Rzym: nietypowe miejsca i nieznane zakątki Wiecznego Miasta

0
44877
rzym nietypowe miejsca

Rzym co roku odwiedzany jest przez kilkadziesiąt milionów turystów. Z mapami w rękach lub trzymając się kurczowo lokalnego przewodnika, przemierzają: Watykan, Piazza Venezia, Koloseum, Forum Romanum, Piazza Navona, Panteon. Na koniec zdjęcie na Schodach Hiszpańskich i pieniążek rzucony do Fontanny di Trevi – żeby mieć pewność, że do Rzymu się wróci i… znów zwiedzi to samo.

Nie zrozum mnie źle: wspaniale jest móc zobaczyć więcej niż raz najwspanialsze zabytki stolicy Włoch. Ale są jeszcze inne liczne nietypowe miejsca Rzymu, którym warto przy kolejnej wizycie poświęcić trochę uwagi.

Co nietypowego zobaczyć w Rzymie? Znajdziemy tu romantyczne zakątki, miejsca skrywające mroczne sekrety, dzielnice odbiegające swoim wyglądem od reszty miasta, tajemnicze ogrody, nietypowe atrakcje czy punkty widokowe, które pozwalają spojrzeć na Wieczne Miasto z zupełnie nowej perspektywy.

W dzisiejszym wpisie zaprezentuję nieznane miejsca w Rzymie – 10 nietypowych atrakcji, które niewątpliwie cię zaskoczą. Kolejne 30 znajdziesz w e-booku wydanym przez Italia Po Polsku, zatytułowanym „Sekretne miejsca Rzymu”. Jeśli chcesz, by twoja kolejna wyprawa do Rzymu była inna niż wszystkie, koniecznie zabierz ze sobą ten przewodnik!

Rzym: nietypowe miejsca, które warto odwiedzić

A oto zestawienie 10 sekretnych, nietypowych miejsc Rzymu, do których warto zajrzeć. Są tu nieznane zakamarki, oryginalne muzea i niezwykłe zabytki.

1. Ogród botaniczny w Rzymie

Orto Botanico di Roma czyli ogród botaniczny to atrakcja dla miłośników zróżnicowanej flory z całego świata. Prowadzony przez uniwersytet La Sapienza ogród mieści się w modnej dzielnicy Zatybrze (Trastevere), gdzie bez problemu dotrzesz na piechotę z centrum miasta.

orto botanico rzym ciekawe miejsca

Ogród botaniczny to doskonałe miejsce na relaksujący, romantyczny spacer, podczas którego można odpocząć od miejskiego zgiełku. To również okazja do poznania roślinności śródziemnomorskiej, ale nie tylko.

Ogród podzielony jest na strefy tematyczne, a wśród nich są: las rzymski, włoska winnica, ogród śródziemnomorski, ogród różany, ale też pozwalające przenieść się w bardziej egzotyczne rejony bambusy, ogród japoński czy szklarnia tropikalna. Przyjemna, ciekawa i niewymagająca specjalnych przygotowań wizyta!

Ogród botaniczny w Rzymie warto odwiedzić również zimą. Obecnie można tam zobaczyć zachwycającą iluminację. Wystawa nosi tytuł Trame di Luce i jest otwarta do 7 stycznia. Klikając poniżej, możesz kupić bilety w promocyjnej cenie:

2. Bunkier Mussoliniego

A teraz coś dla miłośników ciekawostek historycznych. W Polsce mamy Wilczy Szaniec, a w Rzymie możemy zwiedzić bunkier Mussoliniego czyli prywatną, tajną kryjówkę Duce. To podziemna struktura mieszcząca się pod zajmowaną przez przywódcę rezydencją Villa Torlonia, w której wraz z rodziną mógł się ukryć w razie nalotu (ponoć bardzo żałował, że nie było mu to dane).

bunkier mussoliniego rzym tajemnicze miejsca

Bunkier jest cenioną atrakcją turystyczną, którą można zwiedzać z przewodnikiem. Zdążył zyskać już sporą popularność, choć został udostępniony zwiedzającym dopiero w 2014 r. – jest więc to atrakcja Rzymu relatywnie nowa.

Warto się tam wybrać, bo miejsce jest niezwykle interesujące i tajemnicze, a przy tym daje możliwość poznania XX-wiecznej historii Włoch. Wizytę można połączyć ze zwiedzaniem Villi Torlonia.

3. Ruchomy obraz Rubensa

Kolejna atrakcja jest mniejsza i nie zabierze dużo czasu, ale z pewnością zapadnie w pamięć. Kojarzysz tajemnicze obrazy kryjące sekretne przejścia lub na których namalowane postaci nagle wodzą wzrokiem? W takim razie musisz zobaczyć Quadro motorizzato czyli ruchomy obraz Rubensa w Santa Maria in Vallicella.

ruchomy obraz rzym nietypowe miejsca

W pięknej, barokowej świątyni znajduje się cudowna ikona Matki Boskiej, która podobno miała krwawić. Ten wyjątkowo cenny obraz nie jest jednak trzymany w gablocie, ale osłonięty przez inne dzieło, specjalnie w tym celu stworzone – „Madonna della Vallicella” Petera Paula Rubensa.

