Rzym nocą: co warto zobaczyć w Wiecznym Mieście po zmierzchu

0
23729
rzym nocą

Rzym w ciągu dnia to miasto tłoczne, przede wszystkim za sprawą turystów. W upalne lato w pierwszej kolejności szuka się cienia i wody, a dopiero w drugiej atrakcji i zabytków. A jaki jest Rzym nocą?

Wieczne Miasto, jak na dużą stolicę przystało, nie zasypia prędko, a gwar niemal nigdy nie cichnie. Można się więc spodziewać, że Rzym po zmierzchu oferuje swoim mieszkańcom i gościom przynajmniej tyle, co za dnia.

Na blogu Italia Po Polsku publikowany był już niejeden wpis o zwiedzaniu Rzymu. Dziś jednak przedstawię jego nocne oblicze.

Na liście zamieściłam 10 propozycji, gdzie pójść i co zobaczyć w tym mieście po zachodzie słońca. Znajdziesz tu zarówno klasyczne atrakcje, ale w wieczornym wydaniu, jak i rejony, których mam nadzieję, jeszcze dobrze nie poznałeś.

A skoro już mowa o nieznanych rejonach, przypominam, że ukazał się wyjątkowy e-book, który właśnie im został poświęcony. „Sekretne Miejsca Rzymu” to przewodnik po miejscach oryginalnych, ciekawych i owianych tajemnicą. Będzie doskonałą inspiracją dla nocnego wypadu na miasto!

Rzym nocą: gdzie pójść i co warto zobaczyć?

Zobaczmy zatem, gdzie warto się udać, jeśli zamierzamy zwiedzać Rzym nocą. Bez względu na to, czy szukasz ofert zwiedzania muzeów o nietypowej porze, miejsc na romantyczny spacer, czy też dzielnic, w których można się bawić do białego rana – w poniższym zestawieniu znajdziesz coś dla siebie!

Przeczytaj też: Rzym: nietypowe miejsca i nieznane zakątki Wiecznego Miasta

1. Muzea Watykańskie

Na pierwszym miejscu znalazły się Muzea Watykańskie. Rozumiem brak zaskoczenia, ale… z pewnością nie każdy wie, że tę czołową atrakcję Rzymu można zwiedzać po zmroku. Od kwietnia do października Muzea Watykańskie otwierają swoje podwoje również wieczorem, od 19:00 do 23:00.

muzea watykańskie rzym nocą zwiedzanie

Nocną wizytę trzeba wcześniej zarezerwować. W ten sposób, przynajmniej w teorii, możemy uniknąć standardowych tłumów. A jeśli i tak ich nie unikniemy, możemy chociaż poczuć trochę inną atmosferę tego miejsca (zwłaszcza, jeśli potem przejdziemy się na Plac św. Piotra).

Bilety do Muzeów Watykańskich możesz kupić na oficjalnej stronie lub na stronie pośrednika. Wówczas przysługuje ci prawo do bezpłatnego zwrotu nawet dzień przed planowanym zwiedzaniem.

2. Koloseum

Kolejną typową atrakcją turystyczną, która umożliwia nocne zwiedzanie, jest Koloseum. Wszyscy wiemy, że po zmierzchu, dzięki sztucznemu oświetleniu, ten obiekt – symbol Rzymu – prezentuje się naprawdę spektakularnie.

koloseum rzym nocą zwiedzanie

Nawet jeśli nie zamierzasz rezerwować wycieczki i płacić za wstęp do Koloseum, warto przynajmniej przejść się wieczorem na spacer w jego pobliżu. Gwarantuję, że poczujesz klimat Rzymu, a przy okazji zrobisz rewelacyjne nocne zdjęcia!

Nocne zwiedzanie Koloseum w towarzystwie przewodnika odbywa się w godzinach od 20:00 do 22:30. Wizyta trwa około godziny i należy ją wcześniej zarezerwować. Oprócz tego, wieczorem, możesz też wybrać się na wycieczkę w przewodnikiem po okolicach Koloseum – aby ją zarezerwować, kliknij poniżej.

3. Fora cesarskie

Starożytne ruiny oświetlone nocą to chyba jeden z bardziej malowniczych obrazów Rzymu. Jeśli jesteś wieczorem w pobliżu Koloseum, po prostu nie możesz nie przejść się na spacer po cesarskich forach.

forum romanum rzym nocą co robić

Budowle wyglądają naprawdę zjawiskowo, a przy tym tajemniczo, co sprawia, że czujemy się, jakbyśmy odbyli podróż w czasie. Poza tym niewątpliwą zaletą zwiedzania akurat tej atrakcji wieczorem jest to, że znajduje się ona na świeżym powietrzu.

To też jedna z tych atrakcji, która umożliwia wstęp turystom w późniejszych godzinach. Forum Cezara i Forum Augusta są dostępne dla zwiedzających nocnych marków. Możesz zarezerwować wieczorną wycieczkę z przewodnikiem po okolicach Koloseum i Forum Romanum, by dodatkowo dowiedzieć się czegoś ciekawego.

