Sardynia: atrakcje turystyczne, zwiedzanie i wskazówki przed podróżą

0
7547
sardynia atrakcje

Sardynia to druga co do wielkości włoska wyspa, znajdująca się na Morzu Tyrreńskim, będąca jednocześnie odrębnym regionem Włoch. Rajskie plaże, doskonałe warunki do nurkowania, ciekawy krajobraz, nietypowe zabytki, a także kultura i język co roku zachęcają rzesze turystów i italomaniaków do odwiedzenia Sardynii.

W dzisiejszym wpisie zaprezentuję krótki przewodnik po tej wyspie. Skupimy się przede wszystkim na atrakcjach turystycznych Sardynii: co warto zobaczyć, jakie są najbardziej charakterystyczne zabytki i najbardziej malownicze miejsca, które plaże są najbardziej polecane i wiele innych.

Na koniec zostawiłam kilka praktycznych informacji dotyczących dojazdu, poruszania się na wyspie i bazy noclegowej. Już teraz, klikając poniżej, możesz przejrzeć możliwości zakwaterowania na Sardynii.

Sardynia: atrakcje turystyczne

Poniżej przygotowałam wykaz największych atrakcji Sardynii. Jest to oczywiście dość subiektywny wybór – szczególnie jeśli chodzi o plaże, które właściwie wszystkie są zjawiskowe. Mam jednak nadzieję, że poniższe wskazówki zachęcą cię do odkrywania piękna Sardynii i wybrania się tam jak najszybciej.

Sardynia: miasta, które warto odwiedzić

W pierwszej kolejności przedstawię kilka najbardziej znanych i najchętniej odwiedzanych ośrodków miejskich na Sardynii.

sardynia miasta cagliari

Zacznijmy od stolicy regionu, czyli Cagliari. To barwne i dynamiczne miasto na południu Sardynii oraz jeden z największych portów na Morzu Śródziemnym. Znajdziemy tu pozostałości kultur starożytnych jak rzymski amfiteatr oraz zabytkowe świątynie i uniwersytet.

Drugim dużym miastem Sardynii jest Sassari – znajdujące się na północy, zabytkowe, atrakcyjne i będące dobrą bazą noclegową.

Odwiedzając wschodnie Alghero i Bosę, możemy natomiast odczuć klimat Katalonii. W przeszłości znaleźli się tu osadnicy pochodzący właśnie z tego regionu, dlatego zarówno urbanistyka, jak i miejscowy język wyraźnie odzwierciedlają katalońską kulturę.

Na północy, w prowincji Sassari warto jeszcze odwiedzić Castelsardo – miasto na wzgórzu, jedno z najładniejszych, skąd rozciągają się wspaniałe widoki – oraz spokojną Olbię, gdzie mamy dostęp do świetnych plaż. Z kolei na południu uwagę przykuwa Pula – dość luksusowy ośrodek, gdzie warto zwiedzić antyczne ruiny miasta Nora.

Najbardziej polecane plaże

Jak już wspomniałam Sardynia jest pełna pięknych plaż, bardziej i mniej kameralnych, a przede wszystkim naprawdę unikatowych.

sardynia co zobaczyć

La Pelosa (Stintino) to jedna z najpiękniejszych plaż, która dodatkowo jest dość łatwo dostępna (pomijając tłumy ludzi). Morze jest tu krystalicznie czyste, a brzeg pokryty jest delikatnym, jasnym piaskiem. Jest tam dość płytko, dzięki czemu mimo oblężenia, każdy znajdzie sobie miejsce.

Drugą pocztówkową plażą jest Cala Goloritze (Baunei). Jest ona naprawdę zjawiskowa, choć żeby się na nią dostać, musimy sobie zrobić nieco dłuższy spacer szlakiem turystycznym.

W okolicach Cagliari znajduje się zatoka Chia, a w niej – fantastyczne piaszczyste, szerokie plaże. To piękna okolica, która nie jest być może aż tak oblegana przez turystów.

Warto odwiedzić też plażę Berchida (Siniscoli), którą cechuje biały piasek, białe kamienie i białe… krowy, które przychodzą tu wypocząć. W zestawieniu z turkusowym morzem wygląda to cudnie!

Sardynia: najpiękniejsze miejsca

Na Sardynii znajduje się wiele atrakcji przyrodniczych, które warto zobaczyć na własne oczy i odwiedzić (a przy okazji sfotografować). Obszar ten to nie tylko jedna, główna wyspa, ale także mniejsze wysepki, które znajdują się w pobliżu, atrakcyjne i posiadające piękne plaże.

sardynia co zwiedzić

Z Sardynii odpływają promy na wyspę La Maddalena, wchodzącą w skład archipelagu o tej samej nazwie. Pozostałe wyspy to Caprera, Spargi, Santo Stefano i inne.

