Rzym lotnisko Fiumicino: jak dojechać do centrum? 4 sposoby

0
115
rzym lotnisko fiumicino jak dojechać do centrum

Rzym lotnisko Fiumicino: jak dojechać do centrum? Dowiedz się, jakie są sposoby na dojazd z lotniska Rzym Fiumicino do centrum miasta.

Lotnisko Leonarda da Vinci, czyli Fiumicino to największe rzymskie lotnisko, obsługujące większość połączeń międzynarodowych. Z tego powodu też dojazd do centrum Rzymu z tego lotniska jest prosty i szybki, a do wyboru masz szereg możliwości.

W tym artykule wyjaśnię, jak dojechać z lotniska Rzym Fiumicino do centrum miasta i nie tylko. Poznasz wszystkie dostępne sposoby, ich ceny, czas dojazdu oraz zalety i wady poszczególnych rozwiązań. Będziesz mógł też bezpośrednio kupić bilet lub wynająć samochód, co znacznie ułatwi ci transfer z lotniska Rzym Fiumicino.

Odległość lotniska Rzym Fiumicino od centrum30 km
Czas dojazdu z Rzym Fiumicino do centrum30-45 min
Cena dojazdu z Rzym Fiumicino do centrumod 6 €
Dostępne środki transportupociąg, autobus, taksówka, wynajęty samochód
Wyszukiwarka połączeń komunikacją zbiorowąOmio
Wyszukiwarka samochodów na wynajemRentalcars

Rzym lotnisko Fiumicino: jak dojechać do centrum?

Zobaczmy od razu, jakie masz możliwości, by dojechać do centrum Rzymu z lotniska Fiumicino. Wyjaśnię ci, jak skorzystać z transportu zbiorowego oraz jak zorganizować sobie transfer indywidualny.

1. Pociąg LeonardoExpress

dojazd z lotniska rzym fiumicino do centrum

Chyba najchętniej wykorzystywaną przez turystów opcją jest pociąg LeonardoExpress, którego największą zaletą jest stosunek czasu podróży do ceny.

Jest to pociąg, którego zadaniem jest wyłącznie transfer na lotnisko Fiumicino. W ciągu zaledwie 32 minut dojedziesz nim na dworzec główny Roma Termini. Pociąg zatrzymuje się też na stacjach pośrednich, np. Roma Tiburtina.

Pociąg odjeżdża bezpośrednio z lotniska – wystarczy podążać za oznaczeniami, by znaleźć się na właściwym peronie. Kursuje co minut, a cena biletu to 14 €.

✅ Zalety tego rozwiązania to przede wszystkim cena, dostępność i krótki czas dojazdu do centrum Rzymu, a także możliwość dojazdu również do innych stacji, np. Roma Tiburtina.

❌ Wśród wad należy zwrócić uwagę na duże obłożenie, co może skutkować brakiem miejsc siedzących. W pociągu jest też mało miejsca na bagaż.

Przeczytaj też: Pociągi we Włoszech

Czas dojazdu32 min
Cena14 €
DestynacjaRoma Termini
Czas oczekiwaniaOdjazdy co 15 min

2. Autobus

autobus rzym lotnisko fiumicino

Nieco więcej czasu, bo ok. 45 minut zajmie nam dojazd do centrum z lotniska Rzym Fiumicino autobusem. Jest to jednak opcja o tyle wygodna, że autobusów jest dużo, odjeżdżają bez przerwy, mamy gwarantowane miejsce siedzące i miejsce na bagaż.

Jest to również najtańsza opcja. Gdy chcemy zaoszczędzić, powinniśmy kupić bilet wcześniej na stronie przewoźnika i najlepiej od razu również na powrót. Odrobinę więcej zapłacimy, jeśli kupimy bilet na miejscu na lotnisku.

✅ Zalety tego rozwiązania to przede wszystkim niska cena, gwarancja miejsca siedzącego i miejsca na bagaż oraz bezpośredni dojazd do stacji Roma Termini bez przystanków.

❌ Najpoważniejszą wadą jest brak autobusów lub ich rzadsze kursowanie w niektórych porach, szczególnie gdy przylatujemy w nocy.

Czas dojazdu45 min
Cenaod 6 €
DestynacjaRoma Termini
Czas oczekiwaniaOdjazdy co 10-60 min

3. Taksówka

taksówka rzym lotnisko fiumicino

Indywidualny transport taksówką jest rzecz jasna komfortowy, ale i znacznie droższy niż transport zbiorowy. Jeśli jednak przyjeżdżamy o nietypowej porze i chcemy dostać się bezpośrednio do miejsca zakwaterowania oddalonego od centrum, warto rozważyć tę opcję.