4. Zatybrze

Zostawmy na chwilę atrakcje dla ducha, a zajmijmy się tymi dla ciała. Jeśli szukasz klimatycznego miejsca na nocny maraton po restauracjach i barach, od razu kieruj się na Zatybrze! Trastevere to modna dzielnica, do której łatwo dotrzeć, mająca unikalną atmosferę.

trastevere rzym nocą gdzie pójść

Tu w końcu, oprócz turystów, znajdziesz też więcej mieszkańców Wiecznego Miasta, którzy zaznają chwili relaksu przy drinku i aperitivo. Na Zatybrzu jest tyle zapraszających lokali, że jestem pewna, że na jednym nie poprzestaniesz.

Ta propozycja na wieczór jest na tyle atrakcyjna, że nawet w przemyśle turystycznym postanowiono wykorzystać jej potencjał. Mamy zatem możliwość zarezerwowania gastro-wycieczki po Zatybrzu. Przewodnik przez 3 godziny będzie prowadził nas od lokalu do lokalu, gdzie skosztujemy najlepszego rzymskiego jedzenia, a przy tym rozwiniemy kontakty towarzyskie. Zarezerwujesz ją, klikając poniżej:

5. Place Rzymu

Choć wiele obiektów turystycznych w Rzymie o pewnej porze się zamyka, to pamiętajmy, że atrakcją jest samo miasto ze swoją wybitną architekturą. Jego ozdobą są między innymi place, które wyznaczają punkty orientacyjne pieszych wycieczek. Nocą, dzięki oświetleniu i magicznej atmosferze, dodatkowo zyskują.

san pietro rzym nocą co warto zobaczyć

Spacer nocą po rzymskich placach nic nie kosztuje, a może dostarczyć wspaniałych wrażeń. Poza tym o tej porze warunki atmosferyczne latem są bardziej znośne, a plac przestaje przypominać patelnię.

Oprócz Placu św. Piotra, o którym już wspomniałam przy okazji Muzeów Watykańskich, warto przejść się na inne, równie znane. Piazza Navona, Piazza Del Popolo, Plac Kapitoliński, Wenecki i Hiszpański to tylko kilka obowiązkowych przystanków. Możesz też wybrać się na Piazza Bocca della Verità i włożyć dłoń do słynnych Ust Prawdy, kiedy nie będzie tam być może już rzeszy turystów.

6. Fontanny Rzymu

Tak jak możemy spacerować pod Rzymie od placu do placu, tak też możemy zaplanować sobie wycieczkę szlakiem rzymskich fontann. Nocą są tak samo dostępne jak za dnia, a zyskują na walorach estetycznych. Po pierwsze trochę się wokół nich przeluźnia, a po drugie zostają pięknie oświetlone.

fontana di trevi rzym nocą

Rzeźbione figury nabierają nowego wyrazu, woda migocze – to naprawdę warto zobaczyć. Fontana di Trevi i Fontana dei Quattro Fiumi to te najbardziej znane, ale jest ich przecież całe mnóstwo. Te najbardziej oryginalne znajdziecie zresztą w „Sekretnych Miejscach Rzymu„.

Skoro już wywołałam Fontanę di Trevi: wszyscy pamiętamy kultową scenę z filmu Felliniego „Dolce Vita”. Bohaterka zażywa nocą kąpieli właśnie w tej fontannie. Odradzam jednak ten pomysł – wystarczająco dużo turystów narobiło sobie i innym problemów chęcią odtworzenia tej sceny, a ty nie musisz do nich dołączać.

7. Castel Sant’Angelo

Wróćmy na moment do zwiedzania zabytków. Jeśli mało nam jeszcze nocnych muzeów, na naszej liście powinien znaleźć się Castel Sant’Angelo. Zamek Anioła czyli Museo Nazionale di Castel Sant’Angelo umożliwia nocne zwiedzanie aż do północy.

castel sant'angelo rzym nocą

Aby wybrać się na taką wizytę, należy oczywiście zarezerwować bilet. To jednak nie jedyny powód, dla którego ten obiekt jest często wymieniany wśród innych atrakcji Rzymu wartych zobaczenia o zmroku.

Jeśli zależy nam na zrobieniu pięknych nocnych zdjęć, koniecznie powinniśmy uwzględnić Zamek Anioła. Jego monumentalna oświetlona bryła, most, który do niego prowadzi, i rzeka, w której się ten cały widok odbija, to gotowa kompozycja na wspaniałą fotografię i pamiątkę z pobytu w Rzymie.

8. Lungotevere

Przepis na romantyczny nocny spacer z dala od turystów? Wystarczy wybrać się na przechadzkę brzegiem Tybru. W lustrze wody odbija się całe miasto, mijamy zabytkowe mosty i wiele innych atrakcji Rzymu.

lungotevere rzym nocą gdzie pójść

Łatwo możemy się skierować w stronę centrum miasta lub wyskoczyć na drinka na Zatybrze. Zdecydowanie podczas takiego spaceru możemy zaobserwować różne oblicza Rzymu i poznać jego mniej typowe zakątki.