Na jednej z wysepek wysuniętych na północ w kierunku Korsyki, Budelli, znajduje się Spiaggia Rosa – Różowa Plaża. Jej wyjątkowy kolor to zasługa obecności otwornicy różowej (organizm przypominający koral). Plaża jest pod ochroną, więc można ją zobaczyć wyłącznie z odległości, podczas rejsu.

Na południu Sardynii znajduje się natomiast wysepka i miasteczko o nazwie Sant’Antioco, na którą dość łatwo się dostać. Jest to wioska rybacka, w której lokalną atrakcją jest wytwarzany bisior – niezwykle delikatna, złota nić produkowana przez gatunek małży.

Atrakcją przyrodniczą są również nadmorskie groty. Najbardziej znaną jest Grota Neptuna w pobliżu Alghero, ze zjawiskowymi stalaktytami i stalagmitami. Można do niej zejść, a niekiedy również wybrać się łodzią.

Nuragiczna Sardynia

Wyjątkowym zabytkiem znajdującym się na Sardynii są tzw. nuragi – archaiczne, tajemnicze budowle związane z obecnością nuragijskiej cywilizacji na tej wyspie od II tysiąclecia przed naszą erą. Nuragijczycy wznosili monumentalne, megalityczne budowle w formie wież, z kamieni niełączonych zaprawą.

Pozostałości tych budowli, dobrze zachowane, biorąc pod uwagę ich datowanie, rozrzucone są po całej wyspie. Od 1997 roku znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

nuragiczna sardynia

Aby zobaczyć nuragi Sardynii, najlepiej udać się do Barumini w południowej części wyspy, gdzie znajduje się kompleks nuragów zwany Su Nuraxi, przypominający fortyfikację. Zachęcam cię do odwiedzenia strony o nazwie Nurnet (kliknij tutaj), gdzie zamieszczona została mapa ukazująca rozmieszczenie nuragów na Sardynii.

Sztuka z ulicy

Sardynia to nie tylko biel piasku i lazur morza. Tynki budynków często są wielokolorowe, jak w wielu włoskich, nadmorskich miasteczkach.

Jednak na tym różnobarwność tej wyspy się nie kończy. Na przykład kościoły San Paolo w Olbii i San Michele w Alghero mają kopuły pokryte kolorową mozaiką z majoliki, tworzącą wzór w zygzaki i romby.

Warto odwiedzić także Orgosolo. To miasteczko posiada prawdziwą wystawę malarstwa na ulicy i można je nazwać sardyńską stolicą street artu. A to za sprawą murali, które rozsławiły tę niewielką miejscowość.

W przeszłości nie cieszyła się ona dobrą sławą, będąc raczej siedliskiem bandytów niż sztuki. Dziś przyciąga turystów historią Sardynii wymalowaną na niemal wszystkich murach budynków.

Sardynia i flamingi

Wyspy na Morzu Śródziemnym to oazy unikatowej fauny i flory. Nie każdy spodziewa się jednak tak egzotycznych widoków jak delfiny wyskakujące z wody podczas rejsu statkiem czy też… kolonie flamingów na plaży.

Charakterystyczne różowe ptaki kojarzą nam się raczej z krajobrazem Afryki, a w turystycznych kurortach częściej widujemy je pod postacią dmuchanych zabawek.

sardynia flamingi

Na Sardynii jednak, w dodatku niedaleko Cagliari, w Parco Naturale Regionale Molentargius Saline możemy zaobserwować tysiące flamingów, które co roku przed wylotem do Afryki robią sobie urlop na wyspie. Choć właściwie jest to dość pracowity urlop, zważywszy, że na ten czas przypada ich okres godowy…

Jeśli więc będziemy na Sardynii w okolicach maja/czerwca, mamy duże szanse, by zobaczyć je na żywo.

Sporty wodne i piesze wyprawy

Nie zaskoczę cię zapewne stwierdzeniem, że Sardynia to prawdziwy raj dla miłośników sportów wodnych, z nurkowaniem i snorkelingiem na czele.

Obserwowanie morskiej fauny i flory czy podwodnych zabytków to fascynujące zajęcie, a krystalicznie czyste wody Sardynii nadają się do tego doskonale. W końcu według pewnej koncepcji to właśnie tu miała się znajdować legendarna Atlantyda.

Polecane miejsca do snorkelingu (wiele z nich będzie odpowiednia również dla rodzin z dziećmi) to Cala Brandinchi, zwana również małym Tahiti, wspomniana Cala Goloritze, gorzej dostępna, choć warta odwiedzenia Cala Luna czy też piękna Tuerredda.

sardynia najpiękniejsze miejsca

Sardynia będzie też znakomitą destynacją dla fanów trekkingu i pieszych wycieczek. Do wielu plaż, w istocie, dostaniemy się dopiero po przejściu dłuższych i dość wymagających szlaków.

