Posiadanie dzieci nie musi oznaczać koniec beztroskich podróży po Europie. Wystarczy trochę zmodyfikować plany, aby wszyscy byli zadowoleni. Zastanawiasz się, jak zwiedzać Rzym z dziećmi i czy to w ogóle możliwe? Ten artykuł jest dla ciebie!
Rzym to miasto pełne historycznych zabytków: starożytnych ruin, barokowych kościołów, muzeów z najcenniejszymi na świecie zbiorami… Na pierwszy rzut oka nie jest to idealne miejsce na wycieczkę z dziećmi, które przecież będą się nudzić…
W tym wpisie udowodnię, że to nieprawda i że Rzym oferuje całe mnóstwo atrakcji dla dzieci, dzięki którym najmłodsi zapamiętają wizytę jako jedne z ciekawszych doświadczeń!
Booking.comSpis treści
Rzym z dziećmi: jak to zaplanować?
Wyjazd do Rzymu z dziećmi wymaga pewnego przygotowania, ale nie jest to tak straszne przedsięwzięcie, jak się wydaje. Wystarczy pamiętać o kilku najważniejszych rzeczach.
Wiele z tych rzeczy dotyczy tak samo dorosłych. Aby komfortowo zwiedzać Rzym, musisz dostosować odzież do pogody. W miesiącach letnich dobrze jest też mieć nakrycie głowy chroniące przed ostrym słońcem.
Koniecznie i ty, i dziecko musicie mieć wygodne, sprawdzone buty, bo będzie dużo chodzenia po nierównym bruku. Trzeba mieć też kompaktową torbę lub plecak, w którym na pewno się zmieści butelka wody.
W Rzymie często jest tłoczno, więc na pewno warto wyposażyć dziecko np. w kartkę z informacjami (telefon, adres hotelu), gdyby w skrajnym przypadku gdzieś się zagubiło.
Prawdopodobnie skorzystacie z komunikacji miejskiej, przede wszystkim metra. Dzieci do ukończenia 10 roku życia podróżują za darmo (pociągami do 4 roku życia). Starsze obowiązują te same bilety co dorosłych.
Ważny jest również nocleg. Poza wyposażeniem hotelu pod kątem małych dzieci, istotna jest lokalizacja. Zakwaterowanie w dobrym punkcie komunikacyjnym, skąd będzie można zwiedzić niektóre miejsca na piechotę, będzie dobrym pomysłem. Unikaj tylko okolic dworca.
Rzym: atrakcje dla dzieci
Poniżej prezentuję 10 atrakcji dla dzieci w Rzymie, dzięki którym pociechy nie będą się nudzić, a i ty będziesz mieć okazję zobaczyć najważniejsze zabytki i spory kawał miasta.
1. Koloseum
Zacznijmy od Koloseum – miejsca, które zrobi wrażenie na każdym. Wiele dzieci prawdopodobnie nawet skojarzy budynek, a walki gladiatorów w starożytnym Rzymie podziałają im na wyobraźnię, podobnie jak świadomość, że budynek liczy parę tysięcy lat.

Dobra wiadomość jest też taka, że dzieci nie płacą za wstęp i to do 17 roku życia włącznie. Studenci w wieku 18-24 lat mają prawo do biletu ulgowego, który kosztuje symboliczne 2 euro. Jeśli rezerwujesz bilety online, musisz ponieść dodatkową opłatę – wtedy bilet darmowy ostatecznie będzie kosztował 2 euro.
2. Katakumby
Kolejną ciekawą propozycją będzie wycieczka do rzymskich katakumb. Do wyboru są Katakumby św. Kaliksta, Katakumby św. Domitylli i Katakumby św. Sebastiana. Podróż do podziemnych nekropolii to tajemnicza i ekscytująca wyprawa.