Na lotnisku Fiumicino musimy podążać za oznaczeniami wskazującymi na miejsce postoju taksówek. Korzystamy z wolnej taksówki obecnej na miejscu, ale możemy też zamówić ją telefonicznie bądź przez aplikację. Dostępne są rozwiązania typu Uber.

✅ Niewątpliwie zaletą jest komfort, czas oraz możliwość wyboru dowolnej destynacji. To też najrozsądniejsza opcja, gdy przylatujemy np. w nocy lub o świcie.

❌ Najpoważniejszą wadą jest rzecz jasna cena. Trzeba brać pod uwagę, że przewóz większej liczby sztuk bagażu może być dodatkowo płatny.

Czas dojazduok. 40 min
Cenaok. 40-60 €
DestynacjaDowolna
Czas oczekiwaniaDostępny natychmiast

4. Wyjem samochodu

lotnisko rzym fiumicino dojazd do centrum

Czwartą opcją jest wynajem samochodu. Jak mogłeś przeczytać już w artykule o wynajmie samochodu w Rzymie, na lotnisku Fiumicino działa wiele firm, jak również dostępna jest możliwość car sharing, czyli wynajmu samochodu na kilometry.

Firmy zlokalizowane są na wielopoziomowym parkingu i to tam musisz się kierować, by wynająć auto. Możesz wcześniej zarezerwować samochód na stronie Rentalcars i wówczas dostaniesz kluczyki od ręki.

Ma to sens, jeśli nie tylko chcesz dojechać do centrum, ale planujesz korzystać z samochodu przez dłuższy czas i np. zwrócić do w dniu odlotu.

✅ Zaletą jest wygoda i niezależność, dzięki czemu możesz nie tylko dojechać z lotniska do centrum, ale też poruszać się samochodem przez cały okres podróży.

❌ Konieczne jest spełnienie pewnych warunków, posiadanie prawa jazdy, a do kosztów należy doliczyć paliwo. Musisz też brać pod uwagę możliwości parkowania w Rzymie.

Czas dojazduok. 40 min
Cenaod kilkudziesięciu zł za dzień + paliwo + kaucja zwrotna
DestynacjaDowolna
Czas oczekiwaniaDostępny natychmiast, jeśli zarezerwujesz wcześniej

Dojazd z lotniska Rzym Fiumicino do centrum: który najlepszy?

A zatem, jaki jest najlepszy dojazd z lotniska Rzym Fiumicino do centrum miasta? Ja skłaniam się ku transportowi zbiorowemu – to najtańsza opcja i wbrew pozorom oszczędzamy nie tylko pieniądze, ale i czas.

Jeśli masz nieduży bagaż najbardziej polecam pociąg Leonardo Express, ponieważ dojedziesz nim naprawdę szybko na dworzec, skąd możesz dalej jechać pociągiem lub wsiąść w metro.

Jeśli masz większy bagaż, a dodatkowo podróżujesz z dziećmi, radziłabym wybrać autobus, gdzie jest gwarancja, że wszyscy będą mieli miejsca siedzące i nie trzeba będzie przeciskać się wąskimi korytarzami wagonu z obszerną walizką.

Samochód to opcja, którą zostawiłabym na nocne przyloty, gdy nie działa ani pociąg, ani autobus, ewentualnie wtedy, gdy planujesz nie tylko dojechać do centrum, ale w ogóle poruszać się po Włoszech samochodem.

5/5 - (1 vote)

Spotkajmy się w Warszawie!
Organizujemy wydarzenia w Warszawie dla miłośników Włoch. Chciałbyś wziąć udział? Jeśli tak, dołącz do grupy 'Amici di Italia Po Polsku' i bądź na bieżąco! :)
Spotkajmy się w Warszawie!
Organizujemy eventy w Warszawie dla miłośników Włoch. Chcesz wziąć udział? Jeśli tak, zostaw nam swój kontakt i bądź na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami! :)
PODZIEL SIĘ
Jestem absolwentką italianistyki i historii sztuki. Mieszkam w Warszawie i interesuję się kulturą i literaturą włoską. Kocham organizować podróże do Włoch i zawsze służę radą w kwestiach turystycznych i językowych :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here