Największą atrakcją jest natomiast wąwóz Su Gorropu – drugi pod względem głębokości kanion w Europie. Znajduje się w Parku Narodowym Gennargentu i możemy go zwiedzać w miesiącach letnich, gdyż zimą wypełnia się wodą.

Trasa turystyczna ma 1,5 km długości, a poszczególne szlaki różnią się stopniem trudności. Podążamy między skalnymi ścianami sięgającymi kilkuset metrów. Widok jest naprawdę niezwykły, więc warto na Sardynię oprócz klapek zabrać ze sobą też porządniejsze obuwie.

Przeczytaj też: Wyspa Elba

Planowanie podróży na Sardynię

Spodziewam się, że na tym etapie masz już sporządzoną długą listę atrakcji, które chciałbyś zobaczyć. Poświęćmy zatem na koniec jeszcze chwilę praktycznym aspektom planowania podróży na Sardynię. Poniżej przeczytasz, jak dostać się na wyspę, jak najlepiej się po niej poruszać oraz gdzie się zatrzymać.

Jak dojechać?

Zakładając, że planujesz podróż samodzielnie i nie korzystasz z oferty biura podróży (a tych jest zatrzęsienie), bezpośrednio z Polski najprościej będzie ci polecieć na Sardynię samolotem. Linie Ryanair mają połączenie z Cagliari, natomiast Wizzair z Alghero, a od niedawna również z Olbii. Możesz wyszukać najdogodniejsze, klikając tutaj.

Jeśli chcesz połączyć wycieczkę na Sardynię z wakacjami w Toskanii, możesz popłynąć też promem z Piombino czy Livorno. Połączenia dostępne w ofercie najbardziej popularnych przewoźników znajdziesz tutaj.

sardynia atrakcje turystyczne

Jeśli chodzi o poruszanie się po Sardynii, to tak naprawdę są dwie opcje. Albo masz do dyspozycji samochód (czyli najprawdopodobniej go wypożyczasz), albo zatrzymujesz się w większym mieście, gdzie w razie czego możesz przemieszczać się komunikacją miejską po okolicy.

Ewentualnie możesz po prostu skoncentrować się na jednym miejscu, które jest wystarczająco atrakcyjne. A jeśli naprawdę już chcesz gdzieś się ruszyć mimo braku samochodu, może usatysfakcjonuje cię typowa nadmorska atrakcja w postaci rejsu po okolicznych zatokach?

Baza noclegowa

Oczywiście najprostszą opcją noclegową jest zatrzymanie się w mieście, do którego przylatujemy. Pod tym względem warto też zastanowić się dobrze, gdzie chcemy spędzać większość naszego czasu.

Najwięcej miejsc noclegowych znajdziemy w Cagliari (kliknij tutaj, by zobaczyć noclegi), Alghero (noclegi znajdziesz tutaj) i Olbii (kliknij tutaj). Dość dobrą bazą może się też okazać np. Castelsardo (zakwaterowanie znajdziesz tutaj) lub Cala Gonone (kliknij tutaj).

Możemy również zatrzymać się w obrębie archipelagu La Maddalena: w Palau (czyli w porcie, z którego możemy popłynąć na wyspy archipelagu) lub bezpośrednio na La Maddalena (kliknij tutaj). Pod linkiem poniżej znajduje się pełna baza noclegowa na Sardynii.

Należy mieć na uwadze, że Sardynia, szczególnie w sezonie, nie należy do najtańszych miejsc we Włoszech. Przy dwóch osobach jedna noc będzie kosztowała powyżej 200 zł za pokój.

Trudno jest niestety zaoszczędzić, decydując się na miejsca typu domki kempingowe, więc raczej lepiej postawić na wygodne B&B lub apartament, jeśli jedziemy większą grupą. W przypadku tego ostatniego, o ile naprawdę zależy nam na zminimalizowaniu kosztów, możemy sami sobie gotować i tym samym zaoszczędzić na restauracjach – które na Sardynii też należą do droższych.

5/5 - (2 votes)

Spotkajmy się w Warszawie!
Organizujemy wydarzenia w Warszawie dla miłośników Włoch. Chciałbyś wziąć udział? Jeśli tak, dołącz do grupy 'Amici di Italia Po Polsku' i bądź na bieżąco! :)
Spotkajmy się w Warszawie!
Organizujemy eventy w Warszawie dla miłośników Włoch. Chcesz wziąć udział? Jeśli tak, zostaw nam swój kontakt i bądź na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami! :)
PODZIEL SIĘ
Jestem absolwentką italianistyki i historii sztuki. Mieszkam w Warszawie i interesuję się kulturą i literaturą włoską. Kocham organizować podróże do Włoch i zawsze służę radą w kwestiach turystycznych i językowych :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here