Pod ziemią znajdują się groby, w tym kilku papieży i sarkofagi świętych, oraz wczesnochrześcijańskie freski. Odkrywanie ich na pewno dostarczy wielu emocji.
W katakumbach dzieci do 6 roku życia nie płacą za bilet. Dzieci od 7 do 15 roku życia mają prawo do biletu ulgowego, który kosztuje 7 euro. Należy pamiętać, że panują tutaj niższe temperatury.
3. Muzeum Leonarda da Vinci
Nie wszystkie muzea interesują dzieci, ale współcześnie coraz częściej przygotowuje się ofertę dla najmłodszych. Zwykle są to wystawy multimedialne takie jak w Muzeum Leonarda da Vinci.

Wiele dzieci zapewne słyszało o renesansowym włoskim mistrzu, a nawet kojarzy najbardziej znane prace. W muzeum pociechy będą miały okazję dowiedzieć się czegoś więcej. Zobaczą kolekcję maszyn, a także będą mogły uczestniczyć w specjalnie przygotowanych dla nich warsztatach.
Do muzeum Leonardo da Vinci Experience dzieci poniżej 6 roku życia wchodzą za darmo. Bilet dla tych starszych, od 6 do 15 roku życia, kosztuje 10 euro.
4. Muzeum Explora
Kolejne miejsce przygotowane z myślą o najmłodszych to Muzeum Explora, czyli Il Museo dei Bambini di Roma. To połączenie muzeum nauki z salą zabaw. Na dzieci czeka tu multum atrakcji.
Jak widać na powyższym filmie, w zależności od wieku, dzieci mogą po prostu się tam bawić, odkrywać ciekawostki naukowe czy uczestniczyć w warsztatach plastycznych i kulinarnych.
Wizyty odbywają się co 1 godzinę 45 minut. Bilety kosztują 10 euro. Bilet ulgowy za 7 euro przysługuje dzieciom od 12 do 36 miesięcy.
5. Watykan dla dzieci
Czy Watykan to miejsce dla dzieci? To zależy. Wizytę na pewno trzeba dostosować do wieku i możliwości swoich pociech, ale nic nie jest wykluczone.

Po pierwsze wejście na Plac św. Piotra nic nie kosztuje, nie jest kłopotliwe i robi wrażenie. Moim zdaniem z dziećmi można też wejść do Bazyliki. Na zewnątrz jest długa kolejka, ale przemieszcza się szybko i z pomocą innych dorosłych można się w międzyczasie wymieniać albo po prostu kupić dzieciom lody 😉
W Bazylice można być tyle, ile się chce, więc i tu zwiedzanie z dziećmi nie powinno być skomplikowane. Gorzej z Muzeami Watykańskimi, które zwiedza się bardzo długo i wytrzymają to tylko starsze dzieci, które lubią godzinami chodzić.
Jeśli ryzykujesz wejście do Muzeów Watykańskich z dziećmi, to dzieci od 6 do 18 roku życia (a także studenci do 25 roku życia) mają bilet ulgowy – za 8 euro. Dzieci do ukończenia 6 roku życia wchodzą za darmo.
6. Fontanna di Trevi
Spacerowanie po Rzymie z dziećmi też może być przyjemne. Wielu, nawet młodszym, na pewno spodobają się rzymskie zabytki. W stolicy Włoch jest przede wszystkim mnóstwo fontann, a jak wiadomo dzieci na ogół je uwielbiają.

Dlatego nie możesz pominąć krótkiego spaceru choćby do Fontanny di Trevi. Jak jeszcze opowiesz dziecku, że turyści wrzucają tam pieniążek, żeby wrócić do Rzymu, to na pewno będzie zachwycone, mogąc samo wykonać znany wszystkim rytuał. No, chyba że nie będzie chciało wrócić do Rzymu…
7. Zoo w Rzymie – Bioparco
Rodzice podczas miejskich wakacji z dziećmi często decydują się na wizytę w zoo, by zapewnić swoim pociechom atrakcję. Jest to możliwe również w Rzymie, w którym znajduje się ogród zoologiczny o nazwie Bioparco.

