju karuzele, rollercoastery, diabelskie młyny, tunele strachu, rewie, teatrzyki, baseny wodne. Zdecydowanie dla miłośników adrenaliny ;). Park otwarty jest codziennie od godziny 10.00, od połowy września tylko w weekendy. Koszt całodniowego biletu to 24 euro.

A na zakończenie dnia pełnego wrażeń w dowolnie wybranym miejscu warto wybrać się z pociechami na pyszne włoskie lody! W licznych rzymski lodziarniach spróbuj znaleźć swoje ulubione!

Rzym: nietypowe atrakcje

Rzym to miasto, w którym nie sposób się nudzić. Za każdym razem można odkryć tam coś nowego i ekscytującego. To prawdziwy raj dla podróżników uwielbiających poznawać nietypowe zakątki miasta. W tym akapicie odejdę na chwilę od klasycznych przedników i wskażę Ci 3 nietuzinkowe miejsca w Rzymie, które naprawdę warto zobaczyć. Jeśli chcesz poznać więcej takich miejsc koniecznie przeczytaj e-book Italii po Polsku „Sekretne miejsca Rzymu”. Zapewniam Cię, że zobaczysz w nim Rzym z zupełnie innej perspektywy!

A oto trzy nietypowe miejsca w Rzymie, które ja z pewnością odwiedzę podczas najbliższej podróży do tego niesamowitego miasta!

 1. Ruchomy obraz Rubensa

To zdecydowanie nietuzinkowa atrakcja dla wszystkich miłośników sztuki. Tak zwany Quadro motorizzato (ruchomy obraz) autorstwa Rubensa znajduje się w przepięknym barokowym kościele Santa Maria in Vallicella. Cenna ikona Matki Boskiej umieszczona została przez wybitnego malarza w centrum innego obrazu zatytułowanego Madonna della Vallicella.

Oryginalność tego dzieła stanowi właśnie centralna , ruchoma część, która zasłania i odsłania cudowny obraz. Warto udać się tam w sobotni wieczór, gdy obraz prezentowany jest zwiedzającym i dać się zwieść cudownemu złudzeniu ruchomego obrazu.

2. Ogród botaniczny w Rzymie

Miłośnicy przyrody z pewnością docenią wspaniały ogród zlokalizowany w dzielnicy Zatybrze. Ten przepiękny ogród botaniczny znajduje się pod opieką uniwersytetu La Sapienza i posiada niesamowite okazy roślinne z całego świata.

Ogród składa się ze zróżnicowanych stref tematycznych, od roślinności śródziemnomorskiej przez las rzymski czy ogród różany, po ogród japoński czy tropikalne unikatowe okazy umieszczone w specjalnej szklarni. Jest to idealne miejsce na romantyczny spacer we dwoje, relaksujące zwiedzanie w samotności czy rodzinną wycieczkę z dziećmi.

3. Museo Laboratorio della Mente

To miejsce przyprawi o gęsią skórkę wielbicieli wizyt muzealnych! Niewątpliwie Muzeum Laboratorio della Mente to jedno z najbardziej nietypowych miejsc w Rzymie. Umiejscowione w starym budynku szpitala psychiatrycznego Santa Maria della Pietà posiada eksponaty związane z zagadnieniami z dziedziny psychiatrii. Zdecydowanie muzeum to posiada nieco mroczny klimat, który budują zrekonstruowane pokoje szpitalne czy niepokojące portrety pacjentów. Misją muzeum nie jest jednak straszenie zwiedzających, ale szeroko pojęta edukacja oraz integracja osób zdrowych i chorych.

Mapa Rzymu z zabytkami

Bezpłatną mapę Rzymu wraz z zabytkami możesz pobrać klikając tutaj

Co zjeść w Rzymie

Każda podróż do Włoch to zarówno uczta dla ducha jak i dla…podniebienia. Po wielogodzinnych wędrówkach i odkrywaniu nietypowych atrakcji Rzymu warto zatrzymać się na chwilę, by spróbować pysznej włoskiej kuchni serwowanej w stolicy. Każdy region Włoch może pochwalić się swoim specyficznym, lokalnym jedzeniem. Za chwilę dowiesz się co warto zjeść w Rzymie.

Jak Włochy to oczywiście pizza! W Rzymie powszechnie znana jest pizza pieczona na cienkim, chrupiącym cieście tzw. pizza Romana. Dostępna jest w wielu wariantach i smakach. Znajdziesz ją w większości typowych pizzerii stolicy Italii.