Artysta zaprojektował swoje malowidło tak, by jego centralna część była ruchoma i za pomocą mechanizmu mogła odsłaniać lub zakrywać cudowną ikonę. Wystarczy wybrać się tam w sobotni wieczór, by na własne oczy zobaczyć jego działanie.

4. Krzesło diabła

La sedia del diavolo to atrakcja związana z antyczną historią Rzymu. Tzw. „Krzesło diabła” to ruiny grobowca Elio Callistio. Pozostałości po architekturze starożytnej w Rzymie jest wiele, ale te ruiny wyróżnia nietypowa forma, od której pochodzi nazwa atrakcji. W istocie, zabytek przypomina gigantyczny fotel.

rzym nietypowe miejsca krzesło diabła

Krzesło diabła wygląda tym bardziej nietypowo, że znajduje się po środku osiedla, otoczone przeciętnymi blokami. W przeszłości jednak wokół była pustka, a w ruinach znajdywali schronienie wędrowcy i pasterze, którzy rozpalali ognisko i rozświetlali strukturę od środka.

Trudno się zatem dziwić, że miejsce zostało tak ochrzczone. Jeśli chcemy się tam wybrać, musimy oddalić się nieco od centrum i podjechać metrem linii B na stację Libia.

5. Museo Laboratorio della Mente

A teraz jedno z najbardziej tajemniczych muzeów w Rzymie, które z pewnością nie jednym cię zaskoczy. Museo Laboratorio della Mente to instytucja mieszcząca się w dawnym budynku szpitala psychiatrycznego Santa Maria della Pietà i to właśnie tematyce chorób psychicznych została poświęcona. Brzmi mrocznie?

Museo laboratorio della mente rzym tajemnicze miejsca

Rzeczywiście, to muzeum narracyjne ma dosyć niepokojący klimat: znajdziemy tu rekonstrukcję pokoju w szpitalu psychiatrycznym, różne nagrania i świadectwa czy portrety pacjentów.

Miejsce ma jednak również ważną misję – edukacyjną. Skłania do refleksji nad ludzką kondycją psychiczną, zdrowiem i chorobą oraz wykluczeniem społecznym osób cierpiących na choroby psychiczne.

Wizyta na pewno będzie ciekawa i odkrywcza. Dodatkowo można połączyć ją ze spacerem po parku znajdującym się na terenie obiektu.

6. Płaska kopuła

Do atrakcji Rzymu należą również obiekty i miejsca, które wywołują złudzenie optyczne. O jednym z nich wspomniałam już po krótce w tym wpisie – to tzw. płaska kopuła znajdująca się w kościele św. Ignacego (który warto zwiedzić również z innych powodów).

płaska kopuła rzym ciekawe miejsca

Płaska kopuła to w rzeczywistości malarski żart. Artyści barokowi zachwycali się iluzją oraz wszelkimi nietypowymi zjawiskami – stąd właśnie wzięło się malarstwo iluzjonistyczne, w którym kunszt malarza miał sprawić, że obraz oszuka ludzkie oko. T

o, co widzimy na fotografii, wygląda zupełnie jak zdobione wnętrze kopuły – są nawet okna i latarnia, przez które wpada światło. Jednak tak naprawdę mamy do czynienia z malowidłem na płaskiej powierzchni!

7. Galleria Spada

A skoro już mowa o złudzeniach optycznych i malarstwie zachęcam cię również do zwiedzenia miejsca o nazwie Galleria Spada, do którego trafia niewielu turystów. Mają czego żałować!

galleria spada rzym nietypowe miejsca

Galeria sztuki mieszcząca się niedaleko Campo de’ Fiori, w przepięknym Palazzo Capodiferro, jest miejscem przechowywania wspaniałej kolekcji dzieł sztuki. Caravaggio, Tycjan, Rubens czy Artemisia Gentileschi to tylko niektóre nazwiska artystów, których prace możemy podziwiać w tym muzeum.

Bilet wstępu do Galleria Spada możesz kupić online, pod tym linkiem.

Ale to niejedyna rzecz, która sprawia, że Galleria Spada należy do nietypowych miejsc. Znajduje się tu również ukryty ogród, w którym z kolei mieści się korytarz zaprojektowany przez Francesco Borrominiego.

On również zdołał oszukać ludzkie oko: dzięki drobnym zabiegom architektonicznym mamy wrażenie, że korytarz ma kilkadziesiąt metrów długości, a w rzeczywistości ma ich… tylko 9!