Bioparco znajduje się na terenie Ogrodów Borghese, o których za chwilę. Jest to ponad 100-letnie zoo, którego celem jest chronienie zagrożonych gatunków. Spotkamy tu warana z Komodo, lwa azjatyckiego, różne gatunki żółwi, a nawet naszego żubra.
Dzieci wzrostu do 1 m wchodzą za darmo. Powyżej tego wzrostu, do 10 roku życia – z biletem ulgowym. Bilety są tym tańsze, im wcześniej je zarezerwujemy. Najtaniej wejdziemy w ramach Last Minute, 2 godziny przed zamknięciem – bilet będzie kosztował 9 euro.
8. Panteon
Jeśli chodzi o starożytne budowle, z dziećmi możesz też zajrzeć do Panteonu. Wejście jest darmowe i nie zajmuje dużo czasu – w sam raz na krótką przerwę podczas spaceru.

Młodszego turystę zainteresuje pewnie tajemniczy oculus w kopule Panteonu oraz grobowce. Wewnątrz budynku pochowanych jest wielu sławnych ludzi, np. król Włoch Wiktor Emanuel II oraz Rafael Santi. Wizyta może być też ciekawa dla nastolatka, który czytał Dana Browna.
9. Ogrody Borghese
Wycieczka do Ogrodów Borghese to kolejny dobry pomysł na zwiedzanie Rzymu z dziećmi. Oprócz wspomnianego Bioparco można tu po prostu przechadzać się alejkami albo nawet przepłynąć łódką.

Ale to nie wszystkie atrakcje. Na terenie znajduje się np. Cinema dei Piccoli – najmniejsze kino na świecie, w którym puszczane są filmy dla dzieci. Jest replika londyńskiego Teatru Globe, świątynia Asklepiosa, Domek Raffaella, gdzie organizowane są różne aktywności dla najmłodszych, i Muzeum Zoologiczne.
10. Bocca della Verità
Usta Prawdy to drobna atrakcja, ale ponieważ towarzyszy jej legenda, to najmłodszym może się spodobać. Wystarczy udać się na Piazza della Bocca della Verità, do przedsionka bazyliki Santa Maria in Cosmedin.

Koniecznie opowiedz, że Usta Prawdy mają ponad 2000 lat i służyły jako skrzynka pocztowa dla anonimowych donosicieli. Na koniec oczywiście dziecko musi poznać legendę o odgryzaniu przez usta ręki temu, kto kłamie, i samo włożyć rękę 😉
Ogólnie rzecz biorąc, takie tajemnicze miejsca, którym towarzyszą legendy, to dobry pomysł na wycieczkę z dziećmi po Rzymie. Jeśli chcesz poznać ich więcej, zachęcam cię do zajrzenia do e-booka „Sekretne miejsca Rzymu„. Kliknij poniżej:
Rzym z dzieckiem: czego unikać?
Na koniec jeszcze parę słów o tym… jak nie zwiedzać Rzymu z dzieckiem. Jak już podkreślałam, wszystko zależy od wieku i charakteru dziecka, indywidualnych preferencji. Niektóre dzieci bardzo chętnie spacerują, inne szybko zaczynają marudzić.
Bez względu na wszystko ja jednak odradzam miejsca, gdzie trzeba stać w długich kolejkach. Nie polecam na wizytę z dziećmi Muzeów Watykańskich nie tylko z powodu długiej trasy zwiedzania, ale też tłumu turystów. Może okazać się, że dziecku trudno będzie dokładnie obejrzeć nawet rzeczy, które potencjalnie mogą je zainteresować.
Uważam też, że powinno się rozsądnie dawkować atrakcje, które są w zamknięciu. Dzieci na ogół lepiej znoszą zwiedzanie na świeżym powietrzu, o ile pogoda na to pozwala.
Unikałabym też wycieczki do Rzymu latem. Zarówno dla dorosłego, jak i dla dziecka, to może się okazać prawdziwą katorgą.
I już jako ostatnią poradę powtórzę tylko, żeby unikać okolic dworca Roma Termini, które na pewno nie są odpowiednim miejscem dla rodzin z dziećmi. Radzę tam się zapuszczać wyłącznie, gdy planujemy wsiąść w pociąg.