W Rzymie ten najbardziej popularny na świcie włoski produkt sprzedawany jest również w kawałkach. W odróżnieniu od tradycyjne okrągłej formy, pizza zwana pizza al taglio (cięta pizza), wypiekana jest na prostokątnych blachach, a następnie sprzedawana na kawałki. Pizza ta zaskoczy Cię nie tylko formą, ale również mnogością i różnorodnością składników. Warto spróbować chociażby pizza con le patate, gdzie głównym składnikiem pizzy są ziemniaki!

Pizza al taglio można znaleźć w stolicy Rzymu praktycznie na każdym rogu. Jest często daniem serwowanym na wynos, lub spożywa się ją na stojąco w przydrożnych barach. Warto odkryć swoje ulubione miejsce z pizza al taglio, ale zanim do niego dotrzesz polecam Twojej uwadze takie restauracje jak: La Boccaccia, 96 ORE czy Pizzarium Bonci.

Pizza al taglio wymyślona została w Rzymie, jednak obecnie stała się popularnym daniem miejskiego street food i znaleźć ją można w wielu regionach Włoch.

Jeśli jednak jesteś miłośnikiem włoskiego makaronu koniecznie spróbuj Cacio e Pepe. To tradycyjny rzymski makaron złożony z niewielu składników (makaron i ser pecorino gęsto posypany pieprzem) lecz zachwycający prostotą smaku. Doskonałe Cacio e Pepe zjesz w knajpce o tej samej nazwie znajdujące się Via Giuseppe Avezzana 11.

Włochy słyną z najlepszej jakości produktów wykorzystywanych do przyrządzania potraw. Będąc w Rzymie koniecznie spróbuj ciepłych włoskich kanapek wypełnionych włoskim serem, szynką czy warzywami i polanych przepysznymi sosami. Niedaleko Fontanny di Trevi znajduje się miejsce o nazwie Pane e Salame specjalizujące się właśnie w serwowaniu tych specjałów. Gorąco polecam!

Absolutnym numerem jeden na liście kulinarnych rzymskich specjałów są bez wątpienia lody! W Rzymie kuszą spragnionego słodkości turystę niemalże na każdej uliczce czy placu. Niektórzy żartują, że lodziarni w Rzymie jest mniej więcej tyle samo co kościołów. Niemal każda rzymska lodziarnia posiada swoje własne smaki i receptury. Włoskie gelato znajdziesz w różnych rozmiarach: piccolo (mały), medio (średni) i grande (duży). Nie przywiązuj się jednak do tych miar, gdyż każda lodziarnia interpretuje je bardzo indywidualnie. Ceny lodów wahają się średnio od 2,5 do 4,5 euro w zależności od wielkości. Możesz je zakupić w wafelku lub w kubeczku.

I tu podobnie jak z pizzą warto znaleźć w Rzymie swoją ulubioną lodziarnię. Polecam Gelateria I Tre Archi, Gelateria del Teatro, czy ulubioną lodziarnię założycieli tego bloga słynną Giolitti.

Jeśli jednak nie jesteś fanem lodów ale nie stronisz od słodyczy, być może zasmakujesz w pysznych cornetti– przypominających francuskie croissanty rogalikach gęsto nadziewanych kremem lub czekoladą, lub rzymskich drożdżowych bułeczkach o cytrynowym smaku wypełnionych bitą śmietaną czyli słynnych maritozzi.

Uwieńczeniem tej słodkiej uczty będzie z pewnością filiżanka przepysznej włoskiej kawy, tak chętnie spożywanej przez mieszkańców Rzymu. Wyborną kawę możesz znaleźć niemal wszędzie, gdyż włosi są bardzo wymagający jeśli chodzi o ten napój. Podobno najlepszą kawę w Rzymie serwują w historycznej kawiarni La Casa Del Caffe Tazza D’oro. Ale o tym musisz przekonać się już sam! Smacznego!

Noclegi w Rzymie

Rzym to jedno z najbardziej turystycznych miast w Europie, stąd też oferta baz noclegowych jest tu bardzo szeroka. Poczynając od ekskluzywnych hoteli, przez bardziej przystępne cenowo hostele na pensjonatach typu B&B kończąc. Istnieje również możliwość wynajmu pokoi lub całych mieszkań od prywatnych właścicieli. Przekrój cenowy jest również bardzo zróżnicowany. Im bliżej centrum tym oczywiście ceny są wyższe, dalsze regiony są nieco tańsze. Koszt noclegu warunkuje również sezon w jakim udasz się do stolicy Włoch. Latem ceny są zdecydowanie wyższe niż w innym okresie. Warto wziąć to pod uwagę planując swoją wycieczkę.