Alternatywnie można skorzystać z wycieczki promem po rzece – niektóre rejsy odbywają się późnym wieczorem, są połączone z kolacją i mogą stanowić bardzo miłe zwieńczenie dnia. Jednak jeśli masz jeszcze trochę siły w nogach, zachęcam cię do relaksującego spaceru.

9. Ponte Milvio

Zbliżamy się do coraz bardziej romantycznych klimatów – tych, którym późna pora sprzyja. Jeśli zwiedzasz Rzym nocą z zamiarem zaprowadzenia swojej drugiej połówki w jakieś wyjątkowe miejsce, rozważ Most Mulwijski czyli Ponte Milvio. Jest on wprawdzie ulokowany bardziej peryferyjnie, jednak warto zapuścić się nieco dalej.

ponte milvio rzym nocą co warto zobaczyć

To właśnie na nim, zgodnie z wielkomiejskimi zwyczajami, można założyć kłódkę symbolizującą uczucie łączące nas z drugą osobą. Nie zapomnij, by po założeniu kłódki wrzucić kluczyk do Tybru!

Nie masz drugiej połówki, za to paczkę kumpli? Nie rezygnuj z Ponte Milvio. Znajduje się tu wiele lokali, więc jeśli interesuje cię nocne życie w Rzymie, koniecznie powinieneś tu wpaść. A może akurat poznasz kogoś, dla kogo zechcesz wrócić tu z kłódką?

10. Gianicolo

Wspominałam już o rzymskich muzeach, placach, fontannach i mostach, ale to miasto wyróżnia także to, że ulokowane jest na wzgórzach. Dlatego za stosowne uznałam zakończyć tę listę właśnie jednym z nich, Janikulum czyli Gianicolo.

gianicolo rzym nocą co warto zobaczyć

Nocą szczególnie warto się tam przejść, zwłaszcza jeśli w planach mamy też Zatybrze. Gianicolo należy do najbardziej romantycznych i malowniczych miejsc Rzymu, a wielu turystów jeszcze nie miało szansy go odkryć.

Z Gianicolo przede wszystkim możemy podziwiać wspaniałą panoramę Wiecznego Miasta. Jeśli chcesz więc zobaczyć cały Rzym nocą, to właśnie z tarasu widokowego Gianicolo będziesz mógł to zrobić. Gwarantuję, że wrażenia estetyczne są niezapomniane, a okolica naprawdę warta odwiedzenia.

Rzym nocą: co jeszcze warto wiedzieć?

Kończąc wpis, w którym przedstawiłam kilka godnych polecenia propozycji na zwiedzanie Rzymu nocą, chciałabym podzielić się jeszcze kilkoma uwagami z kategorii BHP. Można się zastanawiać, czy takie późne spacerowanie jest bezpieczne. Nie przewidzimy wszystkiego, ale na pewno możemy wiele zrobić, by było ono jak najbezpieczniejsze.

Plątanie się po miejscach często uczęszczanych, gwarnych na pewno będzie lepszym wyborem. Są one jednak lepiej pilnowane i o ile nie spuszczamy z oka swoich rzeczy, raczej nie jesteśmy narażeni na bardzo nieprzyjemne incydenty.

Należy unikać dzielnic, które nie cieszą się dobrą sławą. Niestety należą do nich (co typowe dla dużych miast) okolice dworca Roma Termini oraz Piazza Vittorio Emanuele – a tam z kolei znajduje się najwięcej niskobudżetowych noclegów. Jeśli to właśnie w tych rejonach się zatrzymaliśmy, wracajmy zawsze w większej grupie lub po prostu nie za późno.

Uważajmy też w klubach i nocnych lokalach – to rada uniwersalna, nie tylko podczas odwiedzania Rzymu.

Jeśli po przeczytaniu tego wpisu czujesz niedosyt i chciałbyś poznać więcej nietypowych miejsc Rzymu wartych zwiedzenia po zmierzchu, ponownie podsuwam ci e-book „Sekretne Miejsca Rzymu„. Planując wycieczkę „z dreszczykiem”, powinieneś sięgnąć po ten przewodnik!

5/5 - (7 votes)

Spotkajmy się w Warszawie!
Organizujemy wydarzenia w Warszawie dla miłośników Włoch. Chciałbyś wziąć udział? Jeśli tak, dołącz do grupy 'Amici di Italia Po Polsku' i bądź na bieżąco! :)
Spotkajmy się w Warszawie!
Organizujemy eventy w Warszawie dla miłośników Włoch. Chcesz wziąć udział? Jeśli tak, zostaw nam swój kontakt i bądź na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami! :)
PODZIEL SIĘ
Jestem absolwentką italianistyki i historii sztuki. Mieszkam w Warszawie i interesuję się kulturą i literaturą włoską. Kocham organizować podróże do Włoch i zawsze służę radą w kwestiach turystycznych i językowych :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here