8. Zegar wodny na Pincio

L’orologio ad acqua del Pincio to nietypowa maszyna znajdująca się na wzgórzu Pincio, nad Piazza del Popolo, przy ogrodach Borghese. Okolica jest idealnym miejscem na spacer i doskonałym punktem widokowym. W tej atmosferze można pominąć zegar wodny, który się nieopodal znajduje.

orologio ad acqua najciekawsze miejsca

Zegar wodny został pierwotnie wynaleziony przez Witruwiusza, jako alternatywa dla wodnej klepsydry. Ten znajdujący się na Pincio powstał w XIX wieku i odmierza czas dzięki stale przepływającej w nim wody, która uruchamia wahadło.

Zegar stoi na skalistej wysepce, pod którą znajduje się grota. W otoczeniu palm prezentuje się naprawdę oryginalnie i malowniczo.

9. Galeria Antica

Jeśli masz czas i możliwości, żeby wybrać się na wypad za miasto, powinna zainteresować cię Galeria Antica, mieszcząca się na północ od centrum Rzymu. To porzucone miasto-widmo o nieustalonym pochodzeniu, ukryte w środku dzikiej natury. Brzmi zachęcająco? To słuchaj dalej.

zym tajemnicze miejsca galeria antica

Miasto prawdopodobnie zostało założone przez Etrusków i do XIX w. było zamieszkiwane. Pod koniec XVIII stulecia jego mieszkańcy zaczęli masowo umierać z niewyjaśnionych powodów – dziś domyślamy się, że prawdopodobnie była to epidemia malarii.

Nie wiadomo jednak, dlaczego nagle, w 1809 r. wszyscy miejscowi porzucili miasto w pośpiechu, zostawiając za sobą wszystko, łącznie z niepochowanymi ciałami zmarłych, którzy doczekali się godnego pochówku dopiero pół wieku później.

Ruiny miasta były wykorzystywane jako plan filmowy. Miejsce funkcjonuje również jako zabytek natury i jest naprawdę malownicze.

10. Ogród w Palazzo Venezia

Przy Piazza Venezia znajduje się monumentalny Palazzo Venezia będący siedzibą Muzeum Narodowego. Po obchodzie wielu innych galerii sztuki i muzeów być może nie każdy będzie miał chęć się tam wybrać i nie każdy jeszcze tam trafi, ale będąc w okolicy, warto zajrzeć do pałacowego ogrodu, który ukryty jest w środku. Wstęp jest całkowicie darmowy.

rzym ciekawe miejsca ogrod palazzo venezia

Ogród mieści się na zamkniętym dziedzińcu (co ciekawe to pierwszy przykład takiego rozwiązania w renesansowej architekturze Rzymu) otoczonym dwupiętrowymi arkadami. Znajduje się tu fontanna tematyką nawiązująca do motywu zaślubin Wenecji z morzem.

Wycieczkę możesz uzupełnić wejściem na taras panoramiczny, z którego możesz podziwiać całe centrum Rzymu. Bilet zarezerwujesz, klikając tutaj.

Przy wejściu do ogrodu znajduje się posąg – Madama Lucrezia – będący jednym z pięciu tzw. mówiących posągów. Były to rzeźby znajdujące się w przestrzeni miejskiej, na których cokołach można było przyczepić do wiadomości publicznej swój komentarz dotyczący aktualnej polityki – zwykle przybierał on formę złośliwego poematu.

Możesz wybrać się też na wycieczkę z przewodnikiem po wszystkich mówiących posągach w Rzymie. Zarezerwujesz ją, klikając poniżej:

Sekretne miejsca Rzymu: podsumowanie

Kończąc moją listę ciekawych i nietypowych miejsc w Rzymie, chcę cię jeszcze raz zachęcić do zainteresowania się e-bookiem „Sekretne miejsca Rzymu” wydany przez Italia Po Polsku.

Znajdziesz w nim niezbędne informacje turystyczne, wciągające opisy, ciekawostki i fotografie najbardziej fascynujących miejsc w stolicy Włoch, o których z pewnością nie miałeś pojęcia!

To przewodnik, który przyda ci się przede wszystkim podczas kolejnej podróży do Rzymu, ale nie tylko. Nawet jeśli zwiedzasz Wieczne Miasto po raz pierwszy, warto wiedzieć, gdzie można zrobić piękne zdjęcia i zobaczyć coś naprawdę oryginalnego, często za darmo.

4.6/5 - (14 votes)

Spotkajmy się w Warszawie!
Organizujemy wydarzenia w Warszawie dla miłośników Włoch. Chciałbyś wziąć udział? Jeśli tak, dołącz do grupy 'Amici di Italia Po Polsku' i bądź na bieżąco! :)
Spotkajmy się w Warszawie!
Organizujemy eventy w Warszawie dla miłośników Włoch. Chcesz wziąć udział? Jeśli tak, zostaw nam swój kontakt i bądź na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami! :)
PODZIEL SIĘ
Jestem absolwentką italianistyki i historii sztuki. Mieszkam w Warszawie i interesuję się kulturą i literaturą włoską. Kocham organizować podróże do Włoch i zawsze służę radą w kwestiach turystycznych i językowych :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here