Jeśli szukasz odpowiedniego dla siebie noclegu w Rzymie koniecznie skorzystaj z ofert zamieszczonych na stronie booking.com. gdzie znajdziesz różnorodne miejsca noclegowe na każą kieszeń.

Zwiedzanie Rzymu: porady

Na koniec kilka ważnych wskazówek dotyczących zwiedzania Rzymu, z którymi warto zapoznać się przed wyprawą do Wiecznego Miasta.

 1. Ze względu na turystyczny charakter Rzymu watro zwiedzać stolicę Italii poza sezonem. Najlepsze do tego celu będą miesiące kwiecień i wrzesień kiedy to pogoda jest słoneczna a liczba turystów jest znacznie niższa niż np. latem.

 2. Jeśli chcesz uniknąć tłumów podczas zwiedzania niektórych popularnych atrakcji Rzymu jak np. Fontanny di Trevi warto wybrać się do nich wczesnym rankiem lub późno w nocy, wtedy liczba osób oblegających dane miejsce będzie znacznie mniejsza.

 3. O Rzymie mówi się, że jest to miasto, które nigdy nie śpi. To prawda! Możesz swobodnie zwiedzać to miasto również nocą. Szczególnie najbardziej popularne place jak np. Piazza Navona tętnią nocnym życiem w knajpkach oraz barach otwartych niemal całą dobę (zwłaszcza w sezonie letnim). Również niektóre atrakcje turystyczne np. Forum Romanum są przepięknie podświetlane, aby umożliwić turystom nocne zwiedzanie.

 4. Ze względu na mnogość zabytków Wiecznego Miasta warto przed podróżą dokładnie zaplanować sobie i wybrać atrakcje turystyczne, które chcemy odwiedzić. Niektóre nawet darmowe miejsca wymagają wcześniejszej rezerwacji. Planując wycieczkę sprawdź również godziny otwarcia interesujących Cię miejsc. Warto wesprzeć się stroną internetową 060608.it, na której będziesz mógł znaleźć informacje na temat wydarzeń kulturalnych, odbywających się w Rzymie lub zajrzeć na oficjalną stronę miasta.

 5. Pamiętaj o odpowiednim stroju wybierając się na wycieczkę do rzymskich kościołów oraz muzeów watykańskich. W tych miejsca obowiązuje skromny ubiór zasłaniający ramiona oraz nogi.

 6. Wejście do kościołów jest darmowe, jednak przy niektórych eksponatach umieszczone są maszyny podświetlające dzieła sztuki, które możesz uruchomić wrzucając 1 czy 2 euro.

 7. Wstęp do Muzeów Watykańskich jest darmowy w każdą ostatnią niedzielę miesiąca, natomiast do muzeów państwowych w każdą pierwszą.

 8. Rzym najlepiej zwiedzać pieszo. Jeśli jednak chciałbyś skorzystać z komunikacji miejskiej najwygodniej porusza się po Rzymie metrem. Omija ono jednak starszą dzielnicę Zatybrze, dojedziesz tam tylko autobusem. Bilety na metro kupisz w specjalnych maszynach znajdujących się przy wejścia do tunelu. Jeśli zdecydujesz się na zwiedzanie Rzymu komunikacją miejską zapoznaj się z ofertą kupna Karty RomaPass, która umożliwi darmowe korzystanie z komunikacji miejskiej oraz zwiedzanie niektórych zabytków ze zniżką.

 9. W Rzymie znajduje się aż 2000 Nasoni czyli fontann, z których możesz swobodnie pić wodę. Istnieje nawet specjalna aplikacja, która umożliwia ich lokalizację.

 10. Pamiętaj, że im dalej od centrum i głównych atrakcji tym taniej. Dotyczy to zarówno pamiątek jak i cen w restauracjach, barach i hotelach.

 11. Obecnie popularne we Włoszech coperto czyli opłata za nakrycie w restauracji jest w Rzymie zakazane. Jednak niektóre bary i restauracje nadal mogą doliczać koszty obsługi do nawet 20%.

 12. I na koniec pamiętaj, że Rzym to nie tylko miasto z przewodnika. Wybierając się do tego cudownego miejsca zabierz ze sobą e-book „Sekretne miejsca Rzymu”, który sprawi, ze na pewno zakochasz się w Wiecznym Mieście jeszcze bardziej!

PODZIEL SIĘ
Mieszkam w Warszawie. Zawodowo zajmuję się językiem angielskim a hobbystycznie włoskim. Miłośniczka kulinarnych podróży, książek i czarnych kotów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here